Pomeranian Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Oyuncak
 • Yükseklik : Erkek 18 – 30 cm
  Dişi 18 – 30 cm
 • Ağırlık : Erkek 1 – 3 Kg
  Dişi 1 – 3 Kg
 • Ortalama Yaşam : 13-16 yıl
BG 1
BG 1

Pomeranian Irkının Genel Özellikleri

Uzun yıllardır son derece popüler olan Pomeranian ırkı Pomeranyalı köpeği şeklinde de bilinir. Aynı zamanda pom, boo ya da pompom isimleriyle de anılır. Günümüz Doğu Almanya ve Kuzey Polonya’nın geçmişteki Orta Avrupa'nın Tarihi Pomeranya Bölgesi'den adını alır. Bu ırk, ayrıca Spitz tipi köpek cinsidir. Genel olarak süs köpeği şeklinde beslenir. 
Pomeranian türü, özellikle büyük Alman Spitz ya da Wolfspitz soyundan gelir. Alman Spitz cinsinin farklı çeşidi olarak ilk başta Fédération Internationale Cynologique tarafından tespit edilir. Pek çok ülkede ise Zwergspitz yani cüce spitz şeklinde de bilinir. Pomeranyalı yani Pomeranian son derece sağlam ve sağlıklı bir köpek türüdür. ABD'de de en popüler 20 köpek ırkı arasında kendine yer bulur.
Pomeranian Irkının Köklü Geçmişi
Yüzyıllar öncesinde Almanya, Polonya, ve Baltık Denizi'ni çevreleyen topraklarda Pomerania adı verilen bir bölge vardı. Bu bölgenin adı, Slavca bir sözcük olan "po more" kelimesinden türemiştir. Anlamı ise "denizde" ya da "deniz kenarında" şeklindedir. Günümüzde hala bu bölge Polonya'da bulunan bir yer şeklinde bahsedilir. Burada anılan şimdiki adı ise "Gdansk" şeklindedir. 
Polonya’da Gdansk olarak bahsedilen Pomeranya şehri aslında yıllar önce değiştirilmiş tarihi bir bölgedir. Pomeranya, bundan yıllar öncesinde göl, çiftlik, küçük kasaba ve ormanlar ile kaplıydı. Bunların yanı sıra Birinci ve İkinci Dünya Savaşının ardından, Pomerania bölgesi ne yazık ki bölünmek zorunda kaldı. Bu durum ise popülasyonda da büyük oranda değişikliklere neden oldu.
Pomeranian, önceki dönemlerde daha büyük boyutlara sahip bir köpek türüydü. Ancak şimdilerde Spitz köpek ırklarının en küçüğü olarak bilinir. Spitz tipi köpek ırkları ise MÖ 400 yılı dönemlerine kadar uzanan farklı eserler üzerinde dahi sergilenmiştir.

Pomeranian Irkı Nasıl Ortaya Çıktı? 

Hem zarif görünüşleri hem de asil duruşları ile Pomeranian ırkının adeta kraliçelere layık olduğunu söylemek mümkündür. Aslında Pomeranian ırkı da bu şöhretinin büyük bir kısmını Kraliçe Victoria’ya borçlu olduğu düşünülür. O dönemlerde Kraliçe Victoria, Floransa’ya yapmış olduğu bir ziyaret sırasında ilk defa bu türü görmüştü. Ve adeta bu türe vurulmuştu. Daha sonra Kraliçe Victoria, ziyaretinin ardından kucağında birkaç tane Pomeranian ile Britanya’ya döndüğü zaman bu ırk aslında popülaritesi garanti altına almış oldu.
Kraliçe Victoria, Pomeranian ırkının en önemli ve en büyük üreticilerinden biri halindeydi. Kraliçe, 1891 yılında düzenlenmiş olan Crufts Köpek Şovu’nda kendi yetiştirdiği köpeklerden altı tanesini görücüye çıkarır. Favorileri arasında yer alan Windsor Marco ismindeki Pomeranian ise yarışmayı birincilik ile kazanır. Zaten o dönemlerde Britanyalı bir tarihçinin yazdığı görüşünde Victoria’nın köpeğini ikinci olarak seçmenin cesaret istediğini belirtir. 
Pomeranian ırkının ortalama otuz civarı kilolardan şu anki daha ufak haline ulaşması da çoğu zaman Kraliçe Victoria dönemlerine bağlanır. 1901 yılında kraliçenin artık iyice yaşlanıp ölümü beklediği dönemlerde dahi favori köpeği kabul edilen Turi’nin onun başında geceler boyu nöbet tuttuğu söylenir.
Tarihte Pomeranian ırkına sahibi olmuş pek çok ünlü isim de vardır. Bu ünlü isimler diğer arasında Marie Antoinette, Wolfgang Amadeus Mozart ve Emile Zola da yer alır. 

Pomeranian Irkı İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

Spitz ırkının en minik üyesi olarak kabul edilen Pomeranian cinsi köpekler, ilk başta İzlanda’da kızak köpeği olarak kullanılır. Bu cins, ilk etapta İngiltere’ye götürüldüğü zaman Pomeranian şeklinde adlandırıldı. Ancak bu köpekler günümüzde herkes tarafından bilinen Pomeranian ırkı değildi. Onlar ortalama 30 kilo ağırlığındaydılar. Ayrıca genel olarak beyaz renk tonunda idiler. Irkın ilk örnekleri günümüzdeki görünümlerinden daha farklıydı. O dönemli Pomeranian ırkı, daha uzun boylu ve iri yapılıydı. Ev gibi alanlarda yetiştirilmeye başlandıktan sonra ise giderek boyutları küçülüp bugünkü halini aldı. 
1800 yılların sonlarına doğru Amerika kıtasına götürülen Pomeranian ırkı orada da yoğun ilgi gördü. Hatta 1911 yılında Amerikan Pomeranian kulübü dahi açıldı. Pomeranian ırkı 3 ayrı boy olarak üretilir. Standart boyutu ortalama 3 ile 3,5 kilodur. Bunlar, en büyük boyudur. Orta boyutu ise 2 ile 2,5 kilo aralığında yer alır. En küçük boyut da “tea cup” şeklinde tabir edilir. Bu tür de genel olarak 1,5 ile 2 kilo arasındadır.

