Rick

 • Cins: Pomeranian
 • Cinsiyet : Erkek
 • Doğum Tarihi : 22.12.2022
 • Renk : Light Orange
 • Kg: 1.15 Kg
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Pomeranian Boo ırkı, Neşeli, sempatik, enerji dolu, kendine özgü, apartman dairelerinde beslenebilecek ideal ırklardan bir tanesidir. Benim de yıllar sonra aşık olduğum ve aynı zamanda kendi evimde beslediğim köpektir Pomeranian Boo. Popülaritesi çok yüksek ve üretimi bir o kadar zor olduğu için Pomeranian Boo alırken Spitz kırması olmamasına dikkat etmek gerekir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy

Irkın Genel Nitelikleri

Uzun yıllardır son derece popüler olan Pomeranian ırkı Pomeranyalı köpeği şeklinde de bilinir. Aynı zamanda pom, boo ya da pompom isimleriyle de anılır. Günümüz Doğu Almanya ve Kuzey Polonya’nın geçmişteki Orta Avrupa'nın Tarihi Pomeranya Bölgesi'den adını alır. Bu ırk, ayrıca Spitz tipi köpek cinsidir. Genel olarak süs köpeği şeklinde beslenir. 
Pomeranian türü, özellikle büyük Alman Spitz ya da Wolfspitz soyundan gelir. Alman Spitz cinsinin farklı çeşidi olarak ilk başta Fédération Internationale Cynologique tarafından tespit edilir. Pek çok ülkede ise Zwergspitz yani cüce spitz şeklinde de bilinir. Pomeranyalı yani Pomeranian son derece sağlam ve sağlıklı bir köpek türüdür. ABD'de de en popüler 20 köpek ırkı arasında kendine yer bulur.
Pomeranian Irkının Köklü Geçmişi
Yüzyıllar öncesinde Almanya, Polonya, ve Baltık Denizi'ni çevreleyen topraklarda Pomerania adı verilen bir bölge vardı. Bu bölgenin adı, Slavca bir sözcük olan "po more" kelimesinden türemiştir. Anlamı ise "denizde" ya da "deniz kenarında" şeklindedir. Günümüzde hala bu bölge Polonya'da bulunan bir yer şeklinde bahsedilir. Burada anılan şimdiki adı ise "Gdansk" şeklindedir. 
Polonya’da Gdansk olarak bahsedilen Pomeranya şehri aslında yıllar önce değiştirilmiş tarihi bir bölgedir. Pomeranya, bundan yıllar öncesinde göl, çiftlik, küçük kasaba ve ormanlar ile kaplıydı. Bunların yanı sıra Birinci ve İkinci Dünya Savaşının ardından, Pomerania bölgesi ne yazık ki bölünmek zorunda kaldı. Bu durum ise popülasyonda da büyük oranda değişikliklere neden oldu.
Pomeranian, önceki dönemlerde daha büyük boyutlara sahip bir köpek türüydü. Ancak şimdilerde Spitz köpek ırklarının en küçüğü olarak bilinir. Spitz tipi köpek ırkları ise MÖ 400 yılı dönemlerine kadar uzanan farklı eserler üzerinde dahi sergilenmiştir.

Pomeranian Irkı Nasıl Ortaya Çıktı? 

