Border Collie Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik : Erkek 48 – 56 cm
  Dişi 46 – 53 cm
 • Ağırlık : Erkek 14 – 20 Kg
  Dişi 12 – 19 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10-15 yıl
BG 1
BG 1

Border Collie Irkının Genel Özellikleri

Sahibiyle çokça vakit geçirmeyi seven ve öğrenmeye hevesli olan Border Colliler eğitime en yatkın ırklardandır.   Border Collie’ lerin apartman ortamında bakılabilmesi için uzun süreli egzersiz yaptırılarak enerjilerini atması gerekmektedir. 

Border Collie köpek ırkının ataları 1800’lü yıllar itibariyle Büyük Britanya’da değişik görevler için kullanılıyordu. Fakat o dönemlerde genel olarak bekçilik yapmaları ve koyunları gütmeleri işinde kullanılıyordu. Britanya’da değişik gütme stillerine sahip olan koyun özel gütme köpekleri vardı. Bazı köpek çeşitleri, koyunları daire içerisine alarak çobana geri getirme konusunda adeta doğuştan yetenek sahibi şeklindeydiler. Bu köpek çeşitlerinin çoğu gürültücü yapıdaydı. Aynı zamanda işlerini yaparken sürüyü kıstırma ya da havlama gibi davranışlara eğilim gösterirlerdi. 

Mükemmel çoban köpeği olarak Border Collie yetiştirilmeye başlandı. Bu ırkın diğer bütün köpek çeşitlerinden daha fazla ve daha farklı işlevlere sahip olmaları için değişik cinsler üzerinde üreme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda da başarı elde edilmiştir. 

Büyük Britanya’da Border Collie Irkı, çobanların en kıymetli varlıkları arasında yer alır. O dönemlerde en çalışkan köpek cinslerini birbirleriyle melezlediler. Bunun sonucunda farklı özelliklere ve yapılara sahip köpekler ortaya çıktı. Bu köpeklerin dış görünümleri ise yaşadıkları bölgeye ve yaptıkları işlere göre farklılık gösteriyordu. Tüm bu ayrıntılar sonucunda Border Collie cinsi köpekler kendini göstermeye başladı. 

Border Collie Köklü Geçmişi 

1980 yılı dönemlerinde çoban köpeklerine duyulan ilgi oranı ve insanların bu köpekler hakkındaki övgü dolu sözleri artış göstererek devam ediyordu. Bu övgü alan köpek cinslerinin hünerlerini sergileyebilmeleri için de 1860 ile 1873 yılları arasında İngiltere’de Çoban Köpeği isminde yarışma düzenlendi. 

Düzenlenen bu yarışmada Hemp isimli bir çoban köpeği; sürüyü yani koyunları kıstırma ya da havlama eylemlerini tercih ederek toplamadı. Bu köpek; sakin bakışları ve gözleri ile sürüyü istediği biçimde hareket ettirip onları korkutarak gütmeyi başardı. Hemp isimli köpeğin gürültü çıkarmadan ve diğer ırk köpeklerinden daha farklı şekilde olan gütme kabiliyeti, büyük taktir kazandı. Hemp adlı çoban köpeği, bu yarışma sonrasında Border Collie ırkının atası yani babası şeklinde kabul edildi. İlerleyen dönemlerde ise Kraliçe Victoria’nın Balmorat bölgesine yaptığı gezi sırasında bu köpeklerden birini görüp sevmesi ve ilgi duyması sonucunda bu ırka duyulan ilgi oranı da artış gösterdi.

Border Collie Nasıl Ortaya Çıktı? 

1906 yılı döneminde Border Collie türüne dair diğer cinslerden farklı şekilde bir ırk standardı hazırlandı. Diğer köpek cinslerindeki ırk standartlarında genel olarak fiziksel görünümlerden bahsedilirdi. Ancak bu ırk için hazırlanan standartlarda ekstra çalışma yetenekleri için de bir tanıma yer verildi. Belirtilmiş olan çalışma yetenekleri ise bu ırkın şekil almasında büyük oranda rol oynadı. Bu köpekler, pek çok yeteneklerine rağmen çoban köpeği şeklinde anılıyordu. 1915 yılında ise bu köpeğin İskoç ve İngiliz sınırları etrafında yer alan kökenlerine atıf yapılıp Border Collie ismi ile resmi şekilde kaydedildi.

Border Collie köpekleri, İskoçya sınırlarında yer alan Northumberland bölgesine ait bir ırktır. Çobanların koyunların sürülerini sürmek ve korumak amacıyla geliştirmiş olduğu bu cins, son derece çalışkan özellikleri ile dikkat çeker. Zekâları ile görenleri adeta kendine hayran bırakan Border Collie köpekleri, uzun yıllar içinde pek çok ödüle layık görülür. İlk olarak Amerika Kennel Kulübü tarafından 1977 yılında cins olarak kabul edilir. Ardından da bu ırk dünyanın pek çok farklı bölgesinde hem bekçi köpeği hem de aile köpeği şeklinde sahiplenilir.

