Labradoodle Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik : Erkek 33 - 36 cm
  Dişi 33 - 36 cm
 • Ağırlık : Erkek 10 – 35 Kg
  Dişi 10 – 35 Kg
 • Ortalama Yaşam : 13-15 yıl
BG 1
BG 1

Labradoodle Irkının Genel Özellikleri

Labradoodle ırkının geçmişine dair merak edilen pek çok detay vardır. Avustralya’lı Wally Conron, 1989 yılı dönemlerinde RGDA yani Avustralya Kraliyet Rehber Köpek Derneği’nde köpek yavrularını hem yetiştirme hem de geliştirme müdürü olarak görev alıyordu. O zamanlardan bugüne gelen bir rivayete göre de Wally Conron, bir gün Dernek Hawaii’den istek aldı. Kör bir kadın kocasının köpeklerine kepeğine alerjisi olduğunu belirtti. Ardından da RGDA’nın tüyü dökülmeyen bir rehber köpek yetiştirip yetiştiremeyeceğini sordu. Bu tuhaf ancak bir o kadar da merak uyandıran isteğin üzerine birtakım çalışmalar başladı. Bay Conron, ilk etapta Standart Kaniş cinsinin sahip olduğu tüy yapısıyla bu iş için ideal bir seçim olacağını düşündü.

Üç yıl sonra, aklında yer alan 33 köpek adayıyla melezlenmesine rağmen hiçbir cins başarılı biçimde bu özelliği sağlamadı. Conron’da sonrasında bir Labrador Retriever’ı ırkına mensup köpeği Standart Kaniş cinsi bir köpekle melezledi. Yapılan melezleme sonrasında ortaya çıkan köpek yavrusu, istenilen tüy yapısına özelliklerine sahipti. Bu melez cins köpek, kör kadının rehber köpeği oldu. Bu sayede de Labradoodle köpek türü doğdu. Fakat bu tür yani normal Labradoodle, ilk olarak Avustralya’da geliştirilir. Ancak ırkın Avustralya Labradoodle ile karıştırılmaması gerekir.

Labradoodle Köklü Geçmişi 

Labradoodle; Labrardo Retrieverse, Poodle ya da kendi cinsiyle çaprazlanma yapılıp çiftleştirildiğinden dolayı bu ırkın dış görünümünde ve kendine ait olan özelliklerinde bazı farklılıklar görülür. Fakat Avustralya Labradoodle standartlarına ait olan özellikler köpeğin genel açıdan tarifi için yeterli kabul edilir. Bazı ifadeler de ilk olarak yetiştirilen Labradoodle ile de Avustralya Labradoodle cinsinin ayrı tutulduğu yönündedir. 

Labradoodle henüz bir cins halinde değil de iki köpek ırkının melezi şeklinde olduğu için erken melez neslindeki yavruların hem tutarlı hem de sabit şekilde öngörülebilir özellikleri bulunmaz. Bu nedenle de Kaniş ve Labrador’un ilk geçiş sürecinde görünüm, ebat, kürk ve karakter özellikleri gibi detaylarda farklılıklar görülebilir. Bu ırkı, gelişmekte olan bir melez köpek cinsi olduğundan bazı ortak özellikleri paylaşır. Ancak görünüş ve davranışları açısından büyük ölçüde farklılık görülebilir.

Labradoodle Nasıl Ortaya Çıktı? 

Labradoodle ırkı, melez bir köpek türünde olduğu için daha Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmamıştır. Aynı zamanda tescil altına da alınmayıp ırk olarak da kabul edilmemiştir. Ancak bu ırk, Amerikan Kanin Hibrit Kulübü tarafından Labradoodle ismi ile tescillenmiştir. Ayrıca farklı pek çok kuruluş tarafından dahi tanınmıştır. Irk olarak AKC tarafından henüz tanınmasa dahi insanlardan büyük ilgi görmeyi başarır.