Pomeranian, oyuncak köpeğe benzerliği ile dikkat çeken küçük ırk köpek cinsidir. Yumuşak tüylere ve sevimli yüz ifadesine sahip olan bu sevimli köpeği gören herkeste sarılma isteği uyanır. Enerjik ve hareketli yapısı ile çevresine neşe saçan Pomeranian ırkının genel özelliklerini ve bakımına dair ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.  

Pomeranian Boo Türü Nedir? Genel Özellikleri Nedir?

Hayranlık uyandıran Pomeranian Boo, kare orantılı vücuda sahip minyon spitz köpeğidir. Küçük ve dik kulakları, geriye doğru kıvrık kuyrukları ve çift katmanlı tüyleri vardır. Beyaz, siyah, gri, kahverengi ve kırmızıya çalan kabarık, yumuşak ve pürüzsüz tüylerinin kendine özgü bir havası vardır. Şaşkın, uyanık ve heyecanlı yüz ifadesi bu minik canlının daha fazla sempati kazanmasında etkilidir. Her dönem çok sevilen ve dünya çapında popüler olan Pomeranian köpeklerin küçük ve parlak gözlerinin masum bakışları vardır.  
Pomeranian, meraklı, cesur, akıllı ve hareketli karakter özellikleri ile ön plana çıkar. Meraklı yapısı nedeniyle çevresini kurcalama eğilimi gösterir. Cesur yapısı, kendinden daha büyük olan köpeklere kafa tutmasına yol açar. Sahip olduğu cesareti göstermek için aktivite ve yürüyüş zamanlarında karşılaştığı diğer köpeklerin boyutuna bakmaksızın havlayarak kavga çıkarmaya çalışabilir. Bu durum, eğitim ile kontrol altına alınabilir. Sadakat duygusu güçlü olduğu için eğitimler sayesinde sahibinin komutlarını dikkate alır. Yetişkinlerle arası iyidir fakat diğer hayvanlar ve küçük çocuklarla iletişimi zayıftır. Bu yüzden büyük çocuklu ailelerin ya da çocuksuz ailelerin yanında daha uyumlu yaşayabilir. 
Pomeranian, genel olarak iyi huylu ve arkadaş canlısıdır. hareketli ve enerjik yapısı gereği sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Yürüyüş ve aktivitelerden oluşan günlük rutinler daha da iyi huylu olmasına yardımcı olur. Kişilik ve karakterini olumlu etkileyen eğitimlere küçük yaşlardan itibaren yer verilmesi faydalıdır. 

Pomeranian Türleri Nelerdir? 

Sevimli süs köpeği Pomeranian’ın Tilki Surat, Oyuncak Bebek Yüzlü ve Ayıcık Surat isimli 3 farklı türü vardır. Pomeranian türlerinin genel ve öne çıkan özellikleri şunlardır.  

Tilki Surat (Fox Face)

 • Tilki Surat Pomeranian, diğer türlere göre daha uzun burun yapısına sahiptir. 
 • Sivri uzun burnu ve yüz ifadesiyle tilkiyi anımsatır. 
 • Alman Spitz köpeği ile genetik benzerliğe sahiptir. 
 • Tilki Surat Pomeranian’ın kulakları diğer türlere göre daha sivridir. 

Oyuncak Bebek Yüzlü

 • Oyuncak Bebek Yüzlü Pomeranian türünün tilki surata göre biraz daha geniş bir burnu vardır. 
 • Küçük dik kulakları fazla sivri değil, hafif yuvarlak formdadır. 
 • Çene altındaki tüyleri dolgundur. 
 • Oyuncak Bebek Yüzlü Pomeranian’ın gözleri diğer türlerden daha iridir.

Ayıcık Surat

Ayıcık Surat Pomeranian, diğer türlerden daha farklı bir yüz yapısına sahiptir. 
Kısa burnu, basık ve yumuşak hatlı yüzü, dolgun yanakları ve burnuna yakın gözleriyle Pomeranian ırkının en sevimlisi ve en değerlisidir. 
Kulakları yok denilebilecek kadar küçüktür. Küçük ırk süs köpeği yarışmalarında Ayıcık Surat Pomeranian diğer türleri geride bırakır. 

Pomeranian Boo Renk Çeşitleri

Yıllar içerisinde Pomeranian Boo ırkı değişime uğradığı için renk çeşitleri fazladır. Bu renklerden bazıları nadir bulunur. Pomeranian renk seçenekleri olarak genellikle beyaz, siyah, kızıl, light orange, parti color ve merle renkleri mevcuttur. 

 

Pomeranian Fiyatları Neye Göre Değişir?

Pomeranian ırkı köpekler için piyasada farklı fiyatlar görülebilir. Bunun nedeni fiyatları etkileyen faktörlerin bulunmasıdır. Pomeranian köpeklerde fiyatları etkileyen faktörler köpeğin yaşı, türü, rengi ve zamandır. Diğer köpek ırklarında yaş büyüdükçe köpeklerin fiyatı düşer. Pomeranian ırkında bu durum tam tersidir. 
Pomeranian yavru büyüdükçe fiyatı yükselir. Bu yüzden yavru köpek alırken güvenilir yerlerden almak faydalı olur. 

Pomeranian ırkı köpeklerde fiyatı belirleyen bir diğer faktör renktir. Nadir renkli köpekler daha pahalı, yaygın renkleri olan köpekler daha uygun fiyatlıdır. Beyaz ve parti color renkli köpekler diğerlerine göre daha pahalıdır. Hatta açık renk olupta diğer renklere göre güzel olması daha nadir Pomeranianlarda gözükmektedir.
Pomeranian köpeğin türü de fiyat için önemli bir belirleyicidir. Örneğin; Tilki Surat Pomeranian, Ayıcık Surat Pomeranian’a göre daha uygun fiyatlara satılır. 

