Exotic Shorthair

exotic shorthair kedi

Irk Boyutu:
Büyük Boy

Kafa Biçimi:
Yuvarlak ve kısa

Kulak Biçimi:
Küçük

Göz rengi:
Altın, Bakır, Mavi, Turuncu

Kuyruk uzunluğu:
Kısa


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Exotic Shorthair ırkı değerlendirmesi:

 Sert mizaçlı ve dayanıklı Exotic Shorthair melez bir ırktır. Dikkat çekmeyi seven Exotic Shorthairlar’ın yumuşak tüylerinin düzenli olarak taranması bakımları açısından yeterlidir.


Exotic Shorthair

İlgi çekici, eğlenceli bir kedi olmasının yanı sıra; gelişebilecek her türlü plan değişikliğine uyum sağlayabilecek, herkese karşı arkadaşça yaklaşabilecek özelliktedir. Genellikle orta irilikte olan Exotic (Egzotik) güçlü kemiklere sahiptir. Göğüs kısmı vücuduna oranla büyük olabilir. Görünümü azametlidir. Vücudu kısadır ancak bacakları kısa, boynu kısa ve kalındır. Kulakları küçük; kuyruğu kısa ve kemikleri kalındır. Kafasının üzerine özenli bir şekilde yerleştirilmiş kocaman, yuvarlak gözleri vardır. Kafası da büyüktür. Yüzü dümdüzdür ve burnu da sivri değildir.

Karakter Yapısı

Yavru kediler gibi hareketli bir kedi ırkıdır. Birden bire hareketlerinde değişmeler olabilir. Örneğin; güneşin altında uyurken birden odanın içinde koşmaya bile başlayabilir. Keyfi yerinde olduğunda yanınızdan ayrılmaz, dizlerinizin üzerinde yatmaktan büyük zevk alır. Günlük hayatında gelişen değişiklikleri problem etmez.

Exotic Shorthair Karakter Özellikleri
Başka kedilerle geçinme Orta
Çocuklarla geçinme Çok iyi
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Avcılık Orta
Aktivite Düşük
Bağımsızlık Düşük

Bakımı

Formda kalması açısından beslenme çok önemlidir. Çok fazle egzersiz yapan bir ırk olarak bilinmez bu yüzden egzersiz ve beslenme konularında paralel bir kontrol söz konusudur. İnteraktif oyunlarda yer almayı, ailesiyle oynamayı, top kovalamayı, fare yakalamayı sever. Ancak yine de günlük ekstra egzersiz yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bunların yanı sıra, gözleri akar ve yüzünün düz olmasından dolayı kalıntılar birikir; bunu önlemek için yüzü düzenli temizlenmelidir.

Tüy Bakımı

Tüyleri hem kısa hem uzun olabilir; günlük bakım ister. Tüylerin bakımın düzgün olması için taranmalı ve fırçalanmalıdır. Bu işlemler günlük uygulanmadığı zaman tüyleri taramak daha da zorlaşır.

Kökeni

Pers (Persian) ırkı kediler çok güzeldir ancak bu güzelliklerini korumak için bakıma ihtiyaçları vardır. Bu hem yorucu hem de zaman alıcı bir özelliktir.Bir çok insan bakımı daha kolay olduğundan dolayı kısa tüylü olanı seçer. 1960'larda bir üretim programı Amerika'da başlamıştır. Persian ırkı Amerikan Shorthair, bazen de Burmese ile çiftleştirilmiştir. İşte bu programın meyvesi Exotic ırkıdır. Exotic ırkının uzun tüylü versiyonu da vardır ancak Persian kadar uzun değildir. Ayrıca bu ırk kedilere tescillendiği yere göre Exotic Shorthair (Egzotik kısatüy) Longhaired Exotic (Uzuntüylü egzotik) adları da verilmiştir.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

satıştaki Exotic Shorthair yavruları

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Savannah

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı kedisi Savannah

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Bursa'da yaşayan Gürkan Aydın, uzun zamandır yavru sahibi olmak istiyormuş. Hep aklında olan bu isteğini art...

ayrıntılar >>

Her ne kadar köpek çiftliği olarak olarak bilinsek de pet dostlarımızdan kedilerimizi de özel pansiy...

ayrıntılar >>

Çocuklarına çok düşkün olan Türkiye’nin en iyi Genel ve Endokrin Cerrahlarından Pr...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Pazar günleri Kanal D'de yayınlanan Magazin D programına Morkie, Poodle, Border Collie ve Pomeranian elit ya...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, sevimli yavrularımız Pomeranian Boo ve Maltese Terrier cinsi elit yavrularımız ile...

ayrıntılar >>

Kanal D'de yayınlanan Magazin D Extra programına Pomeranian Boo, Alman Kurdu, Maltese Terrier ve Toy Poodle ırkın...

ayrıntılar >>