Weimaraner

Weimaraner

Irk Boyutu:
Büyük Boy

Yükseklik:
Erkek 60 - 69 cm Dişi 57 - 64 cm

Ağırlık:
Erkek 20 – 34 Kg Dişi 20 – 30 Kg

Ortalama Yaşam:
10-13 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Weimaraner ırkı değerlendirmesi:

Zeki, çabuk eğitilen ancak tekrarlardan hoşlanmayan bir ırktır. Weimaraner; her türlü av için uygun ve doğal koruma köpeğidir. Egzersizlerinin daha çok koşu ağırlıklı olması günlük enerjilerini atmalarına yardımcı olur. 

 
Weimaraner

Ev hayvanları ile ve çocuklarla iyi geçinir ancak bunun ilk şarkı yavruyken sosyalleştirilmesidir. Küçük çocukları olan aileler için tavsiye edilen bir ırk değildir. Çünkü çok enerjik bir ırktır. Yabancılara karşı anlayışlı olduğunu söylemek mümkün değildir, ailesini ve evini herhangi bir tehlikeden korumak için elinden geleni ardına koymayacaktır. Burnu gri, gözleri amber yada gri, ve kulakları uzun, yüksektir. Kuyruğunun dörtte üçü kesilebilir. Perdeli ayakları vardır. Görünümü mükemmel ve atletiktir.

Karakter yapısı

Oyun oynamayı sever, arkadaş canlısıdır, çalışmaya meraklıdır, akıllı ve enerjiktir. Problem çözme yetisinin yüksek olmasından dolayı insanınki gibi çalışan beyni ile ünlüdür. Sahibi sabırlı olmalıdır, yavruyken karakteri şekillendirilmeye başlanmalıdır. Sosyalleştirilme ihtiyaçları gayet fazladır. Egzersiz yapamadığında veya ihmal edildiğinde etrafındaki eşyaları kemirmeye başlar.
 

Weimaraner Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk İyi
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme Orta
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Yüksek

Yaşam ortamı

Apartman hayatına uygun değildir; özgürce koşabileceği kırsal alanlarda yaşamalıdır.

Eğitim

Weimaraner ırkı için davranışsal eğitim çok önemlidir. Saldırganlık ve ayrılık acısı yaşamaya meyillidir. Hatta saldırganlık çoğunda az da olsa mevcuttur çünkü avcılık özelliği ağır basar. Çabuk öğrenir ve eğiticisini memnun etmenin yollarını arar. Eğiticinin ise kendine güveninin yeterli derecede olması gerekir. Birçok yarışma kulvarında dereceye girebilerek kapasitededir.

Egzersiz ihtiyacı

Bahçe oyunları, uzun yürüyüşler gibi onu zorlayacak egzersizler yapması iyi olacaktır. Düzenli egzersiz yaptıramayacak bir insan için uygun bir ırk olduğu söylenemez.

Bakımı

Kısa tüylü olanlarının bakım ihtiyaçları düşüktür. Ölü kılların temizlenmesi için kauçuk bir fırça ile taranmalıdır. Bu işlem çok sık uygulanmasa da olur. Ancak uzun tüylü olanları düzenli bir şekilde taranmalı ve fırçalanmalıdır. Söz konusu kulaklar olduğunda, kulakları temizlik yönünden enfeksiyonu önlemek amacıyla kontrol edilmelidir.

Tüy yapısı

Tüyleri kısa, doygun ve dokunulasıdır. Uzun tüylü olanları da vardır ve bazı standartlar tarafından kabul görür. Bu uzun tüylü olanları Kuzey Amerika’da kabul görmez. Renkleri ise kendine özgü gümüş-fare rengi olabilir. Derisi siyah yada beyaz olmaktan ziyade et rengidir.

Kökeni

Bu ırk Weimaraner Vorstehund; Weim , Gümüş yada Gri Hayalet isimleri ile de anılır. 1800’lü yıllarda Almanya’da ortaya çıkmıştır. Her türlü canlıyı avlamakta kullanılabilen, iyi görünümlü bir köpek ırkı elde etmek amacıyla üretilmişlerdir. Elde edilirken kullanılan ırklardan bazıları Bloodhound, Mastiff’dir. Gri renginin hangi ırktan geldiği bilinmemektedir ancak Weimaraner’in bu gri rengi yüzyıllardır mevcuttur. Adını, bu ırkın yetiştirilmesinde sponsor olan Weimaraner adında birinden almıştır. Yıllarca beslenmesi ve yetiştirilmesi yasaklanmış tır; bu ırka sahip olma izni sadece Alman Weimaraner Kulübü’nun yüksek mertebedeki üyelerine verilmiştir. Bu yüzden beslenen köpekler hep evlerde hapsedilmiş ve bu durum da köpeğin ailesine aşırı bağlanan bir yapıda yetişmesine sebep olmuştur. Bu alışkanlıkları günümüze kadar gelmiştir. 1929 yılında nihayetinde bir çift Weimaraner ırkı getirilmiş ve çok popüler olmuştur. 1943’te Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescillenmiştir. En bilinen örnekleri ‘Heidi’ çizgi filmindeki köpek ve fotoğrafçı William Wegman’ın Man Ray ve Fay Ray adındaki köpekleridir. Bununla birlikte bu çift fotoğrafçının resimlerinde de yer alır.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Golden Cocker Retriever

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Golden Cocker Retriever

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Yücel Bey, kızının ve eşinin bir süredir pet sahibi olmayı istediklerini biliyordu. Bu isteklerini uygulama...

ayrıntılar >>

Ünsal ve Burcu Erdoğan çifti, kızları Buse ve Bade ile birlikte bir süre önce Elit Yavru &Ccedi...

ayrıntılar >>

Mısır vatandaşı olan Mohammed Bey ve ailesi, yaşamlarını artık Türkiye'de sürdürmekteydiler. Senen...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>