Hem zarif görünüşleri hem de asil duruşları ile Pomeranian ırkının adeta kraliçelere layık olduğunu söylemek mümkündür. Aslında Pomeranian ırkı da bu şöhretinin büyük bir kısmını Kraliçe Victoria’ya borçlu olduğu düşünülür. O dönemlerde Kraliçe Victoria, Floransa’ya yapmış olduğu bir ziyaret sırasında ilk defa bu türü görmüştü. Ve adeta bu türe vurulmuştu. Daha sonra Kraliçe Victoria, ziyaretinin ardından kucağında birkaç tane Pomeranian ile Britanya’ya döndüğü zaman bu ırk aslında popülaritesi garanti altına almış oldu.
Kraliçe Victoria, Pomeranian ırkının en önemli ve en büyük üreticilerinden biri halindeydi. Kraliçe, 1891 yılında düzenlenmiş olan Crufts Köpek Şovu’nda kendi yetiştirdiği köpeklerden altı tanesini görücüye çıkarır. Favorileri arasında yer alan Windsor Marco ismindeki Pomeranian ise yarışmayı birincilik ile kazanır. Zaten o dönemlerde Britanyalı bir tarihçinin yazdığı görüşünde Victoria’nın köpeğini ikinci olarak seçmenin cesaret istediğini belirtir. 
Pomeranian ırkının ortalama otuz civarı kilolardan şu anki daha ufak haline ulaşması da çoğu zaman Kraliçe Victoria dönemlerine bağlanır. 1901 yılında kraliçenin artık iyice yaşlanıp ölümü beklediği dönemlerde dahi favori köpeği kabul edilen Turi’nin onun başında geceler boyu nöbet tuttuğu söylenir.
Tarihte Pomeranian ırkına sahibi olmuş pek çok ünlü isim de vardır. Bu ünlü isimler diğer arasında Marie Antoinette, Wolfgang Amadeus Mozart ve Emile Zola da yer alır. 

Pomeranian Irkı İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

Spitz ırkının en minik üyesi olarak kabul edilen Pomeranian cinsi köpekler, ilk başta İzlanda’da kızak köpeği olarak kullanılır. Bu cins, ilk etapta İngiltere’ye götürüldüğü zaman Pomeranian şeklinde adlandırıldı. Ancak bu köpekler günümüzde herkes tarafından bilinen Pomeranian ırkı değildi. Onlar ortalama 30 kilo ağırlığındaydılar. Ayrıca genel olarak beyaz renk tonunda idiler. Irkın ilk örnekleri günümüzdeki görünümlerinden daha farklıydı. O dönemli Pomeranian ırkı, daha uzun boylu ve iri yapılıydı. Ev gibi alanlarda yetiştirilmeye başlandıktan sonra ise giderek boyutları küçülüp bugünkü halini aldı. 
1800 yılların sonlarına doğru Amerika kıtasına götürülen Pomeranian ırkı orada da yoğun ilgi gördü. Hatta 1911 yılında Amerikan Pomeranian kulübü dahi açıldı. Pomeranian ırkı 3 ayrı boy olarak üretilir. Standart boyutu ortalama 3 ile 3,5 kilodur. Bunlar, en büyük boyudur. Orta boyutu ise 2 ile 2,5 kilo aralığında yer alır. En küçük boyut da “tea cup” şeklinde tabir edilir. Bu tür de genel olarak 1,5 ile 2 kilo arasındadır.

Pomeranian, oyuncak köpeğe benzerliği ile dikkat çeken küçük ırk köpek cinsidir. Yumuşak tüylere ve sevimli yüz ifadesine sahip olan bu sevimli köpeği gören herkeste sarılma isteği uyanır. Enerjik ve hareketli yapısı ile çevresine neşe saçan Pomeranian ırkının genel özelliklerini ve bakımına dair ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.  

Pomeranian Boo Türü Nedir? Genel Özellikleri Nedir?

