Schnauzer

minyatur-schnauzer

Irk Boyutu:
Orta Boy

Yükseklik:
Erkek 43 – 51 cm Dişi 43 – 51 cm

Ağırlık:
Erkek 16 – 20 Kg Dişi 16 – 20 Kg

Ortalama Yaşam:
13-15 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Schnauzer ırkı değerlendirmesi:

Schnauzer; sakallı, kaşlı ve bıyıklı bir yüze sahiptir. Tüylerinin bakımı özen ister.  Sahibine bağlı ve onunla birlikte vakit geçirmeyi çok seven Schnauzer her türlü ortamda uyum sağlayan bir ırktır.

video

Schnauzer

Çocuklarla, köpeklerle ve diğer ev hayvanları ile iyi anlaşan bir cinstir. Ancak insanlara karşı biraz daha temkinli davranır. Standart Schnazerler yeterli ilgi alaka gösterilmesi ve uygun egzersiz yaptırılması onun tavırlarını olumlu yönde etkiler. Minyatur Schnauzerler kadar köpek dostu değillerdir ancak onlardan daha az havlama davranışı gösterirler. Kırpılması isteğe bağlı yüksek kulakları, uzun, dikdörtgen kafası, küçük, derin gözleri vardır. Ayakları yuvarlak kedi ayağı gibidir, kulakları diktir.  

Karakter yapısı

Hevesli ve akıllı bir öğrencidir. Eğlenceli ve cesur oluşu onu iyi bir arkadaş yapar. Koruyucu, vefalı ve açıkgöz olması ile harika bir bekçi köpeği olabilirler. Diğer bir yandan patronun kim olduğu ona her daim hissettirilmelidir.
 

Schnauzer Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Orta
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış Orta
Eğitebilirlik Yüksek
Koruma özelliği Düşük

Yaşam ortamı

Standart Schnauzerler uygun ve ılık hava koşullarında dışarıda yaşayabilir ancak oynayacak uygun dış mekan ile evde yaşamayı tercih eder.

Eğitim

Çok hızlı öğrenmesine rağmen inatçı bir yönü de vardır. Eğitim çok fazla ısrarlı olmamalıdır. Standart Schnuazerler bakıcılarının sesine hassastır. Çobanlık, avlanma gibi bir çok aktivite öğrenebilirler.

Egzersiz ihtiyacı

Ortalama derecede egzersize ihtiyaç duyarlar. Top ile oynama, yüzme, ormanda koşu gibi aktivitelerden hoşlanırlar. Yeterli egzersiz yapması için ortam sağlandığında apartman hayatına uyum sağlayabilirler.

Bakımı

Haftalık tarama gerektirir. Gösteri köpekleri biçimli tımar edilirken Standart Schnauzerler kırpılır. Kulakları temiz tutulmalı ve patlerindeki fazla tüyler temizlenmelidir. Kulakları kırpık olan Schnauzerler kulak enfeksiyonuna karşı kontrol altında tutulmalıdır. Yüzdeki uzun tüyler ise sık sık taranmalıdır. 13-15 yıllık ömürleri vardır.

Tüy yapısı

Alt katman yumuşak ve kalındır; üst katman ise uzun, ve pürüzlü tüylerden oluşur. Çene ve yüzündeki tüyler daha uzundur ve bu sanki sakal ve kirpik varmış gibi gösterir. Scnauzerler çok az tüy dökerler.

Kökeni

Schnauzerler (Almanca'da kısa sakal anlamına gelir) 1870'lerden sonra Almanya'da bulunan 'Schnauzer' adındaki köpekten sonra isimlendirilmiştir ancak aslen kökeni Orta Çağlara kadar dayanır. Bu heykeller ve Rembrandt çizimlerinde açıkça görülmektedir. İlk Schnauzerlerin gri Spitze ve siyah Poodle cinslerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkması muhtemeldir. 1900'lerin başlarında usta bir fare avcısı ve bekçi köpeği olmasıyla populer olmuştur. Standart Schnauzerler ( Mittelschnauzerler) 1. Dünya Savaşında populer polis ve mektupçu köpek olmuş ve 2. Dünya Savaşı sonrasında ise ev köpeği halini almıştır.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

satıştaki Schnauzer yavruları

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Savannah

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı kedisi Savannah

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Owen ve Sofy evli Schnauzer pansiyonerlerimiz çiftliğimizde hiç yabancılık çekmiyorlar. Sevgili ...

ayrıntılar >>

Doğan Bey çekirdek ailesine uzun süredir bir pet arkadaş katmak istiyordu. Yaptıkları araştırma sonucunda...

ayrıntılar >>

Sevgili Mısırlı ailesi Schnauzer ırkı köpeklerini elit yavru aracılığı ile aldıktan sonra kendilerini köpek...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, sevimli yavrularımız Pomeranian Boo ve Maltese Terrier cinsi elit yavrularımız ile...

ayrıntılar >>

Kanal D'de yayınlanan Magazin D Extra programına Pomeranian Boo, Alman Kurdu, Maltese Terrier ve Toy Poodle ırkın...

ayrıntılar >>

Sunucu Nevra Öner, TGRT Haber'de Elit Yavrularımızı konuk etti. Haftasonu programının pazar günkü ...

ayrıntılar >>