Saint Bernard

saint bernard elityavru

Irk Boyutu:
Büyük Boy

Yükseklik:
Erkek 65 - 70 cm Dişi 64 - 68 cm

Ağırlık:
Erkek 60 - 90 Kg Dişi 57 - 85 Kg

Ortalama Yaşam:
8-10 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Saint Bernard ırkı değerlendirmesi:

Yavaş hareket eden, sabırlı, itaatkar Saint Bernard; arkadaş canlısı ve çocuklara karşı son derece töleranslıdır. Çok salyalı olması Saint Bernard’ların tek  kötü özelliğidir. 

 
Saint Bernard

Köpeklere, ev hayvanlarına ve çocuklara karşı arkadaşcıldır. Mecaracı ve oyunsever bir yapısı vardır. En az 60 kg olmakla birlikte 136 kilograma kadar ulaşabilen ağırlık ölçüsü vardır. Bilinen en ağır St Bernard olan Benedictine 163 kg ağırlığındaydı. Kafası ve üst dudak kısmı kocamandır. Ağzı kısa ve derindir; alnı ise kırışıktır. Kaslı bacakları, düz sırtı, düşük, geniş yapılı kuyrukları vardır. Ayakları büyüktür.  

Karakter yapısı

İyi huylu ve arkadaş canlısıdır. Tehlike altında sahibini ve bölgesini korur. Salya akıtma davranışı gösterirler. Çok vefalı bir ırktır.
 

Saint Bernard Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Orta

Yaşam ortamı

Yaşamaya uygun olduğu iklim soğuk iklim'dir. St. Bernard için en uygun yaşam alanı bahçeli evlerdir.

Eğitim

Yavruyken tasma ipini çekiştirmemesi öğretilmelidir çünkü büyüdükçe ağırlığından dolayı bu sorun olmaya başlar. Saint Bernard inatçıdır ve bu yüzden eğitim sırasında ona karşı sabırlı davranılmalıdır.

Egzersiz ihtiyacı

Günlük egzersize ihtiyacı vardır ancak çok aşırı egzersiz o ırk için uygun değildir. Koşular ve yürüyüşler onları mutlu eder. Obeziteye karşı yeterli egzersiz yaptırılmalıdır. Özgürce koşmayı ve uzun yürüyüşlerden mutlu olurlar.

Bakımı

Tüy dökerken daha fazla olmak şartıyla iki tür tüy çeşidi de haftalık tarama gerektirir. Banyo sadece gerektiğinde yaptırılmalıdır.Gözler enfeksiyon riskine karşı kontrol altında olmalı ve kulaklar temiz tutulmalıdır. Sadece 8-10 yıllık ömürleri vardır. Dirsek ve kalça displezyasına yakalanma riski vardır. Bu risk obezite yüzünden artabilir. Düzenli egzersiz ve dengeli beslenme onlar için önem teşkil eder. Epilepsi ve göz kapağı rahatsızlıkları da bu ırkta olabilecek hastalıklar arasındadır.

Tüy yapısı

Tüyleri düz yada aksi olabilir. Beyaz üstüne, ten rengi, siyah, kırmızı, yada bunların karışımı lekeler şeklinde olabilir. Çoğunun kulağı siyahtır. Gösteri köpeklerinin bacakları, göğüsleri, kuyruk uçları,gerdanı beyaz olmalıdır. Yılda iki defa tüy dökerler.

Kökeni

Saint Bernard (St Bernard, St Bernhardshund yada Alpine Mastiff olarak da bilinir) Roman Molosar ve İsviçre yerlisi köpek ırklarından üremiş İsviçre ırkıdır. Batı Alplerde kurtarma amaçlı Saint Bernard Hospice'de yetiştirilmiştir. Kayıp insanları bulur ve üzerlerine onları ısıtmak amaçlı yatardı. (Filmlerde görüldüğü gibi boyunlarında küçük şişede brandi taşımamışlardır) Bu şekilde binlerce insanın hayatını kurtararak yüzyıllarca devam etmiştir.1800'lerde bir Saint Bernard 40 kişiyi kurtardıktan sonra 19. yüzyıla kadar bu cins 'Barry Dog' yada 'Saint Dog' olarak bilinirdi. 1800'lerde Saint Bernard'ların sayılarının hastalıklar ve bazı kaynaklara göre çığlar yüzünden azaldığı bilinir.Sayılarını artırmak için Newfoundland cinsi ile çiftleştirilmişler ve ortaya çıkan ırk uzun tüylü olmuştur.Günümüzde Saint Bernard dünyanın en populer iri ırklarındandır.Bu ırkın bilinenleri arasında Stephen King'in 'Cujo' adlı, 'Beethoven' dizisinin kahramanı 'Beethoven' adlı, 2. Dünya Savaşı esnasında aktif olan Bağımsız Norveçli Kuvvetlerin maskotu Bamse adlı köpekler örnek olarak verilebilir. Bamse'nin otobüs kullandığı ve sokağa çıkma yasağından önce tayfayı gemiye geri getirdiği bilinir.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Maltipoo

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Maltipoo

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Yücel Bey, kızının ve eşinin bir süredir pet sahibi olmayı istediklerini biliyordu. Bu isteklerini uygulama...

ayrıntılar >>

Ünsal ve Burcu Erdoğan çifti, kızları Buse ve Bade ile birlikte bir süre önce Elit Yavru &Ccedi...

ayrıntılar >>

Mısır vatandaşı olan Mohammed Bey ve ailesi, yaşamlarını artık Türkiye'de sürdürmekteydiler. Senen...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>