Kendilerine özgü özellikleriyle Labradoodle ırkı; Tiger Woods, Barbara Eden ve Jennifer Anitson gibi pek çok ünlü ismin hayatında da yer alıp popülerlik kazanır. Bu ırkın popülerlikleri son derece fazladır. Ayrıca bu ırkı; Oxford Cambridge Sözlüğünde ‘Labradoodle’ kelimesi ile kendine yer bulur. Tüm bunların yanı sıra Monopoly oyununun ‘Here and Now’ isimli versiyonunda da Labradoodle oyuncağı bulunur. Bu durum ise ırkın ne kadar sevilip ilgi gördüğünü gösterir. Ayrıca popularitesini ekstra artırır. Labradoodle ırkı ‘Lucky the incredible wonder pup’ isimli Labradoodle anime oyuncağı ödülünün de sahibi olmuştur. ‘Labradoodle’ cinsi Avrupa’da en popüler ve en fazla rağbet gören köpekler arasında yer alır.

Labradoodle İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

Labradoodle ismi ile tanınan bu cins köpekler, Labrador Retriever, Standard, Minature ya da Toy Poodle köpeklerin melezlenmesi sonucunda oluşturulan bir ırktır. Bu nedenle melez bir tür olarak da anılır. Labrador ırkı köpeklerinin itaatkâr özellikleri ve Poodle cinsinin hipoalerjenik tüy yapısı ilham alınarak ilk olarak Wally Conron tarafından Avustralya’da üretilir. Melez bir ırk şeklinde ortaya çıkan Labradoodle, 1955 yılı itibariyle kendi isimleri ile anılmaya başlanır. Ancak ilk yıllarında fazla popüler bir tür değildi. 

Ebeveynleri olan Toy Poodle köpeklerinden ebat olarak daha küçüktür. Aynı zamanda Toy Poodle ırkının tüy yapısı özelliklerine sahip olmasından ötürü köpek tüyüne karşı hassasiyeti bulunan kişilerin daha fazla tercih ettiği bir cinstir. Labradoodle cinsine mensup köpekler görünümleri ve karakteristik özellikleriyle de her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır. Bu nedenle kendine sadık bir dost arayanların da ilk tercihleri arasında yer alır. • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Tüyleri Dökülmez

  Alerjik reaksiyona karşı duyarlı hipoalerjenik köpek dostlarımız

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Labrador Retriever ve Poodle ırkının çiftleşmesinin sonucu elde edilmiş bir ırktır. Labrador gibi atik ve çevik, Poodle gibi zeki olan Labradoodle tam bir aile köpeğidir. Tüy yapısı Poodle’a benzeyen Labradoodle’ların günlük bakımlarının düzenli ve aksatılmadan yapılması gerekir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Labradoodle Cinsi

  Poodle ve Labrador melezlenmesi sonucu oluşan Labradoodle anti alerjik bir yapıya sahiptir. Standart ve minyatür boyutu olmak üzere iki farklı boyutu mevcuttur. Dizayn ırk oluşumu olduğu için görünüşlerinde değişkenlik gösterebilir. Düşünülenden çok daha fazla zeki ve akıllı olduğu içinde rehber köpek olarak yetiştirilmektedir.

 • Labradoodle Eğitimi

  Labradoodle ırkı eğitebilirlik olarak aslına bakıldığında en yüksek olan köpeklerden bir tanesidir. Bunu da rehbet özelliğinden almaktadır. Yüksek insan iletişimi ve oyunculuk karakteri olduğu için eğitimlerde diğer cinslere göre %95 daha başarılıdır.

 • Labradoodle Bakımı

  Kıvırcık tüy yapısına sahip olduğu için sıkça tarama işlemi yapılmalıdır. Tüyleri çok uzun bırakıldığında keçeleşme şansı yüksek olduğu için kuaförlük bakımına özen gösterilmelidir.

