Monte

 • Cins: Morkie
 • Cinsiyet : Erkek
 • Doğum Tarihi : 4.12.2022
 • Renk : Çikolata Beyaz
 • Kg: 1.30 Kg
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Morkie ırkı Yorkshire Terrier ve Maltese ırkının istenmeyen özelliklerinden arındırılmış halidir. Son derece dost canlısı ve her anlamda uyumlu bir karaktere sahiptir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Dizayn ırka sahip olan Morkie ırkı, Yorkshire Terrier ve Maltese Terrier ırkının istenmeyen özelliklerinin arındırılmış halidir. Son derece dost canlısı ve çok iyi bir partnerdir.

Morkie, sadık ve cüretkâr yapısıyla öne çıkan küçük ırk köpek türüdür. Yorkshire Teriyeri ve bir Malta Bichonu çaprazlamasından gelen bir melezdir. Kırmızı halılarda ünlülere eşlik ederken sıklıkla görebileceğiniz Morkie köpekler çok sevimli olur. Sizi şirinlikleriyle büyüleyecek Morkie köpekler hakkında bilmek istediğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Morkie Türü Nedir? Genel Özellikleri Nedir?

Morkie türünün kökenleri Amerika ve Kanada’ya uzanır. Minyatür sınıfında yer alan bu köpek dostlarımız birlikte oldukları kişilere son derece bağlı olurlar. Uzun kulakları aşağı doğru sarkan Morkie cinsi köpeklerinin ipeksi yumuşak tüyleri vardır. İri gözleriyle çok şirin bakışlara sahip olan bu cins köpekler minik olsalar da dayanıklı ve güçlü yapılarıyla dikkat çekerler. Sadık ve koruyucu karakteriyle tüm aile üyelerinin kalbini kazanabilirler. Oyun oynamayı çok seven bu cinse ait köpekler sakin bir mizaca sahiptir. Oyuncak köpek türü olarak da bilinen türlerden olan Morkie türü, Teriyer ve Bichon melezi olarak 1990’larda ortaya çıkmıştır. Kucak köpeği ya da oyuncak köpek gibi tanımlamalarla anılan Morkie köpeklerin sevdiklerine karşı bağlılıkları oldukça yüksektir. 

Morkie Renk Çeşitleri

Kucak köpeği olarak da bilinen Morkie köpeklerin renk olarak 3 farklı renkte çeşidi vardır. Tüylerinin ve gözlerinin rengi birbirinden farklı Morkie yavru seçenekleri bulunur. Morkie köpekler oyuncak köpek türüne giren köpekler olarak her zaman yavru gibi görünürler. Minyon yapılarıyla adeta bir oyuncak gibi görünen Morkie köpeklerin farklı renklerde yavru seçenekleri vardır. Ufak ve hafif olan bu köpekler kucakta rahatlıkla taşınabilir. Sevilmeyi ve sevmeyi hayat tarzı haline getiren Morkie köpeklerle çok iyi anlaşabilirsiniz. Renk olarak Morkie köpek çeşitleri beyaz, kahverengi ve siyah olarak ayrılır.

Beyaz Morkie

Şirin bir oyuncak bebeğe benzeyen beyaz Morkie köpekler güzellikleriyle etkileyicidir. Badem görünümlü iri gözleriyle, beyaz yumuşak tüyleri öne çıkan özellikleridir. İçten ve sevimli bakışlarıyla sizi hemen etkisi altına alacak beyaz renkli Morkie köpekler türünün karakteristik özelliklerini yansıtır.

Kahverengi Morkie

Ünlülere eşlik eden Morkie köpekler arasında popüler olan kahverengi Morkie, tam bir kucak köpeğidir. Türünün karakteristik özelliklerini taşıyan kahverengi renkli Morkie iri gözleriyle çok sevimli görünür. Yumuşak, parlak ve uzun tüyleriyle sevimli olmayı her zaman başarır.

Siyah Morkie

Siyah Morkie popüler Morkie köpek seçenekleri arasında yer alır. Türünün karakteristik özelliklerini taşıyan siyah renkli Morkie köpekler oyuncak köpek şirinliğini her açıdan yansıtır. Muhteşem kürküyle sevimli görünümünü her daim ortaya koyan siyah Morkie sevilmeye bayılır.

Morkie Fiyatları Neye Göre Değişir? 

