Ragdoll Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik :
 • Ağırlık :
 • Ortalama Yaşam :
BG 1
BG 1

Ragdoll Irkının Genel Özellikleri

İri ve kaslı bir vücuda sahip olan Ragdoll, ipeksi tüylerinin fırçalanmasından oldukça hoşlanır. Sahibine bağlı bir ırk olan Ragdoll, sakin yapısının yanında çok sinirlendiklerinde pati atmaktan da çekinmezler.

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

İri ve kaslı bir vücuda sahip olan Ragdoll, ipeksi tüylerinin fırçalanmasından oldukça hoşlanır. Sahibine bağlı bir ırk olan Ragdoll, sakin yapısının yanında çok sinirlendiklerinde pati atmaktan da çekinmezler.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Ragdoll Cinsi

  Uzun vücutlu, sevgi dolu bir kedi ırkı olan Ragdoll apartmanda yaşamayı tercih eden insanlar için çok iyi bir arkadaş olabilir ve insanlarla ilişkileri çok iyidir. Vücut yapısal olarak uzun olmakla birlikte kaslıdır. Tüyleri pelüştür. Kemikleri ise güçlüdür. Olduğundan daha büyük görünür. Kafası çok büyük değildir ama tüyler kafanın ve yüzün çok büyük görünmesine neden olur. Kulakları da ideal büyüklüktedir ve başın her iki yanına dikdörtgen şeklini tamamlayacak şekilde yerleştirilmiş gibidir. Bacakları uzun ve güçlüdür. Çenesi iyi gelişmiş olmalı ve gözleri mavi olmalıdır. Ragdoll cinsi kedilerin tüyleri farklı renklerde olur. Vücudu açık bir renk ise koyu renkli şekiller olması muhtemeldir. Yüzü ve kulakları da vücudunun aksine koyu renk olur. İki renkli Ragdoll’ların genelde vücudunda koyu renkli noktaları olur. Boynu beyaz olmak şartıyla alnından bacaklarına doğru uzanan bölümde ters V şekline benzer bir şekil gözlenebilir. Tüyleri uzun yada biraz daha kısa olabilir. İpeksi ve yumuşak yapısı ile dikkat çeker.

 • Ragdoll Bakımı

  Üst karın bölgesinde dikkat çekici derece et yığını olabilir. Bu durum bu ırk için normaldir ancak kesinlikle fazla kilo alması için bir sebep değildir. Beslenmesi kontrol altında tutulmalıdır. Oda içinde kendi kendine oynamasının yanı sıra interaktif oyunlar da onun için faydalıdır. İhtiyaç olması durumunda aile fertlerinden biri onunla günlük oyun oynamalıdır.

 • Ragdoll Karakter Yapısı

  Uyumlu bir kedi ırkıdır hatta kucakta olmaktan bile rahatsız olmaz. Soğukkanlı yapısı sayesinde gelişebilecek herhangi bir değişikliğe hemen uyum sağlayabilir. Apartman hayatına uyum sağlayabilen bir cinstir.

 • Ragdoll Tüy Yapısı

  İhtişamlı görünen tüylerinin bakımı göründüğü kadar zor değildir. Tüylerin günlük fırçalanması yeterli bir bakımdır. Bu da kılların birbirine dolanmaması açısından önemlidir.

 • Ragdoll Kökeni

  Çok popüler bir kedi olmasına rağmen kökeni hakkında gerekli bilgiler sağlanamamış bir kedi cinsidir. 1960’larda Kaliforniya’da ortaya çıktığı söylenebilir. Burmese, Birman ve Persian (İran) ırklarının bir karışımı olması muhtemeldir. Ancak bilinen şu ki Ragdoll ırkı Josephine adında beyaz bir kediden türemiş tir bu yüzden bu ırka mensup kediler Josephine’in çocukları olarak da bilinir. Bu ırkın yaratıcısı olan Ann Baker Josephine’den olan kedinin uyumlu ve kucakta durmaya meraklı olduğunu keşfedince “Ragdoll” isminin patentini almıştır ve bu isim sadece bu kedi ırkı için kullanılır hale gelmiştir. Irkın tüy rengi bakımından standartlar dışına çıkması ya da herhangi bir melezlenme olması mümkün değildir. Yine de bazı yeni renkler yavaş yavaş kendini göstermeye başlamıştır.

Ragdoll Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.