Border Collie İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

Border Collie ırkı ilk ortaya çıktıktan sonraki zamanlarda Amerika’ya getirildi. Hızı başta olmak üzere sürüleri gütme ve itaat yetenekleri ile adeta Amerikalı çobanları büyüledi. Border Collie ırkı hayranları da bu türün AKC tarafından gösteri köpeği şeklinde tanınmaması adına uzun yıllar boyu büyük çabalar gösterdi. 

Border Collie ırkı, sahip olduğu olağanüstü yeteneklerinin yanı sıra son derece zeki bir köpek olmaları ve sürü gütme kabiliyetleri ile kısa süre içinde itibar kazanmayı başarır. 1995 yılında ise Border Collie ırkı, AKC tarafından resmen şekilde tanındı. 

Günümüzde de Border Collie ırkı, her zaman önde gelen ve dikkat çeken çoban köpekleri arasında ilk sıralarda yer alır. Üstün zekaları, sürü gütme konusundaki yetenekleri ve sadık bir dost olmaları ile popülerlik kazanır. Ve bu popülerliği her geçen gün artış göstererek devam eder.


 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Border Collie ırkı literatür’de dünyanın en zeki ırkı olarak bilinmektedir. Zekası ile bir çok özel eğitimleri başarabilir ve oldukça sosyal bir karaktere sahiptir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Border Collie Cinsi

  Border Collie ırkı dünyanın en zeki ırkı olduğu kadar eğitebilirliği en yüksek olan ırkıdır. Ayrıca bir çok özel eğitim ve frizbi yarışmalarında da başarılı olan özel bir cinstir. Border Collie cinsi diğer petlerle ve çok iyi anlaşma gösterirler.

 • Border Collie Eğitimi

  Akılları ve azimleri eğitebilirliğini yüksekte tutan unsurlardır. Standart temel ve ileri itaat eğitimleri bu ırka göre basit kalmaktadır. Bir çok özel numarayı öğrenebiliyorlar ve bundan da büyük keyif alıyorlar. Özellikle bu özel numaraları yaparken suratlarındaki o enerjiyi ve mutluluğu görebilirsiniz.

 • Border Collie Bakımı

  Uzun tüylü bir ırk oldupu için hergün tarama işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayda bir defa banyo işlemi kendisi için yeterlidir.

 • Border Collie Karakter Yapısı

  Border Collie ırkının iki farklı tarzı mevcuttur. Bir tanesi biraz daha uzun tüylü ve genelde şehir hayatında görmeye daha çok alışık olduğumuz Showline olanıdır. Diğeri ise biraz daha kısa tüylü ve biraz daha hareketli genellikle sürü köpeği olarak yetiştirilen Workingline tarzıdır. Showline olan tarzı hem daire içerisinde hemde aile yaşantısında daha sakin bir karaktere sahip olduğu için tercih edilmektedir. Workingline olanı ise daha hareketli bir krakter yapısına sahip olduğu için bu yaşanyıya uygun değildir.

 • Border Collie Tüy Yapısı

  İki farklı tüy yapısı mevcuttur. Showline olanların tüy yapısı daha uzundur. Workingline olanlarda ise tüy yapısı daha kısadır. Her iki tarzında; siyah-beyaz, kahve-beyaz, krem-beyaz ve merle renkleri mevcuttur.

 • Border Collie Egzersiz İhtiyacı

  Border Collie ırkı koşmayı ve egzersiz yapmayı çok seven enerjik bir yapısı mevcuttur. Frizbi gibi aktif sporlarda da başarılıdır.

 • Border Collie Yaşam Ortamı

  Showline olanı daire yaşantısına uygundur. Workingline olanı ise daha çok hareketli olduğu için bahçe yaşantısı tercih edilmelidir.

 • Border Collie Kökeni

  İsimdeki 'border' (sınır kelimesi) türün İngiltere ve İskoçyadaki sınırlarındaki ırkları işaret eder. 1873'te İngiltere'de farklı davranış ve fiziksel özelliklerine sahip çoban türleri ilk sınavlara tabi tutulmuştur. Katılanlardan biri, Hemp, sürekli havlamaktansa bakışlarıyla koyunları yönlendirmesi çok etkileyiciydi. Gerçek anlamda bu günün modern Border Collies türünden önce bir çok yavruya baba olmuştur. 1906 yılıyla birlikte Border Collies standartları belirlenmiş ve bu standarlarda dış görünüşten ziyade davranışsal yetenekler üzerinde durulmuştur. Border Colliesler Amerika'ya 20. yüzyılda ithal edilmiştir ve burada içşi köpek ve ev hayvanı olarak ünlenmişlerdir. Frizbi ve uçan top gibi sporlarda hızları ve kuvvetleri sayesinde iyi yarışmacı olabilirler. Ünlü bir Border Collies olan 250 nesneyi ismiyle tanımlamak için eğitilmiş Rico'dur(Nop's Trials romanında geçen).

