Samoyed Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik : Erkek 53 - 60 cm
  Dişi 53 - 57 cm
 • Ağırlık : Erkek 15 – 30 Kg
  Dişi 15 – 30 Kg
 • Ortalama Yaşam : 13-15 yıl
BG 1
BG 1

Samoyed Irkının Genel Özellikleri

Samoyed köpeği, hem görünümü hem de karakter özellikleri ile her zaman dikkat çeker. Bu ırk, ismini Orta Asya’dan göç etmesi sonucuna kuzeybatı Sibirya bölgesine gelmiş olan ve göçebe yaşam süren Samoyed halkından alır. Sammy ırkı, soğuk hava şartlarına karşı son derece dayanıklıdır. Bu özellikleri ile dünyadaki en soğuk bölgede dahi çalışmaları amacıyla yetiştirildiler. Samoyed halkı aynı zamanda gıda, derisi ve kürkünden dolayı ren geyiğine bir hayli bağlıydı. Halk, yiyecek bulabilme konusunda ren geyiklerinin sürülerine ve taşıyabilmek için de köpeklere ihtiyaç duyarlardı. Ren geyikleri, devamlı olarak hareket halindedir. Köpekler ise onları bulup sahiplerine getirmek amacıyla kullanılırdı. Ardından da ren geyiklerini avlamaktan, bu geyikleri gütmeye geçildi.

 

Sürüleri hareket ettirip gütmek ve Kuzey Kutbu’nda her alan yırtıcı hayvanlardan korunmak da yine onların görevi halindeydi. Samoyed halkı, kendi ihtiyaçlarını başarılı bir şekilde karşılayan çalışkan karakterleri ile öne çıkar. Dayanıklı spitz köpeği olarak bilinen Samoyed ırkı da kendisine verilmiş olan işlerin tamamını başarılı bir şekilde yerine getirmek amacıyla çabaladı.

 

Samoyed Irkının Köklü Geçmişi

Samoyed köpek ırkı, 1800’lü yılların sonlarına doğru İngiltere’ye gelmiştir. Fakat İngiltere’ye ilk olarak ithalatı yapılan köpekler, şu anda pek çok kişi tarafından bilinen ve beyaz renge sahip Samoyed ırkından biraz farklıydı. Cinsi tanıtmak amacıyla İngiltere’ye getirilen köpeklerden biri o dönemin kraliçesi İskenderiye’ye sunulmuştur. Ve bu köpek, ilk andan itibaren kraliçenin en sevdiği köpeklerinden biri haline geldi. Aynı zamanda kraliçenin köpeklerinin de soyundan gelen Samoyed ırk, dönemin modern soy ağacında yer alır.

 

1900 yıllarının başında, Samoyed köpek ırkı Sir Ernest Shackleton’un Sibirya sınırlarından Antarktika’ya yaptığı o meşhur yolculuk sırasında kızak takımında yer almıştır. Ve bu sayede Güney Kutbu’na ulaşmanın da zaferini yaşamıştır. Sonrasında ise pek çok zorlu görevlerde yer almıştır. Üstelik kızak takımlarının da bir parçası haline gelmiştir. Bu görevler esnasında birbirinden farklı zorluklarla karşılaşıp sadece en güçlü ve en dinç yapıda olan köpekler, bu zorlu seferleri başarılı şekilde tamamlayabilmişlerdir.

 

Samoyed köpeği ırkının becerikli özellikleri, hem parlak hem de gösterişli görüntüsüyle bir araya gelince kısa süre içinde halkın dikkatini çekmeyi başarmıştır. İkinci Dünya Savaşı dönemlerinden bu yana uzanan süreçte her geçen gün popülerliği artış göstererek devam etmiştir. Her ne kadar yüzyıllar öncesinde küçük bir bölgede üreyip yaşamış olsalar dahi Samoyed ırkı zaman içinde bu şöhreti bütün dünyaya yaymışlardır.

 

Samoyed Irkı Nasıl Ortaya Çıktı?