Pomeranian Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Pomeranian ırkı köpeklerin ortalama yaşam süresi 12-14 yıldır. Bu sevimli canlıların yaşam kalitesini artırmak için bakım rutini oluşturmak önemlidir. Tüylerinin sağlıklı ve parlak görünmesi için haftanın hergünü tüylerinin taranması gerekir. Tarama işlemin tüylerin yatış yönüne uygun yapılması önemlidir. Tarama işlemi özellikle tüy dökme döneminin rahat atlatılmasına yardımcı olur. Pomeranian ırkının diş bakımı diğer ırklara nazaran daha çok önemlidir. Dişlerinin fırçalanma işlemi yapılamıyor ise diş kaşıma oyuncakları ile oynanması sağlanmalıdır. Bunların yanı sıra beslenme, uyku, banyo ve tıraş gibi detaylara da özen göstermek Pomeranian ırkı köpeklerin yaşam kalitesini artırmak için önemlidir. 

Pomeranian Nasıl Beslenmelidir?

 • Doğru beslenme programı Pomeranian ırkı köpeklerin hastalanma riskini azaltır. 
 • Pomeranian, hareketli ve enerjik bir yapıya sahip olduğu için günlük aktivitelerini karşılamasına yetecek kadar kalori almalıdır. 
 • Vitamin desteği de sağlanmalıdır. İdeal bir beslenme programı hazırlamak için genel sağlık durumu, yaşı ve kilosu dikkate alınmalıdır. 
 • Yetersiz beslenmesi hastalanmasına, fazla beslenmesi obeziteye neden olur. 
 • Protein ve vitamin bakımından zengin mamalar Pomeranian ırkı köpekler için idealdir.
 • Pomeranian yavru köpekler 1. ayına kadar serbest beslenebilir. 2.5 aydan itibaren günde 2 öğün beslemek gerekir. 

Pomeranian Köpekler Kaç Saat Uyumalıdır?

 • Köpek yavruları da insan yavruları gibi bebeklik dönemini uykuda geçirir. 
 • Uyanık kalma süresi uyuma süresinden daha az olan yavru Pomeranianlar sadece beslenme ve bakım ihtiyaçlarını gidermek için uyanırlar. 
 • Pomeranian köpekler gün içerisinde sık sık şekerleme yapmayı sever. Bu şekerleme uykuları da dahil yetişkin bir Pomeranian günün 12-14 saatini uyuyarak geçirir.  

Yavru Pomeranian Nasıl Yıkanmalıdır?

 • Köpekler yıkanmayı ve suyla oynamayı çok sever. Fakat sık sık yıkanmak köpeklerin cildine ve tüylerine zarar verebilir. Çünkü köpekleri yıkadıktan sonra tam olarak kurutmak zordur. 
 • Tüylerin nemli kalması hem cildinde rahatsızlıklara neden olabilir hem de tüylerin bozulmasına yol açabilir. Köpekleri bu risklerden korumak için sık sık yıkamaktan kaçınmak faydalı olur. Özellikle yenidoğan Pomeranian köpeği mecbur kalmadıkça yıkamamak gerekir. 
 • Yavru Pomeranian köpekler kısa tüylü veya uzun tüylü iken ayda 1 kez yıkanabilir.  
 • Köpekleri yıkarken tüy ve cilt sağlığını korumak için köpeklere özel üretilen şampuanların kullanılması önemlidir. Köpekler için üretilmeyen şampuanların pH değeri köpeklere uygun olmadığı için bu şampuanlar istenmeyen durumlara yol açabilir. 
 • Köpeği yıkamak için öncelikle tüylerinin tamamını ıslatmak gerekir. Daha sonra şampuan nazik bir şekilde tüylere uygulanır. Yeteri kadar yıkadıktan sonra bol su ile köpükler tüylerden temizlenmelidir. 
 • Yıkama işlemi bittikten sonra tüyler yumuşak bir havlu ile kurulanmalıdır. Havlu ile tüylerin nemi iyice alındıktan sonra saç kurutma makinesi kullanılabilir. Ancak makinenin sıcaklık ayarı orta dereceli olmalıdır. Ayrıca makine doğrudan tüylerin üzerine tutulmamalıdır. Tüyleri korumak için tüyler ile makine arasına elinizi koyarak orta sıcaklıktaki havanın parmaklarınız arasından geçmesini sağlayabilirsiniz.  

Pomeranian Köpekler Kaç Yaşında Tıraş Edilmelidir?

 • Pomeranian köpeklerde tıraş zamanı köpeğin türüne göre değişiklik gösterir. 
 • Yavru Pomeranian köpeğin ilk olarak hijyen tıraşını 4 aylıkken yaptırabilirsiniz. Bu sevimli canlıların tıraşının bir profesyonel tarafından yapılması önemlidir. 
 • Çift katmanlı tüyleri olduğu için Pomeranian köpeklerine makine tıraşı değil makas tıraşı önerilir. 
 • Tüylerinin sağlıklı olması ve köpeğin rahat etmesi için 1 ay arayla hijyen tıraş edilebilir. 

Pomeranian Fiziksel Özellikleri Nedir?

Küçük ırk köpeklerden olan Pomeranian’ın boyu 20-30 cm arasındadır. Çift katmanlı tüyleri, sırt tüylerinin arasında kaybolan küçük kuyruğu vardır. Küçük kulaklı, parlak gözlü ve kabarık tüylü bu sevimli canlı dikkat çeken bir görünüme sahiptir. 

Erkek Pomeranian Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

 • Sağlıklı erkek Pomeranian köpeğin göz alıcı tüyleri vardır. 
 • Boyu 18-30 cm arasındadır.
 • Ağırlığı 1.5-3 kilo olmalıdır. Daha kilolu olması obeziteye yol açar.

Dişi Pomeranian Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

 • Sağlıklı dişi Pomeranian köpeğin tüyleri de hayran bırakacak niteliktedir. 
 • Boyu 16-28 cm arasında değişiklik gösterir. 
 • Sağlıklı yaşamını sürdürebilmesi için ağırlığının 1.5-3 kilo arasında olması önemlidir.

Pomeranian Karakter Özellikleri Nedir?

