Köpek sahipleri uzun yaşıyor

Eğer köpeğiniz varsa, kalp krizi ve ölüm riskiniz köpeği olmayanlara göre çok daha az. Bu tespit İsveç’te yapılan bir araştırmadan. Peki, köpek sahibi olmak neden bu riskleri azaltıyor? CNN TÜRK muhabiri Zeynep Timurlenk Pozut, bu soruyu Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy’a sordu.

 

Köpek sahipleri üzerinde yapılan bir araştırma, köpek sahiplerinin daha uzun yaşadığını ve kalp krizi riskinin azaldığını ortaya çıkardı. Circulation dergisinin yayınladığı araştırmaya göre, köpek sahipleri kalp krizlerine ve inmeye karşı daha dirençli oluyor. Araştırma, İsveç'deki Uppsala Üniversitesi'nde, yaşları 40 ve 85 arasında değişen ve 2001-2012 yılları arasında kalp krizi ve inme geçirmiş kişiler arasında yapıldı.

Kalp krizi geçiren ve yalnız yaşayan insanların, köpek sahiplendikten sonra yüzde 33 daha az ölüm riski olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda, inme geçiren kişilerin de köpek sahiplendikten sonra ölüm riskinin yüzde 27 daha azaldığı görüldü. 3.8 milyon kişi üzerinde yapılan bu analizler, kalp krizi geçiren köpek sahiplerinin ölüm riskinin yüzde 65 daha az olduğunu ortaya çıkardı.

Köpek sahipleri uzun yaşıyor

Depresyonu azaltıyor

Daha önce yapılan bazı araştırmalar, köpek sahiplerinin her gün birlikte gezintiye çıkmaları sayesinde, depresyon ve yalnızlık hissini azalttığını ortaya çıkarmıştı. Uppsala University profesörü, yaptığı açıklamada, 'Sosyal izolasyonun sağlığı tehdit ettiğini ve prematüre ölümlere neden olduğunu biliyoruz. Önceki araştırmalar köpek sahiplerinin daha sosyal ve insan ilişkilerinde daha aktif olduğunu ortaya çıkardı. Dahası, köpek sahibi olmak fiziksel aktiviteler sayesinde motivasyonu yükseltiyor. Buna rağmen, köpekler sadece onlara iyi bakabilecek ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek insanlar tarafından sahiplenilmeli.' dedi.

Kategoriler
Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI