Cavalier King Charles Spaniel

Irk Boyutu :

Küçük


Yükseklik :

Erkek 30 - 33 cm Dişi 30 - 33 cm


Ağırlık :

Erkek 5 – 8 Kg Dişi 5 – 8 Kg


Ortalama Yaşam :

10-15 yıl


Karakter Özellikleri

Başka petlerle geçinme
Başka köpeklerle geçinme
Çocuklarla anlaşma
Yabancılara davranış
İtaat seviyesi
Eğitilebilirlik
Koruma özelliği
Egzersiz ihtiyacı
Oyunculuk

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel, Ingiltere Krali II. Charles'in favorisi olan eski Toy Spaniellerin görüntüsüne sahip yeni bir Toy Spaniel irkidir. Küçük ve güzel bir köpek olan Cavalier, düz bir kafatasina ve konik bir burun yapisina sahiptir. Gözleri yuvarlak ve canli, fakat disa çikintili degildir. Kulaklari uzun, düsük ve tüylüdür. Uzun, ipeksi güzel bir kürke sahiptir. Tüy yapisi uzun, ince, düz veya hafif dalgalidir. Kürk rengi siyah-ten, triolor (üç renk) veya Blenheim denen inci beyazi üzerine koyu kestane renklerde olabilir. Blenheim köpeklerde bas üzerinde kulaklarin arasinda koyu kestane renk olmasi arzu edilir. Beyaz akitma olarak tabir ettigimiz Basinin üzerinden baslayip buruna kadar devam eden beyaz hat seklindeki bölge ve burun kisminin her iki yaninda kahve tonlarla çerçevelenmis gözleri ve kulaklari sayesinde daha da sirin bir havaya bürünür. Bu sempatik görüntüsü sayesinde genelde ailelerin tercihi bu renkte olmustur. Siyah- Kahve rengi olanlarin yüz ifadeleri biraz daha sert görünümlüdür. Çok nadir de olsa arada tamamen tarçin rengi olanlar da bulunmaktadir.

Karakteri

Cavalier King Charles Spaniel canli, hareketli, coskulu bir köpektir. Coskusunu en güzel sekilde heyecanla kuyruk sallayarak belli eder. Sportif ve disa dönük bir irktir. Korkusuzdur ve sahibini memnun etmekten hoslanir. Yeterince zeki bir irk olan Cavalier, egitimi kolay, nazik, itaat egitimine basariyla yanit veren bir irktir. Diger köpeklerle ve petlerle iyi anlasir. Cavalier yalniz kalmak istemez, özellikle ilgiyi üzerinde tutmaktan çok hoslanir. Bu irk pet olarak yetistirilmis olmasina ragmen köken aldigi irklarin avcilik içgüdülerini tasir. Koku ve görme duyusu kuvvetlidir. Bazen ilgisini çeken bir kokunun veya bir hayvanin pesine düsebilir, bu nedenle güvenli olmayan çevrelerde tasmasiz dolastirilmamalidir. Hareketli, oyuncu yapisi nedeni ile de çocuklar ile çok iyi anlasir.

Yaşam Ortamı

Apartman yasami için uygun bir irktir. Ev içinde orta derecede aktif oldugundan küçük bir bahçeye çikis imkani gereklidir. Disariya tuvaletini yapmasi için çikarildiginda gezinme süresi uzun tutularak enerjisini atmasi da saglanabilir.

Egzersiz İhtiyacı

Adaptasyon yetenegi kuvvetli bir irk olan Cavalier King Charles ailenin saglayacagi egzersiz imkanlarina uyum saglayacaktir. Parkta özgürce kosup oynayacagi saatlerden mutlu olur.

Bakımı

Düzenli olarak firçalanmasi ve taranmasi gerekir. Ihtiyaç duyuldugunda banyo veya kuru sampuanla yikanabilir. Özellikle kulaklardaki ince tüyler dolasmaya ve dügümlenmeye yatkindir. Kulak içindeki ve parmak aralarindaki tüyler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Banyo sonrasinda tamamen kurutulmali ve vücudun isisina dikkat edilmelidir. Gözler bir enfeksiyon belirtisi olup olmadigi yönünde takip edilmelidir. Cavalier orta derecede tüy döken bir irktir.

Kökeni

English Toy Spaniel'in bir alt tipi olan King Charles ile Cocker Spaniel arasinda yapilan çaprazlamalar sonucu elde edilmistir. Yetistiriciler, Kral II. Charles'in portrelerinde görülen güzel Toy Spanielleri andiran köpekler yetistirmeyi amaçlamislardir. 1920'lerde Londra'da yapilan bir showda King Charles irkindan uzun burunlu olanlara ödül verilerek Van Dyck'in tablolarinda görülen köpeklere çok benzeyenler seçilmis ve irkin elde edilmesinde kullanilmislardir. 1940'larda bu köpekler ayri bir irk olarak kabul edilmis, 1980 yilinda UKC tarafindan resmi olarak taninmis, 1996'da ise AKC tarafindan Toy grubuna dahil edilmistir.

elit.

ailesi

Elit yavrularımız aileleri ile buluşmaya devam ediyor. Maltese Terrier ırkı köpeğimizi ömürlük olm... ayrıntılar >>
evgili Kaya ailesi oğulları Ekin için çiftliğimize gelerek ismini Badem koydukları King Charles Cava... ayrıntılar >>
Elit Yavru'nun özel hizmeti olan satış sonrası eğitim ziyaretlerimiz devam ediyor. Sevgili Esra Hanı... ayrıntılar >>