Border Collie Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Border Collie ırkı köpekler özellikle akıllı olmaları ile bilinirler. Bu cins köpeklerin İskoçya'nın Northumberland bölgesine ait olduğu bilinir. Anavatanı İskoçya olan Border Collie ırkı, pek çok farklı yerde de bakılabilir. Çok önceki yıllardan beri bu ırk, çoban köpeği olarak da bilinir. Çobanların hayvan güderken sık sık tercih ettiği cinslerden biridir. Bu özelliği ile de koyun çobanı köpeği olarak İngiltere ve İskoçya’da yaklaşık 300 yıl tercih edildiği bilinir. 

Border Collie ırkı köpekler, son derece zeki olmalarıyla öne çıkarlar. Öyle ki en zeki ırklardan biri olarak çeşitli yetenek yarışmalarında da yüksek oranda başarı gösteren bir köpek türüdür. Akıllı olmasının yanı sıra çok da iyi bir koku alma duyusu vardır. Hassas koku alma duyuları ile sahada da aktif bir şekilde rol alırlar. 

Border Collie ırkı, hem bakımı hem de eğitimi ile çok zorlamayan bir cinstir. Akıllı olması sayesinde eğitimde gösterilenleri hemen kavrar. Kavradığı eğitimleri ise kısa sürede uygulamaya geçirir. Bu açıdan bakıldığı zaman son derece hızlı bir karakter değişimi olduğu söylenebilir. Border Collie ırkı köpekler, son derece tüylü bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bakımı söz konusu olduğu zaman da ilk planda olan bu tüylerin temizliğidir. Border Collie ırkı köpeklerin bakımı son derece kolaydır. Haftalık olarak tüylerinin taranması yeterlidir. Tüy dökümü zamanlarında ise ekstra tarama işlemi yapılabilir. Çok sık banyo da yaptırılmamalıdır. Yalnızca kirlendiğinde yıkanması tavsiye edilir.


Border Collie ırkı köpekler, son derece zekidir. Bu sayede söylenen şeyleri hemen kavrayabilir. Bu özelliği sayesinde de ırkın bakımı kolaylaşır. Aile ortamına da oldukça çabuk alışan Border Collie ırkı, sahibine karşı çok sadık ve sevecen bir yapıdadır. 

Dayanıklı ve çevik olmalarıyla öne çıkan Border Collie ırkı köpekler, yetişkinliğe ulaştığı zaman yaklaşık 51 cm boy ve 14 ile 23 kg arası ağırlığa sahip olabilir. Cins olarak çoğunlukla siyah ve beyaz renklerde görmek mümkündür. Farklı olarak kızıl ya da üç renkli kürke sahip olan Border Collie köpekleri de vardır. 

Border Collie ırkı köpeklerin mümkünse bahçeli bir ortamda büyütülmesi gerekir. Bu ırk, son derece enerjiktir. Bu enerjinin atılması için de düzenli şekilde hareket etmesi gerekir. Border Collie, eğer apartmanda beslenecekse dahi düzenli bir şekilde bahçe ya da park gibi ortamlara çıkarılmalı ve birlikte egzersiz yapılmalıdır. Ancak unutulmaması gereken ufak bir detay vardır. Border Collie ırkı, farklı cins köpeklerle aynı evde yaşarken fazla iyi anlaşamazlar. 


Köpek ırklarında havlama eğilimi genel olarak tehdit durumlarında çok sık rastlanan bir durumdur. Border Collie ırkı köpekler için de bu durum böyledir. Ortada herhangi bir tehdit unsuru yoksa bu cins köpeklerde de herhangi bir saldırganlık ya da havlama eğilimi görülmez.

Border Collie ırkı köpekler, enerjik olmalarına rağmen uysallıklarıyla da bilinirler. Ortamda herhangi bir tehdit algılamadıkları sürece uysal ve sakin yapılarıyla ortama kolayca uyum sağlarlar. Bu özelliği ile de apartmanda son derece rahat bir şekilde bakılabilir. 

Border Collie ırkı köpeklerin havlamasının temelde iki sebebi olabilir. Bunlardan ilki, kendilerine ya da yakın çevrelerine herhangi bir tehdit ve saldırı hissetmeleridir. Bir diğer sebep ise uzun süre yalnız kalmalarıdır. Eğer uzun süre yalnız kalırlarsa bu durumdan sıkılıp havlayabilirler. Hatta bağlı olduğu sahibi onu yalnız bıraktıysa o kişilere karşı da küsme eğilimi gösterirler.


Border Collie ırkına mensup olan köpekler, enerjisi son derece yüksek bir köpek cinsidir. Enerjisi ve çok hareketli olmasıyla da yemeye çok fazla ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple harcadığı enerjiyi karşılayabilecek düzeyde ve sıklıkta mama ile beslenmelidir. 

