Abyssinian

Abyssinian

Irk Boyutu:
Orta Boy

Kafa Biçimi:
Üçgen

Kulak Biçimi:
Büyük

Göz rengi:
Yeşil, Altın

Kuyruk uzunluğu:
Uzun


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Abyssinian ırkı değerlendirmesi:

Zeki ve enerjik bir ırk olan Abyssinian okşanmayı sevmeyen bir ırktır. Ancak kendi istediğinde sahibine sokulan Abyssinian oyun oynarken ise sahibiyle birlikte olmaktan hoşlanır. Düzenli yapılan fırçalama işlemi tüy bakımı için yeterlidir. 

 

Abyssinian

Bilinen en ünlü kedi ırkları içinde, Abyssinian (Habeş) bakımı kolay ve evde beslenmesi eğlenceli bir ırktır. İnsanlar kadar hayvanları da seven, sevgi dolu bir kedi cinsidir. Abyssinian ölçüde orta değerlere sahip, uzun vücutlu ve kasları gelişmiş bir kedidir. Oynamayı ve zıplamayı seven aktif bir yapısı vardır. Başı üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir ve burun kısmı sivri olmaktan ziyade çukur gibidir. Kulaklarının dik duruşu onu etrafındaki her şeyi yakından takip eder izlenimi vermeye yeterlidir. Küçücük kafasında kocaman yerleşmiş gözleri ise cinsinin ona mirası olan akıllı duruşunun bir göstergesidir. Habeş Kedisi'nin tüyleri kısadır ve kulaklarında tutamlar halinde tüyler bulunur. Tüylerinin rengi kendine özeldir. Omurga boyunca daha koyu olmasının yanı sıra her tüy güruhunun farklı tonda rengi vardır. Bacak kısımlarının içi, vücudun alt kısmı ve boyun altında renkler daha açık olur. 

Karakter Yapısı

Aktif olmasına rağmen evde kolaylıkla takip edilebilecek ve beslenebilecek bir cinstir.İnsan ve hayvanları çok sever. Kendi kendine oyuncaklarıyla saatlerce oynar ama ailesi ile interaktif zaman geçirmeye de bayılır.Taranmayı ve fırça ile okşanmayı çok sever ve taradığınızda mırıldama ile karşılanırsınız.

Abyssinian Karakter Özellikleri
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Avcılık Orta
Aktivite Orta
Bağımsızlık Yüksek

Bakımı

Ağırlıklarını kontrol altında tutacak şekilde egzersiz yapmayı sever. Tırmanması için yüksek bir yer yada ağaç olması gerekir. Arkadaş seven sosyal varlıklardır. Evde insan yokken herhangi bir ev hayvanı ya da kedi seçenekler arasında yer alır.

Tüy Bakımı

Tüy dökme eğilimleri düşüktür. Belirli dönemlerde tarama yapılması ölü tüyleri temizleyecektir.

Kökeni

Asıl kökeninin Nil Vadisi'ne kadar ulaştığı konusunda bilgiler mevcuttur. Asıl gelişimi Büyük Britanya'da olmuştur. 1860'lı yıllarda Habeşistan'a askeri bir birlik ile gelen Lord Robert Napier tarafından Britanya'ya bir kedi getirilmiştir. Adı Zulu olan bu kedi günümüzde Abyssinian olarak bilinen kedi türünün atasıdır. Tüylerinin yapısı ve rengi vahşi tavşanı andırır. Zulu o kadar iyi özelliklere sahipti ki kendine benzeyen bir kedi ile eşleştirilerek Abysinian ırkı oluşturuldu. Habeş Kedisi ırkı çok populer hale geldi ve Avrupa, Amerika, Kanada'da beslenmeye başlandı. Bu kadar populer olması bu türün hayatta kalmasına olacak sağlamış ve Dünya Savaşları sırasında sayılarının azalmasına rağmen yeni Habeş Kedileri ithal edilmiş ve ırk neslini idame etmiştir. Diğer bir taraftan 1960'ların sonunda 'felina laukemia' adlı virüs bu ırka zarar vererek Britanyada bir kez daha ortadan kaybolma riski oluşturdu ancak hemen önlem alınarak Habeş Kedilerinin sayıları arttırıldı.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

satıştaki Abyssinian yavruları

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Savannah

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı kedisi Savannah

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Yücel Bey, kızının ve eşinin bir süredir pet sahibi olmayı istediklerini biliyordu. Bu isteklerini uygulama...

ayrıntılar >>

Ünsal ve Burcu Erdoğan çifti, kızları Buse ve Bade ile birlikte bir süre önce Elit Yavru &Ccedi...

ayrıntılar >>

Antalya'dan Barış Bey, Elit Yavru Çiftliğimiz ile irtibata geçti. Yapılan görüşmemiz sıra...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>