Maltipoo

Maltipoo

Irk Boyutu:
Küçük Boy

Yükseklik:
Erkek 15 - 38 cm Dişi 15 - 38 cm

Ağırlık:
Erkek 2 – 7 Kg Dişi 2 – 7 Kg

Ortalama Yaşam:
11-13 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Maltipoo ırkı değerlendirmesi:

Tam bir aile köpeği olan Maltipoo melez ırklardan dır. Apartman yaşantısına uyumlu ve uysal bir ırktır. Tuylerinin düzenli olarak taranması gerekmektedir. 

 

 
Maltipoo

Yavruyken yeterince sosyalleştirmeye tabii tutulursa köpeklerle ve ev hayvanlarıyla iyi geçinir. Yabancılara karşı ılımlı yaklaşımda bulunmaz ve ailesini korumaktan çekinmez. Çocuklarla genelde iyi anlaşır ancak çok küçük çocuklarla zaman geçirirken dikkat edilmelidir. Küçük çocukların yapacağı herhangi bir hareket onlara zarar verebilir.  

Karakter yapısı

Sevgi dolu ve akıllı bir köpektir. Poodle ve Maltese ırkının karışımı canlı, oyunsever ve ailesine çok bağlı bir ırk ortaya çıkarır. İnsanlarla sık sık etkileşime geçmeyi sever. Maltese baskınlığında olan ırkın ağız kısmı daha yuvarlak olurken, Poodle baskınlığındaki ise uzun ve dar ağız bölgesine sahip olur
 

Maltipoo Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz ihtiyacı Düşük
Oyunculuk Orta
Başka köpeklerle geçinme Orta
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Orta
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Orta
Koruma özelliği Düşük

Yaşam ortamı

Apartmanda yaşaması en uygun köpek ırklarından biridir.

Eğitim

Öğrenmeye heveslidir buna rağmen zorluğa karşı dirençli bir köpek cinsi değildir. Ona uygun en iyi yaklaşım pozitif ve cesaretlendirici yaklaşımdır. Ev eğitimi vermek biraz zaman gerektirebilir.

Egzersiz ihtiyacı

Ev içinde egzersiz ihtiyacının bir çok kısmını karşılayabilir. Başka bir yönden ise bahçede koşmayı ve oyun oynamayı sever.

Bakımı

Ya hiç tüy dökmez yada dökerse çok az olur. Aylık traş ve düzenli fırçalamak gerekir ki kıvırcık tüyleri bir birine dolanmasın. Göz ve kulaklar düzenli bir şekilde temizlenmeli ve bu bölgedeki tüyler elden geçirilmelidir. Banyo sadece gerektiğinde yaptırılmalıdır. Yavru olanların sık sık uykuya ihtiyacı olur.

Tüy yapısı

İpeksi veya kıvırcık yapıda tüylere sahip olabilir. Gri, siyah, beyaz, kayısı gibi çok çeşitli renk yelpazesi vardır. Alerji problemi olan insanlar için biçilmiş kaftandır çünkü çok az tüy döken bir cinstir. Çoğu Maltipoo tüyleri kısa kesilir. Diğerleri ise daha uzun tüylüdür ve kafalarının üstünde küçük bir tutam tüy bağlı olur bu ona sevimli bir görünüm kazandırır.

Kökeni

Maltese ve Toy Poodle ırklarının melezidir. Bir çok melez ırkta olduğu gibi farklı farklı isimler ile bilinir; Malte Poo, Malta Poo, Multa Poo, Moodle, Malti Doodle, Maltese Poodle, Malt Oodles da bu ırka verilen isimlerdendir. Maltese çok az tüy döker ve Poodle ise hipoalerjenik tüye sahiptir; bu yüzden alerji riskine karşı ideal oldukları bilinir. Ancak Multipoo bu özellik için değil kendine özgü bir görünüm elde etmek için oluşturulmuş bir cinstir. Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescillenmemiştir ancak Amerikan Kanin Hibrit Kulübü tarafından tescillenmiştir. Multipoo'lar kendi ırkıyla, Poodle ile yada Maltese ile çiftleştirilebilir hatta daha başka bir çok seçenek vardır. Her olasılıkta farklı bir özellik ortaya çıkar. Albenisi ile bir çok ünlünün beğenisini kazanmıştır. Örneğin Carmen Electra ve Ellen DeGeneres bilinen ünlü Maltipoo sahiplerindendir. Ayrıca Jessica Simpson'un 'Daisy' adındaki Maltipoo cinsi köpeği 'Newlyweds: Nick and Jessica' adlı TV gösterisinde boy göstermiştir.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Labradoodle

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı köpeği Labradoodle

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Yücel Bey, kızının ve eşinin bir süredir pet sahibi olmayı istediklerini biliyordu. Bu isteklerini uygulama...

ayrıntılar >>

Ünsal ve Burcu Erdoğan çifti, kızları Buse ve Bade ile birlikte bir süre önce Elit Yavru &Ccedi...

ayrıntılar >>

Mısır vatandaşı olan Mohammed Bey ve ailesi, yaşamlarını artık Türkiye'de sürdürmekteydiler. Senen...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>