Napoliten Mastiff

Napoliten Mastiff

Irk Boyutu:
Büyük Boy

Yükseklik:
Erkek 65 – 75 cm Dişi 60 – 70 cm

Ağırlık:
Erkek 60 - 70 kg Dişi 50 - 60 kg

Ortalama Yaşam:
10-12 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Napoliten Mastiff ırkı değerlendirmesi:

Güçlü ve iri görüntüsünün aksine yumuşak huylu bir ırktır. Napalotin Mastifflerin koruma içgüdüsü oldukça gelişmiştir. Sıkıcı eğitimlerden pek hoşlanmazlar. Erken yaşta sosyalleştirildiği ve otoritenin sahibinde olduğu öğretildiği takdirde iyi bir aile köpeğidir.  Yeterli egzersiz yapıldığında apartman yaşantısına uyum sağlayan Napoliten Mastifler için en uygun yaşam alanı bir bahçedir.  

 

Napoliten Mastiff

Genel anlamda çocuklarla iyi geçinir (sosyalleşme tamamlanmışsa) ancak iriliğinden dolayı küçük çocukların yanında kontrol altında tutulmalıdır. Ev hayvanlarıyla, köpeklerle çok iyi anlaşır ancak yavruyken sosyalleştirilmesi gerekir. Büyük, sarkık, kırışık deri ile kaplanmış ve kırışıklık yüzünden neredeyse görünmeyen gözleri vardır. Belirgin bir stopu vardır. Bu kırışıklıklar bütün vücudu sarar. Ayakları yuvarlak, sırtı düz, yüksek duruşlu kuyruğu vardır.  

Karakter yapısı

Kibar, güçlü, kendine güvenli bir karakteri vardır. Bekçi köpeği olarak yabancılardan pek haz etmez ve ailesini korumayı bir borç olarak bilir. Gerekmedikçe havlamaz. Asil; akıllıdır. Yemek yerken dağınık ve ziyankardır.
 

Napoliten Mastiff Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Düşük
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Düşük
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek

Yaşam ortamı

İri oldukları için geniş yerde yaşamaları gerekir ve bu yüzden küçük apartman dairesinde yaşamaları uygun değildir.

Eğitim

Anlayışlı, saygılı bir yaklaşımda bulunulması gereken köpek cinslerinden biridir. Sahibin otoritesi çok önemlidir Yavruyken itaat eğitimi verilmesi gereklidir. Öğrenmeye meraklıdır ancak öğrendiği numaraları uygulamayı mantıksız bulduğu için yapmayı reddedebilir.

Egzersiz ihtiyacı

Çok büyük olmasına rağmen ortalama miktarda egzersiz yapması yeterlidir. Çit ile çevrilmiş yürüyüşler ve oyunlardan hoşlanır. Yavru olanlar çok fazla egzersiz yapmamalıdır.Çok hızlı geliştiği için kemikleri ve kilo almayı için enerjiye ihtiyacı vardır.

Bakımı

Yüzündeki ve vücudundaki kıvrımların iyi temizlenmesi gerekir. Çok fazla bakım gerektirmeyen bir türdür. Tüy dökme zamanına gelindiğinde kauçuk fırça ile taranmalı ve böylelikle ölü tüyler temizlenmelidir. Yattığı yerin yumuşak olması gerekir.

Tüy yapısı

Düz, kısa, yoğun, sert tüyleri vardır. Gri, kurşuni siyah yada gri, kahverengi, geyik renginin bazı tonları renkte olabilir. Göğüs kısmında ve parmak uçlarında beyaz lekeler olması şaşırtıcı değildir.

Kökeni

Neo, Mastini ve İtalyan Mastif olarak da bilinen bu ırkın kökeni İtalya, Napoli'dir. Aynı zamanda burada gelişimini göstermiştir. Neapolitan Mastif ırkının ataları, güçlü bekçi köpeği olma özellikleri ün salmış eski yunan topluluklarından Molossian'lardır. M.Ö. 326 yılında Kral Porus Büyük İskender'e bir çift Neapolitan Mastif hediye etmiştir. Bu olaydan bu cins köpeklerin popularitesi iyice artmıştır. Dövüş ve savaş sektöründe öne çıkmıştır. Arenalarda gladyatörlere, fillere ve ayılara karşı mücadele etmiştir. Daha sonra günümüz Neapolitan Mastif ırkına benzeyen yani daha büyük ve daha güçlü bir versiyonu vahşi İngilizce bekçi köpeği ile melezlenerek elde edilmiştir. Bu yeni ırk da Napoli'de 1946 yılında keşfedilmiştir ve standartlaştırılmıştır. 1970'e kadar Amerika'ya bir kaç Neapolitan Mastiff gitmiştir. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 2004 yılında tescillenmiştir. 'Harry Poter' ve Burke dedektif romanı gibi eserlerde Neapolitan Mastiff yer almıştır.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Maltipoo

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Maltipoo

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Yücel Bey, kızının ve eşinin bir süredir pet sahibi olmayı istediklerini biliyordu. Bu isteklerini uygulama...

ayrıntılar >>

Ünsal ve Burcu Erdoğan çifti, kızları Buse ve Bade ile birlikte bir süre önce Elit Yavru &Ccedi...

ayrıntılar >>

Mısır vatandaşı olan Mohammed Bey ve ailesi, yaşamlarını artık Türkiye'de sürdürmekteydiler. Senen...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>