Doberman Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 56 – 61 cm
  Dişi 51 – 56 cm
 • Ağırlık : Erkek 27 – 36 Kg
  Dişi 25 – 32 Kg
 • Ortalama Yaşam : 11-14 yıl
BG 1
BG 1

Doberman Irkının Genel Özellikleri

 

Zarif ve kaslı bir yapıya sahip olan Dobermanlar zeki ve eğitime yatkın bir ırktır. Aceleci tavırları yüzünden sahipleri tarafından yönetilmeleri gereken Dobermanlar iyi bir bekçi ve muhafız köpeğidir. Dişi ve erkek Dobermanlar arasında mizaç farkı bulunmaktadır.

Doberman cinsi köpeklerin tarihçesi 1890 yılında dayanır. Almanya'da yer alan Apolda kentinde hayatını sürdüren bir vergi memuru tarafından geliştirilmiştir. Karl Friedrich Louis Dobermann adındaki bu vergi memuru mesleği sırasında yaşadığı zorluklara karşı kendini koruma amaçlı bu köpek ırkını geliştirmiştir. Vergi toplama görevini ifa ederken yaşadığı zorluklara karşı kendini korumanın yanı sıra ona saldıran kişileri de korkutmak için bir köpek arayışına giren kişi en sonunda bu köpek ırkını üretmiştir. 

Doberman ırkının ismi incelendiğinde üreticisinin adı kullanılan ve bu adla bilinen dünya genelindeki tek köpek ırkı olduğu görülür. 1898 yılında Gerhilde v. Thüringen ve Graf Belling v. Grönland Doberman ırkına ait ilk köpekler olarak resmi kayıtlara geçmiştir. Doberman ırkının üretimi sırasında faydalanılan köpek ırkları arasında Alman çoban köpeği, Rottweiler, Danua, Alman Pinscher, Manchester Terrier, Greyhound ve Beauceron gibi ırkların olduğu düşünülür. Karl Friedrich Louis Dobermann tarafından bu konuda fazla kayıtların bulunmaması ve günümüze ulaşan bir kayıt olmaması nedeniyle bu tarz tahminler yapılır. Bu köpek cinsinin ilk üretiminden sonra 1899 senesine gelindiğinde günümüzde adıyla faaliyet gösteren ilk Doberman Dobermann Verein DV üretim kulübü kurularak faaliyetlerine başlamıştır.

Doberman Köklü Geçmişi

Karl Friedrich Louis Dobermann tarafından vergi memurluğu görevi sırasında koruma sağlaması amacıyla üretilen Doberman köpek ırkı kendisinin vefatının ardından 4 yıl sonra kullanılmaya başlanmıştır. Bu köpek ırkının ilk üreticisinin adını alması ve bu şekilde anılması dünyada tek olmaktadır. Dobermann Verein DV adıyla günümüzde faaliyetlerini sürdüren bu kulübün kurulduğu 1899 yılından sonra Doberman üreticileri ve yetiştiricileri bu ırk için ilk standartları belirlemiştir. Bu sayede Doberman köprülerin nasıl görünmesi ve nasıl davranış biçimlerinin olması gerektiği konusunda bilgiler toplanmıştır. Böylece doğru bir şekilde bu köpeğin üretilmesi ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Oldukça hızlı bir şekilde bu köpek ırkına ait standartların gelişmesi ve aynı hızda yerleşmesi ile Doberman köpekler 1930 yılı sonrasında günümüzdeki fiziki yapısına ve karakteristik özelliklerine ulaşmıştır.

Her ne kadar 1. Dünya Savaşı sırasında Avrupa'nın genelinde yaşanan zor durumlar nedeniyle bu köpek ırkı da benzer zorluklardan geçse bile günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Savaş sırasında birçoğu maliyetli olması nedeniyle uyutulan ya da terk edilen bu köpek ırkı oldukça değerli bir ırk olmasına rağmen zor durumlar nedeniyle sayısı düşen bir köpek ırkı olmuştur. Almanya'da ve diğer Avrupa ülkelerinde köpek bakımından oldukça maliyetli bir hale gelmesi nedeniyle Almanya'daki köpek sayısı savaş döneminde oldukça azalmıştır. İngiltere ise üretim yapma açısından çok iyi sayılara sahip olma konusunda sıkıntı yaşamıştır. 1920 yılında Amerikalılar tarafından Doberman köpeklerinin kendi kıtalarına ve ülkelerine götürülmesi sayesinde üretim programları uygulanmaya devam etmiştir. Bu özgün ve safkan soy kullanılarak başlatılan çalışmalar sonucu 1921 yılında Amerika'daki ilk Doberman köpek kulübü kurulmuştur. Amerikan Doberman Kulübü adı altında kurulan bu kulüp Manchester Terrier cinsine yakın bulması nedeniyle Doberman köpek ırkını öncelikle olarak Terrier sınıfında tanımlamıştır. 

Doberman Nasıl Ortaya Çıktı?

Karl Friedrich Louis Dobermann bu köpek ırkının ortaya çıkmasını sağlayan kişidir. Vergi memurluğu yapan bu kişi vergi toplama sırasında yaşadığı zorluklar ve saldırılara karşı bu köpek ırkını koruma amaçlı kullanmak üzere ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte kendi işinin dışında belediye mezbahasında çalışan bu kişi deri yüzme işinin yanı sıra kasabadaki boş köpeklerin toplanma konusuyla da ilgileniyordu. 

Çok sayıda başıboş köpeğin bulunduğu bir yerde her açıdan korumaya ihtiyaç duyan Karl Friedrich Louis Dobermann böylece Doberman cinsi köpeklerin ortaya çıkmasını yaptığı çalışmalarla sağlamıştır. Aynı zamanda bu şehirde gerçekleşen köpek üretimi ve köpek yarışmalarını hobi haline getirmesi nedeniyle de bu çalışmalara ağırlık vermiştir.

