Golden Retriever

Golden Retriever

Irk Boyutu:
Büyük Boy

Yükseklik:
Erkek 55 – 61 cm Dişi 51 – 56 cm

Ağırlık:
Erkek 27 – 36 Kg Dişi 25 – 32 Kg

Ortalama Yaşam:
10-13 yıl


Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un Golden Retriever ırkı değerlendirmesi:

Sevimli ve dost canlısı Golden köpek ırkları arasında en popüler olandır. Bu özellikleri iyi bir bekçi köpeği olmalarına engeldir. Koku alma duyusu gelişmiştir. Kolay eğitilebilen ancak aynı zamanda eğitimi en kolay bozulabilen Goldenlar diğer ırklar ve insanlarla çok iyi anlaşırlar. Aile yaşantısına uygun olan Goldenlar’ın genellikle rehber olarak kullanıldığı ve çocuk bakıcılığı da yapabildiği bilinmektedir. 

video

Golden Retriever

Yabancı ziyaretçilere karşı da dost canlısı bir ırk'tır. Özellikle çocuklara karşı kibar ve sabırlı davranırlar. Köpeklerle ve ev hayvanları ile de iyi anlaşırlar. Ailesine çok bağlı olmaları ile bilinirler. Kafatası yuvarlak, yayvandır; kısa kulakları, ruvarlak ayakları, kalın ve düz kuyrukları vardır. Tatlı bakışlı, kahverengi gözler ve siyah burunları dikkat çeker.

Karakter yapısı

Asil, kendine güvenen, hassas, akıllı kolay uyum sağlayan bir ırktır. Dünyanın en bilinen köpek cinslerinden biridir ve iyi birer arkadaş olurlar. Karakterlerinin güçlü oluşuyla, ava olan uyumlarıyla, yapısal güçleri ile dünya çapında bilinirler. Çok sık havlama davranışı göstermezler bu yüzden bekçi köpeği olmaları zordur.

Golden Retriever Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme Samimi
Başka petlerle geçinme Samimi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış Samimi
Eğitebilirlik Kolay
Koruma özelliği Düşük
Yaşam ortamı

Golden Retriever ırkı yeterli egzersiz yapıldığında apartman dairesinde yaşayabilir.

Eğitim

Eğitilmesi kolay bir köpek cinsidir. Eğitimin sert olması tavsiye edilmez. Çok çabuk öğrenirler ve çok kolay uyum sağlarlar bu yüzden hizmet ve terapi işlerinde biçilmiş kaftandır.Bir çok numara öğrenebilirler ve öğrendiklerini ömür boyu unutmazlar. İtaat dersleri verilmesi uygundur.

Egzersiz ihtiyacı

Ailenin egzersiz düzenine uyum sağlayabilecekleri gibi ortalamanın üstünde egzersiz ihtiyaçları vardır. İnsan ilgisine ihtiyaçları olan ırklardır. Alma-getirme ve aktivite oyunları yada itaat dersleri yapmalıdır. Gece yada sabahları daha aktif olurlar.

Bakımı

Haftada en az iki kere olmak üzere fırça yada tarak ile düzenli taranmalıdır. Kulakları temiz tutulmalıdır. Dışarıda yaşaması uygun değildir. Gereğinden fazla zaman yalnız bırakıldıklarında mutsuz olurlar. Cilt alerjisi problemleri olabilir ve bu durumda veteriner tarafından muaeyene edilmeliler. 10-12 sene arasında ömürleri vardır.

Tüy yapısı

Altın rengi ve kremin bir çok çeşidi olmak üzere iki katman tüyü vardır. Rengi kırmızı olmamalıdır. Dış katman pürüzsüz, dalgalı ve su geçirmeyen yapıya, iç katman ise kalın, yumuşak ve yine su geçirmeyen yapıya sahiptir. Kuyruk ve bacaklardaki tüyler daha uzundur. Çok fazla tüy dökerler.

Kökeni

Golden Retriever ( Sarı Golden ) tarihin en ünlü ve en iyi belgelenmiş köpek türlerinden biridir. 1800'lerde İngiltere'de hafif getir götür işleri ve uzun mesafelerde soğuk suda yüzme eylemi için yetiştirilmiştir. Amerika'ya 1900'lü yıllarda getirilmiş ve ayrı bir ırk olarak 1912 yılında adlandırılmışlardır. Daha sonra av, gösteri ve populer ev köpeği olarak kendisini göstermiştir. Ünlü Goldenlara Gerald Ford'un Liberty adlı; Dean Koortz'un onun perspektifinden kitap yazdığı köpeği örnek olarak gösterilebilir.

elit yavru Can Paksoy karakter analizi 0533 407 63 63

özel yavru

Aradığınız yavruyu bulamadınız mı?
Bizi arayın istediğiniz özel yavruyu bulalım

0533 407 63 63

farklı patiler

Savannah

Nadir bilinen köpek ve kedi ırklarını bu bölümde inceliyoruz. Bu ayın farklı kedisi Savannah

tüm farklı patiler >>

pet. referanslar

Korhan Köseoğlu, yavru sahibi olmak için yaptığı araştırmalar sonucu Elit Yavru Çiftliği ile telef...

ayrıntılar >>

Yılmaz Sargun, tek başına hayatını sürdüren bir müşterimizdir. Uzun süredir tek yaşadığı hayatını...

ayrıntılar >>

Yılbaşının yaklaşmasıyla beraber yeni pansiyonerlerimizi de çiftliğimizde ağırlamaya başladık Sevgili Buse Ars...

ayrıntılar >>

elit.magazin

Geçen hafta UçanKuş Tv ile Elit Yavru Çiftliğimizde gerçekleştirmiş olduğumuz röport...

ayrıntılar >>

Bülent Öztürk'ün sunumu ile Pati programı her hafta Pazar günü saat 09:45'te Te...

ayrıntılar >>

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy'un elit yavrularımız ile katıldığı cumartesi ve pazar günleri Kanal D'...

ayrıntılar >>