Siberian Husky

Siberian-Husky-sibirya-kurdu-elityavru-

Irk Boyutu:
Orta Boy

Yükseklik:
Erkek 54 – 60 cm Dişi 51 – 56 cm

Ağırlık:
Erkek 20 – 28 Kg Dişi 16 – 24 Kg

Ortalama Yaşam:
12-14 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Siberian Husky ırkı değerlendirmesi:

Soğuk iklimi seven Siberian Husky korkutucu bakışlarının aksine sevgi dolu bir ırktır. Özgürlüğüne düşkün ve inatçı bir mizacı olduğundan eğitimleri sırasında biraz güçlük yaşanabilir. Siberian Husky ’ler gerektiği zaman havlamak yerine ulumayı tercih eden bir karaktere sahiptir.  

 
Siberian Husky

Kendi cinsleri ile iyi geçinirler ancak diğer ev hayvanları ile iyi geçinmeleri için özenli bir eğitim gerekir. Kedi gibi küçük hayvanlarla geçinemezler. Çocuklarla araları çok iyidir. Eğer Husky cinsi bir köpeğiniz varsa yanına bir tane daha almanız gerekebilir çünkü yalnız kalmayı sevmezler. Kafatasları yuvarlak, gözleri badem gibi, dik, üçgen ve tüylü kulakları vardır. Burun rengi ısıya göre değişiklik gösterir. Kışır burnunun rengi pembeye döner.Sibirya Husky gözleri mavi, yeşil, kahverengi yada ela olabilir. Huskylerin gözleri biri mavi diğeri ela yada kahverengi olabilir. Diğer bir çeşit ise mavi ile karışık başka renkli irise sahip olabilir. Bu özellikleriyle gösteri köpeği olarak ender bulunan bir cinstir. Kuyruğu kıvrık, ayakları tüylü ve ovaldir.  

Karakter yapısı

Maceracı, akıllı ve inatçı bir karaktere sahiptir. Herkesle arkadaş olmak ister bu yüzden ideal bir bekçi köpeği olamaz. Yürümeyi severler, enerji ve özgürlük duygusu ile yoğrulmuşlardır. Oyun oynarken çok aktiftir.
 

Siberian Husky Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Düşük
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Düşük
Koruma özelliği Düşük

Yaşam ortamı

Sıcak iklimlere uygun bir köpek ırkı değildir. Yaz aylarında uyuması için serin bir yerin olması gerekir.Apartman hayatına uygun bir yapısı yoktur.

Eğitim

Bu ırka dahil köpekler sadece kendisine anlam ifade eden komutları dikkate alırlar. Özgür ruhludur bu yüzden eğitisinin ona karşı sabırlı olması ve doğasına anlayışlı yaklaşması gerekir.

Egzersiz ihtiyacı

Metrelerce ağır kızak çekme alışkanlıkları olduğundan da anlaşılacaği üzere fiziksel aktivitelerde bulunması gereken bir cinstir. Eğer bir kızağınız yoksa en az günde bir saat siz bisiklet sürerken yada koşu yaparken onun da sizinle gelmesini sağlayın. Eğer yeterli egzersiz yapamazsa bu onun için iyi olmaz. Ancak sıcak iklimlerde çok fazla egzersize maruz kalmamalıdır çünkü ancak soğuk havaya ayak uydurabilir. Apartman hayatına uygun bir yapısı yoktur.

Bakımı

Bir tarak yada fırça ile haftalık taranması gerekir. Bu işlem özellikle arka bacaklara ve genel anlamda köpek tüy dökerken uygulanmalıdır. Banyo ise sadece gerektiğinde yaptırılmalıdır. 10-14 yıl arasında ömürleri vardır. Genel anlamda sağlıklıdır ancak yaşlandığında kanser riski olabilir. Göz problemleri de olduğu bilinir. Huskyler obezite tehlikesi olan ırklardır. Bu yüzden öğünlere dikkat edilmesi hatta bir veterinerden ona uygun bir diyet programı ile ilgili bilgi alınması gerekir. Balık yağı bi diyetin önemli bir parçasıdır.

Tüy yapısı

Alt katman pürüzsüz ve yoğundur, üst katman ise kısa, düzdür. Her türlü sade ve renk kombinasyonu uygundur. Ancak en fazla karşılaşılan renkleri saf beyaz, siyah beyaz, gri ve bakır kırmızısıdır. Bu renklerle birlikte üzerinde sarı lekeler olabilir. Yılda iki kere tüy dökerler.

Kökeni

Sibirya Husky'nin (Chukcha, Keshia yada Kutup Husky olarak da bilinir) Doğu Sibirya'da Chukchi kabilesinin kızak köpeği kökenli olduğunu söylemek mümkündür. 20. yüzyılda Alaska'ya ithal edilmiştir. 1910 yılında ikinci sene katıldığı 'All-Alaska Sweepstakes' (Nome'dan Candle'a) yarışında yerli türleri domine etmesinden dolayı dikkatleri üzerine çekmiştir. 1925 yılında altın madencisi olan Leonhard Seppla'nın bu cinsten kurduğu meşhur takımla diptheria serumunu yerine ulaştırarak yüzlerce hayatın kurtulmasını sağladığında daha da dikkat çekici bir hal almıştır. Bu olay 'Great Race of Mercy' adıyla bilinir ve Sibirya Husky cinsinin sesini duyurabildiği önemli bir olaydır. Central Park'ta Seppala'nın takımının adına bir heykel bulunmaktadır. 1930'da Rusya son Sibirya Husky grubunun Sibirya'dan ihrac edilmesine izin vermiştir; aynı yıl Amerikan Kennel Kulübü bu ırkı resmi olarak tanımıştır. İşte o grup Husky'ler ve Leonhard Seppala'nın köpekleri bu günün atalarını oluşturur. Günümüzde Sibirya Husky cinsi; gösteri köpeği, ev hayvanı ve kızak yarış köpeği olarak hizmet vermektedir. Disney filmlerinde boy göstermektedir ve bu filmlerde geçen hikayeler gerçek Sibirya Husky hikayelerinden esinlenmiştir. Kuzeydoğu ve Michigan Teknoloji Üniversitesi'nin maskotudur. Laika isimli dişi Husky Sputnik 2 ile uzaya gittiğinde orbite giren ilk hayvan olmuştur.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Australian Cattle Dog

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Australian Cattle Dog

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Yücel Bey, kızının ve eşinin bir süredir pet sahibi olmayı istediklerini biliyordu. Bu isteklerini uygulama...

ayrıntılar >>

Ünsal ve Burcu Erdoğan çifti, kızları Buse ve Bade ile birlikte bir süre önce Elit Yavru &Ccedi...

ayrıntılar >>

Husky ırkının güzellerinden olan Snow, temel itaat eğitimini aldıktan sonra aralıklarla pansiyonumuza da geliyor...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>