Abyssinian Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik :
 • Ağırlık :
 • Ortalama Yaşam :
BG 1
BG 1

Abyssinian Irkının Genel Özellikleri

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Zeki ve enerjik bir ırk olan Abyssinian okşanmayı seven hatta vaktini sahibinin kucağında veya omzunda oturarak değerlendiren bir ırktır. Girişken ve oyuncu bir karakter yapısına sahiptir. Kısa tüylü olduğu için tüy bakımı daha kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Abyssinian Cinsi

  Bilinen en ünlü kedi ırkları içinde, Abyssinian (Habeş) bakımı kolay ve evde beslenmesi eğlenceli bir ırktır. İnsanlar kadar hayvanları da seven, sevgi dolu bir kedi cinsidir. Abyssinian ölçüde orta değerlere sahip, uzun vücutlu ve kasları gelişmiş bir kedidir. Oynamayı ve zıplamayı seven aktif bir yapısı vardır. Başı üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir ve burun kısmı sivri olmaktan ziyade çukur gibidir. Kulaklarının dik duruşu onu etrafındaki her şeyi yakından takip eder izlenimi vermeye yeterlidir. Küçücük kafasında kocaman yerleşmiş gözleri ise cinsinin ona mirası olan akıllı duruşunun bir göstergesidir. Habeş Kedisi'nin tüyleri kısadır ve kulaklarında tutamlar halinde tüyler bulunur. Tüylerinin rengi kendine özeldir. Omurga boyunca daha koyu olmasının yanı sıra her tüy güruhunun farklı tonda rengi vardır. Bacak kısımlarının içi, vücudun alt kısmı ve boyun altında renkler daha açık olur.

 • Abyssinian Bakımı

  Ağırlıklarını kontrol altında tutacak şekilde egzersiz yapmayı sever. Tırmanması için yüksek bir yer yada ağaç olması gerekir. Arkadaş seven sosyal varlıklardır. Evde insan yokken herhangi bir ev hayvanı ya da kedi seçenekler arasında yer alır.

 • Abyssinian Karakter Yapısı

  Aktif olmasına rağmen evde kolaylıkla takip edilebilecek ve beslenebilecek bir cinstir.İnsan ve hayvanları çok sever. Kendi kendine oyuncaklarıyla saatlerce oynar ama ailesi ile interaktif zaman geçirmeye de bayılır.Taranmayı ve fırça ile okşanmayı çok sever ve taradığınızda mırıldama ile karşılanırsınız.

 • Abyssinian Tüy Yapısı

  Tüy dökme eğilimleri düşüktür. Belirli dönemlerde tarama yapılması ölü tüyleri temizleyecektir.

 • Abyssinian Kökeni

  Asıl kökeninin Nil Vadisi'ne kadar ulaştığı konusunda bilgiler mevcuttur. Asıl gelişimi Büyük Britanya'da olmuştur. 1860'lı yıllarda Habeşistan'a askeri bir birlik ile gelen Lord Robert Napier tarafından Britanya'ya bir kedi getirilmiştir. Adı Zulu olan bu kedi günümüzde Abyssinian olarak bilinen kedi türünün atasıdır. Tüylerinin yapısı ve rengi vahşi tavşanı andırır. Zulu o kadar iyi özelliklere sahipti ki kendine benzeyen bir kedi ile eşleştirilerek Abysinian ırkı oluşturuldu. Habeş Kedisi ırkı çok populer hale geldi ve Avrupa, Amerika, Kanada'da beslenmeye başlandı. Bu kadar populer olması bu türün hayatta kalmasına olacak sağlamış ve Dünya Savaşları sırasında sayılarının azalmasına rağmen yeni Habeş Kedileri ithal edilmiş ve ırk neslini idame etmiştir. Diğer bir taraftan 1960'ların sonunda 'felina laukemia' adlı virüs bu ırka zarar vererek Britanyada bir kez daha ortadan kaybolma riski oluşturdu ancak hemen önlem alınarak Habeş Kedilerinin sayıları arttırıldı.

Abyssinian Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.