Akita Inu Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 34 - 54 cm
  Dişi 34 - 50 cm
 • Ağırlık : Erkek 66 - 71 Kg
  Dişi 61 - 66 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10-12 yıl
BG 1
BG 1

Akita Inu Irkının Genel Özellikleri

Sahibine bağlı olan Akita, sakin görüntüsünün yanında başına buyruk davranışlarda da bulunabilir. Sevecen olmasının yanında diğer ırklara karşı tahammülsüzdür. Akitalar'a eğitimde sabırlı ve kararlı davranmak gerekmektedir. 

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet

CAN'DAN DOSTLAR

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, Akita Inu ırkını anlatıyor

cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Sahibine bağlı olan Akita, sakin görüntüsünün yanında başına buyruk davranışlarda da bulunabilir. Sevecen olmasının yanında diğer ırklara karşı tahammülsüzdür. Akitalar'a eğitimde sabırlı ve kararlı davranmak gerekmektedir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Akita Inu Cinsi

  Akitalar cesur ve akıllıdır. İnsan yoldaşlığına ihtiyaç duyarlar. İç mekanda yaşamaları gerekir (ancak serin iklimlerde dışarıya da uyum sağlayabilirler) ve çok dikkat edilmelidir. Çok korumacı ve savunmadı özellik gösterirler. Başka köpeklerle bir arada olmaktan hoşlanmazlar. Saldırgan tavırlarını önlemek için aynı mekanda yaşayacağı diğer hayvanlara aşina olması gerekir. Çocuklarla -özellikle biraz yaşı büyük olanlarla- iyi anlaşılar. Kendilerine ait bir yerleri olmalıdır. Yabancılardan pek haz etmezler.Gözleri küçük,üçgen şeklindedir ve kafatası düzdür; sırtı ise yassıdır. Kulakları köşeli, küçük ve diktir. Kuyruğu kalın, kıvrımlı ve büyüktür. İyi yüzmelerinin nedeni ise yayvan ayaklarıdır.

 • Akita Inu Eğitimi

  Akitalara güven verici ve tutarlı bir yaklaşımla davranılmalıdır. Israrlı alıştırma ve ağır eğitim, süreci yavaşlatır. Tuvalet eğitimi kolayca verilebilir. Başka hayvanlarla yaşayacaksa gençken sosyalleştirilmelidir.

 • Akita Inu Bakımı

  Ölü tüylerden kurtulmak için haftada bir kez fırçalanmalı ve Akitalar tüy dökerken metal dişli tarak ile tımar edilmelidir. Tüylerin doğal yaşlarını kaybetmemesi için deri yumuşakça yıkanmalı ve çok gerektiğinde yumuşak şampuan kullanılmalıdır. Ayağının üzerindeki tüyler arasıra kırpılmalıdır. Kalça Displazisi, göz ve diz hastalıklarına yakalanma eğilimi gösterirler. Tek seferde 5-7 yavru doğururlar ve yaşam süreleri 10-12 yıldır.

 • Akita Inu Karakter Yapısı

  Güçlü avlanma içgüdüleri vardır; sakin, atak, akıllı ve iyi gözlemcidirler. Sessiz ve ağırbaşlılığın yanında dikkatli ve güçlüdürler. Asillik ve kibarlık özellikleri sayesinde iyi bir yoldaş ve rehber olurlar. Genelde itaatkardırlar ve havlama davranışını nadir gösterirler.

 • Akita Inu Tüy Yapısı

  Dış tüy tabakası düz ve kalın kıldan oluşurken iç tabaka ise yumuşak ve gürdür. Kafalarının üstündeki tüyler ve bacakları kısadır. Akita'nın belirlenmiş renkleri kırmızı, beyaz ve çizgili yapıdır. Amerikan türünde benekli olabilir ancak Japon türünde bu imkansızdır. Akitalar tüylerini yılda iki kere dökerler.

 • Akita Inu Egzersiz İhtiyacı

  Önemli ölçede kuvvete sahip olmanın yanında hem fiziksel hem zihinsel yönden teşvik edilmelidirler. Tasma kayışı ile gezdirilmeli yada aktivite için kapalı bir alan belirlenmelidir.

 • Akita Inu Yaşam Ortamı

  Akitalar aile ile oyun vakitlerini severler. Yeterli alıştırma yapıldığı taktirde apartman hayatında uyum sağlayabilirler.

 • Akita Inu Kökeni

  Akita ( Akita uni yada Japon Akita olarak da bilinir) Japon türlerinin en büyük ve en bilinenidir. Akita Orta Çağ'da dövüş köpeği olarak yetiştirilmiştir ve 1800'lerde bir kaç eski Japon türünün yenilenmesi için geliştirilmiştir. Bu tür doğal Japon anıtı olarak ilan edilmiştir ve türü korumak amaçlı 1918'de Akita İnu Hazankai Derneği kurulmuştur. 1937'de Hellen Keller'in rehber köpeği Amerika'ya giden ilk Akita cinsi köpek olmuştur. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Japonya'ya bu savaş amaçlı giden askerler dönerken yanlarında Akita getirdiklerinden bu cins köpekler Amerika'da bu dönemde çok populer olmuştur. Bu gün dünyada bilinen en ünlü Akita Haçiko'dur. Haçiko işten dönen sahibini her gün karşılardı. Sahibin vefatından sonra 9 yıl daha yaşamıştır ancak o yıllar boyunca her gün sahibini tren istasyonunda beklemiştir. Bugün Haçiko'nun o tren istasyonunda bir heykeli vardır ve her yıl onuruna bir tören düzenlenir.

Akita Inu Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.