İyi bir beslenme düzeni kurabilmek için veteriner ile görüşülmesi önemlidir. Köpeğin ihtiyacı olan ölçülere ve mamaya öneri ile geçebilirsiniz. Burada önemli olan mamanın yaşına uygun ve enerji verici düzeyde olmasıdır. Yavru Border Collie ve yetişkinin yiyeceği mama farklı olur. 

Ev yemeklerinden mutlaka uzak durulması gerekir. Aynı zamanda kendisine uygun mamalar ile beslenmelidir. Yetişkin bir Border Collie için günde 2 öğün mama tüketimi yeterli olur. Yavru Border Collie içinse bu öğün sayısı 3 olmalıdır. 


Border Collie ırkı köpekler, diğer çoğu ırkta da olduğu gibi yavru haldeyken daha sık uykuya ihtiyaç duyarlar. Ancak genel olarak 10 ile 12 saatlik bir uyku onlar için yeterlidir. Uyumayı çok fazla sevmezler. Bunun sebebi de son derece aktif ve hareketli olmalarıdır.

Koku duyusu da bir hayli gelişmiş olan Border Collie köpekleri, uyku halindeyken dahi dikkat çekici durumda uyanabilirler. Ancak genel olarak derin uykuya sahiptirler. Yavru Border Collie cinsi için günlük ortalama 18 saat uyku gerekli olabilir. Eğer köpeğiniz çok uyuyorsa endişelenmeden önce yaş kriterini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. 

Border Collie yaşandığı zaman daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de yaşlandıkça çocukluğa dönüş olur. Bu dönemlerde yavru köpekler kadar uyuyabilirler.


Zeki olmalarıyla bilinen Border Collie ırkı, durduk yere havlamadıkları gibi herhangi bir tehdit olmadıkça da ısırmazlar. Tamamen standart köpek davranışları gereği tehdit unsuruna karşı saldırganlık gösterirler.

Yavru Border Collie köpekleri içinse bu durum biraz farklıdır. İnsanlarda olduğu gibi köpek yavrularında da diş kaşıntısına bağlı ısırma eğilimi görülebilir. Sahibine karşı bu varsa tamamen oyun için doğal bir eylem olarak duruma bakılabilir. 

Genel olarak Border Collie ırkının ısırması, yavru halindeyken mümkündür. Oyun amaçlı olarak sahibinin eline minik ısırıklar geçirebilir. Yetişkinlik döneminde ise başka köpeklere ya da olumsuz davranışlarıyla yaklaşan kişilere karşı diş gösterebilirler. Ancak bu duruma eğitim ile çözüm bulmak mümkündür. 


Border Collie ırkı köpekler, doğaları gereği son derece akıllıdır. Bu sayede eğitim sürecini hızlı kavrar. Bu özelliğe sahip olmasıyla da her türlü eğitim kolay şekilde verilebilir. Tabii standart köpek eğitimlerinde olduğu gibi her davranışın ödüllendirilerek kalıcılığı sağlanmalıdır. Böylece daha etkili bir eğitim süreci yaşanabilir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi, küçük yaşlarda verildiğinde daha kolay olabilir. Genel olarak 3 aydan itibaren tuvalet eğitimine başlanır. Henüz 1 aylıkken de yapılması mümkündür. Ancak burada sahibinin iyi bir liderlik göstermesi önemlidir. Çünkü çok ufakken daha çok iyi anlayamayacağından itaat süreci uzayabilir. 

Border Collie tuvalet eğitimi boyunca sahibinin çok sabırlı olması gerekir. Disiplin son derece önemlidir. Bu cins köpekler, sahiplerine çok bağlıdır. Dolayısıyla bu bağlılığı olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınılmalıdır. Evde köpeğin tuvaletini yapabilmesi için mümkünse özel bir alan oluşturulmalıdır. Köpeğin buraya alışması biraz sürebilir. Alışmadan önce ilk olarak bölgeyi koklar ve orayı benimser. 

Belirlenen tuvalet alanına idrarını ve dışkısına yapmasına izin verilmelidir. Her yaptığı zaman da ödül maması ile ödüllendirilmelidir. Koku duyusu son derece iyi şekilde gelişmiş olan Border Collie ırkı köpekler, kısa sürede o alanın tuvaletini yapabileceği yer olduğunu anlar.


Köpeklerin pek çoğu denizi sever ve denize girer. Ancak az miktarda dahi deniz suyu içseler kusma ve ishal görülebilir. Bu sebeple de onlar için deniz biraz tehlikelidir. Köpek sahiplerinin denize girdikleri zaman son derece dikkatli olmaları gerekir.