Gerek görüntüleri gerek güçlü yapıları gerekse de yetenekleri ile dikkat çeken Samoyed ırkının nasıl ortaya çıktığı da her zaman merak edilen konular arasında yer alır. Çok eski dönemlerde Sibirya’da yaşam süren Samoyed ırkının yaşamı 1800 yıllarında değişmeye başlar. 1889 yılında kâşif Robert Scott, kuzey kutup bölgesini ziyarete gelir. Sonrasında ise bu köpeklerden birkaç tane İngiltere'ye getirir. Samoyed ırkı aslında dünyaya tam da buradan yayılır.

 

Kuzey kutbunu ziyaret eden maceracılar, İngiltere’ye döndükleri zaman ülkedeki köpek severleri bu ırk ile tanıştırdılar. Kraliçe, bu muazzam türün adeta hayranı oldu. Hatta Samoyed ırkının hem bir yoldaş köpek hem de şov köpeği şeklinde tanınması amacıyla bazı girişimlerde dahi bulundu. 1906 yılında ise beyaz renge sahip Samoyed ırkı, o dönemki Rusya’nın Büyük Dükü olarak bilinen Nicholas’ın hediyesi adı altında ilk defa Amerika’ya geldi. Amerika’ya gelen beyaz renkli Samoyed köpekleri, 1909 yılında AKC tarafından da tescillendi. 1923 yılında da Amerika Samoyed Kulübü dahi kurulmuştur.

 

Samoyed Irkı İlk Ne Olarak Kullanıldı?

Çok eski zamanlarda hem insanlar hem de Samoyed ırkı, hayatta kalmak adına birbirlerine karşılıklı bir bağ ile bağlı idiler. Samoyed ırkı; sahiplerine tekne çekme, kızak çekme, ağır yük taşıma ve avlanma konusunda fazlasıyla yardım etmişlerdir. Ailelerin adeta bir parçası halinde olan bu köpekler, insanlarla beraber çalıştıktan sonra evlerine de yine beraber dönerlerdir. Hatta bir arada yaşarlardı. Samoyed köpekleri, geceleri sahipleriyle birlikte aynı çadırda ve evlerde bir arada yatarlardı. Irkın evdeki son görevi ise beraber yattığı kişileri, sıcak bedenleri ile ısıtmak şeklindeydi. Bütün bunların yanı sıra Samoyed ırkı; sevdiği insanları, yaşadığı evini ve sürüsünü başarılı biçimde koruyan son derece iyi bir bekçi köpeğidir.

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Kibar, insanlarla iyi anlaşan bir ırk olan Samoyed oyuncu ve arkadaş canlısı bir ırktır. Yeterli egzersiz yaptırıldığında evde yaşayabilir. Serin ortamları seven Samoyed’in eğitiminde disiplinli ve sabırlı olunmalıdır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Samoyed Cinsi

  Samoyed, çocuklarla iyi anlaşır ancak köpekler için bu durum geçerli değildir. Köpeklere üstünlük kurmaya çalışır. Avlama içgüdüleri yüksektir bu yüzden hayvanları kovalar. Eğer bunun olmasını istemiyorsanız küçük yaşta ona eğitim vermelisiniz.

 • Samoyed Eğitimi

  Samoyed, eğitilmesi biraz zor olabilir bu yüzden köpek daha küçükken başlatılmalıdır. Üst üste aynı şeyleri yapması istenirse sıkılabilir bundan dolayı ona görev verilirken çeşitlilik göz önünde bulundurulmalıdır. Vurmak, bağırmak hiçbir işe yaramayacağı gibi tam tersi etkiyi yaratır. Hem arkadaş hem de patron olmalısınız. Verilecek ilk eğitimlerden biri çağrıldığında size gelmesini sağlamaktır.

 • Samoyed Bakımı

  Çok fazla fırçalamak alt tüy katmanına zarar verebilir. Tüyleri tararken kullanılacak tarağın metal olması gerekir.

