Vizsla

vizsla

Irk Boyutu:
Orta Boy

Yükseklik:
Erkek 53 - 65 cm Dişi 51 - 61 cm

Ağırlık:
Erkek 20 – 27 Kg Dişi 18 – 25 Kg

Ortalama Yaşam:
13-15 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Vizsla ırkı değerlendirmesi:

Üstün koku alma duyusu ve kaslı yapısıyla tam bir av köpeği olan Vizsla, ara sıra inatçı karakteri ortaya çıksa da genelde sevgi dolu ve itaatkardır. Erken yaşta sosyalleştirilmelidir. Düzenli yapılacak egzersizler koşu ağırlıklı olmalıdır

 
Vizsla

Kibardır ve her çeşit hayvan, çocuk ile gayet rahatlıkla iyi anlaşabilir. Yabancılara ise havlayarak tepki gösterir. Uzun kulakları, tüylerinin rengi ile uyumlu gözleri vardır. Yuvarlak, küçük kedi ayakları vardır. Orta boyutta, kaslı ve zayıftır.

Karakter yapısı

Akıllı ve cıvıl cıvıldır. Ailesine bağlılığı ile tanınan bir ırktır. Enerjik olmasıyla birlikte ihmal edildiğinde yada yeterli egzersiz yaptırılmadığında saldırgan olabilir.
 

Vizsla Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Düşük

Yaşam ortamı

Bahçe hayatına uygundur. Apartman hayatı için tavsiye edilmez.

Eğitim

Bazen inatçı olabilme ihtimalinin yanı sıra eğitilmesi kolay bir köpek türüdür çünkü öğrenmeye heveslidir. Biraz sertlik Vizsa eğitiminle işe yarayacaktır.

Egzersiz ihtiyacı

Günlük koşuları, bahçede oyun oynamayı, yürümeyi seven enerjik ve bu yüzden egzersiz ihtiyacı fazla olan bir köpek cinsidir. Özellikle avlanmaya bayılır. Suda oynamaktan da hoşlandığı söylenebilir.

Bakımı

Düz tüylü olanların bakım ihtiyacı çok azdır. Yılda bir kaç kere yıkanması yeterli olacaktır ve periyodik olarak ölü kılların temizlenmesi için fırçalanmalıdır. Kırçıllı olan ise periyodik olarak el ile temizlenmelidir.

Tüy yapısı

Altın pas renginden, koyu altın ve kırmızıya uzanan bir renk yelpazesi vardır. Göğsünde ve ayaklarında beyazlıklar olabilir. Düz tüylü olanların kılları kısa ve boldur. Diğeri ise biraz daha dalgalı kıllara sahiptir. Kıllarının uzunluğu 2-3 cm olabilir ve suya dayanıklıdır.

Kökeni

Vizsla aslına bakılırsa Vizla şeklinde okunur; diğer isimleri ise Macar Vizsla, Macar Pointer yada Magyar Vizsla'dır. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi Macar bir ırktır ve ve antiktir. Magyar kabilesi tarafından fare avlamak için kullanılırken sonrasında kullanılma amacı iz sürme, av hayvanlarının yerini belirleme olarak değişmiştir. Vizsla ırkına ait ilk kayıtlar Kral Luiz'in emri ile hazırlanan belgelerde ortaya çıkar. Bu kayıtlar 1357 yılından kalmadır; adı ise 'Illustrated Vienna'dır.1800'lü yıllarda yerini İngiliz Pointer'a bırakarak, nesli tükenme tehlikesi geçirmiştir. Vizsla, Weimaraner ve Alman Kısatüy Pointer'ın atasıdır. Tüyleri biraz daha kırçıllı olan türü ise çok enderdir Kuzey Amerika'da sadece bir kaç yüz tane vardır. Alman Wirehaired Pointer ve Griffon ile Vizsla 1930'lu yıllarda melezlenmesi sonucu elde edilmiştir. Bu cinsin elde edilme amacı ise daha kırçıllı tüyleri sayesinde soğuğa dayanıklı olmasıdır. 1950 yılında Amerika'ya ilk Vizsla ithal edilmiştir. Amerikan Kennel Kulübü tarafından ilk kez 1960 yılında tescillenmiş ve günümüzde populer gösteri köpeği, avcı ve ev hayvanı olarak boy göstermektedir.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Australian Cattle Dog

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Australian Cattle Dog

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Yücel Bey, kızının ve eşinin bir süredir pet sahibi olmayı istediklerini biliyordu. Bu isteklerini uygulama...

ayrıntılar >>

Ünsal ve Burcu Erdoğan çifti, kızları Buse ve Bade ile birlikte bir süre önce Elit Yavru &Ccedi...

ayrıntılar >>

Mısır vatandaşı olan Mohammed Bey ve ailesi, yaşamlarını artık Türkiye'de sürdürmekteydiler. Senen...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>