Doberman İlk Ne Olarak Kullanıldı?

Doberman köpek ırkı öncelikli olarak ilk üretildiği anda koruma amaçlı kullanılmıştır. Bu köpek cinsini ortaya çıkaran ve kendi adını veren vergi memurunun taşıdığı kıymetli evrak ve paraları korurken kendisine yardımcı olması amacıyla Doberman cinsi atletik yapısı ve koruma içgüdüsü ile önemli rol oynamıştır. 

Daha sonraki süreçte hemen özelliklerde olması amacıyla Doberman kulüpleri harekete geçerek oldukça katı standartlar üzerinden üretimleri gerçekleştirmeye devam etmiştir. Bu yüzden bir dönem popüleritesini kaybetmiş olsa bile bu ırk daha sonra tekrar yükselişe geçmiştir. Kalite standartlarının yüksek bir şekilde üretimde kullanıldığı Doberman ırkı böylece istenilen seviyede olmayı başarmıştır. Bu sayede Doberman köpek ırkı istenilen her şeyi fazlasıyla karşılayarak kullanıldığı alanlarda başarılı olmuştur.

Doberman Köpek Cinsi Nedir?

Savunma ve saldırma cesareti ile öne çıkan doberman köpekler güçlü bir yapıya ve karaktere sahiptir. Doberman adı bu köpeği geliştiren Louis Dobermann’dan miras kalmıştır. Vergi tahsildarı olan Louis Dobermann işinde kendisini hırsızlara karşı koruyacak vahşi görünümlü bir köpek istemiştir. Doberman geliştirme çabaları bu şekilde ortaya çıkmıştır. Hız, zekâ ve dayanıklılığı elde etmek için Pinscher temelinde Weimaraner, Greyhound, Manchester Terrier, Rottweiler ve Alman Çoban köpeklerinin özellikleri bir araya getirilmiştir. 1899'da Alman Kennel Kulübü tarafından cins köpek olarak tanınan doberman en iyi koruma köpekleri arasında yer alır. Şimdi sizlere doberman köpek cinsi nedir, beslenmesi nasıl olur, eğitiminde nelere dikkat edilmeli konularında detaylı bilgiler vereceğiz.

Doberman Türleri Nelerdir?

Günümüzde doberman sahiplenme oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu açıdan da kişiler doberman türleri nelerdir sorusunu merak ederler. Doberman köpek türünde 5 farklı renk versiyonu vardır. Siyah, kızıl, beyaz, sarı ve mavi renk tonlarında doberman çeşidi bulunur. Dobermanlarda ayrı türler yoktur. Sadece farklı renklerde kürklere sahip doberman çeşitlerinden söz edilebilir. Kürk rengine göre beş farklı doberman çeşidi olduğunu söyleyebiliriz.

Doberman Renkleri

Doberman renkleri kürk renklerini ifade eder. Klasik doberman rengi siyahtır. Kızıl dobermanların tüyleri kahverengidir ve bu tür red doberman olarak bilinir. Beyaz doberman cinsi köpeklerin ilki 1976 senesinde doğan Padula’s Queen Sheba’dır. Iseballa olarak da bilinen sarı dobermanlar kahverengiden açık sarıya çalan renk tonlarında olur. Mavi dobermanların kürkü maviye dönük gri renk tonlarındadır.

Albino Doberman

Doberman köpek ırkı içerisinde özellikle beyaz dobermanlar ilgi çekicidir. Albino olmayan beyaz doberman cinsi, özgün kürk rengini maskeleyen bir gen sayesinde ortaya çıkmıştır. Işığa karşı biraz hasiyeti olan beyaz albino doberman türü şık bir görünüme sahiptir.

Kızıl Doberman

Satılık doberman seçenekleri arasında öne çıkan kızıl dobermanlar ırk özelliklerini tam olarak taşır. Red doberman olarak da bilinen kızıl doberman cinsinin kürk rengi kahverengi olur. Dünya genelinde yaygın olan doberman türleri arasında yer alır.

Siyah Doberman

Doberman cinsinin klasik rengi siyahtır. Siyah doberman türü en çok yetiştirilen köpekler arasındadır. Asil ve cesur görünümüyle fark yaratan siyah dobermanlar oldukça fazla tercih edilir.

Kahverengi Doberman

Doberman renkleri arasında sık karşılaşılan kahverengi renk tonları da vardır. Kahverengi doberman türü, kızıl doberman olarak da bilinir. Bir diğer adı da red doberman olan kahverengi dobermanlar çok hoş görünürler.

Doberman Fiyatları Neye Göre Değişir?

Zeki ve güvenilir bir köpek türü olan dobermanlar ile alakalı olarak sıklıkla doberman fiyatları neye göre değişir sorusu gündeme gelir. Doberman fiyatları köpeğin orijinal ırk olup olmadığına, nerede yetiştirildiğine, sağlıklı durumuna veya renklerine göre değişebilir. Orijinal ırk dobermanlar mükemmel bir vücut yapısına ve çok koruyucu bir karaktere sahip olur. Köpeğin yetiştirildiği yere göre ırk özelliklerine sahip olup olmadığı anlaşılabilir. Orijinal doberman yavrularında beş renk vardır. Kürk rengine göre de fiyatlar farklılık gösterebilir. Sağlıklı ve orijinal dobermanların fiyat aralıkları orijinal olmayanlara göre daha fazla olacaktır.

Doberman Yavru Fiyatları Neye Göre Değişir?

