Exotic Shorthair Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik :
 • Ağırlık :
 • Ortalama Yaşam :
BG 1
BG 1

Exotic Shorthair Irkının Genel Özellikleri

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Sert mizaçlı ve dayanıklı Exotic Shorthair melez bir ırktır. Dikkat çekmeyi seven Exotic Shorthairlar’ın yumuşak tüylerinin düzenli olarak taranması bakımları açısından yeterlidir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Exotic Shorthair Cinsi

  İlgi çekici, eğlenceli bir kedi olmasının yanı sıra; gelişebilecek her türlü plan değişikliğine uyum sağlayabilecek, herkese karşı arkadaşça yaklaşabilecek özelliktedir. Genellikle orta irilikte olan Exotic (Egzotik) güçlü kemiklere sahiptir. Göğüs kısmı vücuduna oranla büyük olabilir. Görünümü azametlidir. Vücudu kısadır ancak bacakları kısa, boynu kısa ve kalındır. Kulakları küçük; kuyruğu kısa ve kemikleri kalındır. Kafasının üzerine özenli bir şekilde yerleştirilmiş kocaman, yuvarlak gözleri vardır. Kafası da büyüktür. Yüzü dümdüzdür ve burnu da sivri değildir.

 • Exotic Shorthair Bakımı

  Formda kalması açısından beslenme çok önemlidir. Çok fazle egzersiz yapan bir ırk olarak bilinmez bu yüzden egzersiz ve beslenme konularında paralel bir kontrol söz konusudur. İnteraktif oyunlarda yer almayı, ailesiyle oynamayı, top kovalamayı, fare yakalamayı sever. Ancak yine de günlük ekstra egzersiz yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bunların yanı sıra, gözleri akar ve yüzünün düz olmasından dolayı kalıntılar birikir; bunu önlemek için yüzü düzenli temizlenmelidir.

 • Exotic Shorthair Karakter Yapısı

  Yavru kediler gibi hareketli bir kedi ırkıdır. Birden bire hareketlerinde değişmeler olabilir. Örneğin; güneşin altında uyurken birden odanın içinde koşmaya bile başlayabilir. Keyfi yerinde olduğunda yanınızdan ayrılmaz, dizlerinizin üzerinde yatmaktan büyük zevk alır. Günlük hayatında gelişen değişiklikleri problem etmez.

 • Exotic Shorthair Tüy Yapısı

  Tüyleri hem kısa hem uzun olabilir; günlük bakım ister. Tüylerin bakımın düzgün olması için taranmalı ve fırçalanmalıdır. Bu işlemler günlük uygulanmadığı zaman tüyleri taramak daha da zorlaşır.

 • Exotic Shorthair Kökeni

  Pers (Persian) ırkı kediler çok güzeldir ancak bu güzelliklerini korumak için bakıma ihtiyaçları vardır. Bu hem yorucu hem de zaman alıcı bir özelliktir.Bir çok insan bakımı daha kolay olduğundan dolayı kısa tüylü olanı seçer. 1960'larda bir üretim programı Amerika'da başlamıştır. Persian ırkı Amerikan Shorthair, bazen de Burmese ile çiftleştirilmiştir. İşte bu programın meyvesi Exotic ırkıdır. Exotic ırkının uzun tüylü versiyonu da vardır ancak Persian kadar uzun değildir. Ayrıca bu ırk kedilere tescillendiği yere göre Exotic Shorthair (Egzotik kısatüy) Longhaired Exotic (Uzuntüylü egzotik) adları da verilmiştir.

Exotic Shorthair Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.