Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier

Irk Boyutu:
Küçük Boy

Yükseklik:
Erkek 25 – 38 cm Dişi 23 – 35 cm

Ağırlık:
Erkek 6– 8 Kg Dişi 6 – 8 Kg

Ortalama Yaşam:
15-20 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Jack Russell Terrier ırkı değerlendirmesi:

Oldukça hareketli olan Jack Russell’ı evde bakmak isteyenler bolca egzersiz yaptırmalıdır. Hareketli ve korkusuz olan bu ırk, ilgi görmediğinde bulunduğu ortama zarar verebilir. Eğlenceli ve cesur olan Jack Russell’lar inatçı bir karaktere sahip olduğundan eğitimlerinde sabırlı davranılmalıdır. 

video

Jack Russell Terrier

Yavruyken sosyalleştirilmeliler ve köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Av köpeği iç güdüsü olduğunda bir gün onu kedinizi kovalarken bile bulabilirsiniz.Boyutlarına bakmaksızın diğer köpeklere üstün çıkabilirler. Korkusuz olmaları ile bilinirler. Havlamarından dolayı ayırd edici olurlar. Düz kafası, küçük gözleri; V şeklinde yüze doğru inen kulakları; makas yada normal dişleri (makas daha iyidir) vardır. Jack Russell Terrierlerin düz sırtı, yüksek duruşlu kuyruğu; küçük yuvarlak kedi ayakları vardır. Ön bacakları düz ve güçlü olmalıdır.  

Karakter yapısı

Karakter: Bazen aşırı olsa da çok cesur köpeklerdir. Gözlemi seven, mutlu, kendine güvenen bir yapısı vardır. Onunla birlikte egzersiz yapabilecek azimli insanlara uygun bir köpek ırkıdır. Sahiplerine karşı kibar ve sevgi dolu olurlar. Ancak diğer bir yandan kötü davranıldığında karşısında çocuk bile olsa kendilerini savunmaktan çekinmezler.
 

Jack Russell Terrier Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Yaşam ortamı

Jack Russell yeterli antreman olanağı sağlanırsa apartmanda yaşayabilir. Ev içerisinde olduça hareketlidir.

Eğitim

Çok çabuk öğrenmekle birlikte bildiği yoldan şaşmaz. Denge ve sabır anahtar kavramdır. Cazibesine kapılınmamalıdır. Yarışmalara katılabilecek, bir çok oyun öğrenebilen kapasitede bir ırktır.

Egzersiz ihtiyacı

Tükenmez bir enerji yoğunluğuna sahiptir. Enerjisini sarj etmesi için uygun olanaklar sağlanmalıdır. Kapma-yakalama, çeşitli oyunlar oynamalı be koşmalıdır. Havlama, eşeleme gibi davranışlar egzersize ihtiyaç olduğunu göstermenin yollarındandır. Apartman hayatını sevmezler bunun aksine koşabilecekleri bahçeli bir ev çok daha uygundur. Tasma ipine bağlı olmadığı zamanlarda göz altında bulundurumalıdır çünkü av iç güdüleri ağır basabilir; herhangi bir sorunda kaçıp günlerce ortalarda görünmedikler olmuştur bu yüzden gözetim iyi olmalıdır.

Bakımı

Jack Russelların tüy tipi az bakım gerektirir. Jack Russell Terrier ırkı tüy dökerken ölü kılları temizlemek için kauçuk bir fırça ile taranmalıdır. Sağlıklı olmaları halinde 15 - 20 yıl arası ömürleri bulunmaktadır.  

Tüy yapısı

Tüy bakımından çok çeşitlidir. Kısa tüylü olanlarının tüyleri 1 cm civarında, pürüzsüz ve kalındır ve bütün vücudu kaplar. Uzun tüylü olanlarının ise 10 cm'lik iki tüy tabakası vardır. İki tüy çeşitinin karışımı olan durumlar da vardır. Hepsi yoğundur. Tüylerinin yarısından fazlası beyaz yanında ten rengi, siyah, limon yada üç renkten oluşan şekiller de olabilir. Bu şekillerin baş etrafında ve kuyruk sokumunda olması daha uygundur.

Kökeni

Jack Russell Terrier ırkı ismini İngiltere'de 19. yüzyılın ortalarında yaşamış olan bir tilki avcısının ismi olan Reverend John Russell'dan almıştır. Reverand John Russell teriyerleri bir at kadar hızlı koşabilen ve tilki öldürebilen bir köpek ırkı yetiştirmek için çiftleştirmiştir. Başarılı da oldu ve ortaya çıkan ırk büyük ilgi uyandırdı. Gösteriden daha çok av köpeği olmasıyla ün kazanmıştır.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Australian Cattle Dog

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Australian Cattle Dog

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Çiftliğimize ziyaret gerçekleştiren kıymetli Bilgiç Ailesi ile fikir alışverişinde bulunmadan &o...

ayrıntılar >>

Amir Hossein Hajilou sahiplendiği Jack Russell Terrier cinsi Odi ve Pug cinsi Şans hemen hemen her ay 1 hafta pansiyo...

ayrıntılar >>

Çiftliğimizin en keyifli departmanlarından biri olan eğitim bölümümüzü sizlere biraz ...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>