Morkie fiyat aralıkları köpek yavrularının yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna, nereden geldiğine, xsmall ve teacup olup olmadığına göre değişmektedir. Son derece başarılı aile köpekleri olan Morkie köpekler sevimli, sevgi dolu ve enerjiktir. Yavru ve yetişkin köpeklerde fiyat aralıkları farklı olur. Tüy dökmeyen yapısıyla bakıma oldukça elverişli olan Morkie köpeklerin fiyat aralıkları yaş, sağlık durumu, ırk özellikleri gibi etkenlere göre değişebilir. Köpeğin yaşı, cinsiyeti, sağlık durumu, nereden geldiği fiyatları etkiler.

Morkie Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Morkie bakımı kolay köpek türleri arasında yer alır. Beslenmesine ve ilgi göstermeye dikkat edildikten sonra birlikte olduğu kişileri rahatsız etmez.

Morkie Nasıl Beslenmelidir?

Morkie cinsine ait olan köpekler küçük ırklar için özel üretilen küçük ırk köpek mamalarıyla beslenmelidir. Günde iki kez birer ölçek mama yeterlidir. İnsanların yedikleri yemeklerden ya da yemek artıklarından yemeleri zararlıdır. Kendi ırkları için özel üretilen mamayı tüketmeleri gerekir. Dengeli beslenmeleri önemlidir. Fazla mama yemeleri de az mama yemeleri de biyolojik açıdan zararlıdır. Köpeklerin su ve mama kapları her zaman temiz olmalıdır. Taze mama ve taze su değişimi düzenli olarak yapılmalıdır.

Morkie Köpekler Kaç Saat Uyumalıdır?

Yetişkin bir Morkie cinsi köpek günde 15 veya 16 saat kadar uyur. Bu süreden fazla uyuyan köpeklerde sorun olabilir. Morkie köpekler oyun oynamayı seven köpeklerdir. Onlarla gün içinde mutlaka oyun oynamak gerekir.

Yavru Morkie Nasıl Yıkanmalıdır?

Morkie köpekler yılda 2 - 3 kez yıkanabilir. Sık yıkanmaları sağlık sorunları yaratabileceğinden tavsiye edilmez. Morkie yavru köpekler yıkanırken ırka özel yavru şampuanı kullanılması tavsiye edilir. Yavru köpeği ürkütmeden az akan, ılık su altında yıkamak gerekir. Yıkarken onunla konuşmak ve sakin davranmak durumu kolaylaştırır. Gözlerine ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Morkie cinsi köpekler minyatür köpek ırklarıdır ve oldukça hassas olabilirler. Morkie yavru köpekler yıkanırken çok özenli davranmak ve onun korkmasını önlemek gerekir.

Morkie Köpekler Kaç Yaşında Tıraş Edilmelidir?

Yavru Morkie köpekler 3 aylık olduklarında traş edilebilir. Küçük ırk köpek oldukları için tüyleri zaten fazla uzamaz. Belli aralıklarla tıraş etmek yeterli olur. 6 veya 8 haftada bir tıraş edilebilir.

Morkie Fiziksel Özellikleri Nedir?

Malta ve Yorkshire köpek ırklarına benzeyen Morkie, 24 - 30 cm arasında değişen boylarda olur. Aşağı doğru sarkan uzun kulakları heyecanlandıklarında yukarı kalkar. Badem görünümünde iri gözlere sahip Morkie köpeklerin bakışları çok tatlıdır. 

Erkek Morkie Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erkek Morkie köpekler 16 - 20 cm boylarında olabilir. Ağırlıkları 2 - 7 kg arasında değişir. İnce ve ipeksi tüy yapısına sahip olan Morkie erkek köpeklerin gözleri yuvarlak ve koyu renktir. Kulakları aşağı doğru sarkık ve tüylerle kaplıdır. Maltese Terrier ve Yorkshire Terrier köpek ırklarının fiziksel özelliklerini taşırlar. Yuvarlak, küçük ve siyah burunları vardır. Orta uzunluktaki kuyrukları vücutları ile uyumludur. Kuyrukları da tüylerle kaplı olan Morkie erkek köpekler, küçük ama dayanıklıdır.

Dişi Morkie Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erkek Morkie köpeklerle pek bir ayrımı olmayan dişi Morkie köpekler, 15 - 20 cm boylarında olur. 2 - 7 kg arasında değişen ağırlıklarda olabilirler. Badem şeklinde, iri ve çok tatlı gözleri vardır. Vücutları ve kafa kısımları uyumludur. Tüyleri yumuşak, ipeksi yapıda ve orta uzunluktadır. Küçük, yuvarlak ve siyah burun yapısıyla şirinlikleri ortaya çıkar. Çember kulakları heyecanlandıklarında havaya kalkar.