Hayranlık uyandıran Pomeranian Boo, kare orantılı vücuda sahip minyon spitz köpeğidir. Küçük ve dik kulakları, geriye doğru kıvrık kuyrukları ve çift katmanlı tüyleri vardır. Beyaz, siyah, gri, kahverengi ve kırmızıya çalan kabarık, yumuşak ve pürüzsüz tüylerinin kendine özgü bir havası vardır. Şaşkın, uyanık ve heyecanlı yüz ifadesi bu minik canlının daha fazla sempati kazanmasında etkilidir. Her dönem çok sevilen ve dünya çapında popüler olan Pomeranian köpeklerin küçük ve parlak gözlerinin masum bakışları vardır.  
Pomeranian, meraklı, cesur, akıllı ve hareketli karakter özellikleri ile ön plana çıkar. Meraklı yapısı nedeniyle çevresini kurcalama eğilimi gösterir. Cesur yapısı, kendinden daha büyük olan köpeklere kafa tutmasına yol açar. Sahip olduğu cesareti göstermek için aktivite ve yürüyüş zamanlarında karşılaştığı diğer köpeklerin boyutuna bakmaksızın havlayarak kavga çıkarmaya çalışabilir. Bu durum, eğitim ile kontrol altına alınabilir. Sadakat duygusu güçlü olduğu için eğitimler sayesinde sahibinin komutlarını dikkate alır. Yetişkinlerle arası iyidir fakat diğer hayvanlar ve küçük çocuklarla iletişimi zayıftır. Bu yüzden büyük çocuklu ailelerin ya da çocuksuz ailelerin yanında daha uyumlu yaşayabilir. 
Pomeranian, genel olarak iyi huylu ve arkadaş canlısıdır. hareketli ve enerjik yapısı gereği sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Yürüyüş ve aktivitelerden oluşan günlük rutinler daha da iyi huylu olmasına yardımcı olur. Kişilik ve karakterini olumlu etkileyen eğitimlere küçük yaşlardan itibaren yer verilmesi faydalıdır. 

Pomeranian Türleri Nelerdir? 

Sevimli süs köpeği Pomeranian’ın Tilki Surat, Oyuncak Bebek Yüzlü ve Ayıcık Surat isimli 3 farklı türü vardır. Pomeranian türlerinin genel ve öne çıkan özellikleri şunlardır.  

Tilki Surat (Fox Face)

 • Tilki Surat Pomeranian, diğer türlere göre daha uzun burun yapısına sahiptir. 
 • Sivri uzun burnu ve yüz ifadesiyle tilkiyi anımsatır. 
 • Alman Spitz köpeği ile genetik benzerliğe sahiptir. 
 • Tilki Surat Pomeranian’ın kulakları diğer türlere göre daha sivridir. 

Oyuncak Bebek Yüzlü

 • Oyuncak Bebek Yüzlü Pomeranian türünün tilki surata göre biraz daha geniş bir burnu vardır. 
 • Küçük dik kulakları fazla sivri değil, hafif yuvarlak formdadır. 
 • Çene altındaki tüyleri dolgundur. 
 • Oyuncak Bebek Yüzlü Pomeranian’ın gözleri diğer türlerden daha iridir.

Ayıcık Surat

Ayıcık Surat Pomeranian, diğer türlerden daha farklı bir yüz yapısına sahiptir. 
Kısa burnu, basık ve yumuşak hatlı yüzü, dolgun yanakları ve burnuna yakın gözleriyle Pomeranian ırkının en sevimlisi ve en değerlisidir. 
Kulakları yok denilebilecek kadar küçüktür. Küçük ırk süs köpeği yarışmalarında Ayıcık Surat Pomeranian diğer türleri geride bırakır. 

Pomeranian Boo Renk Çeşitleri

Yıllar içerisinde Pomeranian Boo ırkı değişime uğradığı için renk çeşitleri fazladır. Bu renklerden bazıları nadir bulunur. Nadir bulunan renkler beyaz ve siyahtır. Bu durum Pomeranian Boo fiyatları seçeneklerini önemli ölçüde etkiler. Pomeranian Boo renkleri ve renklerin köpeklere etkisi şunlardır: 

Beyaz Pomeranian Boo

 • Beyaz renk, Pomeranian Boo ırkında en nadir bulunan renktir. Nadir bulunmasının nedeni, üretiminin zor olmasıdır. 
 • Beyaz renkli Pomeranian Boo’da burun rengi önemlidir. 
 • Gerçek beyaz Pomeranian Boo’nun burnu siyah renk olmalıdır. 
 • Pomeranian Boo’nun beyaz renk kategorisinde kabul edilebilmesi için tüylerinin kar beyazı renginde ve gölgesiz olması önemlidir.

