Mastiff

mastiff yavru satış

Irk Boyutu:
Büyük Boy

Yükseklik:
Erkek 70 - 76 cm Dişi 70 - 76 cm

Ağırlık:
Erkek 68 - 91 Kg Dişi 68 - 91 Kg

Ortalama Yaşam:
9-11 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Mastiff ırkı değerlendirmesi:

Fazla hareketli olmayan Mastiff’lere yeterli egzersiz yaptırılırsa ev de bakılabilirler. İri cüsseli, güçlü bir kas yapısına sahip olan bu ırk oldukça dikkatlidir ve koruma içgüdüsü oldukça gelişmiştir.

 

Mastiff

Yeterli sosyalleşme sağlanırsa ev hayvanlarıyla, köpeklerle ve çocuklarla iyi geçinebilen ırklardır. Cyronophia Brittanica'nın sözleriyle söylersek; 'Aslan için kedi ne ise, Mastiff için de köpek odur. Ailenin en asili, yalnız durur.Ağırlık olarak en büyük ırktır. 1989 yılında 143 kg gelen 'Zorba' adında bir İngiliz Mastiff Gines Rekorlar Kitabına girmiştir. Mastiff ırkı köpeklerin kısa ve geniş ağızları, kocaman kafaları, V şeklinde de kulakları vardır. Sırtları düz, düşük sallanan kuyruk, kocaman; yuvarlak ayakları vardır.  

Karakter yapısı

Güvenilir ve kibar doğası vardır. Havlama davranışını ender gösterirler ancak gerektiğinde ailesini ve bölgesini korumaktan çekinmez. İşte bu yüzden iyi bekçi köpeği olabilirler. Salya akıtma davranışı gösterebilirler.
 

Mastiff Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Düşük
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek

Yaşam ortamı

Yürüyüşü yada çitli bir bahçede koşmayı sever. Büyüklüklerinden ve yer ile ilgili gereksinimlerinden dolayı küçük apartmanlarda yaşayamaz.

Eğitim

Anlayış ve sürekliliğin karışımı ile eğitim verilmelidir. Köpek yavruyken itaat eğitimi önemlidir. Öğrenmekten mutluluk duyarlar ancak bazı hareketleri anlamsız bulduklarından dolayı yapmamak için inat edebilirler.

Egzersiz ihtiyacı

Ağır cüssesine rağmen yetişkin bir Mastiff ortalama derecede egzersiz ihtiyacı duyar. Yürüyüşü yada çitli bir bahçede koşmayı sever. Yavru Mastiffler ise çok fazla egzersize maruz bırakılmamalıdır çünkü kemik ve eklemlerin gelişmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Büyüklüklerinden ve yer ile ilgili gereksinimlerinden dolayı küçük apartmanlarda yaşayamaz.

Bakımı

Çok fazla bakım istemeyen bir cinstir. Tüy dökerken ölü kıllar kauçuk bir tarakla temizlenmelidir. Diğer ağır cins köpekler gibi yatmaktan dolayı olabilecek problemlerin olmaması için yumuşak bir yerde yatırılmalıdır. 9-11 yıl arasında ömürleri vardır. Sağlık sorunu olarak şişkinlik söylenebilir ancak bu da yiyeceğini yüksek bir yerde yemesi, yemekten sonra fazla hareketten kaçınması, öğünlerin gün içine uygun şekilde yayılması sağlanarak önlenebilir. Obezite problemi ise dengeli beslenme ve yeterli egzersiz ile engellenebilir. İç mekanda yaşamayı tercih ederler ve sıcak havaya uyum sağlayamazlar.

Tüy yapısı

Tüyleri kısa, açık kahverengi-sarı renktedir. Gümüş, kayısı gibi bir çok renkte olabilirler. Hepsinin yüzünde siyah maske vardır ve kulakları; ayakları siyahtır.

Kökeni

Mastiff ( İngiliz Mastiff olarak da bilinir) Alaunt ve Molosser ırkının melezlenmesi sonucu meydana gelmiş İngiliz bir türdür. Bu türün ismi Anglosaksonlardan kalmadır;'güçlü' anlamına gelen 'masty' kelimesinden türemiştir. Mastiff cinsinin kökeni Yunan bir kabile olan ve bekçi köpekleriyle bilinen Molossianlardan olduğu bilinir.Roma döneminde savaş ve dövüş köpeği olarak hizmet vermişlerdir; Arena'da gladyatör, ayı ve hatta fillere karşı yer almışlardır. Orta Çağ'dan sonra Mastiff cinsi köpekler populer birer bekçi ve av köpeği haline dönüşmüşlerdir. Ne yazık ki o dönemde ayı,aslan gibi hayvanlara karşı bahis konusu olarak kullanılmışlardır. Sir Peers Legh 1415'de Agincourt savaşında yaralanmış ve Mastiff cinsi köpeği onu saatlerce korumuştur. Sir Peers Legh'in başına gelen o olaydan bu tür onun da katkısıyla sonra Lyme Hall Mastiff olarak ortaya çıkmıştır. Mastiff ırkı Amerika'ya Mayflower gemisi aracılığı ile ulaşmış olması mühtemel olmakla birlikte bu olayın 1800'lerde gerçekleştiği söylenebilir. Aslan dövüşleri, boğa dövüşleri, ayı dövüşlerinin yasaklanması ile birlikte Mastifflerin populerliği azalmıştır ancak 20. yüzyılda günümüze gelen popularitesi Amerika'da artmıştır. Populer kültüre kendini kabul ettirmesi cazip karakterinin bir sonucudur. Kurgu Mastiff'lere örnek olarak 'The Sandlot'dan 'Hercules' ve Kurt Vonnegut'un 'The Sirens of Titan' eserinden 'Kazak' verilebilir.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Norveç Orman Kedisi

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı kedisi Norveç Orman Kedisi

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Bursa'da yaşayan Gürkan Aydın, uzun zamandır yavru sahibi olmak istiyormuş. Hep aklında olan bu isteğini art...

ayrıntılar >>

Gasser Ailesi, bir süre önce ailelerine yeni bir üye dahil etmek için çiftliğimizi ziyar...

ayrıntılar >>

Ayşe Hanım, kızı Elif'in bir süredir pet arkadaş sahibi olmayı istemesi üzerine araştırmalar yapmaya ba...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Pazar günleri Kanal D'de yayınlanan Magazin D programına Morkie, Poodle, Border Collie ve Pomeranian elit ya...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, sevimli yavrularımız Pomeranian Boo ve Maltese Terrier cinsi elit yavrularımız ile...

ayrıntılar >>

Kanal D'de yayınlanan Magazin D Extra programına Pomeranian Boo, Alman Kurdu, Maltese Terrier ve Toy Poodle ırkın...

ayrıntılar >>