Marcos

 • Cins: Maltese Terrier
 • Cinsiyet : Erkek
 • Doğum Tarihi : 24.11.2022
 • Renk : Beyaz
 • Kg: 1.25 Kg
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Apartman daireleri için en çok tavsiye ettiğim iki cinsten birisidir. Boyutunun küçük olması, tüy dökmemesi, tuvaletini daha çabuk öğrenmesinden dolayı bu derece tavsiye etmekteyim. Hayatında ilk kez köpek besleyecek insanlar için ideal bir cinstir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Apartman daireleri için en çok tavsiye ettiğim Maltese Terrier ırkıdır. Boyutunun küçük olması tüy dökmeme özelliği, tuvaletini çok çabuk öğrenmesi onu bu noktaya getiren özellikleri. Tabi hepsi safkan olması halinde geçerli. Hayatında hiç köpek beslememiş ve yüksek sorumluluk altına girmek istemeyen aileler için bakılması en ideal ırktır.

Bundan 2000 yıl öncesine değin süren bir geçmiş kökene sahip olan ve bilinen en eski köpek ırklarından biri olan Maltese Terrier, Malta köpeği ve Bichon Maltaise isimleri ile de tanınır. İsminden de anlaşılacağı üzere bu köpek ırkının ataları, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Malta Adası’ndan gelir. Çok köklü ve uzun bir geçmişe sahip olan Maltese Terrier, dönemin ileri gelen düşünce insanlarından olan Aristo tarafından muazzam orantılı olarak sıfatlandırılmıştır. 

Malta Adası’nın o dönemlerde oldukça önemli bir stratejik konumu olduğundan ötürü Fenikeliler, Romalılar ve Araplar gibi milletlerce sıkça demir atılan yerlerden biriydi. Malta Adası bu gidiş geliş sebebi ile birçok etkileşim merkezinin odağı haline gelir. Bu gezilerin sonunda çeşitli yerlerden gelen soylu kadınların ilgisini küçük, tatlı ve uysal olan Maltese Terrier köpeği çeker. Maltese Terrier birçok Roma efsanesinde yerini alarak o dönemin ikonik sembollerinden biri haline gelir. Bu durumda Maltese Terrier’in dünya çapındaki tanınırlığını artıran gelişmelerden biri haline gelir.

Bu kucak köpeğinin tarihsel kökeni tam olarak saptanamasa da Spaniel ve Poddle cinslerinin çiftleştirilmesi ile ortaya çıktığı genel yaygın bir savdır. Buna ek olarak Maltese Terrier cinsi, Bolognese, Bichon Frise, Havanese gibi köpek ırklarının ilk örneklerindendir. Şu anki hali ile Maltese Terrier köpek ırkını ıslah eden toplum İngiliz toplumudur.

Maltese Terrier Köklü Geçmişi

Ortak ataları olan Spaniel ve Poddle ırklarının çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıktığı tasavvur edilen Maltese Terrier; antik dönemde yaşamış olan İsveç Spitz türü köpeklerin 2. kuşak örnekleri olarak da bilinir. 

Dönemin tarihçileri tarafından da sıklıkla araştırma konusu olan Maltese Terrier, Tibet Terrier ve Pomeranya köpek türlerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıktığı da iddia edilir. Maltese Terrier, beyaz renkteki tüyleri ile ipeksi bir dış görünüme sahiptir. Geçmiş süreçler itibari ile beyaz renk dışında başka renklerde de görülmüştür. Sadece renklerinde değil genel anatomik yapısında da birtakım değişimler görülen bu köpek ırkı bu değişimlere rağmen her dönemde önemini korumuştur. 

Fizyolojik olarak powderpuff adı verilen bir yapıya sahip olduğundan oyuncak köpek olarak da bilinir. 19. yüzyılın başlarında Amerika’ya getirilen bu kucak köpekleri çevrenin etkisi ile birtakım değişimler geçirir. Avrupa kıtasında da adından sıkça söz ettiren Maltese Terrier, Josephine Bonaparte, Elizabeth Quenn ve Marie Antoinette gibi isimler vasıtasıyla popülerliğini diğer kıtalara taşımıştır.

Maltese Terrier Nasıl Ortaya Çıktı?

Maltese Terrier köpek ırkı, 1800’lü yılların sonunda Amerika ile tanışır. Zaman içerisinde soylular ve aristoklar tarafından benimsenen Maltese Terrier ilerleyen süreçlerde Avrupa kıtasında da yayılım gösterir. Maltese Terrier, Amerikan Kennel Kulüp tarafından 1888 senesinde tanınır. Belçika merkezli bir uluslararası köpek kuruluşu olan FCI yani Uluslararası Sinoloji Federasyonu bu köpek türünün ismini Maltese olarak duyurur. Bunun nedeni Maltese isminin doğrudan Malta değil Malat isminden gelmesidir. Malat kelimesinin anlamı da liman olduğundan ötürü bu köpek ırkının ana kökeni Orta Akdeniz Bölgesi’nden gelir. 

Birçok uluslararası kuruluş tarafından tanınmasından ötürü büyük bir popülerliğe sahip. Her dönemde insanlar tarafından büyük bir ilgi görmeyi başarır. Kendisini Avrupa kıtasına taşımasından ötürü İskoçya Kraliçesi, Birleşik Krallık Kraliçesi, Napolyon Bonaparte’nin eşi Josephine Bonaparte gibi önemli şahıslarla adı yan yana anılır. 

Maltese Terrier İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

Maltese Terrier olarak bilinen bu köpek ırkı antik Roma döneminde güç ve soyluluğun temsilcisi olarak görülür. Birçok edebi ve mimari sanat yapısına ilham vererek kendini bu alanda da gösterir. İnsanlar tarafından evcilleştirilen tarihteki ilk kucak köpeği unvanına sahiptir. Charles Darwin Maltese Terrier’in milattan önce 6000’li yıllarda ortaya çıktığını savunur. Hipoalerjonik bir yapıya sahip olduğundan ötürü insanlar üzerinde herhangi bir alerjik etkiye neden olmaz. Maltese Terrier köpek ırkı, kendi popülaritesini genişletmeden evvel bulunduğu coğrafyada kemirgen yapılı hayvanları avlamak amacı ile kullanılır. 

Bir inanışa göre de Maltese Terrier köpek ırklarının, Bichon Frise, Bolognese, Asya kıtasına özgün olan köpeklerin nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalınması sonucunda ortaya çıkarıldığına inanılır. Bu inanışa ek olarak Malta halkı döneminde insanların sağlığını geri kazanması adına yaptığı çalışmalar ile ünlüdür. Maltese Terrier köpek ırkının da Malta dolaylarında ortaya çıktığı savından ötürü bu köpeklerin hastaların sağlığına geri kavuşturacağına yönelik genel bir inanış vardı. 


 • Veterinarian
 • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

 • Veterinarian
 • Bakım ve Eğitim Desteği

 • Veterinarian
 • Şampiyon Kan Yavruları

 • Veterinarian
 • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Maltese Terrier Irkı Hakkında

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Tüyleri Dökülmez

  Alerjik reaksiyona karşı duyarlı hipoalerjenik köpek dostlarımız

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.

Satıştaki Yavrular