 • Labradoodle Karakter Yapısı

  Labradoodle ırkı karakter neşeli ve oldukça enerjik bir yapıya sahiptir. Aile merkezli ve arkadaş canlısıdır. Yabancı insanlar ve petler ile de çok iyi bir şekilde anlaşırlar. İnsan odaklı bir yapısı bulunduğu için sürekli kişilerin gözlerinin içerisine bakarak kendisini ifade etmeye çalışmaktadır. En çok ortaya çıkan karakteriksel özelliği ise aile ve çocuk düşkünlüğünün diğer özelliklerine göre daha fazla olmasıdır.

 • Labradoodle Tüy Yapısı

  Poodle etkisinden dolayı tüy tipleri değişkenlik gösterebilir. Labradoodle tüyleri genellikle kıvırcık veya düz yapıdadır. Renksel olarak beyaz, krem, siyah ve kahverengi renklerinde olabiliyorlar

 • Labradoodle Egzersiz İhtiyacı

  Çit ile çevrilmiş bir bahçede oyun yada günlük dengeli egzersiz programına ihtiyacı vardır. Apartman yaşantısında olduğu zaman bunlara daha çok dikkat edilmesi ve aksatılmaması gerekir.

 • Labradoodle Yaşam Ortamı

  Apartman yaşantısına uygun bir büyük ırktır.

 • Labradoodle Kökeni

  Labrador Retriever ve Standart yada Miniature Poodle cinslerinin melezlenmesi ile ortaya çıkmış bir ırktır. Labrador'un itaati ve Poodle'ın hipoalerjenik tüyleri alınarak Wally Conron tarafından ilk olarak Avustralya'da üretilmiştir. Labradoodle melez bir ırk olduğu için Amerikan Kennel Kulübü tarafından tescil altına alınmamıştır. Buna karşılık Amerikan Kanin Hibrit Kulübü tarafından tescillenmiştir. Labradoodle; Poodle, Labrador Retrievers yada kendi cinsiyle çiftleştirilebilir ve her farklı üretim kendine özgü bir özelliği yansıtır. Bu sevimli köpekler kendilerine bir çok ünlünün hayatında yer bulmuştur bu yüzden de populariteleri artmıştır. Tiger Woods, Jennifer Anitson ve Barbara Eden bu isimlerden bir kaçıdır. Popularitesi öyle artmıştır ki Oxford Cambridge Sözlüğünde 'Labradoodle' kelimesi yer almıştır. Monopoly oyununun 'Here and Now' versiyonundaki Labradoodle oyuncağı ile popularitesini daha da pekiştirmiştir. Aynı zamanda 'Lucky the incredible wonder pup' adındaki Labradoodle anime oyuncağı da ödül almıştır.

Labradoodle Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Labradoodle ırkının bakımı, öyle fazla zor değildir. Bu köpek ırkı tıpkı kaniş cinsi gibi sahiplerinden bir hayli sevgi ve ilgi beklerler. Bu nedenle de uzun süre boyunca yalnız bırakmaya uygun bir tür değildir. Ancak öğrenmeye son derece yatkın olmaları ve keskin zekaları ile neredeyse her ortama uyum sağlamaları sayesinde sahiplerini yormazlar. Bu sayede insanlar diledikleri her yere Labradoodle ırkı köpekleri ile gidebilirler. Bu ırkın hareketi seven ve son derece sosyal canlılar olması sahiplerinin işini kolaylaştırır.

Labradoodle, ailesine karşı da son derece düşkün bir karaktere sahiptir. Bunun yanı sıra, çocuklara karşı yaklaşımları da oldukça sıcaktır. Çocuklarla arası iyi olan ve onlarla oyun oynamaktan keyif alan bir türdür. Hatta yabancı insanlara karşı dahi şüpheci şekilde yaklaşmazlar. 

