Portekiz Su Köpeği

Portekiz su köpeği

Irk Boyutu:
Orta Boy

Yükseklik:
Erkek 45 - 57 cm Dişi 43 - 53cm

Ağırlık:
Erkek 17 – 27 Kg Dişi 16 – 23 Kg

Ortalama Yaşam:
10-14 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Portekiz Su Köpeği ırkı değerlendirmesi:

Zeki, söz dinleyen ve çabuk eğitilebilen Portekiz Su Köpeği diğer petlerle de iyi anlaşan bir ırktır. Yeterli egzersiz yaptırıldığında evde de yaşayabilir. Tüy dökümü az olduğundan alerjisi olanlara önerilebilecek bir ırktır. Su oyunlarını çok seven  Portekiz Su Köpeği’nin tüylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir.

Portekiz Su Köpeği  

Köpeklerle, ev hayvanlarıyla ve çocuklarla arkadaşlık kurmayı sever. İyi bir bekçi köpeğidir. Kemirme davranışı gösterebilir bu yüzden kemirmesi için özel oyuncakları olmalıdır. Etrafa karşı meraklıdır. Gözleri küçüktür. Stopları belirgin, kafaları büyüktür. Ayakları yüzmeye uygun bir şekilde perdelidir, kuyrukları tüylüdür ve sırta doğru kıvrılır.  

Karakter yapısı

Sosyal, arkadaş canlısı, itaatkardır. Sahibine sadıktır ve bir kişiye bağlanmayı sever. Çevresini rahatsız edecek kadar sıklıkla havlamaz ancak havlama sesi çeşitlilik gösterir. Hatta o andaki bulunduğu konuma göre değişir. Örneğin; 'kahkaha' olarak tanımlanabilecek havlama sesi birini selamlarkan yada oyun oynarken çıkar.
 

Portekiz Su Köpeği  Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Orta

Yaşam ortamı

Yeterli derecede egzersiz yaptırıldığı takdirde apartman dairesinde yaşayabilir. Ev içinde hareketli olacağından küçük bir bahçesi olan bir evde bakılması idealdir.

Eğitim

Çok çalışmaya elverişli bir köpek cinsidir bu yüzden eğitilmesi kolaydır. Komutları anlayıp rahatlıkla komutlara uyabilir.

Egzersiz ihtiyacı

Günlük olarak zihinsel ve fiziksel uyarılmaya ihtiyacı vardır. Suda top oynama, yüzme ve sopa getirme oyunlarına bayılır. Aktif bir köpek ırkıdır bu yüzden hareketli insanlara uygundur. Köpeklerin yapabileceği her sporu rahatlıkla yapar.

Bakımı

Bir fırça yada tarak ile birkaç günde bir taranması gerekir. İki ayda bir ise traş edilmelidir..

Tüy yapısı

Tüyleri kıvırcık yada dalgalı olabilir. Yoğundur. Gösteri amaçlı kullanılan Portekiz Su Köpeklerinin alt tüy katmanı olmamalıdır. En yaygın renkler siyah, kahverengi, beyaz, siyah ve beyaz yada kahverengi ve beyazdır. Birden fazla renkli olanlarının popularitesi gittikçe artmaktadır. Kıvırcık tüylü olanların sadece kuyrukları kırpılır, dalgalı tüylü olanların ise 'aslan kesimi' adı verilen kesim tarzı vardır. Bu kesim tarzında köpeğin popo kısmındaki tüyler kesilir ancak diğer kısımlar olduğu gibi bırakılır. Koyu renkli tüye sahip olanların derisi hafif mavidir; açık renkli tüylülerin ise derisi pembedir. Derisi pembe ise güneşe karşı daha hassas olur. Tüy dökmeyen bir köpek ırkıdır. Bu yüzden alerjisi olanlar için uygundur.

Kökeni

Portekiz Su Köpeği 'Cao de Agua Portuguese' olarak da bilinir ancak en yaygın isimleri 'Portie', 'PWD', yada 'Water Dog'dur. Poodle ile akrabadır. Türeme şekli açısından elimizde iki farklı bilgi vardır. 5. yüzyılda Goth'lar, 8. yüzyılda ise Berber'lar Portekiz'e gelmişlerdir. Portekiz Su Köpeklerinin bu iki Asya kökenden birinden türediği bilinir. Portekiz'de bir çok su aktivitesi için bu köpek kullanılırdı. Bunların içinde balık avlama, gemilere mesaj iletme gibi aktiviteler vardır. Zaman geçtikçe balık tutma alanındaki modernleşme sonucunda sayılarında düşüş olmuştur ancak 1930'larda Dr. Vasco Bensuade durumu toparlamak için bu ırka yardımcı olmuştur. Dr. Bensuade, Leao isimli Portekiz Su Köpeğinin bir komutla buzlu suya dalmasına şahit olduktan sonra bu ırka kendini iyice kaptırmıştır. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1984 yılında tescillenmiştir; ev hayvanı olarak sayısı günden güne artmasına rağmen gösteri köpeği olarak sık görülen bir cins değildir. Senatör Ted Kennedy'nin 'Splash' adındaki köpeğinin ağzından yazılan 'My Senator and Me: A Dog's Eye View of Washington, DC' kitabı vardır. 'Girella' adındaki dişi Portekiz Su Köpeği'nin ise 'Franz Ferdinand' ve 'Death Cab for Cutie' gibi bir çok müzisyenle fotoğraflandırılmıştır.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Shih Poo

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Shih Poo

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Yücel Bey, kızının ve eşinin bir süredir pet sahibi olmayı istediklerini biliyordu. Bu isteklerini uygulama...

ayrıntılar >>

Ünsal ve Burcu Erdoğan çifti, kızları Buse ve Bade ile birlikte bir süre önce Elit Yavru &Ccedi...

ayrıntılar >>

Mısır vatandaşı olan Mohammed Bey ve ailesi, yaşamlarını artık Türkiye'de sürdürmekteydiler. Senen...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>