Kahverengi Pomeranian Boo

 • Kahverengi, Pomeranian Boo ırkında en yaygın görülen renktir. 
 • Tüylerinin tamamı kahverengi olan türlerin yanı sıra kahverengi-beyaz, kahverengi-siyah, kahverengi-krem ve kahverengi-kızıl tüylü türlere de rastlanır. 

Siyah Pomeranian Boo

 • Siyah renk, Pomeranian Boo türü için nadir bir renktir. 
 • Bu rengin de üretimi zordur. Bu nedenle siyah renkli Pomeranian Boo bulmak pek kolay değildir. 

Pomeranian Fiyatları Neye Göre Değişir?

Pomeranian ırkı köpekler için piyasada farklı fiyatlar görülebilir. Bunun nedeni fiyatları etkileyen faktörlerin bulunmasıdır. Pomeranian köpeklerde fiyatları etkileyen faktörler köpeğin yaşı, türü, rengi ve zamandır. Diğer köpek ırklarında yaş büyüdükçe köpeklerin fiyatı düşer. Pomeranian ırkında bu durum tam tersidir. 
Pomeranian yavru büyüdükçe fiyatı yükselir. Bu yüzden uygun fiyatla Pomeranian sahibi olmak için köpek henüz yavru iken alınması önemlidir. 6-8 haftalık Pomeranian yavruların fiyatları daha büyük olanlara göre daha uygundur. Ancak 6. aydan önce Pomeranian yavru almak riskli olabilir. Köpeğin yüz hatları 6. aydan sonra belirginleşir. Bu süreden önce Pomeranian köpeğin orijinal olup olmadığını anlamak zordur. Bu yüzden yavru köpek alırken güvenilir yerlerden almak faydalı olur. 
Pomeranian ırkı köpeklerde fiyatı belirleyen bir diğer faktör renktir. Nadir renkli köpekler daha pahalı, yaygın renkleri olan köpekler daha uygun fiyatlıdır. Siyah, beyaz ve gri-beyaz renkli köpekler diğerlerine göre daha pahalıdır. Hatta kar beyazı renginde Pomeranian bulmak çok zordur. 
Pomeranian köpeğin türü de fiyat için önemli bir belirleyicidir. Örneğin; Tilki Surat Pomeranian, Ayıcık Surat Pomeranian’a göre daha uygun fiyatlara satılır. 
Pomeranian fiyat seçenekleri mevsimsel koşullara göre de değişiklik gösterebilir. Yaz ve kış mevsiminin belirgin olarak yaşandığı ülkelerde kış aylarında genellikle talepler daha düşük olur. Taleplerin düşmesinden dolayı Pomeranian ırkını daha uygun fiyata bulmak mümkün olabilir.  

Pomeranian Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Pomeranian ırkı köpeklerin ortalama yaşam süresi 12-14 yıldır. Bu sevimli canlıların yaşam kalitesini artırmak için bakım rutini oluşturmak önemlidir. Tüylerinin sağlıklı ve parlak görünmesi için haftada iki defa tüylerinin taranması gerekir. Tarama işlemin tüylerin yatış yönüne uygun yapılması önemlidir. Tarama işlemi özellikle tüy dökme döneminin rahat atlatılmasına yardımcı olur. Haftada iki defa dişlerini fırçalamak ve ayda iki defa tırnaklarını kesmek Pomeranian ırkı için ideal bakım rutinidir. Bunların yanı sıra beslenme, uyku, banyo ve tıraş gibi detaylara da özen göstermek Pomeranian ırkı köpeklerin yaşam kalitesini artırmak için önemlidir. 

Pomeranian Nasıl Beslenmelidir?