Doberman yavru fiyatları neye göre değişir sorusuna ise köpeğin ırk özelliklerini taşıyıp taşımadığına göre değişir şeklinde cevap verilebilir. Kürk rengi de fiyatları etkileyen bir faktördür. Beyaz dobermanların fiyatları biraz daha yüksek olabilir. Doberman yavrusu seçerken farklı renk seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Orijinal olmayan yavrular büyüdüklerinde ırkın özelliklerini taşımazlar. Bu nedenle yavru doberman satın alırken orijinal ırk olmasına dikkat etmek gerekir.

Doberman Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Doberman bakımı kolay köpekler arasında yer alsa da doberman bakımı nasıl yapılmalıdır sorusuna en doğru cevabı alarak yavru doberman sahiplenmek en doğrusu olacaktır. Kısa tüyleri ortalama seviyede dökülür. Bu ırk için en önemli konulardan biri soğuktur. Dobermanlar soğuğa karşı dayanıksızdır. Bu nedenle de soğuk havalarda dışarıda kalmamalıdır. Haftada bir tüylerini fırçalamak gerekir. Uzun yürüyüşler de egzersiz ihtiyacı açısından önemlidir. Enerjik köpekler olduklarından harekete ihtiyaç duyarlar. Doberman bakımı evde yapılabilecek bir köpek türüdür. Apartman yaşamına uyumludur. Doberman köpek cinsi lidere ihtiyaç duyarlar. Ona bakan kişi onun lideri olmalıdır.

Doberman Nasıl Beslenmelidir?

Doberman nasıl beslenmelidir sorusu bu cins için önemli bir sorudur. Çünkü doberman köpek cinsini kaliteli ve protein değeri yüksek kuru mama ile beslemek gerekir. Bazı sağlık risklerine karşı beslenme diyetleri veteriner danışmanlığında planlanabilir. Dobermanların fiziksel kondisyonlarını korumaları ve tüylerini parlak tutmaları için kaliteli mama yemeleri gerekir. Tavuk, sığır eti veya kuzu eti gibi bir et kaynağı ve kahverengi pirinç, tatlı patates gibi tam tahıllar mama içeriğinde bulunmalıdır. Protein kaynağının hayvansal yan ürünler olmamasına dikkat edilmelidir.

Doberman Köpekler Kaç Saat Uyumalıdır?

Doberman köpekler kaç saat uyumalıdır sorusuna bu cinse mensup köpeklerin günde 12-14 saat uyku uyuması yeterlidir şeklinde cevap verilebilinir. Enerjik köpekler olduğundan fazla uyumayı sevmezler. Fazla uyuyan bir dobermanda sağlık sorunu olabilir. Doberman türü köpekler iyi koşuculardır. Egzersiz ve uyku dengesi onlar için önemlidir. Düzenli egzersiz yapmaları ve düzenli uyumaları gerekir.

Yavru Doberman Nasıl Yıkanmalıdır?

Yavru sahiplenen kişiler en fazla yavru doberman nasıl yıkanmalıdır sorusunu veteriner hekimlere sorarlar. Yavru doberman yıkanırken suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Dobermanlar soğuğa dayanıklı değildir. Üşümemeleri önemlidir. Köpek yavrusu yıkanırken suyu çok iyi ayarlanmalıdır. Köpeği yıkarken kulaklarına ve gözlerine su kaçırılmamalıdır. Kulakların içi banyo sonrası temizlenmelidir. Doberman yavru köpekleri yıkanırken şefkatli davranmak ve banyo zamanında ödül vermek iyi olacaktır.

Doberman Köpekler Kaç Yaşında Tıraş Edilmelidir?

Doberman köpekler kaç yaşında tıraş edilmelidir sorusuna doberman köpek türü için tıraşın tercih edilmediği yönünde cevap verilebilir. Çünkü bu cinse mensup köpeklerin zaten ince ve kısa tüyleri vardır. Tüylerinin daha kısa olması isteniyorsa hafif bir tıraş tercih edilebilir. Aslen bu köpeklerin tıraş edilmesi gerekmez. Ancak haftada bir tüy bakımının yapılmasına dikkat edilmelidir. Haftada bir tımar kısa ve parlak tüylerine iyi gelir.

Doberman Fiziksel Özellikleri Nedir?

Doberman yavru sahiplenmek isteyenler özellikle doberman fiziksel özellikleri nelerdir sorusunun yanıtını en doğru şekilde öğrenerek tercihte bulunmaları çok önemlidir. Doberman fiziksel özellikleri arasında kaslı ve zarif gövde ön plana çıkar. Kompakt ve sağlam yapısıyla fark yaratan dobermanlar orta boy köpeklerdir. Vücuduna doğru orantılı bir kafa yapısı vardır. Siyah köpeklerde burun tam siyah, kahverengi köpeklerde koyu kahverengi, mavi köpeklerde düz koyu gri ve açık kahverengi köpeklerde açık kahverengidir. Canlı ve uyanık bakan gözleri badem şeklindedir. Kulakları kafasının tam üzerinde, küçük ve düzgündür. Uzun ve ince bir boynu vardır. Ense bölgesi kaslıdır. Bacakları birbirine paralel ve orta derecede geniştir. Genel olarak kaslı ve zarif bir görünümü vardır.

Erkek Doberman Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Erkek doberman fiziksel özellikleri nelerdir sorusuna şu şekilde yanıt verebilir. Bu cinsin erkekleri dişilere göre biraz daha iri olabilir. Dişi ve erkek köpekler arasında belirgin bir fark yoktur. Erkek doberman köpeklerin fiziksel özelliklerinde en bariz olan çok güçlü ve kaslı vücut yapılarıdır. Beş farklı kürk renginde olabilirler. Tüyler kısa ve düzdür. Güçlü çeneleri de dikkat çeker.