Ailesine bağlı, öğrenmeyi seven, akıllı ve enerjik bir karakter yapısına sahiptir. Biraz şımartılmaya müsaittir. Fakat çok şımartıldığında nadiren de olsa agresiflik gösterebilir ve her istediğini yaptırmaya çalışabilir. Fakat genelde petlerle ve insanlarla ilişkisi yüksek derecede iyidir.

Erkek Pomeranian Karakter Özellikleri Nelerdir?

 • Cesur bir karakter yapısına sahiptir. 
 • Aktiviteleri çok seven erkek Pomeranian, Tehlike sezdiğinde havlayarak sahibini uyarır. 
 • Yetişkin insanlarla ve çocuklar ile iletişimi  kuvvetlidir.

Dişi Pomeranian Karakter Özellikleri Nelerdir?

 • Erkek Pomeranian gibi dişi Pomeranian da çok cesurdur. 
 • Hareketli tavırlarıyla etrafına neşe saçar. 
 • Enerjisini dengelemek için egzersizlere ihtiyaç duyar.

Pomeranian Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Narin bir yapıya sahip olan Pomeranian ırkının bakımı çok önemlidir. Doğumundan itibaren bakım rutinlerinin yapılması sağlıklı bir ömür geçirmesini sağlar. Yemeği, uykusu, banyosu, tıraşı, eğitimi ve egzersizleri sahibi tarafından sevgi, sabır ve anlayışla desteklenmelidir. 

Pomeranian Köpekler Çok Tüy Döker mi?

Pomeranian köpekler orta derecede tüy döker. Haftada hergün tüylerinin fırçalanması, dökülmüş olan tüylerin hem köpeğin bedeninden uzaklaştırılması bakımından hem de evin tüy olmasını engellemek bakımından faydalıdır. Erkek köpeklerin senede 1 kez alt katman tüyleri dökülür. Dişi köpekler ise doğumda, stresli olduklarında ve adet dönemlerinde daha fazla tüy döker. 

Pomeranianlar Kaç Yıl Yaşar?

Pomeranianlar yaklaşık 12-14 yıl yaşar. İyi bakılmaları durumunda yaşam süresi 16 yılı bulabilir. Narin vücut yapısına sahip oldukları için Pomeranian köpekler aşırı zıpladıklarında bile kemikleri zarar görebilir. Bu yüzden dikkat edilmesi önemlidir. 

Pomeranian Ortalama Boy ve Kiloları Nedir?

Pomeranian köpeklerin boyu ortalama 16-30 cm, kiloları ise 1.5-3 kg aralığındadır. Bu ölçülerin dışında bir boya sahip ise farklı bir ırk olma olasılığı yüksektir. Bu sevimli köpeklerin daha kilolu olması sağlıkları için risk oluşturabilir. 

Pomeranian Eğitimleri Nelerdir?  

Pomeranian ırkı köpeklerin mutlu ve sağlıklı olması için aşıları tamamlandıktan sonra bir takım eğitimler alması faydalı olur. Pomeranian köpekler için uygun olan temel eğitimler arasında; ev içi uyum ve sosyalleşme eğitimi, iç-dış mekan tuvalet eğitimi, temel ve ileri itaat eğitimi ve show eğitimi bulunur. 

Yavru Pomeranian Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Yavru Pomeranian köpeğe eğitim vermek için öncelikle sabırlı olmak gerekir. 
Sahibi ile oluşturduğu bağ sayesinde kolay öğrenir. Fakat dikkati çabuk dağılabilir. Bu gibi durumlarda azarlamadan, sevgiyle yaklaşmak önemlidir. 

Pomeranian İç Mekân Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

 • İç mekân tuvalet eğitiminde tuvalet spreyi ve tuvalet pedi gibi ürünler kullanılabilir. 
 • Tuvalet eğitimi sırasında ödüllendirmek, minik köpeği motive eder. 
 • İç mekânda tuvalet alışkanlığı kazandırmak için kafes eğitimi yöntemine başvurulabilir.  

Pomeranian Dış Mekân Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

 • Pomeranian dış mekân tuvalet eğitimine başlamak için köpeğinin aşılarının tamamlanmış olması önerilir. 
 • Kas gelişimine göre düzenli olarak dışarı çıkartmak eğitim için önemlidir. 
 • En ideal zamanı belirlemek için köpeği iyi gözlemlemek faydalı olur. 

Pomeranian Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

 • Temel itaat eğitimi basit komutları öğretmek için önemlidir. 
 • Temel itaat eğitimi sırasında mutlaka tasma ile çalışılması gerekir. Bu eğitim ile Pomeranian; otur, otur bekle, yat, yat bekle, gel, hayır gibi komutları öğrenir. 
 • Pomeranian temel itaat eğitiminin amacı köpeğin algısını açmak ve kendisinden talep edileni net şekilde anlamasını sağlamaktır.

Pomeranian İleri Düzey İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

 • Pomeranian ileri düzey itaat eğitiminde temel itaat eğitiminde öğretilenler pekiştirilir. 
 • Köpeğin sahibini otorite olarak algılaması sağlanır. 
 • Bu eğitim tasmasız yapılır. 

Pomeranian Çiftleştirme Nasıl Yapılmalıdır?

Dişi Pomeranian köpekler de üreme döngüsü nedeniyle kızgınlık dönemine girer. Bu dönem ortalama 2 haftadır.  Dişi köpekler 12-18, erkek köpekler 12. aydan sonra çiftleştirilebilir. Orijinal yavru olması için aynı türlerin çiftleştirilmesi önemlidir. Pomeranian köpekler yılda 1 defa çiftleşebilir.

Pomeranian Köpeklerde Hamilelik Süreci Nasıldır?

 • Pomeranian küçük bir ırk olduğu için hamilelik sürecinde zorlanır. 
 • Hamileliği yaklaşık 60 hafta sürer. 
 • Narin bir yapıları olduğu için hamilelik döneminde yakından takip edilmesi faydalıdır. 
 • 1 ile 3 adet yavru verir.  

