Coco

 • Cins: Pembroke Welsh Corgi
 • Cinsiyet : Dişi
 • Doğum Tarihi : 13.01.2023
 • Renk : Kahve Beyaz
 • Kg: 2.50 Kg
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Sahibini mutlu etmekten mutluluk duyan bir özelliğe sahip olduğu için eğitime çok iyi cevap vermektedir. Pembroke, diğer cinsi olan Cardigan'a göre daha insan canlısı, daha uysal ve sosyaldir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Corgi ırkı köpekler temelde iki farklı gruba ayrılır. Bu 2 farklı grup ise; Pembroke Welsh Corgi Cardigan ve Cardigan Welsh Corgi şeklindedir. Bu köpek cinsinin her iki türünün hem fiziksel hem de karakteristik özellikleri birbirinden tamamen farklıdır. Welsh Corgi Pembroke ırkı köpekler, genel olarak sürü hayvancılığı sırasında kullanılan bir cinstir. 

Welsh Corgi Cardigan ırkı köpekler ise geçmişten bugüne kadar uzanan süre zarfında genel olarak sürekli ev içinde beslenen bir cinstir. Pembroke Corgi Cardigan ırkı köpekler, evde beslenen Corgi türüne oranla daha iri şekilde bir yapıya sahiptir. Bu ırk aynı zamanda fiziksel olarak da daha büyük yapıdadır. Köpek kulüpleri, bu Corgi türünün iki farklı cinse ayrıldığını ise 1934 tarihinde resmi şekilde kabul etmiştir.

Corgi köpek ırkının geçmişi, son derece eskidir. Hatta 800'lü tarihlere kadar uzanır. Corgi köpek ırkının bu tarihlerde Vikingler tarafından Galler bölgesine getirildiği düşünülür. Galler bölgesinde de Swedish Vallhound ırkı köpekler ile çiftleştirildiği bilgisi vardır. Bunun sonucunda da bugüne kadar uzanan Welsh Corgi ırkının ilk atalarının ortaya çıktığı düşünülür. Corgi ırkı köpekler hakkında farklı kaynaklardan edinilmiş pek çok bilgi vardır. O dönemki halkın bu ırkı zamanla sevdiği de bilinir. 1930 tarihi sonrasında ise bazı köpek yetiştiricileri bu ırkın farklı türünün bulunduğunu keşfeder. Daha sonralarda da ayrı ayrı şekilde üretime devam edilir. 

Corgi Köklü Geçmişi 

Galler'in Pembrokeshire kontluğuna dayanan Pembroke Welsh Corgi ırkı köpekler, son derece etkileyici bir kökene sahiptir. Galler efsanelerine göre Pembroke Welsh Corgi köpeklerinin, perilerin ve elflerin arasından geldiği düşünülür. Yine aynı efsaneye göre bir gün iki tane çocuk, ailelerinin sığırlarını bulmak amacıyla arazide gezintiye çıkarlar. Bu gezinti sırasında da birkaç tane yavru köpek bulurlar. Başlangıçta bu köpekleri tilki zannederler. Fakat daha sonrasında bı köpeklerde farklı şeyler olduğunu fark ederek eve götürürler. Çocukların ailesi de bu köpeklerin tilki olmadığını direkt fark eder. Çocuklarına da bu köpeklerin tarlalarda yaşayan perilerden gelen bir hediye olduğunu söyler. 

Perilerin Corgi ırkı köpekleri el arabalarını çekmeleri ve kimi zaman da savaşa girmeleri için kullandıklarını eklerler. Çocukların ailesi, bu köpeklerin gerçekten de periler ile bir bağlantısı olduğunu kanıtlama noktasında ise köpeklerin omuz kısımlarında yer alan ve periye benzeyen işaretleri gösterir. Çocuklar da bunun üzerine mutlu olup yavruları beslerler. Köpekler büyümeye başladıkça daha değerli bir hale gelir. Ayrıca çocuklarla beraber ailenin sığırlarına da göz kulak olma konusunda katkı sağlarlar. 

Corgi Nasıl Ortaya Çıktı? 

Peri masallarına inanmayan kişiler için Corgi köpek ırkı, son derece merak uyandırıcıdır. Bazı uzman isimler Pembroke Welsh Corgi ırkı köpeklerinin soyunun 9 ve 10. yüzyıl dönemlerinde Vikingler aracılığıyla Galler'e getirildiği bunun üzerine de Vallhund ırkından geldiğini düşünür. Bazı uzman kişiler ise Corgi ırkı köpeklerinin 12. yüzyılda Flaman dokumacılar aracılığıyla Galler'e getirilmiş köpek cinslerinden türediğini düşünür. Her iki teori kapsamında da Corgi köpek ırkının son derece puslu bir geçmişi vardır. Geçmiş dönemlerde genel olarak işçi köpeklerini ellerinde tutan çiftçiler, ihtiyaç duydukları ve yapmak istedikleri işler doğrultusunda köpekleri yetiştirdiler. Dolayısıyla yetiştirme sırasında yapılan çiftleşmelere dair bir kayıt tutmadılar. Bu nedenle de ırkın ataları hakkında kapsamlı bir bilgi ne yazık ki yoktur. 

Corgi İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

1920 yılında Corgi cinsi köpekler UK Kennel Club tarafından safkan bir ırk şeklinde tanındı. 1925 yılında ise ilk defa bir köpek şovunda sergilendiler. O sıralarda bu ırkı "Welsh Corgi" olarak biliniyordu. Yine o dönemlerde Cardigan ve Pembroke Corgi cinsi köpekler tek ırk şeklinde kabul edilirdi. Bu köpeklerin ünlü hayranları arasında en bilinen isim şüphesiz 1933 yılında babası Kral VI. George tarafından kendisine bir adet hediye edilen İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'tir. 

Bu hediye köpeğin ismini o zamanlar "Rozavel Golden Eagle" koymuşlardı. Bu sevimli hayvan; Elizabeth ve kardeşi Margaret için son derece iyi bir oyun arkadaşı olur. Kraliçe Elizabeth o zamandan bu döneme kadar her zaman küçük köpekleri fazlasıyla sever. Günümüzde de Buckingham Sarayı'nda pek çok küçük köpek bulunur. Welsh Corgi cinsi köpekler UK Kennel Club tarafından 1934 senesinde Pembroke ve Cardigan şeklinde iki farklı safkan ırk olarak kabul edilir.


 • Veterinarian
 • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

 • Veterinarian
 • Bakım ve Eğitim Desteği

 • Veterinarian
 • Şampiyon Kan Yavruları

 • Veterinarian
 • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Pembroke Welsh Corgi Irkı Hakkında

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.

Satıştaki Yavrular