Dişi Doberman Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Doberman fiziksel özellikleri dişi ve erkeklerde pek değişmez. Bu açıdan dişi doberman fiziksel özellikleri nelerdir sorusuna aralarında pek bir fark yoktur diyebiliriz. Ancak genel olarak bu cinsin dişilerinin boyutları erkeklere oranla biraz daha küçük olabilir. Genel olarak kaslı, güçlü ve zarif vücut yapısı öne çıkar. Dişiler erkeklere göre boy olarak biraz daha küçük olsa da güç bakımından aynı gücü gösterebilir.

Doberman Karakter Özellikleri Nedir?

Doberman karakter özellikleri nedir sorusu bu cinse mensup köpek sahiplenmek isteyenlerin çok fazla sorduğu bir sorudur. Doberman ırkı çok sadık, koruyucu bir köpektir. İnsan liderliğine ve etkileşimine ihtiyaç duyarlar. Çok enerjik ve hareketli köpeklerdir. Özverili, sevecen, sadık ve hoşgörülü karakterleriyle kendilerini sevdirirler. Zeki köpekler olduklarından eğitimleri de kolaydır. Tam bir bekçi köpeği olarak ailesini mükemmel korur. Cesur ve kararlı yapısıyla uyumlu köpeklerdir.

Erkek Doberman Karakter Özellikleri Nelerdir?

Erkek doberman karakter özellikleri nelerdir sorusuna şöyle yanıtlayabiliriz. Bu cinse mensup köpeklerin erkekleri cesur, kararlı, çalışkan bekçi köpekleridir. Koruma köpeği olarak sıklıkla tercih edilirler. Üzerlerinde etkili, yetkin bir sahibe ihtiyaç duyarlar. Kendilerine her zaman bir lider ararlar. Çalışmayı, görev yerine getirmeyi severler. Doğuştan koruma eğitimine sahip gibi davranırlar. Zarar verecek kişilere karşı saldırgan olabilirler.

Dişi Doberman Karakter Özellikleri Nelerdir?

Dişi doberman karakter özellikleri nelerdir sorusu için bu cinse mensup köpeklerin dişileri erkeklere göre biraz daha uyumlu olabilir şeklinde cevap vermek doğru olacaktır. Genel olarak cesaret, korumacılık ve bekçilik özellikleri erkeklerle aynıdır. Dişi dobermanları kontrol etmek biraz daha kolaydır. Çok sahiplenici köpeklerdir. Ailelerine sadık ve korumacıdırlar.

Doberman Köpekler Tüy Döker mi?

Köpeklerle ilgili en büyük dezavantaj dökülen tüyleridir. Bu açıdan doberman köpekler tüy döker mi sorusu tüy dökmeyen cins köpek sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği bir konu olur. Doberman cinsi köpekler kısa ve düz tüylü olur. Fazla tüy dökmediklerinden bakımları kolaydır. Evde rahat bakılabilirler. Ortalama bir köpek kadar tüyleri dökülebilir. Ama tüyleri çok kısa olduğundan sorun yaratmaz.

Doberman Cinsi Köpek Kaç Yıl Yaşar?

Doberman ırkı köpekleri sevenler sıklıkla doberman cinsi köpek kaç yıl yaşar sorusunu bu cins köpekleriyle daha uzun süre geçirmek için merak ederler. Doberman köpek ırkının ortalama ömrü 13 yıldır. İyi ve doğru bakımla bu süre uzayabilir. Doberman köpeklerin bazı sağlık riskleri taşıdıkları unutulmamalıdır. Sağlık risklerine göre önlemler almak yaşam süresini uzatabilir.

Doberman Ortalama Boy ve Kiloları Nedir?

Doberman ortalama boy ve kiloları nedir sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz. Doberman köpeklerin erkekleri 68-72 cm aralığında olurken dişilerin boylarıysa 63-68 cm arasında değişir. Erkeklerin ağırlığı 35-40 kg, dişilerin ağırlığı ise 30-35 kg kadardır. 

Doberman Eğitimleri Nelerdir?

Doberman yavrusu doğuştan bekçi ve koruma köpeğidir. Tuvalet eğitimi, temel itaat eğitiminin yanı sıra ileri itaat eğitimi ve oyun eğitimi gibi eğitimler alabilirler. Eğitim almadan da komutlara çok iyi uyabilirler. Liderlerini dinmek içgüdüsel özellikleridir. Doberman eğitimleri nelerdir sorusu için okumaya devam edebilirsiniz.

Yavru Doberman Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Yavru doberman eğitimi nasıl verilmelidir oldukça önemli bir sorudur. Çünkü yavru dobermanlar çok zeki ve eğitime çok açık olurlar. Komut almaya, görev yerine getirmeye doğuştan meyillidirler. Yavru köpeklere eğitim verilirken iletişim gücü önemlidir. Köpekle ne kadar iyi bir bağ kurulursa köpek o kadar iyi eğitilebilir. Yavru köpeklere eğitim verirken kesinlikle şiddetten uzak durulmalıdır. Ödül cezadan her zaman daha etkili bir yöntemdir.

Doberman Oyun Eğitimi Nasıl Verilir?

Doberman özellikleri arasında enerjik ve hareketli olmaları öne çıkar. Bu açıdan da doberman oyun eğitimi nasıl verilir, nelere dikkat edilmelidir önem kazanır. Çalışmaya istekli olan bu köpeklere komut verilen oyunlarla eğitim sağlanabilir. At-getir oyunları, çek bırak oyunları doberman köpeklerin sevdiği oyunlardır. Oyun eğitimi verilirken de liderlik konusunda etkin olmak gerekir.

Doberman İç Mekân Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Doberman iç mekân tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir veya neler yapılmalıdır tarzındaki hususlar bu cinsi sahipleneceklerin endişelenmemesi gereken bir konudur. Çünkü doberman köpek türü oldukça zeki bir köpek türüdür. Yavruyken iç mekanda tuvalet eğitimini kolaylıkla alabilirler. İç mekanda tuvalet eğitimi verilirken öncelikle sakin ve hareketten uzak bir yerde tuvalet ortamı kurmak gerekir. Ardından her yemek sonrası köpek bu alana getirilmeli, tuvaletini doğru yere yaptığında da ödüllendirilmelidir.