Köpeklerin çoğu sudan hoşlanır. Hatta banyodan dahi çıkmaz istemez. Ancak bazı ırklar sudan çok hoşlanmazlar. Buna banyo da dahildir. Border Collie ırkı da bu grupta sayılabilir. Tüyleri kirlenmedikçe banyo dahi yaptırılmayan bu cins köpekler, su ile çok barışık değillerdir. Diğer yandan çoban köpeği olarak da bilinen bu cins, uzun süre kalmadığı müddetçe suda bulunabilir. Ancak köpek, denize girmek için zorlanmamalıdır. Eğer kendi isterse size eşlik edebilir. Bu deneyim hoşuna gitse dahi çok uzun süre tuzlu suya maruz kalmaması onun sağlığı için daha iyidir.


Border Collie cinsi köpekler, çok fazla tüylü olmasıyla ön plandadır. Yoğun ve gür tüylere sahiptir. Genel olarak iki renkli olan bu ırkın köpekleri üç renk olarak da görülebilir. Yoğun ve uzun tüyleri ise çok fazla dökülmez. 

Border Collie cinsi köpeklerin tüy dökümü orta seviyedir. Mevsime bağlı olarak tüy dökülmesi görülebilir. Ancak tüyler için yeterli bakım uygulanırsa tüy dökülmesinin de önüne geçilebilir. 

Border Collie tüy bakımı için haftada 1 ya da 2 kez fırçalama yapılabilir. Ayrıca banyo zamanı kullanılan şampuanların da köpeğe uygun özellikte olması son derece önemlidir. Şampuanın özelliklerine bağlı olarak da tüylerin kalitesi değişiklik gösterir. Uzun tüylü bu arkadaşların düzenli tarandığı sürece tüy dökümü çok fazla olmaz.


Border Collie ırkının kökeni tam olarak bilinmese de bu köpeklerin İngiliz Adalarından yayıldığı bilinir. İngiltere ve İskoçya’da yaklaşık 300 yıl boyunca tercih edilmiştir. Arkeoloji uzmanları tarafından yapılan araştırmalarda M.Ö. 5. yüzyıla dayanan kalıntılar vardır. Bu kalıntılar, Kelt Kabileleri zamanına aittir. Bu açıdan bakıldığında da son derece uzun bir geçmişi olduğu görülür.

Border Collie ismindeki “Collie” kullanışlı anlamındaki bir kelimeden türemiştir. Zaten geçmiş dönemlerde de çoban köpeği olarak sık sık kullanılan bir ırktır. Temel olarak Kelt Kabilesi zamanlarına dayandığı bilinse de bu kabile İrlanda’dadır. Ancak Border Collie ırkının İskoçya ve İngiltere sınırlanda çoğaldığı düşünülür. Bunun sebebi de Border isminin sınır anlamına gelmesidir. Border Collie olarak bakıldığında ise “kullanışlı sınır köpeği” anlamındadır.


Köpek ırklarında uluma genel olarak aynı sebeplere bağlı görülür. Siren ya da korna gibi yüksek seslere tepki olarak uluyabilirler. Bu durum köpeklerin doğası gereği son derece doğaldır. Ancak uzun süre ve sürekli olarak herhangi bir sebep yokken uluma yaşanıyorsa köpekte bir sorun olabilir. Böyle durumlarda veteriner hekime danışılması en doğru karardır.

Border Collie cinsi sahiplerine son derece sadıktır. Aynı zamanda yalnızlığı sevmezler. Bu tür; hem oyun hem de eğlence köpeğidir. Uzun süre yalnız kaldıklarında sahiplerine küsme eğilimi gösterebilirler. Böyle zamanlarda uluma ya da havlama görülebilir. Böyle anlardaki ulumaları bir çeşit ağlamadır. 

Border Collie cinsi köpekler eğer uluyorsa hastalıktan sebep de olabilir. Ortamda herhangi bir sebep yokken ulumalarının nedeni; ayrılık durumları, yalnızlık, özlem ya da hastalık olarak sıralanabilir. Ayrıca bulundukları yeri belli etmek amacıyla da uludukları gözlenir. Çoban köpeği oldukları da göz önüne alındığında bu durumun da doğalarından geldiği anlaşılır.


Köpeklerde cinsiyet farkının anlaşılması her zaman kolay olmayabilir. Özellikle yavru köpeklerde bu durumu anlamak daha da zor olur. Yetişkinlerde ise cinsiyet, çok daha kolay anlaşılır. Köpeğin cinsiyetini öğrenmek için karın ve kuyruk arasındaki çizgiye bakmak yeterli olur. Burada testisler ve üreme organı görünüyorsa erkek olduğu anlaşılır. Eğer vajinal bir açıklık ve kesiklik var ise de köpeğin dişi olduğu tespit edilir.

Köpeklerin davranışlarına bakarak da cinsiyet tahmini yapılabilir. Genel olarak dişi köpekler daha itaatkâr ve sakindir. Erkek köpekler ise odaklanması daha düşüktür. Aynı zamanda yoğun egzersize ihtiyaç duyarlar. Ancak türü ve yapıları gereği Border Collie cinsi, hem dişi hem de erkek olarak egzersiz ile harekete son derece fazla ihtiyaç duyar. Aynı zamanda bu köpekler, akıllı bir ırk olmasıyla da eğitimleri son derece çabuk kavrar.