Pomeranian Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

Köpeklerde aşı takvimi sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Pomeranian köpekler için de veteriner eşliğinde planlanan aşı takvimi uygulanması önemlidir. Pomeranian köpeklerin yavruluklarından itibaren aşı takvimlerine uyulması gerekir. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için aşı takvimine uymak oldukça önem arz eder. Aşılarını olmayan köpeklerin hastalanıp ölme ihtimalleri vardır. Aşılar köpeklerin ömürlerini uzatır. Yaşam kalitelerini arttırır. Özellikle iç ve dış parazit ve karma aşı gibi aşılar hayati önem taşıyan aşılardır. Pomeranian köpekler de tüm köpekler gibi belli aşıları belli aralıklarla olmak zorundadır. Pomeranian köpeklerin olması gereken aşılar şunlardır:

 • İç ve dış parazit
 • Corana Aşısı
 • Karma aşı
 • Bronshine aşısı
 • Kuduz aşısı

Pomeranian Köpeklere Mikroçip Takılmalı mıdır?

Mikroçip taktırmak yasal bir zorunluluk olduğu için Pomeranian köpeklere de taktırılması gerekir. Deri altına yerleştirilen mikroçip, köpeğin ırkı, rengi, yaşı ve cinsiyeti gibi pek çok verinin veri tabanına kaydedilmesini sağlar. 

Pomeranian Boo Evde Yalnız Kalabilir mi?

Pomeranian Boo evde yalnız kalabilen bir köpektir. Köpeğin yalnız kalmasını kolaylaştırmak için ona özel alan yaratılması ve bu konuda eğitim verilmesi gerekir. 

Kırma ve Safkan Pomeranian Nasıl Anlaşılır?

Yavru köpeklerde Pomeranian’ın safkan mı kırma mı olduğunu anlamak zor olabilir. Köpekler büyümeye başladıkça fiziksel özellikleri de oturmaya başlar. Bir köpeğin safkan olup olmadığı bilebilmek için anne ve baba kan hatlarının iyi bilinmesiyle blirkte gelişim sürecininde sıkı takip edilmesi gerekir.

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Pomeranian Boo ırkı, Neşeli, sempatik, enerji dolu, kendine özgü, apartman dairelerinde beslenebilecek ideal ırklardan bir tanesidir. Benim de yıllar sonra aşık olduğum ve aynı zamanda kendi evimde beslediğim köpektir Pomeranian Boo. Popülaritesi çok yüksek ve üretimi bir o kadar zor olduğu için Pomeranian Boo alırken Spitz kırması olmamasına dikkat etmek gerekir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Pomeranian Cinsi

  Pomeranian Boo ırkı Polonya ve Almanya’da ilk olarak görülmüştür. Halk dilinde Pomeryan ve Pomeranian Boo olarak ta adlandırılmaktadır. Fakat şuanda bir çok Avrupa ülkesine yayılmış ve popülerliği her geçen gün daha da artmıştır. Sempatik bir yüz güzelliğine sahip olan Pomeranian ırkı etrafına gülücük saçan ifadesi ile de beğenileri toplamaktadır. Teddy bear surat yapısına sahip olan sosyal medya da bilinen Boo isimli köpekle daha çok tanınan bu ırk herkes tarafında da Pomeranian ismi yerine Boo ismi ile tanınmaktadır.

 • Pomeranian Eğitimi

  Eğitebilirliği gayet üst seviyededir. Hatta kendisine has Show hareketlerini bile özel bir eğitim almadan kolaylıkla uygulamaktadır.

 • Pomeranian Bakımı

  Hergün taranmasına özen gösterilmelidir. Oldukça sık yapıda olduğu için bu cinsin tüy bakımı çok önemlidir. Pomeranian cinsinin diğer cinslere göre dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli unsuru da dişleridir. Gerek diş kaşıma kemikleriyle gerek ise diş fırçalamasıyla muhakkak bakımı yapılmalıdır. Tüylerinin traş seçeneklerine dikkat edilmeli çok kısa kestirilmemeye özen gösterilmelidir.

 • Pomeranian Karakter Yapısı

  Ailesine bağlı, öğrenmeyi seven, akıllı ve enerjik bir karakter yapısına sahiptir. Biraz şımartılmaya müsaittir. Fakat çok şımartıldığında nadiren de olsa agresiflik gösterebilir ve her istediğini yaptırmaya çalışabilir. Fakat genelde petlerle ve insanlarla ilişkisi yüksek derecede iyidir.

 • Pomeranian Tüy Yapısı

  Pomeranian ırkı renk skalası geniş ırklardan bir tanesidir. Genellikle beyaz, siyah, light orange, kızıl ve parti color renk seçenekleriyle rengarenk bir yapısı bulunmaktadır. Oldukça sık bir tüy yapısına sahiptir. Tüysel açıdan en hassasiyeti olan ırktır.

 • Pomeranian Egzersiz İhtiyacı

  Ufak boyutlara sahip bir cins olduğu için iç mekanda gerekli olan egzersiz ihtiyacını gerçekleştirebilmektedir.

 • Pomeranian Yaşam Ortamı

  Pomeranian ırkı apartman yaşantısına uygun ufak ırklardan bir tanesidir.

 • Pomeranian Kökeni

  Pomeranian Greenland'ın kızak köpeklerinin kırmasıdır. Pomeranya bu günün Almanya ve Polonyasını da kapsayan Baltık Denizinin kuzeyinde bir bölgedir. Aynı zamanda burada bölge gelişimini tam anlamıyla sağlamıştır. Küçük yapılı ve yoğun tüylü bir türdür ancak İngiltere'ye ithal edildiğinde ağırlığı 9-14 kg arasında değişirdi. İngiltere'de tür bazı değişikliklere uğramıştır. Queen Charlotte ve Queen Victoria 1700-1800'lerde İngiltere'de populer olmasına katkıda bulunmuştur. Özellikle Queen Victori Floransa İtalya'dan getirdiği 'Marco' adlı Pomeranianı ile meşhurdur. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1900'lerde farkına varılmıştır ve o günden beri küçülmeye devam etmiştir.Bu gün ise Kuzey bölgesinin en küçük türüdür. Çok populer bir ev hayvanı cinsi ve gösteri köpeğidir.En ünlü Pomeranian sahiplerine Michelangelo, Sir İsaac Newton, Paris Hilton, Nicole Richie örnek olarak gösterilebilir.