Doberman Dış Mekân Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Doberman köpeklerin yabancılara karşı korumacı olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle dış mekânda tuvalet eğitimi verirken tehdit algılamayacağı noktaları seçmelisiniz. Her gün aynı saatlerde dışarı, sakin bir yere götürerek tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Doberman dış mekân tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir konusunda endişeniz varsa profesyonel destek de alabilirsiniz.

Doberman Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Doberman temel itaat eğitimi nasıl verilmelidir sorusunun yanıtı oldukça kapsamlıdır. Çünkü doberman fiziksel özellikleriyle çok güçlü bir köpektir. Temel itaat eğitimi verirken onu kontrol etmek önemlidir. Komut almaya içgüdüsel olarak meyilli olduklarından itaat eğitimleri kolay olur. Zaten itaat etmek için doğmuş olan dobermanlara kolaylıkla temel itaat eğitimi verilebilir.

Doberman İleri Düzey İtaat Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Doberman eğitimi çok kolay bir köpektir. Bu açıdan da doberman ileri düzey itaat eğitimi nasıl verilmelidir, neler yapılmalıdır konusunda çok endişe etmeye gerek yoktur. Koruma ve bekçi köpeği özellikleriyle ileri itaat eğitimine kolay uyum sağlar. İleri düzey itaat eğitimi vermek için temel itaat eğitiminin tamamlanması gerekir. İleri itaat eğitiminde özellikle iyi bir lider olmak önemlidir.

Doberman Hangi Cinslerin Birleşmesi ile Oluşmuştur?

Doberman hangi cinslerin birleşmesi ile oluşmuştur sorusuna şu şekilde yanıt verebiliriz. Bu sinde mensup köpek ırkı; Weimaraner, Greyhound, Manchester Terrier, Rottweiler ve Alman Çoban köpeklerinin birleşmesi ile oluşmuştur. Bu köpeklerin ırksal özelliklerinin karışımı olarak güçlü bir ırk ortaya çıkmıştır. Doberman ismi de bu ırkı geliştiren kişinin soyadından gelir. Vergi memuru olan Louis Dobermann doberman köpeklerin ortaya çıkmasını sağlayan kişidir.

Doberman Çiftleştirme Nasıl Yapılmalıdır?

Doberman çiftleştirme nasıl yapılmalıdır dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çiftleştirilirken öncelikle ırk özelliklerine dikkat etmek gerekir. Kürk rengi olarak aynı renkte olan köpekler çiftleştirilmelidir. Çiftleştirme öncesi tüm sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Çiftleştirme hijyenik ve sağlıklı ortamda gerçekleştirilmelidir. Çiftleşmek istemeyen köpekler zorlanmamalıdır.

Doberman Köpeklerde Hamilelik Süreci Nasıldır?

Doberman köpeklerde hamilelik süreci nasıldır sorusu bu dönemdeki köpekler için önem verilmesi gereken bir konudur. Çünkü bu ırkın dişileri hamileyken daha fazla koruyucu olabilirler. Bu nedenle sakin ve tehdit algılamayacakları güvenli bir yere ihtiyaç duyarlar.

Doberman Cinsi Köpeklerin Genetik Hastalıkları Nelerdir?

Doberman türü köpeklerin doğuştan bazı sağlık riskleri olur. Doberman cinsi köpeklerin genetik hastalıkları nelerdir sorusu şu şekilde yanıtlanabilir. Servikal spondilite (Wobbler Sendromu), kalıtsal kan bozukluğu (Von Willebrands hastalığı); orta yaşta obezite bu cins köpeklerin genetik hastalıkları arasında yer alır. Ayrıca cilt sorunlarına eğilimli olan bu köpeklerin, kalça displazisi ve doğuştan kalp kusurları da olabilir.

Doberman Köpeklere Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

Her köpekte olduğu gibi köpek aşıları çok önemlidir. Doberman köpeklere hangi aşılar yapılmalıdır sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Bu cinse mensup köpeklere kuduz aşısı, Parainfluenza aşısı, Leptospirozis aşısı ve mantar aşısı önerilen aşılardır. Genel olarak köpeklerin olması gereken tüm aşıları olmaları gerekir.

Doberman Köpeklere Mikroçip Takılmalı mıdır?

Doberman köpek türü evcil hayvanlar kapsamına girer. Bu açıdan da doberman köpeklere mikroçip takılmalı mıdır sorusuna yasal olarak takılması gerekir şeklinde yanıt verebiliriz. Çünkü tüm evcil hayvanlara mikroçip takılması zorunludur. 

Doberman Evde Yalnız Kalabilir mi?

Doberman köpek ırkı insan etkileşimine ihtiyaç duyan bir ırktır. Bu sebeple de doberman evde yalnız kalabilir mi sorusunun yanıtı karmaşık olabilir. Evde ya da bahçede çok uzun saatler yalnız kalmaları tavsiye edilmez. Sosyal olmazlarsa saldırgan olabilirler. Bu nedenle insan etkileşimi her zaman onlar için önemlidir.

Kırma ve Safkan Doberman Nasıl Anlaşılır?

Doberman cinsi köpek sahiplenmek isteyenler sıklıkla kırma ve safkan doberman nasıl anlaşılır sorusunu sorarlar. Satılık doberman bakarken orijinal ırk olmasına dikkat etmek gerekir. Kırma dobermanlar daha çekingen ve korkak olabilirler. Vücut yapıları da kaslı ve güçlü olmaz. Orijinal dobermanlar güçlü, kaslı ve cesur olurlar.

Doberman Beslemek Yasak mı?

