Basset Hound Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik : Erkek 28 - 38 cm
  Dişi 28 - 38 cm
 • Ağırlık : Erkek 23 – 29 Kg
  Dişi 20 – 27 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10-12 yıl
BG 1
BG 1

Basset Hound Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Kibar, sadık ve iyi bir ırk olan Basset Hound, iç mekanlarda hareketsiz, buna karşın dış mekanlarda oldukça hareketlidir. Bu ırkın fazla kilo almaması gerektiği için beslenmeleri konusunda dikkatli olunmalıdır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Basset Hound Cinsi

  Çocuklar için ideal bir oyun arkadaşı olmasının yanı sıra, çocuklarla, hayvanlarla ve köpeklerle çok iyi anlaşır. Çocuklar köpeğin kulaklarını çekmemeli, sırtına oturmamalıdır. Sosyaldir ve yalnız bırakılmamalıdır. Salya akıtabilir. Derin ve duygusal bakışlı gözleriyle bilinirler. Gözlerin üzerindeki deri sarkıktır; kulakları dik değildir ancak uzundur. Kalın kemikleri, kubbe biçiminde kocaman bir kafası vardır. Hafif kavisli kuyruğu, kırışık bacaklarına bağlı yuvarlak, büyük ayakları vardır.

 • Basset Hound Eğitimi

  Sabırla eğitilmesi gereken köpek cinslerinden biridir. İlgisini uyandırmak için hep aktif olması sağlanmalıdır. Yemek ile ödüllendirilmediği sürece kurallara uymayabilir.

 • Basset Hound Bakımı

  Tüy dökerken tarakla ölü kılların temizlenmesinin yanı sıra, kulakları enfeksiyona karşı temiz tutulmalıdır. Ayak tırnakları düzenli bir şekilde kesilmelidir. Vücut yapısı Basset Hound gibi olan ırklarda olduğu gibi obezite; sırt ve iskelet problemlerine sebep olabilir. GDV hastalığına yakalanma olasılığı vardır. Bu hastalık fazla gazdan dolayı şişkinlik anlamına gelir ve hep dikkat gerektiren bir durumdur. Obezite ve GDV riskini azaltmak için öğünler gün içine düzenli bir şekilde yayılmalı ve çok fazla yiyecek verilmemelidir.

 • Basset Hound Karakter Yapısı

  Özgür ruhlu ancak sosyal, sakin, sabırlı ve oyunsever bir karakteri vardır. Basset Hound ırkı köpekler oldukça iyi yürekli ve uyumlu olur. Ailesini sever. Bunlarla birlikte biraz inatçı olabilir ve yemek onlar için her zaman çok önemlidir. Onun yumuşak bakışlı yüzüne baktığınızda içinizden kucaklama hissi gelir.

 • Basset Hound Tüy Yapısı

  Parlak, pürüzsüz, kısa tüyleri vardır. Her türlü renk olabilir. Beyaz üzerine kahverengi ve siyah lekeler oldukça yaygındır. Devamlı tüy döken bir cinstir.

 • Basset Hound Egzersiz İhtiyacı

  Çok fazla egzersiz yapması gerekmeyen ırktır ancak dışarıya çıkarıldığında enerjik ve heyecanlı olur. Bahçede oynamasına izin verilmeli ve kısa yürüyüşler yaptırılmalıdır.

 • Basset Hound Yaşam Ortamı

  Apartmanda mutlu bir hayat sürebilir.

 • Basset Hound Kökeni

  Basset Hound ('Basset' kelimesi 'cüce' anlamına gelen yabancı kökenli bir kelimeden türemiştir.) orta çağda Fransa'da Aziz Hubert Manastırında iz sürme amaçlı yetiştirilmiştir. Kısa bacakları ve sivri burunlu oluşuyla yaprakların arasında arama yeteneği daha fazla gelişmiştir. Özellikle tavşan avı için çok uygun yapıları vardı. 3. Napolyon'un bu ırka ait bir kaç köpeği olmasıyla birlikte popularitesi giderek artmış ve 1863 yılında Paris köpek gösterisinde uluslar arası bir üne kavuşmuştur. Böylelikle 1800'lerde Amerika'ya getirilmiştir. New Orleans ve Buffalo gibi bazı şehirlerde, Kral ve Kraliçe Bassetlara taç giydirme töreninin de olduğu ve sadece bu ırka özel yarışmalar ve festivaller düzenlenmiştir. Resimli roman karakteri olan Fred Basset ve 'Hush Puppies' marka ayakkabıların logosu bu ırkın bilinen örneklerindendir.

Basset Hound Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.