Morkie Karakter Özellikleri Nedir?

Morkie köpekler sevdiklerine olan bağlılıkları ile tanınır. Küçük ırk köpek olmalarına rağmen koruma içgüdüleri çok kuvvetlidir. Çok havlamayan, sakin ve sevgi dolu köpeklerdir. Zeki bir köpek olduğundan eğitimi çok kolaydır. 

Erkek Morkie Karakter Özellikleri Nelerdir?

Tuvalet eğitimi gibi eğitimleri çok kolay öğrenir. Yalnız kalmayı hiç sevmeyen Morkie köpekler apartman yaşamına uygundur. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Arkadaş canlısı ve sadık bir köpek olan Morkie oyun oynamaktan büyük keyif alır. Uyumlu, eğitimi kolay, sosyal ve zeki köpeklerdir.

Dişi Morkie Karakter Özellikleri Nelerdir?

Aile köpeği olarak bilinen Morkie köpeklerin dişileri havlamaya biraz daha meyilli olabilir. Tam bir kucak köpeği olan dişi Morkie köpekler her yere kolaylıkla taşınabilir. İlgiye düşkün olan dişi Morkie köpekler her zaman oyun ve sevgi ister.

Morkie Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Morkie köpeklerin bakımı oldukça kolaydır. Küçük ırk köpekler arasında bakımı en kolay olan köpeklerden biridir. Uyumlu yapısıyla eğitimlerini kolay öğrenir.

Morkie Köpekler Çok Tüy Döker mi?

Morkie köpekler çok fazla tüy dökmeyen köpeklerdir. Ev yaşamına uygun olan Morkie köpekler fazla tüy dökmeyen yapısıyla kolay bakılır. Yumuşak, ipeksi ve yoğun tüyleri olmasına rağmen tüyleri pek dökülmez. Hipoalerjenik tüy yapısıyla alerjik bünyelere zarar vermeyen köpeklerdir.

Morkie Kaç Yıl Yaşar?

Dayanıklı ve sağlıklı melez bir ırk olan Morkie en az 15 yıl yaşar. Bazı Morkie köpeklerin 16 -17 yıl yaşadığı da görülür. Sevdiklerine çok bağlı olan Morkie köpeklerin yaşam süreleri sevdikleriyle kurdukları bağla yakından ilgilidir.

Morkie Ortalama Boy ve Kiloları Nedir?

Morkie köpeklerin ortalama boyları 15 - 20 cm arasında değişir. Ağırlıkları ise 2 - 7 kg olabilir. Minyatür köpekler olan Morkie’ler oyuncak köpek, kucak köpeği olarak da bilinir. Hafif ve ufak bir köpek cinsi olan Morkie çok fazla kilo almamalıdır.

Morkie Eğitimleri Nelerdir?

Morkie köpekler eğitime çok yatkın olur. Morkie köpek eğitimleri profesyonel olarak verilirse inanılmaz sonuçlar alınabilir.

Yavru Morkie Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Biraz inatçı bir karaktere sahip olan Morkie köpeklerin eğitimi küçük yaşta başlamalıdır. Morkie yavru köpeklere tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi ve koruma eğitimi gibi eğitimler verilebilir. Yavru Morkie köpeklere eğitim verirken sabırlı olmak gerekir. Morkie köpekler çok zeki ve akıllı olur. Kolay öğrenirler ancak inatçı yapıları onların direnmesine neden olabilir. Hoşgörü ve sabırla eğitime devam etmek önemlidir. İnatçı ama zeki olan Morkie köpeklere eğitim vermek doğru yapılırsa kolay olur.

Morkie Oyun Eğitimi Nasıl Verilir?

Morkie köpekler doğuştan oyuncudur. Oyun oynamaya bayılırlar. Oyun oynama zamanlarını eğitimle birleştirmek mümkündür. Sevdiği oyuncaklarla belli saatlerde oyunlar oynayarak zihinsel eğitimi geliştirilebilir. Oyun eğitimi verirken sabırlı ve anlayışlı olmak gerekir. Oyunda başarması istenen şeyi başardığında köpek ödüllendirilebilir. Ama kızmak ya da bağırmak kesinlikle doğru değildir. Morkie köpekler oyun oynamayı çok sever. Oyunla onlara bir şeyler öğretmek oldukça kolay olabilir. Özellikle günün belli saatlerini oyuna ayırarak onunla zaman geçirmek ve bir şeyler öğretmek iyi olacaktır.