 • Samoyed Karakter Yapısı

  Samoyed, arkadaş canlısı, akıllı, uyumludur ancak bazen inatçı da olabilir. Bazen sinirli ancak hassas olabilir. Havlamayı sever.

 • Samoyed Tüy Yapısı

  Samoyed'in üst katman düz ve sırım gibi; alt katman iste yoğun ve kısadır. Renkleri beyaz, krem, yada beyaz ile birlikte açık kahverengi olabilir.

 • Samoyed Egzersiz İhtiyacı

  Samoyed, egzersiz ihtiyacı oldukça fazla olan bir köpek ırkıdır. Çok uzun yürüyüşlere çıkmak onun için iyi olacaktır. Hatta siz bisiklet sürerken yada koşu yaparken yanınızda rahatlıkla size eşlik edebilir.

 • Samoyed Yaşam Ortamı

  Samoyed, etrafta gezinmeyi çok sever bu yüzden bulunduğu bahçede çitlerin olması tercih edilen bir durumdur.

 • Samoyed Kökeni

  Samoyed'in kökeni batı Sibirya'dır. 1889'de kaşif Robert Scott bu köpeklerden bir kaç tanesini İngiltere'ye getirdi. Irk dünyaya buradan yayılmıştır.

Samoyed Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Hem dış görünümü hem de güzelliği ile bir hayli dikkat çeken Samoyed cinsi köpekler, orta boy büyüklüğe sahip köpekler içerisinde yer alır. Samoyed köpeklerinin kendilerine has bir duruşu ve beğeni kazanan fiziksel özellikleri vardır. Bu cinsin köpeklerinin erkek olanları genel olarak daha uysal bir karaktere sahiptir. Samoyed köpekleri, aynı zamanda sürekli olarak dışarı çıkmak isterler. Özellikle yavruluk döneminde günlük egzersizler birkaç defa dışarı çıkmaları yeterli olur. 

Genetik yapılarından dolayı Samoyed ırkı köpekler avlanmaya son derece meraklı hayvanlardır. Yavruluk döneminde köpeğin sahibine alışması için onunla beraber avcılık oyunları oynanabilir. Bunun yanı sıra aynı ortamda beslenen farklı evcil hayvanlar var ise yavru Samoyed köpekleri, onlara karşı üstünlük kurmak isterler. Çocuklar ile de son derece iyi anlaşan Samoyed ırkı, her zaman korumacı tavırları ile sahiplerine ve çocuklarına bağlıdırlar. Samoyed ırkı köpeklerinin bakımı da son derece kolaydır. 

Samoyed ırkı köpekler, evcimen ve sıcak kanlı tavırları ile kendilerine adeta hayran bırakırlar. Uysal yapıları sayesinde barındırılmasında da herhangi bir zorlu çıkarmazlar. Köpek sahiplenmek isteyen kişiler için Samoyed ırkı, biçilmiş kaftandır. 


Samoyed ırkı, genel olarak evde beslenen köpek ırkı olarak bilinir. Bu köpekler, aynı zamanda son derece zekidirler. Hatta pratik zekâları ile çoğu zaman insanları şaşkınlığa da uğratabilirler. Bu noktada diğer köpek cinsleri ile kıyaslandığı zaman en eğitilebilir köpek ırkı olarak da sıklıkla tercih edilir. Samoyed köpekleri, bağımsız bir doğaya sahiptirler. Ancak buna rağmen sürekli şekilde eğitime açık bir karakterleri de bulunur. Onların inatçılıkları bazen sahiplerini eğitimleri sırasında yorabilir. Fakat sabır ve çaba gösteriş Samoyed köpeklerine istenilen eğitim verilebilir. Ancak bu sevimli hayvanlar, her zaman öğrendikleri şeyleri tam anlamıyla uygulamayabilirler. 

