Burmese

Burmese

Irk Boyutu:
Orta Boy

Kafa Biçimi:
Yuvarlak

Kulak Biçimi:
Orta

Göz rengi:
Altın Sarısı, Amber

Kuyruk uzunluğu:
Orta


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Burmese ırkı değerlendirmesi:

Kişilikli, cesur ve dayanıklı bir ırk olan Burmese sahibinin hislerine oldukça duyarlıdır. Diğer pet ve çocuklarla iyi anlaşan Burmese’ler, sahipleriyle oyun oynamaktan çok mutlu olurlar. Tüylerinin kısa olması sebebiyle haftada 2 kez taranmaları bakımları için yeterlidir. 

 

Burmese

İyi bir tırmanıcı ve zıplamada yeteneği göze çarpan Burmese ırkı ailesi tarafından sevilmekten haz duyar ancak diğer kedi ırklarıyla anlaşabildiği pek söylenemez.Baktığınızda Burmese kedisi hafif görünür ancak kucağınıza aldığınızda göründüğü kadar hafif yapılı olmadığını anlarsınız. Vücut iriliği orta derecededir.Kemikleri güçlüdür ve vücudu kaslıdır. Kafası, kulak uçları, çenesi hatta ayakları bile yuvarlaktır. Burmese ırkının tüyleri kısa ve parlaktır. Yavrularda tüylerde bazı koyuluklar olabilir ancak yavru büyüdükçe bu koyuluklar da kaybolur. Bu kayboluş ile birlikte uygun her renk ortaya çıkar. Her ne kadar bir kaç yıldır renk konusunda geniş bir alana yayılsa da en uygun renk her zaman kahverengi olmuştur. 

Karakter Yapısı

Yavru kediler aktif, meraklı ve uyumludur. Buna karşılık gün geçtikçe o aktifliğin yerini sakinlik alır. Yaşları ne olursa olsun, dünyayı sakin bir şekilde izleyebilecekleri uygun bir yer olan pencere kenarlarında zaman geçirmeyi severler.Burmese ırkı kendi ırkıyla iyi anlaşır ancak başka ırk kedilerle iyi anlaşamadığı aşikardır.

Burmese Karakter Özellikleri
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme Orta
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık İyi
Oyunculuk Çok Oyuncu
Avcılık Orta
Aktivite İyi
Bağımsızlık Orta

Bakımı

Burmese iyi birer tırmanıcıdır. Bu yüzden tırmanmak ve zıplamak için uygun ortam ve ağaç olmalıdır. Tıknaz vücut yapısından dolayı obez olmasını engelleyecek şekilde beslenmelidir. Buna özellikle yeterli derecede egzersiz yapamayan kedilerde dikkat edilmelidir. Yetişkin Burmese ırkı her ne kadar sakin olsa da günlük oyun saatlerini kaçırmazlar. Aile bireylerini, okşanmayı ve dokunulmayı sever. Günlük okşama ihtiyacı düzenli karşılanmalıdır.

Tüy Bakımı

Tüy dökme eğilimleri düşüktür.

Kökeni

1930 yılında Wong Mau adında bir kedi Dr. Joseph C. Thompson ile birlikte Burma'dan Amerika'ya gelmiştir. Kedinin rengi kahverengiydi ve bazıları bu kedinin Siyam kedisi olduğunu düşünüyordu. Ancak Dr. Thompsonn aynı görüşte değildi. Böylelikle Dr. Thompson ve bu kedinin Siyam kedisi olduğunu düşünenler hangi ırk olduğunu anlamak için bu kediyi beslemeye karar verdiler. Wong Mau Burmese ırkının başlangıcı olmuştur. Wong Mau'nun yavruları Dr. Thompson'un teorisini doğrular nitelikteydi. Siyam kedisi ile çiftleştirildiklerinde ortaya çıkan yavrular ya Siyam-Burmese hibriti yada saf Siyam oluyordu.Bu hibritler de birbirleri ile çiftleştirildiklerinde koyu renkli Burmese ırkı kediler ortaya çıktı. İşte bu durum da gerçekte Wong Mau adlı kedinin Siyam ve bilinmeyen koyu renkli bir kediden üreme olduğunun kanıtıydı. Ne yazık ki 1947 yılında populer olmasından dolayı; gösteri salonlarını safkan Siyam ırkı kedilerin yerine bu koyu renkli kediler aldı. Tabi bu kedinin gösteri salonlarında bu şekilde yer alması Cat Fanciers' Association'un kurallının ihlali anlamına geliyordu; akabinde ise Burmese ırkının tescillenmesi yasaklandı. Bu durum ise durumun kontrol altında tutulacağından emin olunmadan yani 1953 yılına kadar böyle devam etti. Sonra ise Cat Society of America kurumu olaya el koyduve durumu düzeltti.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Weimaraner

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Weimaraner

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Ergin Bey ve ailesi daha önceden aynı cinste bir yavru sahibi olmuşlar. Yavrunun geçmişini bilmedikleri i...

ayrıntılar >>

Antalya'dan Barış Bey, Elit Yavru Çiftliğimiz ile irtibata geçti. Yapılan görüşmemiz sıra...

ayrıntılar >>

Köksal Köseoğlu, yavru sahibi olmak için yaptığı araştırmalar sonucu Elit Yavru Çiftliği ile ...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, sevimli yavrularımız Pomeranian Boo ve Maltese Terrier cinsi elit yavrularımız ile...

ayrıntılar >>

Kanal D'de yayınlanan Magazin D Extra programına Pomeranian Boo, Alman Kurdu, Maltese Terrier ve Toy Poodle ırkın...

ayrıntılar >>

Sunucu Nevra Öner, TGRT Haber'de Elit Yavrularımızı konuk etti. Haftasonu programının pazar günkü ...

ayrıntılar >>