Labradoodle ırkına mensup olan köpekler, bekçi köpeği olmak için çok uygun bir tür değildir. Yabancı kişiler de dâhil olmak üzere neredeyse herkesle iyi geçinirler. Diğer evcil hayvanlar ve farklı köpek türleri ile sıcakkanlı yapıları sayesinde iyi anlaşır. Bu tür, aynı zamanda ufak ebatlara sahiptir. Rahat şekilde kucakta sevilebilecek bir hayvandır. Aynı zamanda hem sahipleri hem de köpek kucakta olmaktan mutluluk duyar.


Labradoodle ırkı, orta büyüklükte bir beden yapısına sahiptir. Onlara düzenli egzersiz yaptırılması şartıyla apartman dairesinde son derece kolay bir şekilde beslenebilirler. Bakımından beslenmesi, eğitiminden egzersizlerine kadar yani kısacası tüm aktiviteleri düzenli bir şekilde yapıldığı ve gerekli özeni gösterildiği zaman bu ırk, uyumlu yapısıyla yaşadığı ortamda sahibini zorlamaz. 

Labradoodle ırkı da pek çok Labrador ve kaniş köpeği gibi son derece zeki, enerjik, oyuncu ve bir o kadar da aktiftir. Labradoodle ırkının ebeveynlerinin her ikisi de dünyanın en zeki köpek türleri arasında yer alır. Aynı zamanda fino köpeklerinde Border Collie türünden sonra ikinci en zeki köpek ırkı olduğu düşünülen bir ailenin üyesi halindedir. Bu sayede eğitimi, yetiştirilmesi ve verilen komutları kısa süre içinde öğrenmesi mümkündür. Dos Labradoodle ırkı, apartman ve ev yaşantısı için son derece ideal bir türdür. 


Evine yeni bir arkadaş edinmek isteyen kişiler, eğer bir köpek tercihi yapmayı düşünüyorlarsa kesinlikle ilk tercih etmeleri gereken ırk Labradoodle cinsi olmalıdır. Bu köpek ırkı, ailesine karşı son derece düşkündür. Aynı zamanda karakter yapısı ile de fazlasıyla dikkat çeker. Bununla beraber Labradoodle ırkının çocuklarla arası da oldukça iyidir. Ancak pek çok insan havlama konusunda tereddüt yaşar. Hemen her köpek ırkı, anatomik yapıları ve içgüdüsel ruh halleri gereği havlamaya meyillidir. Fakat bu meyil oranı köpekten köpeğe farklılık gösterir. Her köpek, aynı düzeyde havlamaz.

Labradoodle ırkı köpekler, havlama konusunda öyle çok rahatsız edici bir tür değildir. Bu özellikleri ırkın sık sık tercih edilmesinde de büyük oranda rol oynar. Her ırk gibi Labradoodle ırkı köpeklerinin de uyarıcı şekilde havlamaları vardır. Fakat bu havlamalar öyle ciddi anlamda rahatsız edici ve uzun soluklu havlamalar değildir. Labradoodle köpekleri, fazla havlamadıkları için şehirde yaşam sürdüren insanlar tarafından yoğun rağbet görür.


Labradoodle ırkının yüksek kaliteli içeriğe sahip olan ve besleyici yapıda hazır mamalar ile beslenmesi gerekir. Aynı zamanda veterinerler tarafından önerilen ve bu ırkın yemesinin uygun olduğu ev gıdaları ile de beslenebilir. Köpeğin yaş, cins, cinsiyet ve egzersiz durumu dahilinde tüketmesi gereken mama miktarı değişir. Bu nedenle insanların kendi köpeklerinin ihtiyaçlarına göre uygun seçim yapmaları gerekir.

