Newfoundland

newfoundland yavru satışı

Irk Boyutu:
Büyük Boy

Yükseklik:
Erkek 69 - 74 cm Dişi 63 - 69 cm

Ağırlık:
Erkek 59 - 68 Kg Dişi 45 - 54 Kg

Ortalama Yaşam:
10-12 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Newfoundland ırkı değerlendirmesi:

Dev bir ırk olan Nefounland zarif, çevik ve cesur bir ırktır. Sabırlı bir yapısı olan Newfounlandlar gerektiğinde inisiyatif kullanmaktan çekinmezler. Eğitimleri biraz zor olduğundan profesyonel yardım almakta yarar vardır. Suda kurtarma köpeği olarak çok iyidirler. Koruyucu özelliğe sahip Newfounland için dış mekanlar ideal yaşam ortamlardır. 

video

Newfoundland

Herhangi bir ziyaretçi, hayvan, köpek yada çocuğa karşı arkadaş canlısıdır. Büyük yapıda olduklarından dolayı çocuklar ile aynı ortamdayken kontrol edilmeliler. Ev içinde konforlu şartlarda yaşadıktan sonra daha kötü veya farklı yaşam tarzına alışmakta zorlanabilirler. Derin, küçük gözleri;üçgen kulakları; yayvan kafaları vardır. Düz sırtları, yüksek taşıdıkları kuyrukları vardır. Ayak parmakları birbirine bitişiktir.

Karakter yapısı

İyi karakterli, kibar ve ailesine karşı koruyucudur. Ailesine bağlıdır ve bütün hayvanlara yada insanlara karşı arkadaş olması özelliğiyle bilinir. Bir şeyler içerken etrafı dağıtırlar ve salya akıtma davranışı gösterirler. Havlama sesleri kuvvetlidir ve iyi birer gözlemci köpek olurlar.(ancak yabancılara karşı biraz da olsa arkadaş canlısı olabilirler)
 

Newfoundland Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Çok iyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok iyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Yaşam ortamı

Ilık iklimlerde dışarıda yaşamaya uygun olmayabilirler.Serin havayı tercih ederler.

Eğitim

Eğiticinin sesi bu cinse göre çok önemlidir. Eğitim sakin ve tutarlı olmalıdır. Çok sert metodlar ise başarıyı engelleyecektir.

Egzersiz ihtiyacı

Çok yoğun egzersiz gerektiren aktif bir köpektir. Çoğu soğuk suda yüzmeyi sever. Küçük yaşta olan Newfoundlandlerin çok fazla egzersiz yapıp enerji harcamaması gerekir çünkü o yaşta kilo almak ve eklemlerin gelişmesi için enerjiye ihtiyacı vardır. Landseer cinsi ise diğer çeşitlerden daha fazla egzersize ihtiyaç duyabilir.

Bakımı

Tüy dökerken daha fazla olmak üzere fırça ile haftalık taranmaya ihtiyaç duyarlar.

Tüy yapısı

Su geçirmeyen, orta boylu, yoğun ve kaygan tüyleri vardır. Bu cins köpekler siyah, beyaz olabilir. Bu cinse Landseer denmiştir. Landseer Newfoundland Edwin Landseer'in tabloları sayesinde populer olmuştur. Bazı standartlara göre kahverengi yada gri olabilirler ve bazıları Landseer cinsini ayrı bir tür olarak kabul eder.

Kökeni

Newfoundland ( genelde Newf yada Newfie diye bilinir) kökeni Kanada, Newfoundland'dir. Portekiz balıkçıları ve Viking köpeklerinin olası melezlenmesi sonucu ortaya çıkmışlardır. Sonuç olarak 1600'lerde ortaya çıkan köpek cinsi soğuk suda yüzebilen türdür. Bir yüzyıl sonra siyah ve beyaz Landseer Newfoundland olarak değişmişlerdir. Bu cins köpekler ağır balık ağlarını çekmekte, botlardan düşen denizcileri kurtarmakta kullanılırdı. Ancak yerel kanunların her kişiye bir köpek sahibi olma hakkı vermesinden dolayı sayıları azalmıştır. Buna rağmen Avrupa'ya ihrac edilmişlerdir. Böylelikle sayıları artmış be gösteri köpeği olaral ün salmışlardır. 1832'de 'Hairy Dog' adındaki Newfounland cins bir köpek sahibi ile birlikte enkaz haline gelmiş 'Despatch' gemisinden 180 İrlandalı göçmeni kurtarmıştır. Üstelik Napolyon'un Elba'dan kaçısı sırasında onu bir Newfoundland kurtarmıştır. En çok bilinen bu cins köpeklere Krallık Newfoundland Alayının resmi maskotu olan 'Sable Chief', 'Peter Pan'dan Nana örnek olarak gösterilebilir. Başkanlar Rutherford B. Hayes ve James Buchanan'ın da Newfoundland cinsi köpekleri vardı. İngiliz şair Lord Byron'un da bu cins bir köpeği olmuştur ve ona 'Epitath to a Dog' şiirini yazmıştır.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Labradoodle

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Labradoodle

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Pilot olan sevgili Arman Bey, uzun zamandır hayalini kurduğu ve dünyanın bir çok yerine yapmış olduğu u&c...

ayrıntılar >>

Ünlü moda tasarımcısı Biricik Suden ve eşi MFÖ grubunun solisti Mazhar Alanson'un hayvansever kişi...

ayrıntılar >>

Siyaset ve iş dünyasının tanınan isimlerinden Mustafa Sarıgül ve ailesi Elit Yavru çiftliğimizden da...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>