Doberman beslemek yasak mı sorusuna bu cinse mensup köpekleri beslemek ve bakmak yasak değildir şeklinde yanıt verebiliriz. Doberman köpekleri aslında mükemmel aile köpekleridir. Saldırgan olmalarının tek nedeni yanlış eğitim ve kötü etkileşimdir.

Doberman Kulakları Ne Zaman Dikilir?

Doberman cinsi sahiplenenlerin en merak ettikleri konulardan birisi de doberman kulakları ne zaman dikilir huşudur. Bu cins köpeklerin kulakları 3-4 aylıkken dikilmeye başlar. Bu köpeklerde kulak dikleştirme özel bir konudur. Bazı köpek sahipleri kulak dikleştirme için operasyon tercih eder. Ancak köpek sosyalliği için bu ameliyat pek tavsiye edilmez.

Doberman Yavrusu Ne Yer?

Doberman yavrusu sağlıklı, kaliteli, proteini yüksek olan kuru ve yaş mama ile beslenebilir. Doberman yavrusu ne yer konusunda gerektiğinde veteriner hekiminize danışmanızda bu cinsin sağlıklı gelişimi açısından önemlidir.  • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

 • Pets
 • Tüyleri Dökülmez

  Alerjik reaksiyona karşı duyarlı hipoalerjenik köpek dostlarımız

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Zarif ve kaslı bir yapıya sahip olan Dobermanlar zeki ve eğitime yatkın bir ırktır. Aceleci tavırları yüzünden sahipleri tarafından yönetilmeleri gereken Dobermanlar iyi bir bekçi ve muhafız köpeğidir. Dişi ve erkek Dobermanlar arasında mizaç farkı bulunmaktadır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Doberman Cinsi

  Yeteri kadar sosyelleştirme uygulandığında çocuklarla, köpeklerle ve ev hayvanlarıyla iyi geçinirler. Küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmelidir. İstenmeyen ziyaretçileri sevmezler ve yabancılardan rahatsız olurlar. Domaninant bir sahiplerinin olması gerekir. Korkusuz iyi birer arkadaşlardır.

 • Doberman Eğitimi

  Israrla, dikkatlice eğitilmelidir. Dobermanlar'a asla vurulmamalı ve eğitimin ilk aşamasında baskıdan kaçınılmalıdır. Dişiler erkeklerden daha inatçı olabilirler.

 • Doberman Bakımı

  Pati tırnakları kısa tutulmalıdır. Dişleri düzenli fırçalanmalı ve tartar tehlikesine karşı periyodik olarak kontrol edilmelidir. Dobermanlar tüy dökerken kauçuk eldivenle ölü kıllar temizlenmelidir. Doblar Von Willebrand (kan hastalığı) hastalığına, Kalça Displezyasına ve obeziteye yakalanabilirler. Sağırlık ve körlüğe daha çabuk yakalanabildikleri bir tartışma konusudur. 8-12 yıl aralığında ömürleri vardır ve tek seferde 3-8 yavru doğururlar.

 • Doberman Karakter Yapısı

  Bir insana bağlı olma ve ona kendini adama eğilimi vardır. Cesur, akıllı ve böylelikte iyi birer bekçi köpeği olurlar. Doğaları gereği vahşidirler. Kontrolsuz bırakıldıklarında dikkat çekmeye çalışabilirler.

 • Doberman Tüy Yapısı

  Doberman Pinscher'in kısa, dik, düz tüyleri vardır. Siyah, kahverengi, taba ve bu renklerin içinde ten rengi karışımlar olabilir. Siyah ve ten rengi yaygındır. Bu karışımlar ağız etrafında, bacaklarda, ayaklarda ve göğüste olur. Orta düzeyde tüy döker. Yukarıda bahsedilen renkler Amerikan Kennel Kulübü tarafından onay almaz.

 • Doberman Egzersiz İhtiyacı

  Doberman, enerjik bir irktir ve sik ve yoğun egzersize gereksinim duyar.

 • Doberman Yaşam Ortamı

  Soğuğa karşı duyarlı bir köpektir, soğuk iklimlerde dışarıda bırakılmamalılar. Düzenli ve yeterli egzersiz sağlandığı müddetçe evde bakılabilen bir ırktır. Sıcak mevsimlerde orta boyutta bir bahçe Doberman ırkı için yeterlidir.

 • Doberman Kökeni

  Doberman Pinscher (Doberman yada Dobe) ilk olarak 19. yuzyılların sonlarında Louis Deobermann tarafından yetiştirilmiştir. Doberman vergi tahsildarıydı ve bu yüzden şahsi koruması için bir köpeğe ihtiyaç duymuştu. Ondan sonraki on yıllık süre zarfında Dobermanlar populer hale geldi ve Amerika'ya ithal edilmeye başlandı.Bu cins köpekler Amerika'da bekçi ve polis köpekleri oldular ve akabinde beğenilen gösteri köpekleri halini aldılar. 1970'lerin sonunda Doberman Amerika'da en ünlü 2. ırktı. Bir yandan da bu gün daha çok ev hayvanı olarak kullanılmaktadır. Ünlü Doberman örnekleri Zeus ve Apollo'dur. Birleşik Eyaletler'in marinalarında Dobermanlar resmi savaş köpekleri olarak kullanılırlar.

Doberman Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Doberman ırkı, çok hassas bir cilde sahiptir. Kısa tüylü olması nedeniyle tüy bakımına fazla ihtiyaç duymazlar. Yine de bu cinse mensup köpeklerin sağlıklı bir deriye sahip olmaları için tüylerinin güçlü olması gerekir. Haftada bir ya da iki haftada bir uygun şekilde köpek tarağı kullanarak fırçalanması ve taranması gerekir. Bu sayede tüyleri daha parlak ve güçlü bir hale gelir. 