Samoyed ırkı köpeklerinin yaşam alanları ile beraber sağlık durumları da onların eğitimlerini yakından etkiler. Son derece konforlu bir alanda yaşamayı arzu eden Samoyed köpekleri, bu sayede de verilen eğitimleri kolayca öğrenirler. Ev ortamı ile pratik bir şekilde uyum sağlayan bu köpekler, çoğu zaman kendilerine özel olan bir alanda dinlenmek isterler. Bu nedenle evin serin bir köşesine Samoyed köpeği için hem geniş hem de yumuşak bir yatak hazırlanabilir. 

Samoyed ırkı köpekler, evde beslenebilen bir cinstir. Eğitimlere son derece açık bir yapısı olduğundan dolayı ev ortamlarında kesinlikle sorun çıkarmazlar. Samoyed köpek cinsi, hem yüksek enerjileri hem de hareketli yapıları ile tanınır. Sürekli şekilde oyun oynamak, Samoyed köpeklerinin en sevdiği şeyler arasında ilk sıralarda yer alır. Sosyal bir ırk olan bu köpekler, evde yalnız kalmaktan fazla hoşlanmazlar.


Samoyed ırkı, orta boy büyüklüğe sahip olan bir cinstir. Sürekli şekilde gezinmeyi ve bir şeyler keşfetmeyi severler. Apartman hayatına kolayca uyum sağlayabilen bu türün, bahçeli evde yaşaması aslında daha uygun olur. Eğer apartman dairesinde yaşayacaksan da ona uygun ve geniş bir alan ayarlamak gerekir. 

Samoyed köpekleri, hem enerjik hem de oyuncu bir cins olduğu için egzersizlerinin ertelenmemesi gerekir. Bu cinsi evinde beslemek isteyen kişiler için ırkın havlama durumu da merak uyandırır. Samoyed ırkı köpekler, ne yazık ki aşırı derecede havlar. Bu da sahibini ve hatta komşuları rahatsız edebilir. Bu nedenle mutlaka köpek eğitimi alınması gerekir. 

Samoyed ırkı havlamayı son derece sever. Eğer apartmanda bu durumu sorun edenler varsa problem yaşama ihtimali artar. Havlamak, Samoyed ırkı için bir oyundur. Hatta onlar sık sık ve nedensiz şekilde havlayabilirler. Ancak doğru eğitim verildiği zaman susması gerektiği söylendiğinde dinler. Hatta havlamaya da bir süre ara verir.


Samoyed ırkı köpeklerin yaşına uygun şekilde beslenmesi, büyük önem arz eder. Özellikle Samoyed cinsi köpekler için pişmiş kemiklerden mutlaka uzak durulması tavsiye edilir. Aynı zamanda yüksek ölçüde yağ içeren besinleri vermekten kaçınmakta yarar vardır. Samoyed ırkı köpeklerin beslenmesi için en ideal gıdalar da küçük bisküvi parçaları ile kuru mamalar olarak bilinir. Ancak eğitimler sırasında kullanılacak ödül mamalarını da verirken aşırı orana kaçmamaya dikkat etmek gerekir.

Samoyed ırkı, dikkat edilmez ise obez olmaya son derece yatkındırlar. Bu nedenle beslenmesi için hem yaşına hem de kilosuna uygun gıdalar seçilmelidir. Aynı zamanda günlük egzersizlerini yaptırmanın da ihmal edilmemesi gerekir. Eğer Samoyed köpeğin aşırı kilolu olduğunu düşünülüyor ya da yeterli beslenmediği yönünde endişe yaşanıyor ise veteriner ile görüşülmesi daha doğru olur.

Samoyed köpeklerinin özellikle yavruluk dönemlerinde beslenmelerine dikkat etmekte fayda vardır. Samoyed ırkı köpekler 4 ve 7 ay aralığında iken son derece hızlı bir şekilde büyürler. Bu hızlı büyüme ise kemiklerde rahatsızlıklara ve yaralanmalara sebep olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için ise Samoyed köpeklerinin beslenmelerinde düşük kalorili ve yüksek kaliteye sahip mamalar tüketmeleri gerekir. Aynı zamanda gelişimlerinin de normal halinde ilerlemesi sağlanmalıdır.