Pomeranian Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Pomeranian köpek ırkının bakımının nasıl yapılacağı pek çok kişi tarafından merak edilen bir
konudur. Son derece rahat hayvanlar olan Pomeranian ırkı köpekleri, bakımı öyle aşırı zor
olan bir cins değildir. Fakat yiyecek seçme konusunda biraz eğilimleri söz konusudur. Aktif
doğalarından dolayı bu ırkta obez gibi durumlar pek görülmez. Pomeranian köpek ırkının en
fazla bakım gerektiren kısımları ise tahmin edileceği üzere tüyleridir. Çift katmanlı şekilde
olan kürklerinin haftada bir ya da iki kez bakımının yani taramasının yapılması gerekir. Hatta
tüy dökme dönemleri geldiği zaman bu bakımın günlük hale gelmesi dahi gerekli olabilir.

Pomeranian ırkı köpekleri, küçük yapıda olmalarına rağmen düzenli bir şekilde egzersiz
yapmaya ihtiyaç duyarlar. Kendileri son derece zekidir. Farklı farklı numaralar öğrenip,
sonrasında bu numaraları yapmaktan büyük keyif duyarlar. Pomeranian ırkı için sık banyo
yapılması tavsiye edilmez. Çünkü sık banyo yapmak, hem tüyleri hem de derileri için sıkıntı
oluşturabilir. Bu nedenle yalnızca ihtiyaç duyulduğu zaman banyo yaptırılması tavsiye edilir.

Irk olarak geçmiş dönemlerde av köpeği şeklinde tabir edilen Pomeranian cinsi, günümüzde
oyuncak ya da süs köpeği olarak isimlendirilir. Bu cinsin ebatları zaman içinde
küçüldüğünden dolayı ev köpeği boyutlarına ulaşır. Ortalama 1,5 ile 3 kilo arasında değişen
fiziksel özellikleri söz konusudur. Aynı zamanda maximum 30 cm olan boyu ile Pomeranian
köpekleri, evde bakım için son derece uygun bir türdür.

Hassas yapılarından dolayı bahçe köpeği değillerdir. Bu nedenle hem sıcak hem de korunaklı
alanlarla daha sağlıklı şekilde yaşantılarına devam edebilirler. Pomeranian köpeğinin yaşam
alanı onun ihtiyaçlarına uygun hale getirildiği takdirde evde yalnız da bırakılabilir.
Apartmanda beslemek için de son derece uygundur. Bununla beraber müstakil evlerde ya da
korunaklı alanlarda rida rahatlıkla bakılabilir. Ancak evde bakılacağı zaman mutlaka küçük
bile olsa bir alanı olmalıdır. Ayrıca ona özel olan bölgeye sık sık gitmeyip kendi yuvasını
benimsemesi sağlanmalıdır.

Pomeranian ırkı, müstakil ev ya da bahçeli apartman dairelerinde daha rahat yaşar. Hatta bu
durum, onları daha mutlu eder. Küçük yapıları sayesinde zaten ev yaşantısına son derece
uygundur. Evde bulunulan süre zarfında Pomeranian köpeklerine yeterince vakit ayırılması
durumunda bu ırk, evde yalnız da kalabilir.

Pomeranian ırkı, diğer köpek cinslerine göre iletişime çok daha açık bir türdür. Bu nedenle
eğitim eksikliği yaşanması durumunda havlamalar, ne yazık ki rahatsız edici boyutlara
ulaşabilir. Habersiz misafirlerin kapıyı çalmasında olabileceği gibi, havlamayı tetikleyen her
durumu kontrol etmek mümkün değildir. Bunun nedenle davranışı kontrol etmek adına eğitime
başlanması gerekir. Bu sayede hem Pomeranian kendini ifade edebilir hem de
sahipleri aşırı havlamalar konusunda rahatlayabilirler. Köpeğin eksiklikleri bir plan
kapsamında gerçekleştirildiği zaman geriye sadece eğitim dahilinde düzeltilmesi gereken
davranışlar kalır.

Komut eğitimleri, köpek ile sahibi arasında güçlü bir bağ oluşturur. Bu durum ise köpeğe
özgüven verir. Aynı zamanda köpeğin sahibini dinlemesine yardımcı olur. Yabancıları
görünce ya da ani durumlarda havlayan Pomeranian ırkı köpekleri, günde iki defa minimum
20 dakika şeklinde ve belirli bir tempoda yürütmek, yabancı insanlar görmeye alışmasını
sağlar. Aynı zamanda komşu köpeğini ya da bir aile üyesinin köpeğini ziyaret etmek de
havlama konusuna çözüm getirebilir.

Pomeranian ırkı, günlük aktiviteler için yeterli oranda enerji yani kaloriye ihtiyaç duyar.
Büyümesi ve sağlığını koruyabilmesi için de vitaminlere ihtiyacı olur. Doğru beslenme eğilimi
ile onu hastalıklardan koruyup uzun yıllar sağlıklı yaşaması sağlanabilir. Fazla yemek
obeziteye, az ve eksik beslenmesi ise sağlık kayıplarına sebep olabilir. Bu nedenle de ihtiyacı
kadar yemek, doğru oranda ve yeterli düzeyde verilmelidir. Beslenmenin ise yaş, kilo ve
sağlık durumunun dikkate alınarak belirlenmesi gerekir.

Pomeranian ırkı, diğer cinslerden farklı şekilde çiğ sebze, et ve meyve ile beslenebilir. Hatta
vitamin alımları çoğu zaman taze meyveler ile yapabilir. Bu nedenle de çok yönlü şekilde bir
beslenme programının uygulanması tavsiye edilir. Belli oranda protein, vitamin ve yağ
harmanları günlük mamalar ile sağlanabilir.