Ayrıca Doberman cinsi köpeklerde genetik bir şekilde rastlanan Wobbler Sendromu isimli hastalık nedeniyle bakımına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde bu sendrom nedeniyle boyun kısmında yer alan omurlar ve omurilikler aşırı baskı altında kalır. Ayrıca kalça displazisi ile konjenital kalp defektleri görülmemesi için de bu cins köpeklerin bakımınn en iyi şekilde yapılmalıdır. Gereken şeylere dikkat edilmesi halinde Doberman bakımı zorlanmadan yapılabilir.


Doberman cinsi köpekler, genel olarak baskın bir karakteri sahiptir. Ama her Doberman köpek arasında farklı karakterler görülebilir. Bazı köpekler sadece sahibine bağlanarak iletişim kurmak ve teması kesmeden yaşamak ister. Bazıları ise birlikte yaşadığı aileye ve çevreye son derece uyumludur. Pek çok kişi arka bahçeye bağlamak için bu köpekleri tercih etse de aslında bu durum onların yapılarına uygun değildir. 

Doberman köpekler sahipleri ve aileleriyle birlikte daha iyi yaşar. Bu yüzden yeterli egzersiz imkanına sağlayarak apartmanda da Doberman ırkını beslemek mümkündür. Tabii yine de imkan varsa çevresi çitlerle çevrili ve bahçesi bulunan evlerde Dobermanlar çok daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürebilirler.


Doberman ırkına ait köpekler pek çok farklı ırktan daha az havlar. Genel olarak havlama konusunda bu köpeklerin aşırıya kaçtıkları görülmez. Aynı zamanda bu durum çoğunlukla herhangi bir sorun oluşturmaz. Eğer fazla havlayan Doberman köpek varsa buna neden olan sonuçlar mutlaka araştırılmalıdır. Doberman köpek ırkı, zeki bir karaktere sahiptir. Bu sayede gerekli eğitimi vererek havlama konusunda yaşanan sorun son derece kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Özellikle apartman gibi alanlarda yaşayan yavru köpekler için bu eğitim mutlaka verilmelidir. Bu sayede komşularla ve o alanda yaşayan insanlarla sorun yaşamadan yavru veya yetişkin Doberman beslemeye devam etmek mümkün hale gelir. 

Sesi son derece gür ve yüksek çıkan bir köpek olduğu için havlama konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır. Aynı zamanda buna uygun bir eğitim verilmelidir. Çünkü bu köpek ırkı sahip olduğu karakteristik özellikler nedeniyle yaşadığı durumlar karşısında havlamaktan çekinmeyebilir. Böylece gereksiz yere havlama ve rahatsızlık verme gibi durumlar oluşabilir. Bu yüzden gereken önlemler en başından alınmalıdır. Aynı zamanda sosyalleşme konusunda 8 haftalıktan itibaren gerekli eğitimler verilmelidir.


Doberman beslenmesi sırasında uygun yem seçilmesi son derece önemli bir konudur. Doğru ve düzenli bir şekilde beslenen bu cins köpekler, hem atletik hem de fit görünümlerini korurlar. Dobermanların atletik ve fit görünümlerini korumaları için yeterli miktarda protein ihtiyacı bulunur. Bol proteine sahip yemler ve mamalar ile besleyerek hem sağlık hem de görünümleri korunur. Doberman köpeklerde kalça hastalıkları söz konusu olabileceğinden beslenmesi oldukça dikkatli yapılmalıdır. Gerekli durumlarda kurumama ve ek besin tavsiyesi yapılarak bu süreç desteklenmelidir.

Bunun dışında gerekli enerji ve protein ihtiyacını sağlanması adına et ile beslenmesi de mümkündür. Eğer kırmızı et ile besleniyorsa bu eti çiğ vermek yerine pişirdikten sonra vermek daha doğru bir tercih olur.


Doberman ırkı gerekli enerjiye sahip olmak için iyi bir beslenmenin yanı sıra iyi bir uyku düzenine sahip olmalıdır. Ortalama 10 ile 12 saat uyuyan bir Doberman için yetişkin köpeklerde bunun normal olduğunu söylemek mümkündür. Yavru Doberman köpeklerde bu biraz daha fazla olabilir. Hatta yetişkinlerde 14 saat boyunca uyuyan köpeklere rastlamak da mümkündür. Bu süreden daha fazla uyku halinde bulunuyorsa Doberman köpeklerde bir sorun olduğunu düşünmek gerekir. Bunun dışında hava sıcaklıklarına göre uyku saatleri de değişkenlik gösterebilir. Yaşlılık süresinde ise uyku süresinde belirgin bir artış söz konusu olur. Uyku düzeni ne kadar düzenli olursa bu cins köpeklerin yaşam standartları ve enerjileri de o kadar yüksek olur.

Doberman ırkı, son derece iyi bir koruma köpeğidir. Dünyada koruma konusunda en iyi köpek ırkları arasında olduğunu söylemek mümkündür. Koruma içgüdüsü nedeniyle Doberman köpekleri, kimi zaman ısırma eylemlerinde bulunabilir. Özellikle koruma içgüdüsünün ortaya çıkması nedeniyle hızlıca büyüyen bu köpeklerde kimi zaman ısırma eğilimleri görülebilir. Böyle bir durumda son derece zeki olan bu köpek ırkına gerekli eğitimler verilmelidir. 

Koruma içgüdüsü dışında özellikle yavru dönemlerde etrafındakileri keşfetme sırasında ısırma refleksi sık sık görülür. Eğer doğru ve etkili bir eğitim verilirse Doberman ırkında hem itaatkâr hem de komutla hareket eden bir köpeğe sahip olunabilir. Böylece gereksiz ısırmalar ve sebepsiz agresif tepki verme gibi durumlar ortadan kalkar. Sosyalleşme konusunda aldığı eğitimler bu köpek ırkının ısırma gibi davranışlardan uzak durmasını sağlar.