 • Doğru beslenme programı Pomeranian ırkı köpeklerin hastalanma riskini azaltır. 
 • Pomeranian, hareketli ve enerjik bir yapıya sahip olduğu için günlük aktivitelerini karşılamasına yetecek kadar kalori almalıdır. 
 • Vitamin desteği de sağlanmalıdır. İdeal bir beslenme programı hazırlamak için genel sağlık durumu, yaşı ve kilosu dikkate alınmalıdır. 
 • Yetersiz beslenmesi hastalanmasına, fazla beslenmesi obeziteye neden olur. 
 • Protein ve vitamin bakımından zengin mamalar Pomeranian ırkı köpekler için idealdir. Ayrıca yağsız et, çiğ sebze ve meyve de verilebilir. 
 • Pomeranian yavru köpekler 1. ayına kadar serbest beslenebilir. 3. aydan itibaren günde 3 öğün beslemek gerekir. 

Pomeranian Köpekler Kaç Saat Uyumalıdır?

 • Köpek yavruları da insan yavruları gibi bebeklik dönemini uykuda geçirir. 
 • Uyanık kalma süresi uyuma süresinden daha az olan yavru Pomeranianlar sadece beslenme ve bakım ihtiyaçlarını gidermek için uyanırlar. 
 • Yavru Pomeranian 3. haftadan itibaren gözlerini açıp etrafını dinlemeye başlar. Bu arada öğrenme süreci de başlamış olur.
 •  4-6 haftalık iken çevresini keşfetmeye, 6. haftadan itibaren koşuşturup oyun oynamaya başlar. 
 • Doğumdan 6 haftalık olana dek günün yaklaşık 20 saatini uyuyarak geçirebilirler. 
 • 1 yaşına gelene dek günlük ortalama uyku süresi 18-20 saattir. 
 • Pomeranian ırkı köpekleri 1 yaşına kadar yavru kategorisindedir. 1 yaşından itibaren yetişkin kabul edilirler. Yetişkin köpeklerin de enerji kazanması için uykuya ihtiyacı vardır.
 • Pomeranian köpekler gün içerisinde sık sık şekerleme yapmayı sever. Bu şekerleme uykuları da dahil yetişkin bir Pomeranian günün 12-14 saatini uyuyarak geçirir.  

Yavru Pomeranian Nasıl Yıkanmalıdır?

 • Köpekler yıkanmayı ve suyla oynamayı çok sever. Fakat sık sık yıkanmak köpeklerin cildine ve tüylerine zarar verebilir. Çünkü köpekleri yıkadıktan sonra tam olarak kurutmak zordur. 
 • Tüylerin nemli kalması hem cildinde rahatsızlıklara neden olabilir hem de tüylerin bozulmasına yol açabilir. Köpekleri bu risklerden korumak için sık sık yıkamaktan kaçınmak faydalı olur. Özellikle yenidoğan Pomeranian köpeği mecbur kalmadıkça yıkamamak gerekir. 
 • Yavru Pomeranian köpekler kısa tüylü ise yılda 2 defa, uzun tüylü ise yılda 3 defa yıkanabilir. Ancak yavruyu yıkamak için aşılarının tamamlanmasını beklemek gerekir. 
 • Köpekleri yıkarken tüy ve cilt sağlığını korumak için köpeklere özel üretilen şampuanların kullanılması önemlidir. Köpekler için üretilmeyen şampuanların pH değeri köpeklere uygun olmadığı için bu şampuanlar istenmeyen durumlara yol açabilir. 
 • Köpeği yıkamak için öncelikle tüylerinin tamamını ıslatmak gerekir. Daha sonra şampuan nazik bir şekilde tüylere uygulanır. Yeteri kadar yıkadıktan sonra bol su ile köpükler tüylerden temizlenmelidir. 
 • Yıkama işlemi bittikten sonra tüyler yumuşak bir havlu ile kurulanmalıdır. Havlu ile tüylerin nemi iyice alındıktan sonra saç kurutma makinesi kullanılabilir. Ancak makinenin sıcaklık ayarı orta dereceli olmalıdır. Ayrıca makine doğrudan tüylerin üzerine tutulmamalıdır. Tüyleri korumak için tüyler ile makine arasına elinizi koyarak orta sıcaklıktaki havanın parmaklarınız arasından geçmesini sağlayabilirsiniz.  

