Cardigan Welsh Corgi Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Küçük Boy
 • Yükseklik : Erkek 25 - 33 cm
  Dişi 24 - 32 cm
 • Ağırlık : Erkek 11 - 14 Kg
  Dişi 10 - 13 Kg
 • Ortalama Yaşam : 12-15 yıl
BG 1
BG 1

Cardigan Welsh Corgi Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Apartman yaşantısına uygun olan enerji dolu ve aktif bir ırk özelliğine sahiptir. Çocuklar ile oyun oynamasını seven bir karakterdedir. Boyutları ufak olmasına rağmen koruma içgüdüleri bulunmaktadır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Cardigan Welsh Corgi Cinsi

  Cardigan Welsh Corgi şık, cesur ve sakin bir köpektir. Ailesiyle yakın bir bağ kuran zeki ve sevecen hayvanlardır, ancak çoğunlukla tek bir kişi ile iletişim kurmaktan hoşlanır. Cardigan Welsh Corgi, Pembroke Welsh Corg cinsinden biraz daha agresif ve enerjiktir. Hayatı pahasına da olsa sahibini korumak için büyük köpeklere karşı dik başlı olmaktadır. Ağırlığı, uzunluğunun neredeyse iki katıdır. Cardigan Welsh Corgi’nin uzun, yuvarlak ve yukarı doğru eğimli kulakları ve hafifçe yassı kafatası vardır. Düz bir sırtı, alçak düzeyde bir vücudu ve kesilmemiş kuyruğu, ayrıca geniş ve yuvarlak ayakları vardır. Cardigan Welsh Corgi görünüş olarak bir tilkiye ya da kısa bacaklı Alman çoban köpeklerine benzer. Daha büyük kulakları, kesilmemiş kuyruğu ve daha ağır vücudu ile Pembroke Welsh Corgi cinsinden ayırt edilir.

 • Cardigan Welsh Corgi Eğitimi

  Cardigan Welsh Corgi’ler istekli öğrenicilerdir ve kendisinden bekleneni hızlı bir şekilde anlarlar. Cardigan Welsh Corgi çoban köpekliği ve atiklik denemeleri gibi köpek sporlarında başarılıdır.

 • Cardigan Welsh Corgi Bakımı

  Ölü tüylerin kaldırılması için Cardigan Welsh Corgi düzenli olarak fırça ile taranmalı ve yalnızca gerekli görüldüğünde yıkanmalıdır. Ortalama 12-15 sene ömrü vardır. PRA ve glokom hastalığı gibi göz hastalıklarına karşı duyarlıdır. Cardigan Welsh Corgi cinsinde obezite ciddi sağlık sorunlarını tetikler, bu nedenle uygun beslenme ve egzersiz önemlidir. Bir diğer potansiyel sağlık sorunu da Omurilik dejeneratif miyelopatisidir ve köpek ayaklarını birbirine anormal derecede yakın tutarsa bu hastalık ortaya çıkabilir. Cardigan Welsh Corgi dışarda yaşayabilir ancak yaşamını evde ailesiyle birlikte ve bahçede oyun oynayarak geçirmekten hoşlanır.

 • Cardigan Welsh Corgi Karakter Yapısı

  Cardigan Welsh Corgi cinsinin diğer köpeklerle karşı kayıtsız kaldığı bilinmektedir. Cardigan Welsh Corgi’nin kedi ve diğer evcil hayvanlarla sağlıklı iletişim kurması için erkenden sosyalleşmesi gerekir. Çocuklarla da iyi iletişimler kurar. Cardigan Welsh Corgi cinsi yabancılara karşı tetikte olur ve arkadaşlarının olduğu bölgeye yabancıların girmesine kolay kolay izin vermez.

 • Cardigan Welsh Corgi Tüy Yapısı

  ardigan Welsh Corgi kısa tüylü ve olumsuz hava koşullarına dayanıklı dış kürke ve yumuşak astar kürke sahiptir. Cardigan Welsh Corgi’ler, olası yanık çizgileri ile kırmızı, siyah ve gri, veya olası yanık çizgileri ile mavi renkte olabilir. Hepsinin göğsünde, bacaklarında, ağzında, kuyruk ucunda beyaz işaretler ya da lekeler (gözler arasındaki dikey çizgi) vardır. Beyaz alanlarda kürk tüylerinin yüzde 30’undan fazlası olmamalıdır. ‘Tik’ ya da ‘is’ izi ve boğanotu işareti de olası diğer işaretler arasındadır. Cardigan Welsh Corgi cinsi yılda iki defa tüy döker.

 • Cardigan Welsh Corgi Egzersiz İhtiyacı

  Cardigan Welsh Corgi cinsi beden ölçülerine göre daha fazla egzersize ihtiyaç duyar. Bu soy, dış mekanda da çok keyif alır. Cardigan Welsh Corgi uzun yürüyüşlerden ve Frizbi yakalama gibi sporlardan hoşlanır. Sürü gütmek, Cardigan Welsh Corgi’nin favori aktivitesidir. Cardigan Welsh Corgi’nin, uzun sırtı ve kısa bacaklarından dolayı ciddi yüksekliklerden atlamasına (Birkaç metre bile) ya da uzun mesafe koşmasına izin verilmemelidir. Yeterli ölçüde egzersiz yapılması şartıyla apartmanda yaşamak onun için sorun değildir.

 • Cardigan Welsh Corgi Yaşam Ortamı

  Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Ev içinde yeterince aktif olduğundan bahçesiz bir evde bakılabilir.

 • Cardigan Welsh Corgi Kökeni

  Cardigan Welsh Corgi, (aynı zamanda ‘Cardigan’, ‘CWC’ ya da ‘Cardi’ olarak da bilinir) sürüleri otlatabilen en eski cinslerden biridir ve Galler ülkesinde tarihinin 3000 yıl öncesine kadar dayandığı düşünülüyor. ‘Cüce köpek’ ya da ‘Toplama köpeği’ olarak çevirisi yapılan’ ‘Cor gi’ ve diğer tüm Cardigan Welsh Corgi isimleri Cardiganshire, Wales’te ortaya çıkmıştır. Yirminci yüzyılın öncesinde baştan sona kadar bir İngiliz bahçesini en iyi şekilde koruduğu için 'Bahçe Köpeği' olarak bilinmekteydi. Cardigan Welsh Corgi cinsinin, kökünün Teckel ailesinden aldığına inanılıyor; ardından ek renklerin de oluşması için Collie ile birleşmiştir. Aslında avcı ya da koruma köpeği olarak görev alan Cardigan Welsh Corgi, topuklarına baskı yaparak ve vurarak sığırları sürmesi için eğitim alıyordu-böylece çiftçiler de sığırların geniş alanlara yayılmasıyla daha genii alanda çalışabiliyordu. Belirli kurallar değiştiğinde ise Cardigan Welsh Corgi ününü kaybetmiş ve neredeyse unutulma noktasına gelmiştir; geriye kalanlar ise gri renkli sürü güden cinslerle birleşenler olmuştur. Cardigan Welsh Corgi 1935 yılına Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmıştır ve bugün ise sürü güden köpek ve evcil hayvan olarak bilinmektedir, ancak ünlü kuzeni Pembroke Welsh Corgi cinsi bu cinsten sayıca fazla olarak önünü kapatmıştır.

Cardigan Welsh Corgi Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.