İran Kedisi (Persian)

iran kedisi persian

Irk Boyutu:
Orta Boy

Kafa Biçimi:
Yuvarlak

Kulak Biçimi:
Kısa

Göz rengi:
Parlak Bakır, Mavi, Yeşil, Ela

Kuyruk uzunluğu:
Kısa


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un İran Kedisi (Persian) ırkı değerlendirmesi:

Uzun ve yumuşak tüyleri en belirgin ve çekici  özelliği olan İran kedileri, en çok tercih edilen ev kedisidir. Tüylerinin bakımı konusunda oldukça özenli davranılmalıdır.

video


İran Kedisi (Persian)

Soğukkanlı bir kedi ırkı olan Persian (İran) kedisi, güneş vuran bir pencerede uyumayı ve güneşlenmeyi sever. Yavru bir kedi gibi hareketli olabilir. İlk bakışta kemiklerinin kalın ve tüylerinin kabarık olmasından dolayı büyük görünmesine rağmen, tüylerin altında orta irilikte bir vücudu vardır. Görüntüsü dikkat çekicidir. Vücudu, bacakları ve boynu kısadır ancak yapısal olarak kalındır. Kuyruğu kısa ve kulakları küçüktür. Kafası yuvarlaktır, gözleri de aynı şekilde ve büyüktür. Profilden burnu belli bile olmaz; sadece burnunun olduğu yerde renk farklılığı vardır. Tüyleri kalın, uzun ve yoğundur. Parlak yapısı ile dikkat çeker.

Karakter Yapısı

Yavru kediler gibi hareketli bir kedi ırkıdır. Güneşin altında uyurken birden kalkıp etrafta koşuşturmaya başlayabilir. Genelde herkese karşı arkadaş canlısıdır. Dizinizde ve yatağınızda sizinle uyur. Hayatında yapılan değişikliklere uyum sağlamakta sıkıntı çekmez.

İran Kedisi(Persian) Karakter Özellikleri
Başka kedilerle geçinme Çok iyi
Çocuklarla geçinme Çok iyi
Dikkat ve ilgi İyi
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk Orta
Avcılık Düşük
Aktivite Düşük
Bağımsızlık Orta

Bakımı

Formda kalması için beslenmesinin kontrol altında tutulması gerekir. Bu ırk çok fazla enerji gerektiren egzersizleri yapmakta zorlanacağından dolayı, normal bir egzersiz programının yanı sıra beslenme düzenine özellikle dikkat edilmelidir. Egzersiz malzemesi olarak top, oyuncak fare yada farklı hareketli oyuncaklar olabilir. Ailesiyle interaktif egzersiz de onun hoşuna gider.

Tüy Bakımı

Tüyleri günlük bakıma ihtiyaç duyar. Kılların birbirine dolanmaması için taranması ya da fırçalanması gerekir. Yüzünün düz yapısından dolayı gözünde birikinti olabilir; bu da günlük temizlenmelidir.

Kökeni

Çok eski zamanlara dayanan bir kedi ırkı olduğundan dolayı, tarihi biraz pusludur. Uzun tüylü kediler Asya’dan ithal edilerek 1500’lü yıllarda İtalya’ya getirilmiştir. 17. Yüzyılda ise PietroDella Vella üreme programına almak için bu ırka ait bir kediyi İtalya’ya getirmiştir. Çöllerde yaşayan bir kedi olmasından dolayı İran’da bu kedi ırkının adı SandCat ( Kum Kedisi) olarak bilinir. Yapısı kumda yaşamaya uygun ve çelik gibidir. Yaklaşık yüz yıl sonra, Nicolas de Pereisc uzun tüylü kediler satın almıştır. Bu kediler başka uzun tüylü bir ırk olan Türk Angora ırkının bulunduğu Türkiye’den getirilmiştir. 19. Yüzyılda Türkiye’den gelen bu kedinin akrabalarıyla İtalya’dan gelenler çiftleştirilmiştir. Bu da günümüz İran kedisinin kökenini oluşturur. Buradan da anlaşılacağı gibi insan müdahalesi ile oluşmuş bir kedi ırkıdır. Kraliçe Victoria ve soylu ailelerin bu kedi cinsine hayranlık duymaya başlamasıyla birlikte İran kedisinin popülerliği artmıştır. 19. Yüzyılın sonlarına doğru Amerika’ya da getirilmiş ve orada da popüler olmayı başarmıştır.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Australian Cattle Dog

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Australian Cattle Dog

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Ulaş Bey ve eşi Zeynep Hanım uzun süredir ailelerine bir pet arkadaş katmak istiyorlardı. Yapmış oldukları araşt...

ayrıntılar >>

Bu ay ki pansiyon misafirlerimiz Baldöner Ailesi'nin iki küçük pet dostu Chihuahua ve Pomer...

ayrıntılar >>

Özçelik ailesinin uzun yıllardır beraber olduğu pet dostu Mia bu ay misafirimizdi. Miskin halleriyle ilgi...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Atv Anahaber'e çiftliğimizin dev köpek ırkı Alabay, namıdiğer Fifi ve Pomeranian cinsi küç...

ayrıntılar >>

Alişan ve Çağla Şikel'in sunduğu Herşey Dahil programına her sene olduğu gibi bu sene de yavrularımızla ka...

ayrıntılar >>

Sunucu Oylum Talu, Habertürk'te yeni programının açılış haftasında Elit Yavrularımızı konuk etti. Bur...

ayrıntılar >>