Pomeranian Köpekler Kaç Yaşında Tıraş Edilmelidir?

 • Pomeranian köpeklerde tıraş zamanı köpeğin türüne göre değişiklik gösterir. 
 • Yavru Pomeranian köpeğin ilk tıraşını 4 aylıkken yaptırabilirsiniz. Bu sevimli canlıların tıraşının bir profesyonel tarafından yapılması önemlidir. 
 • Çift katmanlı tüyleri olduğu için Pomeranian köpeklerine makine tıraşı değil makas tıraşı önerilir. 
 • Tüylerinin sağlıklı olması ve köpeğin rahat etmesi için 2 ay arayla tıraş edilebilir. 

Pomeranian Fiziksel Özellikleri Nedir?

Küçük ırk köpeklerden olan Pomeranian’ın boyu 20-30 cm arasındadır. Çift katmanlı tüyleri, sırt tüylerinin arasında kaybolan küçük kuyruğu vardır. Küçük kulaklı, parlak gözlü ve kabarık tüylü bu sevimli canlı dikkat çeken bir görünüme sahiptir. 

Erkek Pomeranian Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

 • Sağlıklı erkek Pomeranian köpeğin göz alıcı tüyleri vardır. 
 • Boyu 18-30 cm arasındadır. Daha uzun veya daha kısa olması saf ırka ait olmadığının göstergesidir. 
 • Ağırlığı 1.5-3 kilo olmalıdır. Daha kilolu olması obeziteye yol açar.

Dişi Pomeranian Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

 • Sağlıklı dişi Pomeranian köpeğin tüyleri de hayran bırakacak niteliktedir. 
 • Boyu 16-28 cm arasında değişiklik gösterir. Bu ölçülerden daha kısa ya da daha uzun olan köpekler muhtemelen Pomeranian değildir. 
 • Sağlıklı yaşamını sürdürebilmesi için ağırlığının 1.5-3 kilo arasında olması önemlidir.

Pomeranian Karakter Özellikleri Nedir?

Minik boyuna rağmen Pomeranian ırkı son derece cesurdur. Havlama eğilimi yüksek, şımarık ve sadıktır. Eğitilmeye açık bir yapısı vardır. Bu sayede karakter özellikleri önemli ölçüde kontrol edilebilir. 

Erkek Pomeranian Karakter Özellikleri Nelerdir?

 • Büyük cins köpeklere kafa tutacak kadar cesur bir o kadar da şımarıktır. 
 • Aktiviteleri çok seven erkek Pomeranian, Tehlike sezdiğinde havlayarak sahibini uyarır. 
 • Yetişkin insanlarla iletişimi daha kuvvetlidir.

Dişi Pomeranian Karakter Özellikleri Nelerdir?

 • Erkek Pomeranian gibi dişi Pomeranian da çok cesurdur. 
 • Hareketli tavırlarıyla etrafına neşe saçar. 
 • Enerjisini dengelemek için egzersizlere ihtiyaç duyar.

Pomeranian Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Narin bir yapıya sahip olan Pomeranian ırkının bakımı çok önemlidir. Doğumundan itibaren bakım rutinlerinin yapılması sağlıklı bir ömür geçirmesini sağlar. Yemeği, uykusu, banyosu, tıraşı, eğitimi ve egzersizleri sahibi tarafından sevgi, sabır ve anlayışla desteklenmelidir. 

Pomeranian Köpekler Çok Tüy Döker mi?

Pomeranian köpekler orta derecede tüy döker. Haftada 2 defa tüylerinin fırçalanması, dökülmüş olan tüylerin hem köpeğin bedeninden uzaklaştırılması bakımından hem de evin tüy olmasını engellemek bakımından faydalıdır. Erkek köpeklerin senede 1 kez alt katman tüyleri dökülür. Dişi köpekler ise doğumda, stresli olduklarında ve adet dönemlerinde daha fazla tüy döker. 