Morkie İç Mekan Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Morkie köpekler tuvalet eğitimini en kolay öğrenen köpekler arasında yer alır. Öncelikle bir tuvalet alanı belirlemek gerekir. Balkon, banyo ya da evin herhangi bir alanında tuvalet kısmı oluşturmalısınız. Köpek yemek yedikten hemen sonra bu alana getirilmelidir. Doğru yere tuvaletini yapan köpeğe ödül verilmelidir. Yanlış yere tuvalet yağıldığında sert bir ses tonuyla uyarmak gerekir. Zamanla köpek tuvalet alanına kendisi giderek tuvaletini doğru yere yapmaya başlar. Başlangıçta tuvalet alanını geniş tutmak faydalı olur. İç mekandaki tuvalet alanı sakin ve kalabalık olmayan bir yerde kurulmalıdır. Teras ya da boş bir oda varsa burası değerlendirilebilir. Başlarda tuvalet alanı geniş tutulmalı zamanla daha dar bir alan haline getirilmelidir.

Morkie Dış Mekan Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Dış mekan tuvalet eğitiminde yemek yedikten sonra dışarı çıkarılan köpek uygun bir yere tuvaletini yapabilir. Tuvalet yaptırmaya götürülen köpeğin dikkati dağıtılmamalıdır. Başlarda hep aynı yere tuvalet yaptırmaya götürülürse alışması daha kolay olur. Tuvaletini, yapan köpeğe ödül maması verilebilir. Güzel sözlerle köpek dış mekanda tuvaletini yapmaya teşvik edilebilir. Köpeklerin aynı saatlerde tuvalet için dışarı çıkartılması önemlidir. Farklı saatlerde dışarı çıkartılmaları düzeni yakalamayı zorlaştırır. Aynı saatlerde, aynı yere çıkarmak köpeğin dış tuvalet eğitimini kolay öğrenmesine yardımcı olur. İlerleyen zamanlarda köpek kendi dış tuvalet mekanlarını kendi seçebilir. Kalabalık olmayan, sakin yerlere köpeği tuvalet için götürmek daha iyi olacaktır.

Morkie Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Morkie köpekler oldukça zeki ama inatçı köpeklerdir. Temel itaat eğitiminde onlarla iyi iletişim kurmak önemlidir. Sahibinin ne dediğini anlamayan köpekler komutları uygulayamaz. İletişim her şeyin başlangıcıdır. Öncelikle köpekle aranızda sağlam bir iletişim kurmalısınız. Sonra birlikte yürüme çalışmaları yapabilirsiniz. Sadece sizi takip eden köpeğe zamanla otur, kalk gibi komutlar vermeye başlayabilirsiniz. Temel itaat eğitiminin erken yavru döneminde verilmesi gerekir. İlerleyen yaşlarda eğitim vermek zorlaşabilir. Ne kadar erken eğitim verilirse başarı oranı da o kadar artar. Morkie inatçı bir köpek olmasına rağmen çok akıllıdır. Bu sebeple de kolay şekilde öğrenir.

Morkie İleri Düzey İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

İleri düzey itaat eğitimine geçilebilmesi için temel itaat eğitiminin tamamlanmış olması gerekir. Morkie köpekler sahipleriyle sıkı bir bağ kurabilir. Bu nedenle ileri düzey eğitim alabilirler. İleri düzey eğitimde bağ kurmak çok önemlidir. İleri düzey itaat eğitimiyle köpek sadece sahibine odaklanır. İleri düzey itaat eğitimi vermek zaman ve emek isteyen bir iştir. İleri düzey eğitim verilebilmesi için köpeğin sahibiyle temel itaat eğitimini tamamlamış ve tekrar etmiş olması gerekir. İleri itaat eğitimi için köpeğin sahibiyle çok iyi bir iletişimi olması önemlidir. Köpeğin sahibine tam olarak odaklanması için iletişim kuvvetli olmalıdır.

Morkie Çiftleştirme Nasıl Yapılmalıdır?

6 - 8 aylık süreçte cinsel olgunluğa ulaşan Morkie köpekler doğru ırk seçimiyle çiftleştirilmelidir. Doğru ve sağlıklı çiftleştirmede oldukça önemli bir konudur. Morkie köpeklerin kendi ırkından köpeklerle cinsel olgunluk sürecine eriştiğinde uygun ortamda çiftleştirilmesi gerekir. Sağlıklı ve uygun ortam ayarlanmadan köpeklerin çiftleşmesi beklenmemelidir. Köpekler asla çiftleşmeye zorlanmamalıdır. Kızgınlık döneminde olan köpekler sokak ortamından uzak tutulmalıdır. Kendi ırkından köpeklerle bir araya getirilerek çiftleşme sağlanmalıdır.