Samoyed ırkı köpeklerin günlük beslenme ihtiyacını karşılama noktasında 1.5 ile 2.5 ölçek arasında yüksek kaliteye sahip kuru mamayı iki öğüne bölüp vermek yeterlidir. Bu ölçü, Samoyed ırkı köpekler için verilmiş genel bir orandır. Köpeğin hamile, yavru, yaşlı ya da çok çalışan 7 yaş üzeri bir Samoyed olması gibi diğer durumlar farklı beslenme ihtiyaçları gerektirir. Bunun için ise farklı değerlere ve içeriklere sahip olan mamalardan daha değişik oranda verilmesi uygun olur.


Pek çok yetişkin köpek gibi Samoyed ırkı da günde ortalama 8 ile 13,5 saat kadar uyur. 24 saatlik bir gün boyunca, köpekler vakitlerini büyük bir kısmını özellikle geceleri uyuyarak geçirirler. Bununla beraber gündüzleri de yaklaşık 3 saat boyunca uyuklarlar. Bir köpeğin uykuya olan ihtiyacı tıpkı insanın uyku ihtiyaçları gibidir. Yani ömür boyunca köpek gelişme gösterdiğinden Samoyed ırkının da uyku düzeni yaşlandıkça değişir.

Yavru Samoyed köpekler de tıpkı bebekler gibi en fazla uykuya ihtiyaç duyan varlıklar arasında yer alır. 16 haftalık bir Samoyed yavrusu gün içinde ortalama 11 saat civarı uyur. En fazla ise 14 saat uyur. Ancak kimi zaman bu süre bile artış gösterebilir. Küçük Samoyed yavrularının gelişen vücutları ile beyinlerini desteklenmesi adına gün içinde 18 ile 20 saat kadar uykuya ihtiyacı olabilir. Yavru Samoyed köpekleri, yaklaşık 1 yaşına geldiği zaman tipik köpeklerde olduğu gibi uyku rutinine geçerler. Bu süreçten sonra genel olarak daha az uykuya ihtiyaçları olur. Ayrıca gece zamanlarının büyük kısmını uykuda geçirmeye başlarlar.

Bir Samoyed köpeğinin uyku alışkanlıkları pek çok unsura göre değişiklik gösterir. Kişilik, yaş, ırk, diyet, sağlık ve aktivite düzeyi gibi unsurların tamamı uyku düzeni üzerinde direkt etkili olur. Samoyed köpekleri aktif bir gün geçirdikleri zaman daha fazla uyurlar. Aktif egzersiz ile geçen bir günün sonrasında daha hızlı şekilde uykuya dalarlar. 


Samoyed ırkı köpekler, koruma ve kollama iç güdülerine sahiptir. Ancak kimi zaman bu durum sahipleri için zorlayıcı bir hale gelir. Samoyed ırkı köpekler evlere ya da bahçelere yabancıların müdahalesini ekarte etmek amacıyla bazen havlayabilirler. Ancak kimi zaman da bu yabancı kişilerin iyi ya da kötü olduğunu anlamadan ısırmaya yönelebilir. Bu durum aslında tamamen sahibini ya da yaşam alanını sahiplenme güdüsünden kaynaklı ortaya çıkan bir durumdur.

Samoyed ırkı köpekler, bazı zamanlarda da kendilerini koruma amacıyla ani hamle ve kontrolsüz şekilde ısırmayı tercih edebilirler. Onlar için aslında herkes ya da her şey tehdit olabilir. Samoyed köpekleri de bu tehditleri kendi savunma sistemleri olarak bilinen ısırma ile ortadan etmeye çalışır. Isırmanın sonrasında ise çoğu zaman kaçarak kendini güvende hissedeceği bir yere sığınır.

Bazı anne Samoyed köpekler, yavrularının güvenliğini sağlama amacıyla özellikle de yabancılara karşı tehditkar davranabilirler. Emziren bir anne Samoyed köpeği, hormonların da etkisinden dolayı biraz saldırganlaşabilir. Bu sebeple Samoyed yavrularına yaklaşırken temkinli olmakta fayda vardır. 

