Maltese Terrier

Maltese Terrier yavru satışı

Irk Boyutu:
Oyuncak

Yükseklik:
Erkek 21 – 25 cm Dişi 20 – 23 cm

Ağırlık:
Erkek 3 – 4 Kg Dişi 3 – 4 Kg

Ortalama Yaşam:
15-18 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Maltese Terrier ırkı değerlendirmesi:

Apartman daireleri için en çok tavsiye ettiğim Maltese Terrier ırkıdır. Boyutunun küçük olması tüy dökmeme özelliği, tuvaletini çok çabuk öğrenmesi onu bu noktaya getiren özellikleri. Tabi hepsi safkan olması halinde geçerli. Hayatında hiç köpek beslememiş ve yüksek sorumluluk altına girmek istemeyen aileler için bakılması en ideal ırktır.

video

Maltese Terrier

Kendinden büyük yapıda olan köpeklerle bile çok iyi anlaşmalarının yanı sıra kediler ve köpeklerle iyi geçinirler. Oyunu çok sevdikleri için küçük çocuklara bu durum zarar verebilir. Yabancıları havlayarak haber verirler ancak onlara alışmaları uzun zaman almaz. Kubbe gibi kafatası vardır ve etrafında hale olan yuvarlak koyu gözlere sahiptir. Burunu geniş, siyahtır; beyaz tüylerle kaplı alçak kulakları vardır. Bazılarının burunu suyun içinde pembeleşir.Yaşlı köpeklerde ise bu durum kalıcı olabilir. Kuyruğu sırtının üzerinde olur ve küçük, yuvarlak ayakları vardır.

Karakter yapısı

Maltese öğrenmeye istekli, korkusuz, arkadaş canlısı ve sosyaldir. Çok yüksek enerjili olması bu duruma alışkın olmayan yeni sahipler için biraz zor olabilir. Çok fazla havlama davranışı göstermezler bununla birlikte herhangi şüpheli bir durumda havlama özellikleri onları iyi birer gözlemci köpek yapar. Kucakta durmayı çok severler ancak aşırı ilgi de beklemezler.
 

Maltese Terrier  Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Düşük

Yaşam ortamı

Maltese Terrier apartman hayati için idealdir. Ev içinde aktiftirler. Soğuk iklimlerde kolaylıkla soğuk algınlığına tutulabilirler ve diğer bir yandan da çabucak sıcaktan rahatsız olabilirler.

Eğitim

Maltese eğitilirken sert kelimeler yerine cesaret verici bir dil kullanılmalıdır. Hassas bir karakterleri vardır. Malteselerin ev eğitimine pek uygun değildir.

Egzersiz ihtiyacı

Çok fazla miktarda egzersiz yapmaları gerekmez. Evin içinde oynadıkları oyunlar bile onlara yeterli gelir. Apartman hayatına uygun bir yapıları vardır.

Bakımı

Tüy dökmedikleri için ölü tüyler fırçalanarak giderilmelidir. Çok fazla tarama yapmaya gerek yoktur. Göz çevresindeki rahatsız edici kıllar temizlenmelidir. Bakımın daha iyi olabilmesi için bazıları 1-2 inch uzunluğunda tüylü olacak şekilde traş edilir.Bazıları ise tüylerinin birbirine dolaşmaması için sarılırlar. Normal ömür süresi 12-14 yıldır ancak bazıları 18 yıl yaşayabilirler

Tüy yapısı

Karakteristik ; uzun, beyaz, ipeksi tüyleri vardır ve ikinci alt tüy katmanı yoktur.Bazı standartlarda krem veya limon rengli kulaklara müsade edilir. Tüy dökmez ve alerjisi olanlar için iyi bir seçimdir.

Kökeni

Maltese ( Bichon Maltaise olarak da bilinir) antik ticaret bölgesi olan Akdeniz Adası Malta'dan gelmiş dünyanın en eski türüdür. Bu tür ile ilgili yazılı ilk kanı M.Ö 3. yüzyıldan kalmadır. Yüzyıllardır farklı isimlerle bilinen bir türdür. Bunlar; Roman Ladies Dog, Maltese Lion Dog, Shock Dog, Spaniel Centle, Comforter Dog, Ye Ancient Dogge of Malta (Malta'nın antik köpeği) şeklinde sıralanabilir. Maltese ismi 20. yüzyılda verilmiştir. Bu türün kökeni bilinmiyor; ancak Tibet Terrier gibi Asya ve Pomeranya asıllı türlerden gelmiş olabilir. Asil görünüşlerinin fark edilmesinden önce kemirgenleri avlanmak amaçlı kullanılmış olabilirler. Küçük, beyaz Maltese Malta adalarında yüzyıllar boyunca izole edilmiş bir şekilde kalmıştır. Daha sonra Avrupa'ya ithal edilmiş ve Mary, Queen Elizabeth, Queen of Scotts, Josephine Bonaparte ve Marie Antoinette gibi üst sınıf insanları arasında populerlik kazanmıştır.Amerika'ya ilk defa 1870'de getirilmiş; Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1888 yılında resmileştirilmiştir. Bu gün populer bir gösteri köpeğidir. Malta'nın Romalı yöneticisi M.S 1. yüzyılda Issa adında bir Maltese edinmiştir. Bu köpek şair Marcus Valerius Martialis tarafından ölümsüzleştirilmiştir: "Issa bir kuğunun öpücüğünden daha saf, Issa bir hizmetçi kızdan daha kibardır. Hindistan cevherlerinden daha kıymetlidir. Işık Issa'yı alıp götürecek ondan; Pablius bu yüzden çoktan resmini yaptırdı"

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Maltipoo

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Maltipoo

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Ünsal ve Burcu Erdoğan çifti, kızları Buse ve Bade ile birlikte bir süre önce Elit Yavru &Ccedi...

ayrıntılar >>

Esra Hanım ve eşi Oktay Bey, kızları İlayda için minik bir dost edinmeye karar verdiler. İlayda'nın istemi...

ayrıntılar >>

Yeni evli çiftimiz Fırat Bey ve eşi, küçüklükten beri bir pet arzusu içerisinde o...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>