Siyam (Siamese) Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik :
 • Ağırlık :
 • Ortalama Yaşam :
BG 1
BG 1

Siyam (Siamese) Irkının Genel Özellikleri

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Başlangıçta tapınak bekçiliği yapmak üzere beslenen Siyam’lar evde uyumlu, çocuklarla iyi anlaşan bir ırktır. Yavruyken açık renk tüylere sahip olan Siyam’ın tüyleri büyüdükçe koyulmaktadır. Zeki ve dikkatli bir ırk olan Siyamlar, sıkıldığı ortamlarda bulunmayı çok sevmezler.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Siyam (Siamese) Cinsi

  Görkemli görüntüsü ve sıcakkanlı yapısı ile Siamese (Siyam) kedisi etrafındakilerden ilgi isteyen bir ırktır. Uzun vücut yapısıyla, duruşu şık bir kedi ırkıdır. Boynu, bacakları ve kuyruğu da uzun yapıdadır. Orta ölçülere sahip bedeni kaslıdır. Başı uzun dikdörtgendir. Uzun kulakları ise bu dikdörtgeni tamamlar. Burnu gibi bacakları uzun ve incedir. Kuyruğu ise ucuna doğru incelir. Parlak mavisi ve badem şeklinde gözleri vardır. Tüyleri kısa, parlaktır. Siyam kedilerinin tüylerinin vücudunun belirli yerlerinde koyulaşması ve mavi gözlerinin uyumu dikkat çekicidir. Kulaklarının, kuyruğunun ve ayaklarının rengi vücudunun renginden farklıdır. Yüz de aynı şekilde koyu renklidir. Bu koyu alan göz çevresini, bıyıkların bitiminin etrafını kaplar. Bu maske yavruyken daha küçük olur; kedi büyüdükçe ise daha da yayvanlaşır.

 • Siyam (Siamese) Bakımı

  Kaslı ve uzun vücut yapısından dolayı kilo aldığında hemen kendini belli eder. Bir gün bile fazla beslenirse şişkin karnından hemen anlaşılabilir. Beslenmesi kontrol altında tutulmalıdır. Bacaklarının yapısından dolayı kilolu bir vücudu taşımak için uygun değildir. Yükseğe tırmanmayı ve zıplamayı sevdiğinden dolayı bu aktiviteleri yapabileceği alanlar sunulmalıdır. Evde oyuncakları ile oynamaya bayılır. Sıcakkanlı bir kedi ırkı olup ailesinin dizinin dibinde uyumayı sever.

 • Siyam (Siamese) Karakter Yapısı

  Sadece güzelliğinden bahsetmek bu kedi ırkına yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Çünkü Siyam kedileri akıllı varlıklardır. Tasma ile yürümesi için eğitilebilir. Ancak akıllı olması istediğiniz her şeyi öğretebileceğiniz anlamına gelmez. Bu tarzı benimsemiş diğer kediler gibi onun da kendine göre istekleri vardır.

 • Siyam (Siamese) Tüy Yapısı

  Tüyleri çok fazla bakım gerektirmemekle birlikte biri tarafından fırça ile taranması çok hoşuna gider.

 • Siyam (Siamese) Kökeni

  Siyam Kralı’nın efsanevi kedisidir. Kralın bu ırka değer vermesinin sebebi sadece muhteşem güzelliği değildir; aynı zamanda bekçilik görevini de layıkıyla yapması Kralın dikkatini çekmiştir. Öyle ki; tahtın etrafını çevreleyen sütunların üzerine bu kediler yerleştiriliyordu. Tehlike anında Kralın güvenliğini tehdit eden kişinin üzerine Siyam kedisi atlıyordu. O kadar yüksekten atlamanın etkisiyle kişiyi yere düşürür ya da yüzünü çiziklere boğardı. Bu efsanenin doğru olup olmadığı tam bir muammadır. Ancak Alman natüralist ve kaşif Peter SimonPallas tarafından Hazar Denizi’nin keşfedilmesi sırasında not alınmış kedi ırkı büyük olasılıkla Siyam’dır. Pallas notlarında yer verdiği bu kedi ırkından “patileri, kuyruğu ve kulakları siyah… Bacakları diğer kedi ırklarından daha küçük, kafası burun bölgesine doğru uzundur” şeklinde bahsetmiştir. Avrupa’da görülen ilk Siyam kedileri, Siyam Diyarı Kralı tarafından baş konsolosluğa hediye olarak verilenlerdir. Pho ve Mia adındaki kediler ise 1884 yılında İngiltere’ye çiftleştirilmek amacıyla OwenGould tarafından getirilenlerdir. Bu çiftleşmeden elde edilen kediler ise Gould’un kız kardeşi tarafından 1885’de Londra’daki Kristal Saray’da sergilenmiştir. Amerika’daki ilk Siyam kedisi de Siyam Kralı tarafından bir arkadaşına hediye edilen kedidir. 1890’lar ve 1900’lerde Siyam kedileri Britanya, Fransa, Japonya ve Siyam’dan; Kuzey Amerika’ya ithal edilmiştir. 2. Dünya Savaşı’na kadar ender görülen bu ırk o süreçten sonra en yaygın kedi ırklarından biri olarak görülmüştür.

Siyam (Siamese) Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.