Tüm bu durumları yanı sıra bazı hastalık çeşitleri de ısırmaya neden olur. Bu durumun altında yatan sebep ise aslında yine kendini koruma ve korkudan kaynaklı olur. Kaşınmaya bağlı olarak ısırma ve kemirmeler, hemen her Samoyed yavrusunda görülen bir durumdur. Diş değiştirme dönemlerin de kaşınan damakları için Samoyed köpekleri bazı objeleri kemirmeye yatkın olurlar. Bu dönemlerde kaşıntının verdiği ısırmaları da bazen alışkanlık olarak kalabilir. Ayrıca kaşınmanın dozunu ayarlayamadıkları zaman Samoyed köpekleri ısırma eylemini istemeden dahi olsa gerçekleştirebilir. Ancak genel itibariyle bakıldığı zaman Samoyed köpekleri fazla havlamalarına rağmen çok sık ısıran bir ırk değildir. 


Bir köpeğin tuvaleti geldiği zaman bulunduğu yere ya da herhangi bir bölgeye yapmasının temel nedeni tuvalet eğitimimin olmamasıdır. Samoyed ırkı köpeklerin tuvalet ihtiyacını yönetmek için bilinmesi gereken bazı önemli konular vardır. Eğitim, köpeğin eve geldiği an itibariyle başlamalıdır. Aksi takdirde evin herhangi bir yerine tuvaletini yapabilir. Tuvalet eğitimi, Samoyed ırkı köpeklerde de kolay değildir. Bu nedenle sahiplerinin bazı sürprizlere karşı sabırlı olmaları gerekir. 

Samoyed köpeğinin tuvalete nereye gideceğini belirlendikten sonra, eğitimdeki ilk belirleyici unsur onun yaşıdır. Eğer Samoyed bir yavru ise eğitim biraz daha kolay olur. Çünkü yavru haldeyken daha önce eğitilmediği için ev düzenine alışma süreci daha kolay bir hale gelir. Ancak yavru Samoyed köpekler daha komut almaya alışkın olmadıklarından dolayı önce dinlemeyi öğrenmeleri gerekir. Köpek, eğer daha önce farklı bir yerde yaşadıysa, ordan kalan alışkanlıklarını sürdürmek ister. Fakat yetişkin Samoyed köpekleri, emirlere itaat etme konusunda yavru köpeklerden daha başarılıdır.

Samoyed köpek sahipleri içinde evlerindeki ikinci banyo, kullanılmayan oda, teras ya da balkon gibi alanları köpek için tuvalete dönüştürebilirler. Samoyed köpeğine eve geldiği an itibariyle bu alanların gösterilmesi onun sahiplenmesi açısından önemlidir. Samoyed köpeği, eve ilk geldiği zaman buranın onun yaşam alanı olduğunu bildiğinde idrarını yapar. Bunu anladıktan sonra onun hemen banyoya götürülmesi ve idrar yapana kadar başka yere gitmesine izin verilmemesi gerekir.

Tuvaletini yaptıktan sonra Samoyed köpeğine bir ödül verilmesi tavsiye edilir. Hatta bu, her tuvalete gittiği zaman yapılabilir. Tuvaletin ilgili alanına mutlaka gazete kâğıdı, klozet yastığı ya da köpek kumu koyulmalıdır. Köpeğin kötü kokan şeyleri koklamasına engel olunmaması gerekir. Ayrıca ikinci tuvalet ihtiyacını duyana kadar alanların temiz şeylerle değiştirilmemesi gerekir. Bu sayede ikinci kez tuvalete gidip kendi dışkısı ile idrarını koklayan bir Samoyed köpeği, yavaş yavaş buranın tuvalet alanı olduğunu anlamaya başlar.