Border Collie ırkı köpekler özellikle akıllı olmaları ile bilinirler. Bu cins köpeklerin İskoçya'nın Northumberland bölgesine ait olduğu bilinir. Anavatanı İskoçya olan Border Collie ırkı, pek çok farklı yerde de bakılabilir. Çok önceki yıllardan beri bu ırk, çoban köpeği olarak da bilinir. Çobanların hayvan güderken sık sık tercih ettiği cinslerden biridir. Bu özelliği ile de koyun çobanı köpeği olarak İngiltere ve İskoçya’da yaklaşık 300 yıl tercih edildiği bilinir. 

Border Collie ırkı köpekler, son derece zeki olmalarıyla öne çıkarlar. Öyle ki en zeki ırklardan biri olarak çeşitli yetenek yarışmalarında da yüksek oranda başarı gösteren bir köpek türüdür. Akıllı olmasının yanı sıra çok da iyi bir koku alma duyusu vardır. Hassas koku alma duyuları ile sahada da aktif bir şekilde rol alırlar. 

Border Collie ırkı, hem bakımı hem de eğitimi ile çok zorlamayan bir cinstir. Akıllı olması sayesinde eğitimde gösterilenleri hemen kavrar. Kavradığı eğitimleri ise kısa sürede uygulamaya geçirir. Bu açıdan bakıldığı zaman son derece hızlı bir karakter değişimi olduğu söylenebilir. Border Collie ırkı köpekler, son derece tüylü bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bakımı söz konusu olduğu zaman da ilk planda olan bu tüylerin temizliğidir. Border Collie ırkı köpeklerin bakımı son derece kolaydır. Haftalık olarak tüylerinin taranması yeterlidir. Tüy dökümü zamanlarında ise ekstra tarama işlemi yapılabilir. Çok sık banyo da yaptırılmamalıdır. Yalnızca kirlendiğinde yıkanması tavsiye edilir.


Border Collie ırkı köpekler, son derece zekidir. Bu sayede söylenen şeyleri hemen kavrayabilir. Bu özelliği sayesinde de ırkın bakımı kolaylaşır. Aile ortamına da oldukça çabuk alışan Border Collie ırkı, sahibine karşı çok sadık ve sevecen bir yapıdadır. 

Dayanıklı ve çevik olmalarıyla öne çıkan Border Collie ırkı köpekler, yetişkinliğe ulaştığı zaman yaklaşık 51 cm boy ve 14 ile 23 kg arası ağırlığa sahip olabilir. Cins olarak çoğunlukla siyah ve beyaz renklerde görmek mümkündür. Farklı olarak kızıl ya da üç renkli kürke sahip olan Border Collie köpekleri de vardır. 

Border Collie ırkı köpeklerin mümkünse bahçeli bir ortamda büyütülmesi gerekir. Bu ırk, son derece enerjiktir. Bu enerjinin atılması için de düzenli şekilde hareket etmesi gerekir. Border Collie, eğer apartmanda beslenecekse dahi düzenli bir şekilde bahçe ya da park gibi ortamlara çıkarılmalı ve birlikte egzersiz yapılmalıdır. Ancak unutulmaması gereken ufak bir detay vardır. Border Collie ırkı, farklı cins köpeklerle aynı evde yaşarken fazla iyi anlaşamazlar. 


Köpek ırklarında havlama eğilimi genel olarak tehdit durumlarında çok sık rastlanan bir durumdur. Border Collie ırkı köpekler için de bu durum böyledir. Ortada herhangi bir tehdit unsuru yoksa bu cins köpeklerde de herhangi bir saldırganlık ya da havlama eğilimi görülmez.

Border Collie ırkı köpekler, enerjik olmalarına rağmen uysallıklarıyla da bilinirler. Ortamda herhangi bir tehdit algılamadıkları sürece uysal ve sakin yapılarıyla ortama kolayca uyum sağlarlar. Bu özelliği ile de apartmanda son derece rahat bir şekilde bakılabilir. 

Border Collie ırkı köpeklerin havlamasının temelde iki sebebi olabilir. Bunlardan ilki, kendilerine ya da yakın çevrelerine herhangi bir tehdit ve saldırı hissetmeleridir. Bir diğer sebep ise uzun süre yalnız kalmalarıdır. Eğer uzun süre yalnız kalırlarsa bu durumdan sıkılıp havlayabilirler. Hatta bağlı olduğu sahibi onu yalnız bıraktıysa o kişilere karşı da küsme eğilimi gösterirler.


Border Collie ırkına mensup olan köpekler, enerjisi son derece yüksek bir köpek cinsidir. Enerjisi ve çok hareketli olmasıyla da yemeye çok fazla ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple harcadığı enerjiyi karşılayabilecek düzeyde ve sıklıkta mama ile beslenmelidir. 