Labradoodle ırkı için onların ihtiyaçlarını karşılayacak, aynı zamanda protein bakımından da zengin olan kuru ve yaş mamalar tercih edilebilir. Bu ırkı, yalnızca ev yemekleri ile beslemek doğru olmaz. Labradoodle ırkı köpekler, ev yemeği tüketebilir. Fakat köpeklerin ev yemeklerini zor sindirme, sağlık ve alerjik sorunlar yaşayabilme ihtimalleri vardır. Bu nedenle her ev yemeğinin verilmemesi gerekir. Labradoodle ırkının köpeklerinin gelişimlerini sağlıklı biçimde tamamlaması adına yedikleri son derece önemlidir. Köpeklerin sindirim sistemleri ve metabolizmaları insanlardan daha farklıdır. Bu nedenle insan gıdaları onların sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Labradoodle ırkına hangi yiyeceklerin yan etki yaptığını ve nelerin verilmemesi gerektiğinin bilinmesi son derece önemlidir. Pişmiş kemik ile yağlı yiyecekler, onların sindirim sorunu yaşamalarına neden olabilir. Bu sebeple ev gıdaları verirken hem pişmiş kemik türü hem de yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Labradoodle ırkı köpeklerinin yedikleri kadar öğün ve porsiyon miktarı da dikkat edilmesi gereken bir konudur. Vücut yapıları göz önünde bulundurularak yedikleri mama miktarı belirlenmelidir. Aynı zamanda ideal boy ve kilo aralığı kapsamında da günlük egzersiz miktarı ayarlanmalıdır. Genç ve yetişkinlik dönemlerinde bu ırkın kilo sorunu yaşamaya başlaması, yaşlılık zamanında obezite ya da şeker hastalığı gibi sağlık problemlerinin oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle beslenme planına özen göstermek gerekir.


Uyuma ihtiyacı ve buna bağlı olarak köpeklerin sürekli uyumaları aslında normal bir davranıştır. Genel olarak Labradoodle ırkı da tıpkı diğer köpekler gibi uğraşacak bir şey bulamadığı zaman uyumayı tercih eder. Köpekler gün içerisinde ortalama 10 ile 15 saat arası uyuyabilir. Bu süre; köpeğin yaş, ırk ve günlük hareketleri gibi durumlara göre değişkenlik gösterir.

Yetişkin bir Labradoodle ırkı köpeğin uyku saati ile yavrusunun uyku süresi bir değildir. Yavru Labradoodle köpek uyku saati daha uzun olabilir. Yavru Labradoodle köpeklerinin gün içinde 20 saate kadar uyuyabildikleri gözlemlenir. Yavru Labradoodle köpeklerinin vücutları ile birlikte beyinleri de gelişir. Bu nedenle oynadıkları oyunlardan dolayı yorulup uykuya dalabilirler. Yavru Labradoodle köpeklerinin uyku alanları da son derece önemlidir. Sağlıklı gelişebilmeleri adına uyudukları yerin konforlu olması gerekir.

Yavru Labradoodle köpekleri büyüdükçe, uyku düzenlerinde azalma görülmez. Çoğu zaman uyku alışkanlıklarında değişiklikler meydana gelir. Yetişkin Labradoodle köpek ile yavru köpeklerin uyku saatleri arasında da farklılıklar söz konusudur. Yaşlanmış olan köpeklerin de yetişkin köpeklere oranla uyku alışkanlıklarında birtakım değişiklikler vardır.  Her dönemde köpeklerin uyku düzenlerinde değişikliklerin yaşanması, onlar açısından normal bir süreçtir.


Labradoodle ırkı köpekler, çok fazla ısırmazlar. Hatta ısırma huyları neredeyse yok denecek kadar azdır. Ancak yavruluk dönemlerinde kimi zaman ısırma eylemleri görülebilir. Yavru Labradoodle köpekleri için ısırma eylemi genel olarak nesneleri tanıma, yeme içme sırasında ya da oyun oynama davranışları dolayısıyla kolayca öğrenebilecekleri bir durumdur. Bu durum yavruluk döneminde çok büyük sorunlar teşkil etmez. Ancak bu durumun büyüdüğü zaman da devam etmemesi için gerekli eğitimlerin verilmesi son derece önemlidir. 