Samoyed ırkı köpeklerin denize girip giremeyeceği de merak konusudur. Köpeklerin genel olarak denize girmelerinde aslında bir sakınca yoktur. Ancak Samoyed köpeğini denize sokmak isteyen kişilerin, onun yüzme becerisinin ne durumda olduğunu bilmesi gerekir. Aksi takdirde boğulma gibi tehlikeli durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. 

Samoyed köpeği çamura bulaşmadığı ya da kirli yerlere girip çıkmadığı takdirde iki ayda bir defa yıkamak yeterli olur. Banyo sırasında ise mutlaka ona uygun bir şampuan kullanmak gerekir. Aynı zamanda duş sonrasında da Samoyed köpeğinin iyi kurulanmasına özen gösterilmesi son derece önemli bir noktadır.


Samoyed ırkı köpeklerin bakımı noktasında ilk öncelik her zaman tüylerinin temizliği ile taranması olmalıdır. Hem uzun hem de yoğun bir tüy yapısına sahip olan bu cinsin köpeklerinin tüylerini uygun fırça ve taraklar ile iyi bir biçimde sıklıkla taranması gerekir. Samoyed köpekleri, sene içinde 2 kez tüy dökme problemi yaşayabilirler. Bu süreçlerde normal zamanlara oranla daha fazla tüy dökerler. Tüy dökme sorunu yaşanan dönemi daha sağlıklı bir şekilde atlatabilmek adına ise Samoyed köpeğinin tüylerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Haftada en az 2 ya da 3 defa bu cinse mensup köpeklerin tüylerini fırçalamak onların bakımı için yeterli olur.


Samoyed ırkı köpekler, çok çok uzun bir süre Sibirya’da yaşam sürdüren ve avcılık ile ilgilenen Samoyed halkı tarafından kullanılmıştır. Sibirya’da kızak köpeği şeklinde ün salan Samoyed ırkı köpekler, Samoyed halkının adını almıştır. Avrupa ve Amerika’ya ise 1989 yılında kâşif Robert Scott tarafından getirilmiştir. İlk önce İngiltere’ye ardından da tüm Avrupa’ya yayılıp şu an dünyanın en önde gelen ve favori halde olan yarışma köpeklerinden biridir. Ancak bu ırkın hangi köpek soylarından geldiği net şekilde bilinmemektedir. 


Duyuları son derece gelişmiş olan Samoyed ırkı köpekler; siren, ambulans ya da yüksek seste çalan müzik olduğunda içgüdüsel olarak tetiklenirler. Yüksek seslere de tepki olarak çoğu zaman uluma durumu ortaya çıkar. Ancak uluma durumunu tetikleyen ses ortadan kalktığı zaman uluma sorunu da genel olarak geçer. Samoyed ırkı köpekler, çok uluyan bir cins değildir. Onlar genel olarak havlamayı severler. Bu nedenle onlar tehdit edecek ya da tedirgin olmalarına yol açacak bir durum söz konusu olmadığı sürece ulumazlar. 


Diğer tüm köpek ırklarında olduğu gibi Samoyed ırkı köpeklerde de cinsel organın tam anlamıyla gelişmesi 8 haftayı bulabilir. Bu süreden önce cinsel organın görünmemesi normaldir. Erkek Samoyed köpeklerde çoğu zamanda penis ile göbek bağı karıştırılabilir. Eğer Samoyed köpeğinin göbek bağı hala düşmemiş ise yavru köpekte bu göbek bağının 1 cm kadar altına bakılması gerekir. Bu sayede cinsiyet konusunda yanılma payı azalır.

Dişi Samoyed köpeklerine bakıldığı zaman ise erkek Samoyed köpeklerinin karın ortasında yer alan yumru şeklindeki organın bulunmadığı görülür. Göbek bağı daha düşmemiş olan dişi Samoyed yavrularda ise karnın ortalarında sadece bu bağ görülür. Kuyruğun hemen altında ise anüs vardır. Anüsten karına doğru ilerleyen dikey bir çizgi şeklinde de vulva şeklinde ifade edilen dişi dış genital organ bulunur. Yani bu organın bacak arasına tekabül ettiğini de söylemek mümkündür.


Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.