İyi bir beslenme düzeni kurabilmek için veteriner ile görüşülmesi önemlidir. Köpeğin ihtiyacı olan ölçülere ve mamaya öneri ile geçebilirsiniz. Burada önemli olan mamanın yaşına uygun ve enerji verici düzeyde olmasıdır. Yavru Border Collie ve yetişkinin yiyeceği mama farklı olur. 

Ev yemeklerinden mutlaka uzak durulması gerekir. Aynı zamanda kendisine uygun mamalar ile beslenmelidir. Yetişkin bir Border Collie için günde 2 öğün mama tüketimi yeterli olur. Yavru Border Collie içinse bu öğün sayısı 3 olmalıdır.


Border Collie ırkı köpekler, diğer çoğu ırkta da olduğu gibi yavru haldeyken daha sık uykuya ihtiyaç duyarlar. Ancak genel olarak 10 ile 12 saatlik bir uyku onlar için yeterlidir. Uyumayı çok fazla sevmezler. Bunun sebebi de son derece aktif ve hareketli olmalarıdır.

Koku duyusu da bir hayli gelişmiş olan Border Collie köpekleri, uyku halindeyken dahi dikkat çekici durumda uyanabilirler. Ancak genel olarak derin uykuya sahiptirler. Yavru Border Collie cinsi için günlük ortalama 18 saat uyku gerekli olabilir. Eğer köpeğiniz çok uyuyorsa endişelenmeden önce yaş kriterini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. 

Border Collie yaşandığı zaman daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de yaşlandıkça çocukluğa dönüş olur. Bu dönemlerde yavru köpekler kadar uyuyabilirler.


Zeki olmalarıyla bilinen Border Collie ırkı, durduk yere havlamadıkları gibi herhangi bir tehdit olmadıkça da ısırmazlar. Tamamen standart köpek davranışları gereği tehdit unsuruna karşı saldırganlık gösterirler.

Yavru Border Collie köpekleri içinse bu durum biraz farklıdır. İnsanlarda olduğu gibi köpek yavrularında da diş kaşıntısına bağlı ısırma eğilimi görülebilir. Sahibine karşı bu varsa tamamen oyun için doğal bir eylem olarak duruma bakılabilir. 

Genel olarak Border Collie ırkının ısırması, yavru halindeyken mümkündür. Oyun amaçlı olarak sahibinin eline minik ısırıklar geçirebilir. Yetişkinlik döneminde ise başka köpeklere ya da olumsuz davranışlarıyla yaklaşan kişilere karşı diş gösterebilirler. Ancak bu duruma eğitim ile çözüm bulmak mümkündür.


Border Collie ırkı köpekler, doğaları gereği son derece akıllıdır. Bu sayede eğitim sürecini hızlı kavrar. Bu özelliğe sahip olmasıyla da her türlü eğitim kolay şekilde verilebilir. Tabii standart köpek eğitimlerinde olduğu gibi her davranışın ödüllendirilerek kalıcılığı sağlanmalıdır. Böylece daha etkili bir eğitim süreci yaşanabilir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi, küçük yaşlarda verildiğinde daha kolay olabilir. Genel olarak 3 aydan itibaren tuvalet eğitimine başlanır. Henüz 1 aylıkken de yapılması mümkündür. Ancak burada sahibinin iyi bir liderlik göstermesi önemlidir. Çünkü çok ufakken daha çok iyi anlayamayacağından itaat süreci uzayabilir. 

Border Collie tuvalet eğitimi boyunca sahibinin çok sabırlı olması gerekir. Disiplin son derece önemlidir. Bu cins köpekler, sahiplerine çok bağlıdır. Dolayısıyla bu bağlılığı olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınılmalıdır. Evde köpeğin tuvaletini yapabilmesi için mümkünse özel bir alan oluşturulmalıdır. Köpeğin buraya alışması biraz sürebilir. Alışmadan önce ilk olarak bölgeyi koklar ve orayı benimser. 

Belirlenen tuvalet alanına idrarını ve dışkısına yapmasına izin verilmelidir. Her yaptığı zaman da ödül maması ile ödüllendirilmelidir. Koku duyusu son derece iyi şekilde gelişmiş olan Border Collie ırkı köpekler, kısa sürede o alanın tuvaletini yapabileceği yer olduğunu anlar.


Köpeklerin pek çoğu denizi sever ve denize girer. Ancak az miktarda dahi deniz suyu içseler kusma ve ishal görülebilir. Bu sebeple de onlar için deniz biraz tehlikelidir. Köpek sahiplerinin denize girdikleri zaman son derece dikkatli olmaları gerekir.

Köpeklerin çoğu sudan hoşlanır. Hatta banyodan dahi çıkmaz istemez. Ancak bazı ırklar sudan çok hoşlanmazlar. Buna banyo da dahildir. Border Collie ırkı da bu grupta sayılabilir. Tüyleri kirlenmedikçe banyo dahi yaptırılmayan bu cins köpekler, su ile çok barışık değillerdir. Diğer yandan çoban köpeği olarak da bilinen bu cins, uzun süre kalmadığı müddetçe suda bulunabilir. Ancak köpek, denize girmek için zorlanmamalıdır. Eğer kendi isterse size eşlik edebilir. Bu deneyim hoşuna gitse dahi çok uzun süre tuzlu suya maruz kalmaması onun sağlığı için daha iyidir.