Pomeranianlar Kaç Yıl Yaşar?

Pomeranianlar yaklaşık 12-14 yıl yaşar. İyi bakılmaları durumunda yaşam süresi 16 yılı bulabilir. Narin vücut yapısına sahip oldukları için Pomeranian köpekler aşırı zıpladıklarında bile kemikleri zarar görebilir. Bu yüzden dikkat edilmesi önemlidir. 

Pomeranian Ortalama Boy ve Kiloları Nedir?

Pomeranian köpeklerin boyu ortalama 16-30 cm, kiloları ise 1.5-3 kg aralığındadır. Bu ölçülerin dışında bir boya sahip ise farklı bir ırk olma olasılığı yüksektir. Bu sevimli köpeklerin daha kilolu olması sağlıkları için risk oluşturabilir. 

Pomeranian Eğitimleri Nelerdir?  

Pomeranian ırkı köpeklerin mutlu ve sağlıklı olması için aşıları tamamlandıktan sonra bir takım eğitimler alması faydalı olur. Pomeranian köpekler için uygun olan temel eğitimler arasında; ev içi uyum ve sosyalleşme eğitimi, iç-dış mekan tuvalet eğitimi, temel ve ileri itaat eğitimi ve bodyguard-alan koruma eğitimi bulunur. 

Yavru Pomeranian Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Yavru Pomeranian köpeğe eğitim vermek için öncelikle sabırlı olmak gerekir. 
Sahibi ile oluşturduğu bağ sayesinde kolay öğrenir. Fakat dikkati çabuk dağılabilir. Bu gibi durumlarda azarlamadan, sevgiyle yaklaşmak önemlidir. 

Pomeranian Oyun Eğitimi Nasıl Verilir?

 • Pomeranian köpeğe oyun eğitimi verirken tutarlı olmak önemlidir. 
 • Eğitim süresinin kısa olmasına özen göstermek gerekir. 
 • Motivasyonunu artırmak için yumuşak tonda konuşmak ve ödüllendirmek faydalı olur. 

Pomeranian İç Mekân Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

 • İç mekân tuvalet eğitiminde tuvalet spreyi ve tuvalet pedi gibi ürünler kullanılabilir. 
 • Tuvalet eğitimi sırasında ödüllendirmek, minik köpeği motive eder. 
 • İç mekânda tuvalet alışkanlığı kazandırmak için kafes eğitimi yöntemine başvurulabilir.  

Pomeranian Dış Mekân Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

 • Pomeranian dış mekân tuvalet eğitimine başlamak için köpeğinin aşılarının tamamlanmış olması önerilir. 
 • Yemeklerden 20 dakika sonra ve uyumadan önce dışarı çıkarmak eğitim için önemlidir. 
 • En ideal zamanı belirlemek için köpeği iyi gözlemlemek faydalı olur. 

Pomeranian Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

 • Temel itaat eğitimi basit komutları öğretmek için önemlidir. 
 • Temel itaat eğitimi sırasında mutlaka tasma ile çalışılması gerekir. Bu eğitim ile Pomeranian; otur, otur bekle, yat, yat bekle, gel, hayır gibi komutları öğrenir. 
 • Pomeranian temel itaat eğitiminin amacı köpeğin algısını açmak ve kendisinden talep edileni net şekilde anlamasını sağlamaktır.

Pomeranian İleri Düzey İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

 • Pomeranian ileri düzey itaat eğitiminde temel itaat eğitiminde öğretilenler pekiştirilir. 
 • Köpeğin sahibini otorite olarak algılaması sağlanır. 
 • Bu eğitim tasmasız yapılır. 
 • Her ırk için uygun değildir. Sadece karaktere yapısı uygun olan köpekler bu eğitimi alabilir.