Çeşitli yöntemler aracılığıyla Labradoodle ırkı köpeklerinin bu durumu devamlı hale getirmemeleri mümkün hale gelir. Minik Labradoodle köpekleri, sahiplerinin elini ya da başka bir uzvunu ısırdığı zaman havlama veya acı hissettiğini anlatan bir ses çıkarabilirler. Yavru Labradoodle köpeği, havlama ya da acı sesi duyduğu zaman içgüdüsel olarak bu oyunu durdurur. Ardından elini tekrar ısırmaya izin verip yine aynı ses çıkarıldığı zaman köpek ağzının gücünü test edip nerede durması gerektiğini öğrenir. 


Beslenme ve tuvalet eğitimi olmak üzere Labradoodle köpeklerinin, yaşam içerisindeki rolüne çabuk şekilde adapte olmasını sağlar. Bu nedenle tüm eğitimler, son derece gereklidir. Tuvalet eğitimi konusu da bu nedenle oldukça mühimdir. 

Labradoodle köpeğinin ev ortamına ilk adım attığı zaman tuvalet eğitiminin başlatılması, hızlı sonuç alınabilmesi açısından önemli bir aşamadır. Bu eğitim sürecinin başlatılması noktası çeşitli hazırlıkların yapılması gerekir. Bu hazırlıklardan birincisi ise; Labradoodle köpeğine sahiplerinin yokluğunda vakit geçirebilecekleri, yorgun oldukları zaman uyuyabilecekleri, beslenebilecekleri ve eğlenebilecekleri bir alan oluşturulması gerekir.

Bu alanda oyuncak, yemek kabı, suluk ya da yastık gibi onların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bütün nesneleri bulundurup kendilerini güvende ve rahat hissetmeleri sağlanır. Buradaki nesnelerin haricinde bu alanda tuvalet güvenliği için petlerin de bulunması gerekir.

Eğitim süresinde kullanılacak olan tuvalet petleri temelde iki amaç taşır. Bu amaçlardan birincisi; eğitim sırasında oluşabilecek terslikler için yaşam alanlarının kirlenmesini önlemektir. Diğer amaç ise; köpeklere tuvalet alışkanlıklarını bu petler yardımıyla kazandırmaktır. Bu sayede onlara tuvaletlerin yapmaları gereken noktalar gösterilmiş olur.

Her eğitim sürecinde olduğu gibi tuvalet eğitimi sırasında da asıl hedef; sosyal yaşamda rollerini tamamen benimseyip insanların yaşantısına entegre olmalarıdır. İlk etapta ise Labradoodle köpeklerinin kendilerini güvende hissettikleri zaman bu alana yayılan tuvalet petleri zaman içinde kaldırılır. 


Labradoodle ırkı aslında mükemmel bir yüzücüdür. Yavru halindeyken dani kendiliğinden suya doğal olarak dalar. Ancak her Labradoodle köpeği aynı ruh haline sahip olmayabilir. Bu nedenle eğer suda oynamaya hiç ilgi göstermiyorsa onu zorlamamak gerekir. Labradoodle, aslında bir Fino ve Labrador Retriever ırkının melezdir. Her iki cins de su köpeği olarak yetiştirildiklerinden iyi biçimde yüzerler.

Bazı Labradoodle köpekleri suda oynamayı sevmez. Ancak bu durumu değiştirmek için uygulanabilecek birkaç adım var. Bu durum tamamen yavru Labradoodle köpeğinin suda nasıl sosyalleştirildiğine bağlıdır. Bütün sosyalleşme deneyimleri gibi suda oynamak da güvenli bir süreç halinde olmalıdır.

Labradoodle köpeği yüzme öğrenirken ilk etapta su yüzeyinde ön pençelerini sıklıkla kullanır. Bu durumda çok su sıçraması olabilir. Köpekler, bu durumda korkabilirler. Ancak yüzdüğünü keşfettiği zaman genel olarak sakinleşirler. Hatta ön pençeleri suyun yüzeyi altında bıraktıkları zaman yüzmenin daha kolay olduğunu keşfederler.

