Shar Pei

shar pei

Irk Boyutu:
Orta Boy

Yükseklik:
Erkek 48 - 58 cm Dişi 46 - 56 cm

Ağırlık:
Erkek 18 – 25 Kg Dişi 18 – 25 Kg

Ortalama Yaşam:
9-11 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Shar Pei ırkı değerlendirmesi:

Sıcakla arası çok iyi olmayan bir ırktır Shar-pei. Buruşuk deri yapısından dolayı üzgün bir yüz ifadesine sahiptir, ancak yaşı ilerledikçe buruşukluk azalmaya başlar. Körü körüne her komuta uymayacak kadar zeki bir ırktır Shar-pei’ler.

 
Shar Pei

Ailesi ile çabuk bağ kurar ve tamamen bağlanır. Shar-Pei'ler yabancılara karşı saldırgan olmazlar ancak ilk karşılaşmada havlama davranışı gösterebilirler. Yavruyken yeterli düzeyde sosyalleştiriklerinde çocuk ve diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Bazen köpeklerle kavga edebilirler.Mavi-siyah dilleri ve kırışık, kafa, boyun ve omuzları vardır. Kafaları kocaman, kulakları yüksek ve kuyrukları kalın, sırta doğru kıvrılır. Gözleri küçük olmakla birlikte ağızları yayvan ve büyüktür. Shar-Pei yavrularının vücutlarında kırışıklıklar vardır.  

Karakter yapısı

Dominant karakterli, cesur olmakla birlikte bazen itaat konusunda sıkıntı yaşanabilir. Biraz soğuk bir yapıda olsa da sevecen ve vefalıdır.Ailelerine ve meskenlerine karşı koruyucu bir tavır sergilerler.
 

Shar Pei Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Düşük
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış Mesafeli
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Orta

Yaşam ortamı

Yeterli egzersiz yapıldığında apartmanda yaşayabilir. Serin ortamları sever.

Eğitim

Shar-pei'ler eğitilirken çok sıkı ve sabırlı olunmalıdır. Çok fazla tekrardan hoşlanmazlar bu yüzden eğitim kısımlara ayrılmalı ve ilginç hale getirilmiş olmalıdır.

Egzersiz ihtiyacı

Dışarıda egzersiz ihtiyacı çok fazladır. Günlük aktif oyunlar oynamalarına müsade edilmeli ve yürüyüşlere çıkarılmalıdır. Sıcak ile arası iyi olmadığı için sıcak günlerde zorlayıcı egzersizler yaptırılmamalıdır.

Bakımı

Kaşıntı ve tahrişi engellemek için deri sık sık kontrol edilmeli ve düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Bütün tüyler haftada bir tımar edilmelidir. Gerekli bakım ve ilgi gösterilirse dışarıda yaşayabilirler. Bazılarının deri problemleri olabilir ve 9-11 yıllık ömürleri vardır.

Tüy yapısı

İki farklı tüy çeşitleri vardır. İkisi de çok serttir. At gibi tüyleri olanlar kırçıllı ve kısadır. Diğer çeşit ise daha uzun tüylüdür. Ender başka bir tür de iki tüy katmanı olandır ancak Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmamıştır. Kırmızı, krem, mavi ve siyah renklerde olabilir.

Kökeni

Çin Shar-Pei ( Çin Dövüş köpeği olarak da bilinir ve takma ismi 'Altın Aslan'dır) M.Ö 200 yıllarına dayanan bir tarihi vardır ve Çin'in güney bölgelerinde yaşamıştır. Mavi siyah dilli, Çin kökenli Chow Chow ırkı ile aynı atadan oldukları muhtemel. Shar-Peiler bekçi, av, dövüş, işçi köpekleri ve çiftçilerin yanında yardımcı olarak hizmet vermişlerdir. Çin kökenli bir çok köpek ırkı Kominist Devriminden sonra öldürülmüştür ancak Shar-Pei ırkı köpekler Taywan ve Hong Kong'a götürülerek korunarak sonra Amerika'ya ulaştırılmıştır. Time Magazine ve Gines Rekorlar Kitabı'nda dünyanın en ender köpeği olarak gösterilmiştir. Shar-Pei'ler bu şekilde populer gelmişlerdir ve nesli tükenmenin eşiğinden dönmüştür.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Labradoodle

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Labradoodle

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Bursa'da yaşayan Gürkan Aydın, uzun zamandır yavru sahibi olmak istiyormuş. Hep aklında olan bu isteğini art...

ayrıntılar >>

Gasser Ailesi, bir süre önce ailelerine yeni bir üye dahil etmek için çiftliğimizi ziyar...

ayrıntılar >>

Ayşe Hanım, kızı Elif'in bir süredir pet arkadaş sahibi olmayı istemesi üzerine araştırmalar yapmaya ba...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Pazar günleri Kanal D'de yayınlanan Magazin D programına Morkie, Poodle, Border Collie ve Pomeranian elit ya...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, sevimli yavrularımız Pomeranian Boo ve Maltese Terrier cinsi elit yavrularımız ile...

ayrıntılar >>

Kanal D'de yayınlanan Magazin D Extra programına Pomeranian Boo, Alman Kurdu, Maltese Terrier ve Toy Poodle ırkın...

ayrıntılar >>