Puli

  • ırk bilgileri > 

  • Puli
Hungarian Puli

Irk Boyutu:
Orta Boy

Yükseklik:
Erkek 41 - 43 cm Dişi 41 - 43 cm

Ağırlık:
Erkek 11 – 16 Kg Dişi 11 – 16 Kg

Ortalama Yaşam:
13-15 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Puli ırkı değerlendirmesi:

Dinamik bir çoban köpeği olan Puli sahibine çok bağlıdır ancak yabancılarla ve çocuklarla hiç anlaşamaz . Koruyucu bir karaktere sahip olan Puli sahibine zarar verileceğini anladığı anda saldırganlaşabilir.

 

Puli

Erkenden sosyalleştirildiği takdirde çocuklar, ev hayvanları ve köpekler ile olumlu bağlar kurabilir. Özellikle çocuklarla zaman geçirirken dikkat edilmelidir. Puli rahatsız edildiğinde ısırır. Kafası yuvarlaktır, kulakları ‘V’ çeklindedir ve gözleri bademdir. Vücudu kaslı, sırtı düz, ayakları yuvarlak, kuyruğu yüksektir. Ancak sırtına yapışıkmış gibi durur.  

Karakter yapısı

Akıllı, arkadaş canlısı, mutlu bir köpektir. Bu özellikleri onu ideal bir ev hayvanı haline getirir. Yabancılara karşı her zaman temkinlidir bu yüzden de iyi bir bekçi köpeğidir. Havlama davranışını çok sık gösterir.
 

Puli Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Yaşam ortamı

Apartman hayatına uygun bir köpek ırkıdır.

Eğitim

Çok akıllı bir köpek ırkı olmasının yanı sıra inatçı olduğundan dolayı tutarlı bir eğitim alması gerekir.

Egzersiz ihtiyacı

Puli günlük egzersiz yapması gereken enerjik ve aktif bir köpek ırkıdır. İtaat ve atiklik konusunda başarılıdır. Etrafta yürümeyi sever ancak asıl yeteneği hayvan gütme konusundadır.

Bakımı

İsterseniz fırça ile tarayabilir; isterseniz ise kendi haline bırakabilirsiniz. Eğer fırçalarsanız her gün yada iki günde bir fırçalamanız; kendi haline bırakırsanız ise örgüleri sık sık elinizle ayırmanız ve düzeltmeniz gerekir. Eğer fırçalamıyorsanız örgülerin içinde herhangi bir haşere olmaması için düzenli yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra ise kuruması günler alabilir.

Tüy yapısı

Kendiliğinden örgülü tüyleri vardır ve yere kadar uzanır. Tüylerinin bu şekilde oluşunun sebebi alt tüy katmanı ile üst tüy katmanının birbirine karışmasıdır. Alt katman yumuşak üst katman ise serttir. Köpek altı aylıkken tüyler örgülü halini almaya başlar. Örgülü şekil ise tüylerin hiç su geçirmemesine sebep olur. Puliler krem, siyah, gri yada beyaz olabilir. Pulik ( çoğul) tüy tökmez ve yüzü siyahtır.

Kökeni

Puli ırkının başka adları da Macar Puli ya da Macar Su Köpeğidir. Antik Magyar kabilesi ve Ural Dağlar’ında yaşayan kabilenin çoban köpeklerinden üremiştir. Büyük olasılıkla ‘Puli’ kelimesi Almanca bir kelime olan ‘Poodle’ dan türemiştir.Magyar kabilesi Macaristan’a göç ettiğinde bu kabileye ait köpekler oranın yerli köpekleriyle çiftleşmişlerdir; bu çiftleşilen köpekler arasında büyük olasılıkla Tibet Spaniel de vardı. Bu durumdan ortaya çıkan ırk ise yetenekli bir çoban köpeği ırkıdır. Sürüyü korumakla görevlidir ve koyunların içinde kolaylıkla fark edilmesi için siyah olması tercih edilir.1500’lerde Macaristan’ın istilaya uğraması sonucu Puli batı Avrupa köpek ırklarıyla çiftleşmiştir. Bu çiftleşme ise köpeğin düş görünüşünde değişikliklere yol açmış ve bu durum da neslinin tükenmesi tehlikesini ortaya çıkarmıştır. 1900’ların başında, Emil Raitsits adında hayvan üreticisi Puli ırkının dış görünüşünün yeniden elden geçirilmesine vesile olmuştur. Hatta hala kimse orijinal dış görünüş hakkında pek bilgi sahibi değildir. Bu cins köpekler ilk defa 1925 yılında standartlaştırılmış ve Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1934 yılında tescillenmiştir. Günümüzde Puli çoban gösteri köpeği yada evcil köpek olarak değil, çoban köpeği olarak ün salmıştır.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Maltipoo

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Maltipoo

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Ankara'da yaşamlarını sürdürmekte olan Işın Hanım, Dicle Hanım ve Meltem Hanım, Elit Yavru Çiftl...

ayrıntılar >>

Yücel Bey, kızının ve eşinin bir süredir pet sahibi olmayı istediklerini biliyordu. Bu isteklerini uygulama...

ayrıntılar >>

Ünsal ve Burcu Erdoğan çifti, kızları Buse ve Bade ile birlikte bir süre önce Elit Yavru &Ccedi...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>