Morkie Köpeklerde Hamilelik Süreci Nasıldır?

2 - 2,5 aylık bir hamilelik süreci geçiren Morkie köpeklerin bakım ihtiyacı köpek sağlığına göre değişebilir. Küçük ırk köpeklerin hamilelik süreçlerinde daha fazla ilgiye ihtiyacı olabilir. Hamilelik süresince beslenmeye özellikle dikkat etmek gerekir. Hamilelik sürecinde köpeğin güvenli ve sevgi dolu bir ortamda olması önemlidir. Morkie köpekler tek sefer 2 - 5 yavru doğurabilir. Köpeğin kaç yavru doğuracağı sağlık durumuna, çiftleşme durumuna ve diğer etmenlere göre değişebilir. Hamilelik sürecinde Morkie köpekler hassas olabilir. Daha fazla ilgi ve şefkat isteyebilirler. Yalnız kalmamaları ve ilgi görmeleri gerekir. Hamilelik sürecinde Morkie huysuz olabilir. Bu süreçte sakin ve huzurlu bir ortamda olması gerekir. Hamilelik sürecinde sağlıklı beslenmesi ve sevgi görmesi önemli detaylardır.

Morkie Cinsi Köpeklerin Genetik Hastalıkları Nelerdir?

Morkie cinsine mensup köpeklerin genetik olarak yatkın oldukları çeşitli hastalıklar vardır. Melez bir ırk olan Morkie köpekler genel olarak sağlıklı ve dayanıklı olur. Küçük ve minyon yapılarına rağmen oldukça sağlamdırlar. Birçok farklı ırkta görülen birçok farklı genetik hastalık olasılığı vardır. Morkie cinsi köpekler oyuncak köpek türü olarak da bilinir. Bu cins köpeklerin veteriner kontrollerinin her zaman düzenli olarak yapılması gerekir. Veteriner kontrollerinde köpeğin genetik yatkınlığı varsa ortaya çıkacaktır. Her köpekte görülmese de görülme olasılığı yüksek olan bu hastalıklar şunlardır:

 • Diş hastalıkları
 • Kalça displazisi
 • Ters hapşırma hastalığı
 • Dirsek displazisi
 • Göz tansiyonu
 • Trakeal kollaps
 • Katarakt ve glokom

Morkie Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

Köpeklerde aşı takvimi sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Morkie köpekler için de veteriner eşliğinde planlanan aşı takvimi uygulanması önemlidir. Morkie köpeklerin yavruluklarından itibaren aşı takvimlerine uyulması gerekir. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için aşı takvimine uymak oldukça önem arz eder. Aşılarını olmayan köpeklerin hastalanıp ölme ihtimalleri vardır. Aşılar köpeklerin ömürlerini uzatır. Yaşam kalitelerini arttırır. Özellikle iç ve dış parazit ve karma aşı gibi aşılar hayati önem taşıyan aşılardır. Morkie köpekler de tüm köpekler gibi belli aşıları belli aralıklarla olmak zorundadır. Morkie köpeklerin olması gereken aşılar şunlardır:

 • İç ve dış parazit
 • Kuduz aşısı
 • Karma aşı
 • Lyme aşısı
 • Mantar aşısı
 • Bronshine aşısı

Morkie Köpeklere Mikroçip Takılmalı mıdır?

Yasal bir zorunluluk olan mikroçip taktırmak Morkie köpekler için de geçerlidir. Evcil hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasını yasa ile düzenleyen uygulama ereği tüm evcil hayvanlara mikroçip taktırmak zorunludur. Morkie köpekler de evcil hayvan olarak tanımlanır ve mikroçip taktırılması gerekir. Mikroçip taktırmanın cezası vardır. Yasalara göre mikroçip taktırmayanlara 10 bin TL para cezası uygulanmaktadır. Evcil hayvanların kimlik bilgilerin tanınmasını sağlayan mikroçipler güç kaynağı olmadan çalışır. Morkie köpeklere de mikroçip takılması zorunludur.

 

 

 • Veterinarian
 • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

 • Veterinarian
 • Bakım ve Eğitim Desteği

 • Veterinarian
 • Şampiyon Kan Yavruları

 • Veterinarian
 • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Morkie Irkı Hakkında

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Tüyleri Dökülmez

  Alerjik reaksiyona karşı duyarlı hipoalerjenik köpek dostlarımız

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.

Satıştaki Yavrular