Savannah Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik :
 • Ağırlık :
 • Ortalama Yaşam :
BG 1
BG 1

Savannah Irkının Genel Özellikleri

İnce ve uzun bacaklı Savannahlar’ın görünenin aksine güçlü bir yapısı vardır. Kısa tüylü olmaları bakımı konusunda sahibini çok zorlamaz. Savannahlar, çevresiyle iyi ilişkiler kurabilen, ilgi görmeyi, okşanmayı ve su oyunlarını oldukça seven bir ırktır.

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

İnce ve uzun bacaklı Savannahlar’ın görünenin aksine güçlü bir yapısı vardır. Kısa tüylü olmaları bakımı konusunda sahibini çok zorlamaz. Savannahlar, çevresiyle iyi ilişkiler kurabilen, ilgi görmeyi, okşanmayı ve su oyunlarını oldukça seven bir ırktır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Savannah Cinsi

  Evcil ve orta ölçülerde Afrika vahşi kedisi hibriti olan Savannah, gösterişli ve ideal bir arkadaştır. Egzotik görünümü ve ideal ölçüleri ile epeyce yeni bir kedi ırkı olan Savannah ismini atalarının yanı sıra Afrika ovalarından almıştır. Akıllıdır. Herhangi bir yerde bu cins bir kediyi tasma ile gezerken görebilirsiniz. Düz tüyleri bir çok renkte; şekilde olabilir ve bakımı kolaydır.

 • Savannah Bakımı

  Savannah ırkı kedilerin kısa yada orta uzunluktaki tüyleri haftada bir yada iki kere fırçalanmalıdır. Böylelikle derideki yağlar dengeli bir şekilde yayılmış ve ölü kıllar da temizlenmiş olur. Dişleri günlük temizlenmelidir; bu işlem en azından haftada bir kere yapılmalıdır. Diğer kedilerden hastalık kapmasını, köpek saldırılarını önlemek amacıyla bahçe de olsa kapalı bir yerde tutulması, bahçe yoksa evde muhafaza edilmesi gerekir. Aynı zamanda güzel bir kedi ırkı olduğu için çalınma riski de vardır. Bazı ülkelerde veya şehirlerde hibrit kedilere karşı bazı kanunlar vardır. TICA tarafından tescillenmiş kediler tamamen evcildir ancak ikinci jenerasyona aitlerde bazı kısıtlamalar olabilir. Bu yüzden ülkenizdeki kanunları göz önünde bulundurmak iyi olacaktır.

 • Savannah Karakter Yapısı

  Tatlı ve dizinize uygun bir kedi istiyorsanız Savannah almayın. Çünkü bu ırk hayatı hızlı seven, maceracı bir yapıya sahiptir. Meraklı olması etrafı keşfetmesini; atletik vücudu yüksek mesafelere zıplamasını; uyumlu olması tasma ile gezmesini; aktif olması ise oynamak için su aramasını sağlar. Kısaca meraklı, arkadaş canlısı, kendine güvenen bir kedi ırkıdır. Bir çok kedi ırkı evde misafiri sevmezken Savannah misafire karşı bile şirin olur. Sizinle interaktif oyun oynamayı sever. Onunla zaman geçirirken kahkahalarınız eksik olmaz. Onunla baş edebilecek insan ise çok kurnaz olmalıdır. Onları engellemek için ev içinde bazı önlemler almanız gerekebilir çünkü çok hareketli bir kedidir. Kırılabilir eşyaları da kaldırmayı unutmayın. Onları Savannah'ın ulaşamayacağı bir yerlere koyun. Oyuncaklarla interaktif bir oyun sahası akıllarının meşgul olmasını sağlayabilir. Bu tavsiye edilir. Savannah ile mutlu olmak isterseniz onunla interaktif zaman geçirmeyi unutmayın. Yanında olmadığınızda oyalanabilecek bazı oyuncaklar sağlarsanız size kolaylık olacaktır. İstemediğiniz şeyleri yaptığında enerjisini ve ilgisini doğru yöne doğru çekin; istediğiniz bir hareketi yaptığında ise onu ödüllendirin. Sizin için önemli eşyalarınızı ulaşamayacağı yerlere bırakın. Eğer bu zahmete katlanamıyorsanız Savannah ırkına ait bir kedi size uygun değildir.

 • Savannah Tüy Yapısı

  Tüyleri br çok renk ve şekilde olabilir; siyah, kahverengi veya siyah noktalı tekir, siyah gümüş noktalı tekir, ve siyah sis. Bir çoğu altın, krem, kum rengi ve beyaz fonun üzerine siyah ve koyu kahverengi noktalara sahiptir. Vücudundaki şekiller oval, yuvarlak ve uzun olabilir. Bazı Savannahların üzerine mermer şekli diye bilinen; bazılarında ise bu türün standartlarına uymayan şekiller vardır.Standartlara uymayan bu renklere örnek olarak çikolata, mavi, kırmızı, tarçın renkleri verilebilir. Savannah'ın kafası dökdörtgen, koynu uzun ve kulakları kocamandır. Orta büyüklükte olan gözleri herhangi bir renkte olabilir. Burun derisi ise pembe, siyah veya başka bir renkte olabilir; ancak burun siyahsa sade siyah olmalıdır. Kuyruğu ise ne uzun ne de kısadır. Atalarının bacakları çok uzundur ve boyu atalarının bu özelliğinden dolayı yüksektir. Yetişkin bir vücuda sahip olması yaklaşık üç yılını alır. Ortalama bize ölçüde gibi görünen yavru üç aylık olduktan sonra ani bir gelişim gösterebilir. Bir sene içinde olması gereken boyuna ulaşır ve vücut kendini bir kaç sene içinde doldurur. İlginç olanı ise arka bacakları ön bacaklarından hafif de olsa uzundur.

 • Savannah Kökeni

  Evcil bir kedi ile Afrika vahşi kedisinin (serval) çiftleştirilmesi ile geliştirilmiştir. Bu çiftleşme sonucu 7 Nisan 1986 yılında bir yavru kedi dünyaya gelmiştir. Kediye Savannah adı verilmiştir. Böyle bir kediden haberdar olduktan sonra Patrcik Kelly ve Joyce Sroufe yeni bir girişimde bulunmak için harekete geçmiştir. Savannah kedisinin geliştirilmesinde katkısı olan bazı ırklar Bengal, Mısır Maus, Şark Kısatüylüler, ve Joe evcil kısatüylüler'dir. Ancak artık çaprazlamaya izin verilmemektedir. TICA Savannah ırkı kedileri 2001 yılında tescillemeye başlamıştır. 2012'de ise ırka tam yetki vermiştir ki bu da şampiyonluk demektir.

Savannah Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.