İlk ayda serbest beslenme yapmak mümkündür. İlk dönemlerde hem sık hem de az yeme
ihtiyacı olur. Bunun nedeni ise yeni doğmuş bir yavrunun kan şekerinin sık sık düşmesi ile
beraber büyüme gereksinimleridir. 3 aylıktan 12 yaşlık döneme kadar olanlar; günde
ortalama 3 defa beslenmeye ihtiyaç duyar. Çalışan kişiler ara öğünü ikiye bölerek sabah ve
akşam öğünlerine ek yapabilirler. Öğün aralarında ise hem eğitim hem de eğlence amacıyla
atıştırmalıklar verilebilir.

Yavru Pomeranian köpekleri, doğum itibariyle 6. haftasını doldurana kadar olan süre
zarfında günlerinin 20 ile 22 saat kadarını uyuyarak geçirirler. Pomeranian köpekleri, 1 yaşını
doldurana kadar olan süre boyunca yavru şeklinde kabul edilir. 1 yaşını doldurana kadar
günde ortalama 18 ile 20 saat kadar uyurlar. Pomeranian köpeklerinin de tıpkı diğer türlerde
olduğu gibi REM uykusu şeklinde ifade edilen derin uykuya da girmeleri gerekir.

Pomeranian köpeklerinin uykuya ihtiyaç duyacakları süre zarfı değişebilir. Bu durum genel
olarak onların yaşına bağlıdır. 1 yaşını doldurmuş olan yetişkin Pomeranian köpekleri, gün
içinde yaptıkları ara şekerlemeler dahi olmak üzere günde toplam 12 ile 14 saat arası kadar
uyurlar. Yaşlanan Pomeranian köpekleri ise gün içinde yaptıkları şekerleme adetlerini artırır.
Buna paralel olarak ise uyku saatlerinde de kısmi şekilde artış gözlenir.

Küçük ırk köpeklerde en sık yaşanan davranış problemlerinden biri de ısırma davranışıdır.
Neredeyse her küçük köpekte çoğu zaman gözlemlenebilen bu davranış, Pomeranian
köpeklerinde daha az görülür. Fakat bu sorun ile karşılaşılması durumunda uygun şekilde
yapılan eğitim ile beraber bu davranışı tamamen ortadan kaldırmak mümkün hale gelir.
Isırma davranışını tamamen ortadan kaldırabilmek için küçüklük dönemi itibariyle

Pomeranian ırkı köpeklerinin, sosyalleştirme sürecine girmesi gerekir. Aynı zaman bu
köpeklerin yaşam alanlarında küçük çocuklar varsa, Pomeranian’ı bunaltmamaları
konusunda uyarılmaları gerekir. Pomeranian ırkı kalabalık bir ortamda bunaldığı zaman
ısırma eğilimi göstermesi olası bir ihtimaldir.

Pomeranian ırkını yeni ortamlara sokup sosyalleştirme sürecine dahil etmek, farklı insanlar
ile hayvanlara alışması yönünden büyük oranda kolaylık sağlar. Fakat çocuklu ailelerde bazı
zaman çocuklar, sevgi gösterirken sıkıştırma ya da sıkma gibi davranışlarda bulunabilirler.
Pomeranian ırkı çocuklarla son derece iyi anlaşır. Ancak fazla sıkıştırılıp rahatsız edilmekten
pek hoşlanmazlar. Bu nedenle de oyun sırasında ve genel olarak bunaltıcı hareketlerden
kaçınılması gerekir.

Pomeranian ırkı köpekleri, küçük bedene sahiptirler. Bu nedenle genel olarak ev içi tuvalet
eğitim biçimini tercih ederler. İçeride tuvalet eğitimi şeklinde tanımlanan bu eğitim şeklinde
öncelik sabır, sevgi ve disiplin olmalıdır. Bunlar olmadan başarı elde etmek zordur. Tuvalet
eğitiminde, pek çok köpek hem yanlış hem de istenmeyen yerlere tuvalet yapabilir. Aynı
durum Pomeranian ırkı için de geçerlidir. Bu noktada ise sahiplerinin sabırlı ve sevgi dolu
şekilde köpeklerine doğru tuvalet biçimini öğretmeleri gerekir. Azarlama ya da şiddet gibi
olumsuz olaylara başvurmak, Pomeranianın ömrü boyunca korkak olmasını ve sahibiyle
arasındaki ilişkinin darbe almasına sebebiyet verir.

Pomeranian ırkı köpekler, genel olarak içeride tuvalet eğitimi ile bu sürece başlar. İçeride
tuvalet eğitiminde ilk etapta köpeğin tuvalet için kullanacağı alan seçilmelidir. Bu alanın
yerleri ise tamamen gazete kâğıdı ile kaplanmalıdır. Pomeranian, her tuvalet hareketi
sergilediği zaman o bu alana götürülüp tuvaletini yapması beklenmelidir. Sindirim sistemi
yeni gelişmekte olan Pomeranian köpeğinin ne zaman ya da nerede tuvalet yapacağını
bilmek mümkün değildir. Bu nedenle eğitim süreci bitene kadar sahiplerin iyi bir gözlemci
olmaları gerekir. Köpek eğitimlerinin tümünde bu teknik, çok işe yarar. Köpeğin
davranışlarını analiz edebilmek onun sorunlarının da kısa süre içinde çözülmesinde fayda
sağlar.

Pomeranianın tuvalet alanında tuvaletini yaptığı gazete kağıdının üstü temizlenip, kağıt aynı
yere konulmalıdır. Aynı zamanda özellikle ilk seferlerde bu bölgenin kimyasallarla asla
temizlenmemesi gerekir. Çünkü Pomeranianın bir sonraki seferde de yine o noktanın
kokusunu alıp ilgili alana tuvaletini yapması gerekir. Tüm köpekler, içgüdüsel şekilde daha
önce tuvaletini yaptığı yeri koklayıp aynı noktaya tekrardan yapar.