Pomeranian Hangi Cinslerin Birleşmesi ile Oluşmuştur?

Pomeranian köpeklerinin atası olan Spitz ırkının, İzlanda’da kızak köpeği olarak kullanıldığı bilinir. Pomeranian, Alman Spitz soyundan gelir. Pomeranian köpeklerin tanınmasında ve popüler olmasında Kraliçe Victoria’nın önemli etkisi vardır. Kraliçe Pomeranian sahiplendikten sonra bu köpeklere ilgi artmıştır. 

Pomeranian Çiftleştirme Nasıl Yapılmalıdır?

Dişi Pomeranian köpekler de üreme döngüsü nedeniyle kızgınlık dönemine girer. Bu dönem ortalama 3 haftadır. Ancak 2-4 hafta arası sürmesi de normal kabul edilir. Dişi köpekler 12-18, erkek köpekler 18. aydan sonra çiftleştirilebilir. Orijinal yavru olması için aynı türlerin çiftleştirilmesi önemlidir. Pomeranian köpekler yılda 2 veya 3 defa çiftleşebilir.

Pomeranian Köpeklerde Hamilelik Süreci Nasıldır?

 • Pomeranian küçük bir ırk olduğu için hamilelik sürecinde zorlanır. 
 • Hamileliği yaklaşık 60 hafta sürer. 
 • Narin bir yapıları olduğu için hamilelik döneminde yakından takip edilmesi faydalıdır. 
 • 1 ya da 2 adet yavru verir.  

Pomeranian Cinsi Köpeklerin Genetik Hastalıkları Nelerdir?

Pomeranian cinsi köpeklerin genetik hastalıkları; nefes ve solunum hastalıkları, kirpik batması, göz rahatsızlıkları, katarakt, cilt hastalıkları, göz kapağı hastalıkları, epilepsi, diz kapağı hastalığı ve kan şekeri düşüklüğüdür. 

Pomeranian Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

Pomeranian köpeklere, Canine Distemper Virus (CDV), Canine Parvovirus 2 (CPV), Kuduz, Canine Adenovirus (CAV 2), Bordatella bronchiseptica, Parainfluenza Virüs (CpiV) ve Leptospira temel aşıları yapılır. Aşı takviminin takip edilmesi önemlidir. 

Pomeranian Köpeklere Mikroçip Takılmalı mıdır?

Mikroçip taktırmak yasal bir zorunluluk olduğu için Pomeranian köpeklere de taktırılması gerekir. Deri altına yerleştirilen mikroçip, köpeğin ırkı, rengi, yaşı ve cinsiyeti gibi pek çok verinin veri tabanına kaydedilmesini sağlar. 

Pomeranian Boo Evde Yalnız Kalabilir mi?

Pomeranian Boo evde yalnız kalabilen bir köpektir. Ancak uzun süre yalnız kalması depresyona girmesine ve hırçın davranışlarda bulunmasına neden olabilir. Köpeğin yalnız kalmasını kolaylaştırmak için ona özel alan yaratılması ve bu konuda eğitim verilmesi gerekir. 

Kırma ve Safkan Pomeranian Nasıl Anlaşılır?

Yavru köpeklerde Pomeranian’ın safkan mı kırma mı olduğunu anlamak zor olabilir. Köpekler büyümeye başladıkça fiziksel özellikleri de oturmaya başlar. Bu yüzden yetişkin köpeklerin durumu anlaşılabilir. Ancak bu konuyu netleştirmek için üreticiden ya da satıcıdan köpeğin şeceresi istenmelidir. 

 • Veterinarian
 • Veteriner Kontrol Sağlık Desteği

 • Veterinarian
 • Bakım ve Eğitim Desteği

 • Veterinarian
 • Şampiyon Kan Yavruları

 • Veterinarian
 • Tüm Şehirlere Ulaşım İmkanı

Rozet
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin

Pomeranian Irkı Hakkında

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.

Satıştaki Yavrular