Border Collie cinsi köpekler, çok fazla tüylü olmasıyla ön plandadır. Yoğun ve gür tüylere sahiptir. Genel olarak iki renkli olan bu ırkın köpekleri üç renk olarak da görülebilir. Yoğun ve uzun tüyleri ise çok fazla dökülmez. 

Border Collie cinsi köpeklerin tüy dökümü orta seviyedir. Mevsime bağlı olarak tüy dökülmesi görülebilir. Ancak tüyler için yeterli bakım uygulanırsa tüy dökülmesinin de önüne geçilebilir. 

Border Collie tüy bakımı için haftada 1 ya da 2 kez fırçalama yapılabilir. Ayrıca banyo zamanı kullanılan şampuanların da köpeğe uygun özellikte olması son derece önemlidir. Şampuanın özelliklerine bağlı olarak da tüylerin kalitesi değişiklik gösterir. Uzun tüylü bu arkadaşların düzenli tarandığı sürece tüy dökümü çok fazla olmaz.


Border Collie ırkının kökeni tam olarak bilinmese de bu köpeklerin İngiliz Adalarından yayıldığı bilinir. İngiltere ve İskoçya’da yaklaşık 300 yıl boyunca tercih edilmiştir. Arkeoloji uzmanları tarafından yapılan araştırmalarda M.Ö. 5. yüzyıla dayanan kalıntılar vardır. Bu kalıntılar, Kelt Kabileleri zamanına aittir. Bu açıdan bakıldığında da son derece uzun bir geçmişi olduğu görülür.

Border Collie ismindeki “Collie” kullanışlı anlamındaki bir kelimeden türemiştir. Zaten geçmiş dönemlerde de çoban köpeği olarak sık sık kullanılan bir ırktır. Temel olarak Kelt Kabilesi zamanlarına dayandığı bilinse de bu kabile İrlanda’dadır. Ancak Border Collie ırkının İskoçya ve İngiltere sınırlanda çoğaldığı düşünülür. Bunun sebebi de Border isminin sınır anlamına gelmesidir. Border Collie olarak bakıldığında ise “kullanışlı sınır köpeği” anlamındadır.


Köpek ırklarında uluma genel olarak aynı sebeplere bağlı görülür. Siren ya da korna gibi yüksek seslere tepki olarak uluyabilirler. Bu durum köpeklerin doğası gereği son derece doğaldır. Ancak uzun süre ve sürekli olarak herhangi bir sebep yokken uluma yaşanıyorsa köpekte bir sorun olabilir. Böyle durumlarda veteriner hekime danışılması en doğru karardır.

Border Collie cinsi sahiplerine son derece sadıktır. Aynı zamanda yalnızlığı sevmezler. Bu tür; hem oyun hem de eğlence köpeğidir. Uzun süre yalnız kaldıklarında sahiplerine küsme eğilimi gösterebilirler. Böyle zamanlarda uluma ya da havlama görülebilir. Böyle anlardaki ulumaları bir çeşit ağlamadır. 

Border Collie cinsi köpekler eğer uluyorsa hastalıktan sebep de olabilir. Ortamda herhangi bir sebep yokken ulumalarının nedeni; ayrılık durumları, yalnızlık, özlem ya da hastalık olarak sıralanabilir. Ayrıca bulundukları yeri belli etmek amacıyla da uludukları gözlenir. Çoban köpeği oldukları da göz önüne alındığında bu durumun da doğalarından geldiği anlaşılır.


Köpeklerde cinsiyet farkının anlaşılması her zaman kolay olmayabilir. Özellikle yavru köpeklerde bu durumu anlamak daha da zor olur. Yetişkinlerde ise cinsiyet, çok daha kolay anlaşılır. Köpeğin cinsiyetini öğrenmek için karın ve kuyruk arasındaki çizgiye bakmak yeterli olur. Burada testisler ve üreme organı görünüyorsa erkek olduğu anlaşılır. Eğer vajinal bir açıklık ve kesiklik var ise de köpeğin dişi olduğu tespit edilir.

Köpeklerin davranışlarına bakarak da cinsiyet tahmini yapılabilir. Genel olarak dişi köpekler daha itaatkâr ve sakindir. Erkek köpekler ise odaklanması daha düşüktür. Aynı zamanda yoğun egzersize ihtiyaç duyarlar. Ancak türü ve yapıları gereği Border Collie cinsi, hem dişi hem de erkek olarak egzersiz ile harekete son derece fazla ihtiyaç duyar. Aynı zamanda bu köpekler, akıllı bir ırk olmasıyla da eğitimleri son derece çabuk kavrar.


Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.