Bull Terrier Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik : Erkek 53 - 56 cm
  Dişi 53 - 56 cm
 • Ağırlık : Erkek 20 – 27 Kg
  Dişi 20 – 27 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10-13 yıl
BG 1
BG 1

Bull Terrier Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Başlangıçta dövüşçü olarak yetiştirilen Bull Terrier, günümüzde ise nazik ve itaatkar bir ırk olmuştur. Dövüşçü karakterinden dolayı her ne kadar kavgayı başlatan taraf kendisi olmasa da dışarıda tasmasız dolaştırılmamalıdır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Bull Terrier Cinsi

  Çocuklarla iyi geçinen bir cinstir. Sosyal eğitim önemlidir. Kediler ve diğer ev hayvanları ile arkadaş olabilirler. Diğer köpeklere hükmetmek isteyebilirler ki bu durum kendi doğalarına bağlıdır. Başka bir köpeği olan biri için bu cinsi satın almak pek karlı olmayabilir. Sert oyunlarda bulunmaları uygun değildir; çocuklarla oynamak için gereğinden fazla hareketli olabilirler. Yalnız bırakıldıklarında yada yeterli egzersiz yapmadıklarında saldırgan olabilirler. Başı ve Ağzı bir birbinden ayrı görünür; kafatası buruna doğru eğimlidir. Bull Terrierler derin, küçük, ortada gözleri vardır. Kulakları üçgen, küçük ve diktir. Kısa, güçlü belleri, yassı kuyrukları, küçük ve yuvarlak 'kedi ayakları' vardır.

 • Bull Terrier Eğitimi

  Genç yaşta itaat eğitimi verilmelidir. Büyümeleri tamamlandığında çok güçlü olurlar ancak yetişken olduklarında eğitilmeleri zorlaşır. Eğiticiler anlayışlı ve sabırlı olmalıdır; çabuk öğrenirler ancak inatçı yapıları vardır.

 • Bull Terrier Bakımı

  Kauçuk bir tarakla Bull Terrier zaman zaman ölü tüyleri gidermek için fırçalanmalıdır. Düzenli olarak kulakları temizlenmelidir. Yatmaları için yumuşak bir yer temin edilmelidir. 10-13 yıllar arasında ömürleri vardır ve tek seferde 4-7 arası yavruları olur. Sağırlığa karşı test edilmelidirler.

 • Bull Terrier Karakter Yapısı

  Bull Terrierler mutlu, komik, oyunsever olmakla birlikte inatçı ve isteklerinde sabit olabilirler. Kavgacı özellikleri vardır ve sahiplerini koruma istekleri güçlüdür ancak kavgacı özelliklerini kavgaya yol açmak için kullanmazlar. Canlı, cesur, sevecen, sağlam olurlar. Güçlü olmalarına rağmen bekçi köpeği olarak yetiştirilmemişlerdir.

 • Bull Terrier Tüy Yapısı

  Yoğun kısa tüyleri vardır. Hepsi beyaz olabilir yada bazı izler de; düz renk parıltılar da olabilir. Düz siyah; tabanın beyaz, kırmızı, kırık siyah, yada açık kahverengi ile birlikte olan renkleri bu türde olağandır. Bull Terrierler yılda iki kere tüy dökerler.

 • Bull Terrier Egzersiz İhtiyacı

  Uzun yürüyüşleri sever ve tasma ipi olmadan koşulara bayılırlar. Diğer köpeklerin yanındayken dikkatle izlenmelidir. Yeterli egzersiz olduğunda apartmanda mutlu bir şekilde yaşayabilirler.

 • Bull Terrier Yaşam Ortamı

  Yeterli derecede egzersiz yapılırsa ev ortamında pek iyi hissedecektir kendisini. Bahçe ortamını da çok sevmektedirler. Sıcak iklimi sevmektedirler.

 • Bull Terrier Kökeni

  İngiliz Bull Terrier olarak da bilinen Bull Terrier; Bulldog ve İngiliz Terrier türlerininin süper bir dövüş köpeği elde etmek amaçlı 1900'lerde İngiltere'de çiftleştirilmesi ile oluşmuştur. 'bull' yada 'bull terrier' kelimeleri 'bull-baiting' (boğa saldırısı) sözcük grubundan türemiştir. Bu sözcük grubu zincirlenmiş bir boğanın üzerine salınan köpeklerin yarışmasını anlatmaktadır. Boyutunun büyümesini sağlamak için Spanish Pointer (İspanyol Pointer) ile çiftleştirilmiştir ki bu da başarılı, güçlü, dayanıklı bir dövüşçü ortaya çıkmasını sağlamıştır. Köpek dövüşleri yasaklandıktan sonra Dalmaçyalı cinsi köpek ile beyaz ırk üretmek için eşleştirilmiş ve yeniden renk eklemek için Staffordshire ile çiftleştirilmiştir. Her iki ırk da bu gün vardır ve populerliğini arttırmıştır. Ünlü Bull Terrier olarak 'Bullseye', Bud Light reklamlarında görev alan Spudz MacKenzie (sonradan dişi oluğu anlaşılmıştır) ve Pats Anna, Juneau'dan bir Bull Terrier, limana yaklaşan gemilerin varışlarını önceden bilen Alaska'dır.

Bull Terrier Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.