Pomeranian

 • Cins: Pomeranian
 • Cinsiyet : Dişi
 • Doğum Tarihi : 21.05.2022
 • Renk : Parti Color
 • Kg: 1.30 Kg
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Pomeranian Boo ırkı, Neşeli, sempatik, enerji dolu, kendine özgü, apartman dairelerinde beslenebilecek ideal ırklardan bir tanesidir. Benim de yıllar sonra aşık olduğum ve aynı zamanda kendi evimde beslediğim köpektir Pomeranian Boo. Popülaritesi çok yüksek ve üretimi bir o kadar zor olduğu için Pomeranian Boo alırken Spitz kırması olmamasına dikkat etmek gerekir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Uzun yıllardır son derece popüler olan Pomeranian ırkı Pomeranyalı köpeği şeklinde de bilinir. Aynı zamanda pom, boo ya da pompom isimleriyle de anılır. Günümüz Doğu Almanya ve Kuzey Polonya’nın geçmişteki Orta Avrupa'nın Tarihi Pomeranya Bölgesi'den adını alır. Bu ırk, ayrıca Spitz tipi köpek cinsidir. Genel olarak süs köpeği şeklinde beslenir. 
Pomeranian türü, özellikle büyük Alman Spitz ya da Wolfspitz soyundan gelir. Alman Spitz cinsinin farklı çeşidi olarak ilk başta Fédération Internationale Cynologique tarafından tespit edilir. Pek çok ülkede ise Zwergspitz yani cüce spitz şeklinde de bilinir. Pomeranyalı yani Pomeranian son derece sağlam ve sağlıklı bir köpek türüdür. ABD'de de en popüler 20 köpek ırkı arasında kendine yer bulur.
Pomeranian Irkının Köklü Geçmişi
Yüzyıllar öncesinde Almanya, Polonya, ve Baltık Denizi'ni çevreleyen topraklarda Pomerania adı verilen bir bölge vardı. Bu bölgenin adı, Slavca bir sözcük olan "po more" kelimesinden türemiştir. Anlamı ise "denizde" ya da "deniz kenarında" şeklindedir. Günümüzde hala bu bölge Polonya'da bulunan bir yer şeklinde bahsedilir. Burada anılan şimdiki adı ise "Gdansk" şeklindedir. 
Polonya’da Gdansk olarak bahsedilen Pomeranya şehri aslında yıllar önce değiştirilmiş tarihi bir bölgedir. Pomeranya, bundan yıllar öncesinde göl, çiftlik, küçük kasaba ve ormanlar ile kaplıydı. Bunların yanı sıra Birinci ve İkinci Dünya Savaşının ardından, Pomerania bölgesi ne yazık ki bölünmek zorunda kaldı. Bu durum ise popülasyonda da büyük oranda değişikliklere neden oldu.
Pomeranian, önceki dönemlerde daha büyük boyutlara sahip bir köpek türüydü. Ancak şimdilerde Spitz köpek ırklarının en küçüğü olarak bilinir. Spitz tipi köpek ırkları ise MÖ 400 yılı dönemlerine kadar uzanan farklı eserler üzerinde dahi sergilenmiştir.

Pomeranian Irkı Nasıl Ortaya Çıktı? 

Hem zarif görünüşleri hem de asil duruşları ile Pomeranian ırkının adeta kraliçelere layık olduğunu söylemek mümkündür. Aslında Pomeranian ırkı da bu şöhretinin büyük bir kısmını Kraliçe Victoria’ya borçlu olduğu düşünülür. O dönemlerde Kraliçe Victoria, Floransa’ya yapmış olduğu bir ziyaret sırasında ilk defa bu türü görmüştü. Ve adeta bu türe vurulmuştu. Daha sonra Kraliçe Victoria, ziyaretinin ardından kucağında birkaç tane Pomeranian ile Britanya’ya döndüğü zaman bu ırk aslında popülaritesi garanti altına almış oldu.
Kraliçe Victoria, Pomeranian ırkının en önemli ve en büyük üreticilerinden biri halindeydi. Kraliçe, 1891 yılında düzenlenmiş olan Crufts Köpek Şovu’nda kendi yetiştirdiği köpeklerden altı tanesini görücüye çıkarır. Favorileri arasında yer alan Windsor Marco ismindeki Pomeranian ise yarışmayı birincilik ile kazanır. Zaten o dönemlerde Britanyalı bir tarihçinin yazdığı görüşünde Victoria’nın köpeğini ikinci olarak seçmenin cesaret istediğini belirtir. 
Pomeranian ırkının ortalama otuz civarı kilolardan şu anki daha ufak haline ulaşması da çoğu zaman Kraliçe Victoria dönemlerine bağlanır. 1901 yılında kraliçenin artık iyice yaşlanıp ölümü beklediği dönemlerde dahi favori köpeği kabul edilen Turi’nin onun başında geceler boyu nöbet tuttuğu söylenir.
Tarihte Pomeranian ırkına sahibi olmuş pek çok ünlü isim de vardır. Bu ünlü isimler diğer arasında Marie Antoinette, Wolfgang Amadeus Mozart ve Emile Zola da yer alır. 

Pomeranian Irkı İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

Spitz ırkının en minik üyesi olarak kabul edilen Pomeranian cinsi köpekler, ilk başta İzlanda’da kızak köpeği olarak kullanılır. Bu cins, ilk etapta İngiltere’ye götürüldüğü zaman Pomeranian şeklinde adlandırıldı. Ancak bu köpekler günümüzde herkes tarafından bilinen Pomeranian ırkı değildi. Onlar ortalama 30 kilo ağırlığındaydılar. Ayrıca genel olarak beyaz renk tonunda idiler. Irkın ilk örnekleri günümüzdeki görünümlerinden daha farklıydı. O dönemli Pomeranian ırkı, daha uzun boylu ve iri yapılıydı. Ev gibi alanlarda yetiştirilmeye başlandıktan sonra ise giderek boyutları küçülüp bugünkü halini aldı. 
1800 yılların sonlarına doğru Amerika kıtasına götürülen Pomeranian ırkı orada da yoğun ilgi gördü. Hatta 1911 yılında Amerikan Pomeranian kulübü dahi açıldı. Pomeranian ırkı 3 ayrı boy olarak üretilir. Standart boyutu ortalama 3 ile 3,5 kilodur. Bunlar, en büyük boyudur. Orta boyutu ise 2 ile 2,5 kilo aralığında yer alır. En küçük boyut da “tea cup” şeklinde tabir edilir. Bu tür de genel olarak 1,5 ile 2 kilo arasındadır.

 • Veterinarian
 • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

 • Veterinarian
 • Bakım ve Eğitim Desteği

 • Veterinarian
 • Şampiyon Kan Yavruları

 • Veterinarian
 • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Pomeranian Irkı Hakkında

CAN'DAN DOSTLAR

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, Pomeranian ırkını anlatıyor

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.

Satıştaki Yavrular