Scottish Fold

Scottish fold yavru satışı

Irk Boyutu:
Orta Boy

Kafa Biçimi:
Yuvarlak

Kulak Biçimi:
Küçük

Göz rengi:
Mavi, Yeşil, Altın Bakır rengi

Kuyruk uzunluğu:
Kısa


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Scottish Fold ırkı değerlendirmesi:

Scottish Fold, sakin, akıllı ve oyuncu olmasının yanında, düşük kulaklarıyla ünlenmiş bir ırktır. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmayan Scottish Foldlar’ın orta uzunluktaki tüylerini haftada bir iki kez fırçalamanız yeterli olacaktır.

 

Scottish Fold

Scottish Fold bakımı kolaydır ve ailenin her ferdiyle uyumludur. Orta irilikte, kemikleri orta kalınlıkta, yuvarlak görünümlü bir kedi ırkıdır. Kafası yuvarlaktır, kulakları aslında yuvarlak değildir ancak katlanmış görüntüsü kulaklarının da yuvarlak olduğu izlenimi yaratır. Scottish Fold kelime grubu İskoç Kat demektir. Bu isim de kedi ırkının kendine özgü kulak özelliğinden gelir. Gözleri yuvarlak ve parlaktır. Bacakları ve kuyruğu yuvarlak gibi görünür. 

Karakter Yapısı

Cazip, tatlı bir kedi türüdür. Bakımı kolaydır, uyumludur. Ailedeki her birey ile anlaşır. Kuyruğuna dokunurken çok dikkat edilmesi gerekir. Bazı kedilerin kuyruklarında sertlik olabilir; yanlışlıkla sert dokunuşlarda ise bu sertlik acı verebilir.

Scottish Fold Karakter Özellikleri
Başka kedilerle geçinme İyi
Çocuklarla geçinme İyi
Dikkat ve ilgi Orta
Konuşkanlık Düşük
Oyunculuk İyi
Avcılık Çok iyi
Aktivite Orta
Bağımsızlık Yüksek

Bakımı

Scottish Fold'un beslenme şekline dikkat edilmelidir. Vücudunun yuvarlaklığından da anlaşılacağı gibi aşırı kilo almaması gerekir. Diğer ırklar kadar haraketli değildir ve yemeyi sever; bu yüzden özellikle bu konuda özen gösterilmelidir. Form tutması için interaktif oyuna ihtiyaç duyar. Bakımı kolay olmakla birlikte oyunun bir parçası olarak fırçalanmaya da bayılır. Kuyruğu ile oynamayı sever. Kuyruğundaki sertlik fark edildiğinde hemen veterinere götürülmelidir.

Tüy Bakımı

Tüylerinin bakımı kolaydır. Bazı durumlarda Scottish Fold ırkı kedilerin tüylerinin uzun olabilir ve bu kedilere Scottish Fold Longhair (İskoç Katlı Uzuntüy) denir. Uzun kıllı olanların tüyleri hassas olur ve düzenli bakım gerektirir.

Kökeni

Kıvrılmış kulaklı kediler antiktir. Ortaya çıkışı 1796 yılında olmuştur. O yıl İngiliz bir denizci bu kedilerden birini Çin'den gelirken yanında getirmiştir. Bununla birlikte Çin ikinci bir defa bu ırktan bir kedinin 1938'de gelmesine katkıda bulunmuştur. Ancak bildiğimiz gibi ilk Scottish Fold 1961'de Pertshire, İskoçya'da dünyaya gelmiştir. Kedinin ismi Susie idi. Daha sonra evcil kedi ırkı yada British Shorthair ırkı kedilerin kıvrık kulak şeklinde elde edilmesi amacıyla kullanılmıştır. Günümüzdeki her Scottish Fold'un atası Susie'dir. İlk izlerinin İngiltere'de olmasına rağmen, hiç bir zaman Amerika'daki kadar populer olmamıştır. Amerikalılar bu kedi ırkına aşıktır ve günümüzdeki güzelliğini ona kazandırmışlardır. Üremesi zor bir kedidir. Kıvrık kulaklı bir kedi başka bir kıvrık kulak ile çiftleştirilmemelidir. İzin verilen melezler Amerikan Shorthair ve British Shorthair'dir. Çiftleştirilen kedilerin ikisi de kıvrık kulaklı olursa, doğan yavru yürüme sıkıntısı çekebilir. Uygun şartlarda yapılan melezlenmede bile yavrular küçük olabilir; yavruların her biri kıvrık kulaklı olmayabilir.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Golden Cocker Retriever

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Golden Cocker Retriever

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Sinema ve dizi oyuncularımızdan Yasemin Hadivent kendisine bir ev arkadaşı edinmek istiyordu. Mesleki yoğunluğundan d...

ayrıntılar >>

Sürekli pansiyon hizmeti vermekte olduğumuz Sayın Özer ailesi hizmetlerimizden duydukları memnuniyeti yazıl...

ayrıntılar >>

Bayram ailesi; sevgili oğulları Kaan Bilge'ye çok istediği Cavalier King Charles ırkı köpeği almak i&...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, sevimli yavrularımız Pomeranian Boo ve Maltese Terrier cinsi elit yavrularımız ile...

ayrıntılar >>

Kanal D'de yayınlanan Magazin D Extra programına Pomeranian Boo, Alman Kurdu, Maltese Terrier ve Toy Poodle ırkın...

ayrıntılar >>

Sunucu Nevra Öner, TGRT Haber'de Elit Yavrularımızı konuk etti. Haftasonu programının pazar günkü ...

ayrıntılar >>