Labradoodle sudayken yüzebileceğini fark etmesine yardımcı olmak için ilk önce ona bir can yeleği verilebilir. Aynı zamanda sahipleri suda ona katılabilirler. Bu, köpekler için güven duygusu oluşturur.


Labradoodle ırkı; Labradorlar Retriever ve Toy Poodle şeklinde bilinen kaniş köpeklerin melezlenmesi sonucu elde edilir. Bu ırk; görüntüsünü kaniş köpeklerden, karakter yapılarını da Labradorlardan alırlar. 1980 yıllarının başında ilk defa Avustralya’da üretilen bu türe 1985 yılında Labradoodle ismi verildi. Bu köpeklerin üretilmelerindeki temel amaç ise tüy dökmeyen ve tüyleri insanlarda herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmayan cins yaratmaktı. Ayrıca son derece sevecen ve sıcakkanlı olması da beklenen bu yeni türün ilk üyeleri üreticilerin isteklerine yanıt verecek şekilde bir melez olarak dünyaya geldi. 1989 yılında ise üretim oranı artırılıp Amerika Birleşik Devletleri’ne de ithal edilmeye başlanan Labradoodle ırkı köpekler hala daha bir ırk olarak kabul görmez.


Pek çok köpek gibi Labradoodle ırkı da uluma eylemine karşı meyillidir. Ancak bu ırk, uluma eylemini bir rutin halinde ya da sık sık şekilde yapmazlar. Dolayısıyla tedirgin etmeyen bir köpek ırkı olarak da kabul görür. Ancak pek çok kişinin de bildiği gibi köpeklerin her birinin işitme yeteneği insanlara oranla son derece iyi ve gelişmiş şekildedir. Bu nedenle duydukları seslere karşı ve etraflarında olup biten durumlara karşı birtakım tepkiler göstermeleri son derece normaldir. Ancak bu durumdan tedirgin olmaya gerek yoktur. Labradoodle ırkı köpekler, çoğu zaman yavruluk döneminde nadir şekilde ulurlar.


Labradoodle köpeğinin cinsiyetini tespit etmek için ilk olarak onu ters şekilde yatırmak gerekir. Yani köpeği avuç içine sırt üstü yatacak şekilde bir pozisyona alıp cinsiyetine bakılabilir. Bu yöntem, cinsiyet ayrımı noktasında en iyi alternatiflerden biri olarak kabul görür. Hatta çoğu zaman daha fazla işe yaradığı bilinir. Bunun sebebi ise bu pozisyonda iken köpeğin karın ve popo kısmının daha açık şekilde olmasıdır.

Labradoodle köpeği cinsiyeti öğrenmek için avuç içine alındığı zaman ilk önce karın çizgisini bulmak gerekir. Bu çizginin bittiği kısımda yer alan ilk yuvarlak belirginliğe göbek bağı denir. Göbekten sonra bu karın çizgisi biraz daha devam eder. Çizginin bitiminden hemen sonra ise genital kısım başlar. Genital bölge ayrımını yapmak son derece kolaydır. Köpeğin karnına bakıldığı zaman penis varsa bu cinsiyetinin erkek olduğunu gösterir. Eğer penis yok ise bu durum Labradoodle köpeğinin cinsiyetinin dişi olduğunu gösterir. Dişi köpeklerin vulva adı verilen kısmında yani bacak aralarında boylamasına biçimde bir çizgi kendini gösterir. Yani köpeğin bacak arası kısmında hem uzun hem de dar bir kesik var ise bu durum onun kesinlikle dişi olduğunu gösterir. Yavru Labradoodle köpeklerinin cinsiyetini tespit etmek için ise birkaç hafta beklemek gerekebilir. Bu şekilde daha doğru tespit yapmak mümkündür. 


Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.