Pomeranian ırkının denize girip giremediği de merak edilen bir diğer husustur. Dikkat
edilmesi gereken bazı püf noktalara özen gösterildiği takdirde Pomeranian ırkı köpekleri,
yüzebilir. Bazı Pomeranian köpekleri banyo yapmayı pek sevmez. Ama söz konusu yüzme
olduğu zaman bu durum değişebilir. Pomeranian köpeklerinin denizde ya da boylarından
derin bir suda yüzmelerine izin verilmemesi gerekir. Hem sığ hem de temiz bir suda
sahiplerinin gözetimi altında bu aktiviteye izin verilebilir. Boyunun üzerinde bir suda, uzaktan
gözlemlense dahi bu durum büyük tehlike arz eder. Çünkü sahipleri, o an Pomeranianın
çırpınışlarını yüzüyor sanarak yanılabilirler. Pomeranian ırkı köpeklerinin yüzme işlemi
bittikten sonra mutlaka bir duş almaları gerekir. Bu durum, özellikle onların tüy sağlığı için
son derece önemlidir.

Pomeranian ırkı köpeklerin tüyleri son derece uzundur. Bu nedenle dökülmeye de meyillidir.
Tüy bakımı konusunda ise yavru köpeklerin bakımı yetişkinlerden daha farklıdır. Pomeranian
tüy dökme sorunu, yavru köpeklerde de sıklıkla görülür. Yavru pomeranian köpekleri,
tüylerinin tamamını 4 ve 7 ay arasında döker. Bu da köpeğin genellikle en çirkin dönemi
şeklinde adlandırılır. Köpekler, yetişkinlik dönemine geçerken neredeyse tüylerinin tamamını
dökerler. Bu süreçte tüy renginde de bazı değişiklikler yaşanabilir. Beyaz ve tamamen siyah
olan köpeklerde renk değişimi fazla görülmez. Ancak krem, kırıl ya da turuncu renkli
köpeklerde bu durumun yaşanma olasılığı daha fazladır. Yavru pomeranian, tüy dökme
dönemi içindeyken her gün taranması gerekir. Bu işlem, gün içinde topak tüylerle karşılaşma
ihtimalini azaltır.

Yavru Pomeranian, 8 aylık dönemine gelince hayatı boyunca sahip olacağı bütün tüyleri
yavaşça çıkmaya başlar. Bu süreç de ortalama 3 yaşına gelene kadar devam eder.
Pomeranian ırkı köpeklerin tüy yapısı, çift katmanlıdır. İlk tüy katmanları uzundur. Aynı
zamanda pürüzsüz ve son derece sıktır. Altta yer alan ikinci katman da daha kısa ve karışık
yün benzeri bir yapıdadır. Pomeranian ırkının tüy dökülme sorununu azaltmak adına her iki
katmanının da özenli şekilde taranması gerekir. İki katmanı da kapsayacak biçimde ancak
fazla baskı uygulamadan yumuşak bir köpek tarağı ile nazik şekilde tüylerinin taranması
gerekir.

Hemen hemen her köpek, farklı nedenlerden dolayı uluyabilir. Pomeranian ırkı da bu
köpekler arasındadır. Ulumanın ise her zaman bir iletişim şekli olduğu düşünülür. Ulumak,
özellikle vahşi köpeklerin sık sık yaptığı normal bir seslendirmedir. Fakat bu eylem yalnızca
çakallara ya da kurtlara özgü değildir. Küçük bir Pomeranian köpeği de aslında dâhil uluma
yeteneğine sahiptir. Sadece bazı cinsler bu sesi daha çıkardıkları için daha fazla bilinirler. Bir
Pomeranian ırkı köpeği pek çok nedenden dolayı uluyabilir. Bunu anlamak her zaman
mümkün değildir. Kimi zaman korku, kimi zaman anestezi sonrası yönelim bozukluğu ya da
sadece varlığını bildirmek amacıyla bir Pomeranian uluma yapabilir. Onun ulurken aslında
sahibine neyi anlatmaya çalıştığını bilmek, son derece önemlidir. Bunu da ancak zaman
içinde Pomeranianı tanımaya başladıkça anlamak mümkün hale gelir.

Köpeklerin cinsiyetini öğrenmek sahipleri ile aralarındaki iletişimin kalitesi açısından önem
arz eder. Aynı zamanda onların cinsiyetine göre davranışlarının normal ya da anormal
olduğunu anlama konusunda da yine köpeğin cinsiyetini bilmek gerekir. Pomeranian köpek
ırkında cinsiyet ayrımı özellikle de ilk 3 hafta içinde anlaşılması biraz zor bir konudur. Çünkü
onların cinsel organları ilk 3 haftada belli olmaz. Organ oluşumu için ortalama 8 hafta
geçmesi gerekir.

Pomeranian ırkının dış görünüşüne bakıp cinsiyet tahmini yapılabilir. Daha kaslı yapıda ve iri
kemiklere sahip ise erkek olma ihtimali yüksektir. Eğer daha küçük cüsseye sahip ise dişi
olabilir. Dişi Pomeranianlar, erkek olanlara oranla daha çabuk olgunlaşır. Bununla beraber
dişiler de erkeklere göre daha hassas yapıdadırlar. Yavru Pomeranianlarda bu durumun
anlaşılması daha zordur.

Yetişkin Pomeranianlarda cinsiyet ayrımı daha kolay olur. Fakat bazı basit yöntemler ile yavru
Pomeranianlar da cinsiyet ayrımı yapma şansı vardır. Yavru Pomeranian ile 8 hafta
sonrasında cinsiyet ayrımı yapmak için köpeğin ters çevrilmesi gerekir. Ardından da karnı ile
kuyruğu arasında yer alan çizgiyi takip edip cinsiyet öğrenimi yapılabilir. Yavru Pomeranianın
üzerinde göbek bağı varsa bu bağın 1 cm kadar altında erkek organı, yumru şeklinde
görünür. Ancak göbek bağı ile cinsel organın karıştırılma ihtimali son derece yüksektir. Bunu
anlamak için de yine karın ile kuyruk arasında yer alan çizgiye bakmak gerekir. Eğer karına
yakın bir organ varsa, bu organ göbek bağıdır. Kuyruğa yakın bir organ varsa da bu cinsel
organdır. Eğer ki karın ile kuyruk arasında yer alan çizgide bir kesik varsa, bu vajinal açıklıktır.
Vajinal açıklık, Pomeranianın dişi olduğunu gösterir.

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.