Burmese Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik :
 • Ağırlık :
 • Ortalama Yaşam :
BG 1
BG 1

Burmese Irkının Genel Özellikleri

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Kişilikli, cesur ve dayanıklı bir ırk olan Burmese sahibinin hislerine oldukça duyarlıdır. Diğer pet ve çocuklarla iyi anlaşan Burmese’ler, sahipleriyle oyun oynamaktan çok mutlu olurlar. Tüylerinin kısa olması sebebiyle haftada 2 kez taranmaları bakımları için yeterlidir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Burmese Cinsi

  İyi bir tırmanıcı ve zıplamada yeteneği göze çarpan Burmese ırkı ailesi tarafından sevilmekten haz duyar ancak diğer kedi ırklarıyla anlaşabildiği pek söylenemez.Baktığınızda Burmese kedisi hafif görünür ancak kucağınıza aldığınızda göründüğü kadar hafif yapılı olmadığını anlarsınız. Vücut iriliği orta derecededir.Kemikleri güçlüdür ve vücudu kaslıdır. Kafası, kulak uçları, çenesi hatta ayakları bile yuvarlaktır. Burmese ırkının tüyleri kısa ve parlaktır. Yavrularda tüylerde bazı koyuluklar olabilir ancak yavru büyüdükçe bu koyuluklar da kaybolur. Bu kayboluş ile birlikte uygun her renk ortaya çıkar. Her ne kadar bir kaç yıldır renk konusunda geniş bir alana yayılsa da en uygun renk her zaman kahverengi olmuştur.

 • Burmese Bakımı

  Burmese iyi birer tırmanıcıdır. Bu yüzden tırmanmak ve zıplamak için uygun ortam ve ağaç olmalıdır. Tıknaz vücut yapısından dolayı obez olmasını engelleyecek şekilde beslenmelidir. Buna özellikle yeterli derecede egzersiz yapamayan kedilerde dikkat edilmelidir. Yetişkin Burmese ırkı her ne kadar sakin olsa da günlük oyun saatlerini kaçırmazlar. Aile bireylerini, okşanmayı ve dokunulmayı sever. Günlük okşama ihtiyacı düzenli karşılanmalıdır.

 • Burmese Karakter Yapısı

  Yavru kediler aktif, meraklı ve uyumludur. Buna karşılık gün geçtikçe o aktifliğin yerini sakinlik alır. Yaşları ne olursa olsun, dünyayı sakin bir şekilde izleyebilecekleri uygun bir yer olan pencere kenarlarında zaman geçirmeyi severler.Burmese ırkı kendi ırkıyla iyi anlaşır ancak başka ırk kedilerle iyi anlaşamadığı aşikardır.

 • Burmese Tüy Yapısı

  Tüy dökme eğilimleri düşüktür.

 • Burmese Kökeni

  1930 yılında Wong Mau adında bir kedi Dr. Joseph C. Thompson ile birlikte Burma'dan Amerika'ya gelmiştir. Kedinin rengi kahverengiydi ve bazıları bu kedinin Siyam kedisi olduğunu düşünüyordu. Ancak Dr. Thompsonn aynı görüşte değildi. Böylelikle Dr. Thompson ve bu kedinin Siyam kedisi olduğunu düşünenler hangi ırk olduğunu anlamak için bu kediyi beslemeye karar verdiler. Wong Mau Burmese ırkının başlangıcı olmuştur. Wong Mau'nun yavruları Dr. Thompson'un teorisini doğrular nitelikteydi. Siyam kedisi ile çiftleştirildiklerinde ortaya çıkan yavrular ya Siyam-Burmese hibriti yada saf Siyam oluyordu.Bu hibritler de birbirleri ile çiftleştirildiklerinde koyu renkli Burmese ırkı kediler ortaya çıktı. İşte bu durum da gerçekte Wong Mau adlı kedinin Siyam ve bilinmeyen koyu renkli bir kediden üreme olduğunun kanıtıydı. Ne yazık ki 1947 yılında populer olmasından dolayı; gösteri salonlarını safkan Siyam ırkı kedilerin yerine bu koyu renkli kediler aldı. Tabi bu kedinin gösteri salonlarında bu şekilde yer alması Cat Fanciers' Association'un kurallının ihlali anlamına geliyordu; akabinde ise Burmese ırkının tescillenmesi yasaklandı. Bu durum ise durumun kontrol altında tutulacağından emin olunmadan yani 1953 yılına kadar böyle devam etti. Sonra ise Cat Society of America kurumu olaya el koyduve durumu düzeltti.

Burmese Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.