Pointer

english pointer

Irk Boyutu:
Büyük Boy

Yükseklik:
Erkek 58 - 71 cm Dişi 56 - 62 cm

Ağırlık:
Erkek 20 – 34 Kg Dişi 20 – 30 Kg

Ortalama Yaşam:
13-15 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Pointer ırkı değerlendirmesi:

Avcı kökenli olan Pointer, itaatkar ve yorulmak bilmeyen bir köpektir Koku alma duyusu gelişmiş olan bu ırk için en ideal yaşam ortamı bahçedir. Pointer’lar şüpheli durumlarda havlayarak uyarıda bulunur ama asla bir bekçi köpeği değildir. Bolca egzersiz yaptırılmalı ve erken yaşta sosyalleştirilmelidir. 

Pointer

Köpeklere, kedilere karşı hiçbir saldırganlık belirtisi göstermez. Yabancıları problem etmez ancak sesli havlaması ve cüssesi ile insanı rahatsız edebilir. Kafası uzun, ağzı derindir. Kulakları ince ve yumuşaktır. Stopu belirgindir. Düz, sivri kuyruğa ve türe özgü oval ayaklara sahiptir. Görünüşü atılgandır.  

Karakter yapısı

Tatlı, kibar ve sakindir. Eğitimde biraz zorluk yaşasa da egzersiz konusunda yeterli olanaklar sağlandığında eğitime açık hale gelir. Sahipleri ile aralarında harika bir bağ kurar.
 

Pointer Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Yüksek
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Yaşam ortamı

Apartman hayatına uygun değildir. Bahçeli bir ev'de mutlu olacaktır.

Eğitim

Çok akıllıdır ve gözü hep kuşlardadır. Dikkati çok çabuk dağılır bu yüzden eğitim bu özelliğine göre düzenlenmelidir. İtaat eğitimi alması önerilir.

Egzersiz ihtiyacı

En az günlük bir saat yoğun egzersiz programı uygulanmalıdır. Bunun için yeterli alan sağlanmalıdır. Pointer ırkı köpekler koşmaları ve av içgüdülerini tatmin etmeleri için olanaklar sağlandığında dünyanın en mutlu köpeği olurlar.

Bakımı

Tüy dökmesi sırasında gereksiz tüy kaybını engellemek ve ölü kılları temizlemek için arada sırada yumuşak bir fırça ile taranmalıdır. Eğer kulübesi yeterince sıcak ve yatağı yumuşaksa dışarıda da yaşayabilir ancak evde yaşamayı tercih eder.

Tüy yapısı

Yoğun ve kısa tüyleri vardır. Limon, siyah, turuncu veya ciğer rengi olabilir. Koyu ve tek renk olabilmekle birlikte beyaz üstüne farklı şekiller olabilir. Koyu renkli Pointerların siyah ya da kahverengi; açık renkli Pointerlar ise daha açık renkte buruna sahip olur.

Kökeni

Pointer ( İngiliz Pointer olarak da bilinir) tavşan avında kullanılan bir köpek ırkıdır. Tarihi geçmişi 1500’lere kadar dayanır. Pointer ırkı Foxhound, Bloodhound, Greyhound ve BullTerrier cinslerinden elde edilmiştir. 1700’lerden sonra ise kuşların yerini tespit etmekteki yeteneğiyle ön plana çıkmıştır. Soylu insanlar ava çıkarken yanlarında iki Pointer bulundururdu. Böylelikle avın yerini daha hızlı tespit edebilirdi. 1877 yılında Westminster Kennel Kulübü tarafından Amerika’nın en prestijli köpek gösterilerinden biri sırf Pointerlar için düzenlenmiştir. ‘Sensation’ adındaki köpek ise bu gösterinin maskotu olmuştur. Günümüze bakıldığında ise bu ırka mensup köpekler bir çok kuş cinsini avlarken kullanılır ve diğer bir adı da ‘kuş köpeği’ olmuştur. Bazıları ise tarla bekçisi olarak da görev yapar ancak bu çok yaygın değildir. Judy adındaki Pointer 2. Dünya Savaşı’nda RoyalNavy’ de görev yapmıştır ve askerlerden önce, gelen düşman uçaklarını tespit etmekle başarılı olmuştur. Hatta kendi gemileri battığında tayfaya çok yardımda bulunmuştur. Judy 1950 yılında ölmüştür ancak başarılarından dolayı ödüllendirilmiştir. Bu ödül ise Londra İmperyal savaş müzesinde sergilenmektedir. .

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Shih Poo

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Shih Poo

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Yücel Bey, kızının ve eşinin bir süredir pet sahibi olmayı istediklerini biliyordu. Bu isteklerini uygulama...

ayrıntılar >>

Ünsal ve Burcu Erdoğan çifti, kızları Buse ve Bade ile birlikte bir süre önce Elit Yavru &Ccedi...

ayrıntılar >>

Mısır vatandaşı olan Mohammed Bey ve ailesi, yaşamlarını artık Türkiye'de sürdürmekteydiler. Senen...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>