Alaskan Malamute Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 61 - 66 cm
  Dişi 56 - 61 cm
 • Ağırlık : Erkek 36 - 43 Kg
  Dişi 32 - 38 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10 - 12 Yıl
BG 1
BG 1

Alaskan Malamute Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Yaşları büyüdükçe olgun ve ağırbaşlı bir karakter yapısı oluşmaktadır. Yaşamış olduğu insanlara düşkünlüğü ile birlikte son derece iyi bir bekçilik özelliği ortaya çıkmaktadır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Alaskan Malamute Cinsi

  Alaskan Malamute arkadaş canlısı, şefkatli ve sadıktır ancak kendi kafasına göre hareket edebilir. Yıllar boyunca yavruluk dönemlerinden itibaren enerji dolu olurlar, ancak yaşlandıklarında biraz daha yavaşlarlar. Alaskan Malamute ustasına çok bağlı olur. İnsanlarla yeterli ölçüde iletişim kurabildiği sürece dışarıda yaşamak onlar için fark etmez. Alaskan Malamute genel olarak sakindir ancak uluyabilir ve kazmaya bayılır.

 • Alaskan Malamute Eğitimi

  Alaskan Malamute arkadaş canlısı ve terbiyeli olsa da sadakatin sağlanması için eğitim sürecinde kararlı bir tutumla yaklaşılmalıdır. Bazı Alaskan Malamute cinsinin evcilleştirilmesi zor olabilir.

 • Alaskan Malamute Bakımı

  Alaskan Malamute’un sık sık taranması gerekmez, ancak tüy döktüğü dönemde sert bir tarak ile detaylı bir şekilde taranması gereklidir. Alaskan Malamute ortalama 4-10 yavru dünyaya getirir ve 10-12 yıl ömrü vardır. Kas-iskelet ve dermatolojik hastalıklara karşı hassastır. Sıcak iklimler için genellikle uygun değildir, sıcak bölgelerde yaşaması durumunda gölgede durmalı, su verilmeli ve serinletilmelidir. Alaskan Malamute ne verilirse verilsin yiyecektir, bundan dolayı obezitenin önüne geçmek için çok fazla beslememeye dikkat etmelisiniz.

 • Alaskan Malamute Karakter Yapısı

  Alaskan Malamute genellikle çocuklarla, özellikle büyük çocuklarla iyi anlaşır. Arkadaş canlısı olması, onu başarısız bir bekçi yapar. Güçlü hamlelerinden dolayı etrafta kendisinden küçük canlılar (yavrular) olduğunda kontrol altında olmalıdır. Aynı cinsteki başka bir Alaskan Malamute cinsine karşı agresif olabilir. Erken yaşta sosyalleştirilmesi, Alaskan Malamute’un diğer evcil hayvanlarla iyi ilişkiler kurması açısından önemlidir.

 • Alaskan Malamute Tüy Yapısı

  Alaskan Malamute’un yoğun çift katlı bir kürkü vardır. Dış kürkü kalın ve serttir, astar kürkü ise yağlı ve yünlüdür. Kürkü saf beyaz ya da beyazın gri, samur, siyah ya da kırmızı ile karışmış rengi olur, bacakları ile çenesi genel olarak beyazdır. Alaskan Malamute’un tüyleri kışın uzar ve baharda tüy döker.

 • Alaskan Malamute Egzersiz İhtiyacı

  Alaskan Malamute’un çok fazla faaliyet yapması gerekir. Her gün en az bir saat yoğun egzersiz yapması önerilir. Alaskan Malamute kızak ya da vagon çekmekten kesinlikle çok hoşlanır, bu nedenle onunla birlikte gezmenin ya da koşmanın tadını çıkarabilirsiniz. Alaskan Malamute, egzersiz yapmasına izin verilmemesi durumunda moralsiz ve agresif olabilir.

 • Alaskan Malamute Yaşam Ortamı

  Alaskan Malamute, apartman hayatı için uygun değildir. Aktif bir ırk olması nedeni ile en azından büyükçe bir bahçeye gereksinimi vardır. Eğer bahçeli bir evde oturuyor ve Malamutu bahçe sınırları içinde tutmak istiyorsanız, yüksek bir çit oluşturmalı ve çitin tabanını toprağa derine gömmelisiniz. Çünkü Malamutların kazma içgüdüleri kuvvetlidir ve kolayca çit altından dışarı doğru kendine yol yapabilir. Alaskan Malamutlar kendilerine ait olduğuna inandıkları topraklarda gezinmeyi severler. Kürk yapısı sayesinde dondurucu soğuklara karşı dayanıklıdır, fakat sıcak havalarda serin tutulmaları gerekir. Sıcak iklimlerde zarar görmemeleri için daima korunaklı koyu gölge bir alan ve içecek soğuk su bulundurulmasına özen gösterilmelidir.

 • Alaskan Malamute Kökeni

  Alaskan Malamute, aşırı soğuklara karşı koyabilmek için sahip olduğu kalın kürkünü aldığı yer olan Kuzey Kutup Bölgesi’nden gelmektedir. İlk zamanlarda Alaska’da Mahlemut’ların arasında yaşadığı bilinmektedir (Mahlemute, Mahle köyü anlamına gelir). Alaskan Malamute, fokların ve kutup ayılarının geniş bedenlerini köye geri çekebilmeleri için boyut ve güç olarak zengin bir cinstir. Çok önemli bir görevleri vardır ve dolayısıyla değerli birer çalışan ve arkadaş olarak tanınmışlardır. Alaskan Malamute, 1896 yılındaki Alaska altın akımı döneminde ırkların karışmasından dolayı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır, ancak 1920’lerde Yeni İngiltere’de bir yetiştirici ve Alaskan Malamute hayranı tarafından kurtarılmış ve sonrasında popülerliğini arttırmıştır. Alaskan Malamute, Amiral Byrl’ın 1933 yılında Güney Kutup Noktası’na yaptığı seyahatte yardımcı olmasıyla ününü kazanmış ve İkinci Dünya Savaşı’nda da toplayıcı köpeği ve arama kurtarma köpeği olarak görev yapmıştır. Prototip olarak güçlü, sert ve kızak geçebilecek güçte köpeklerdir.

Alaskan Malamute Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.