Poodle

poodle kaniş yavru satış

Irk Boyutu:
Orta Boy

Yükseklik:
Erkek 38 - 45 cm Dişi 38 - 45 cm

Ağırlık:
Erkek 20 – 32 Kg Dişi 20 – 27 Kg

Ortalama Yaşam:
12-15 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Poodle ırkı değerlendirmesi:

Kaniş olarak bilinen küçük ırk grubunda olan Poodlelar;  akıllı, hareketli ve son derece kendinden emin bir ırktır. İşitme ve yön bulma duyusu oldukça gelişmiştir. Kolay eğitilebilen Poodlelar çok sıkı eğitim gelemezler.

video

Poodle

Diğer köpeklerle, hayvanlarla ve çocuklarla iyi anlaşırlar. Yavru iken sosyalleştirmek daha faydalıdır. Birinin ortama girdiğinin hemen farkına varabilir ancak yeni ziyaretçilere karşı arkadaş canlısıdır. İyi birer bekçi köpeğidirler. Görünüşü çok şıktır. Uzun, dar ağzı, hafif bir stopu ve koyu gözleri vardır. Standartlara uygun bir Poodle'ın düz bir sırtı, uzun kuyruğu ve oval ayakları olur. Ayaklarının uzunlukları ve ağırlıkları neredeyse birbirine eşittir.

Karakter yapısı

Standart bir Poodle hassas, akıllı, canlı, oyunsever, gururlu ve şıktır. Aile ile sağlam bağ kurar ve iyi bir arkadaştır. Akıllı, itaatkar olmaları onları dünyanın en populer köpek ırklarından biri haline getirmiştir. Oyun oynamaya heveslidir. Miniature Poodle ve Toy Poodle türlerinden daha az havlama davranışı gösterir.
 

Poodle Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok iyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği İyi

Yaşam ortamı

Dışarıda yaşamaya terk edilmemelidir ve insan ilgisine ihtiyaç duyarlar.

Eğitim

Standart Poodle çok akıllıdır ve bu özelliği eğitimi çok kolaylaştırır. Bir çok numara, oyun öğrenebilirler ve kendilerinden ne istendiğinin kolaylıkla farkına varırlar. Bunların yanında eğitimden zevk alırlar. En ufak bir çabayı bile sonuçsuz bırakmazlar.

Egzersiz İhtiyacı

Çok fazla miktarda egzersiz yapmaları gerekir. Standar Poodle'lar uzun yürüyüşlere ve yüzme, yakalamaca oynama gibi dış mekan oyunlarına ihtiyaçları vardır. Koşmaktan, yakalamak ve getirmekten memnun olurlar çünkü kökeni avcılıktır. Apartman hayatına uyum sağlayabilirler.

Bakımı

Poodle'lar profesyonel birisi tarafından taranması gereklidir. Bu iyi para ve zaman harcanması gerektiği anlamına gelir. Daha çok gösteri yarışmaları amaçlı var olan bu cins köpekler genelde baş, bacaklar ve kollarda daha uzun tüylere sahip olur. Her 5-6 haftada bir traş edilirler. Dikkatli bir şekilde traş edilmezlerse vücudu tahriş olabilir. Şişkinliği engellemek adına öğünler gün içine dengeli bir şekilde yayılmalıdır.

Tüy yapısı

Tüyleri şaşırtıcı derecede kıvırcık, güzel ve yün gibidir. Bu şekliyle koyun yününe benzer. Sade beyaz yaygındır ancak sade gri, kahverengi, kayısı rengi yada siyah olabilir. Gösteri Poodle'ları için üç farklı tımar stili vardır: yavru kesimi,kıtasal kesim ve İngiliz eyer kesimi. Yavru kesiminde yüz, boğaz,ayaklar ve kuyruğun kökü traş edilir. Ön bacaklar ve sağrı bölgesi kıtasal kesimde de traş edilir ki bu kesim bu günün en yaygın kesimidir. Eyer şeklinde olan kesim aynıdır ancak sağrı kısmı genelde traş edilmez.Bütün bu kesim tarzlarının bakımı zordur bu yüzden vücuttaki tüylerin kısa tutulması gerekir. Poodle cinsinin tüyleri hiç fırçalanmadan birbirine dolaşacak halde bırakılabilir. Ancak bu şekilde bakım çok zordur ve günümüzde ender kullanılır. Alerjisi olan insanlar için uygun bir köpektir çünkü tüy dökmez. Bu yüzden melez ırk yetiştirme amaçlı kullanılırlar.

Kökeni

Kökeni Fransa olarak bilinir ancak asıl ataları Merkez Asya'dan gelmiştir. Alman türü ise belki de çağımızın Poodle'ını etkileyen en önemli etken olmuştur.(Poodle Almanca bir kelimedir ve 'gölet, su' anlamına gelir) 18. ve 19. yüzyıllarda ördek avı, klavuzluk, daha sonra sirk performansı gibi amaçlarla hizmet vermişlerdir. Sirk performansı amasıyla kullanılması bu günün tımar yapılma şekli ile yakından alakalıdır.Fransız aristokrasisi için çok populer bir köpek cinsi haline gelmiştir ve zamanla resmiyet kazanmıştır. Poodle'lar Amerika'ya 20. yüzyılda ihrac edilmiştir. Amerika'da yavaş yavaş populer hale gelmiş ve sonunda en populer köpek cinsi olmuştur. En ünlü Poodle cinsi köpeklere John Steinback'in sahip olduğu Charley, aynı zamanda Charley 'Journeys of Charley' kitabına konu olmuştur.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Australian Cattle Dog

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Australian Cattle Dog

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Yaklaşık on yıl önce bizden kedi ırkları grubundan Ragdoll yavrusu sahibi olan Can Bey, tüye karşı olan ale...

ayrıntılar >>

Hale Koçak ve ailesi, pet dostlarımıza pek yabancı olmayan, daha önce bu tecrübeyi yaşamış bir ailem...

ayrıntılar >>

Burcu Hanım ve kızı Derin, yapmış oldukları araştırma sonucu Elit Yavru Çiftliğimizi ziyaret ettiler. Burcu Ha...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>