Doberman, pek çok köpek ırkı ile kıyaslama yapıldığında son derece zeki olduğu görülür. Yine de Doberman tuvalet eğitimi sırasında büyük sabır ve özveri gerekir. Özellikle yavru olduğu dönemlerde Doberman tuvalet eğitimi verildiği zaman daha başarılı sonuçlar elde edilir. Bu sayede daha kısa sürede Doberman köpeklere tuvalet eğitimi sağlanmış olur. Yavru Doberman, eğitim alma konusunda son derece yatkın bir yapıya sahiptir. Ama buna rağmen tuvalet eğitimi bu ırk için en zor eğitimler arasında ilk sıralarda yer alır. 

Gerekli tuvalet eğitimi verilerine kadar yavrular pek çok farklı yeri ne yazık ki pisletir. Eğer bu konuda gerekli sabrı göstermeyip köpeğe ceza vermek ya da onu olumsuz yönde etkileyecek bir davranışta bulunmak tuvalet eğitiminin gerçekleşmesi imkansız hale gelebilir. Yavru Doberman köpekler için tuvalet eğitiminde en uygun dönem 8 hafta sonrasıdır. Eğer daha önceden tuvalet eğitimi başlatılırsa bu köpek ırkının kapasitesinin çok daha üstünde bir yük yüklemek demektir. Böyle bir durumda Doberman köpek eğitimi her zaman olumsuz bir şekilde sonuçlanır.


Denizin köpekler üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu da çoğu zaman merak edilen konulardan biridir. Bu durum Doberman ırkı köpekler için de geçerlidir. En asil köpek ırklarından biri olan Doberman, kolay eğitim verilen bir cinstir. Aynı zamanda sağlam bir karaktere sahiptir. Gerekli eğitimin verilmesi ve kontrollü bir şekilde alıştırılması halinde bu köpek ırkı denize girmeyi sorun etmez. Belli bir yaşa ve büyüklüğe geldikten sonra uygun hava koşullarında Doberman köpeklerin denize girmesi daha kolay olur. Hatta bu cins köpekler denize ilk girdikleri zaman doğuştan yüzme refleksine sahip olan köpek ırklarından biridir. Denizden korkmayan ve denize alışkın olan Doberman köpekler özellikle yaz aylarında rahat bir şekilde denize sokulabilir. Zaten denize alıştıktan sonra Dobermanlar sıcaktan bunaldıkları zaman kendileri denize girmeye başlar.

Doberman ırkına ait köpeklerin fiziksel yapı gereği atletik bir vücut yapıları bulunur. Son derece asil bir duruşa sahip olan bu köpek türünde vücut gelişimleri tamamlandıktan sonra tüy dökme durumu da düzene girer. Bu ırka ait köpeklerde tüyler kısa yapıdadır. Bununla beraber sık bir şekilde kürk üstünde yer alır. Bu nedenle tüy dökme sorunlarının çok yaşanmadığı bir köpek ırkı olarak da dikkat çeker. 

Gerekli koşulların sağlanması halinde ev ortamında da tüy dökme konusunda avantajlı olarak beslenilebilen köpek türlerinden biridir. Bu konuda sorun yaşamayı istemeyen doberman sahipleri gerekli bakımları yapmalıdır. Doberman bakımını ihmal etmeyerek tüy sorununun oluşmasının önüne geçilebilir. Bu ırkın tüy dökme durumuna göre haftada bir ya da 2 haftada bir uygun yapıdaki tarama fırçası ile gerekli işlemler yapılmalıdır. Bu sayede hem istenilen sonuç daha kolay alınıp hem de doberman ırkı köpeklerde tüy dökme durumu minimum seviyeye çekilir. Bu konuda avantajlı olması pek çok köpek severin asil duruşuyla birlikte bu köpek ırkının tercih etmesini sağlar. 

Doberman ırkı köpeklerde tüy dökme konusunda sorun yaşamamak adına ilkbahar ve sonbahar aylarında gerekli uygulamalar daha fazla yapılmalıdır. Çünkü bu aylar doberman köpekler için kürk değiştirme aylarıdır. Bu nedenle gereken özelin gösterilmemesi halinde çok sayıda tüy sorunu ile karşılaşmak mümkün olur.


Doberman ırkının tarihçesi incelendiği zaman bu köpek hakkında laboratuvarda üretildiği konusunda bazı bilgiler dolaşsa da bunlar asla doğru değildir. Bu köpek ırkının ortaya çıkması Almanya'ya kadar uzanır. Burada yaşayan bir vergi memuru tarafından koruma amaçlı olarak doberman cinsi köpek elde edilmiştir. Tahminlere göre bu kişinin doberman ırkını oluşturmak istediğinde German Pinscher, Beauceron, Weimanarer ve Rottweiler gibi bazı ırkları tercih ederek bunlardan yararlandığı düşünülür. Bu vergi memurunun hayalindeki köpeği elde etmek için yaptığı çalışmalar bu asil duruşlu köpeğin meydana gelmesini sağlamıştır. Günümüze kadar gelen bu köpek ırkı sadece Almanya'da değil dünya genelinde en popüler ve en çok sevilen ırklar arasında ilk sıralarda yer alır.

Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi Doberman cinsi köpekler de kimi zamanlarda ulur. Bu durumun pek çok sebebi bulunabilir. Aynı zamanda ulumayı tetikleyen pek çok şey vardır. Mesela, yüksek ses duydukları zaman bu cinse mensup olan köpekler buna karşılık verir. Ardından da uluma başlar. Ayrıca şehir hayatında ambulans ya da siren gibi yüksek sesle karşılaştıkları zaman da ulumaları son derece doğaldır. Bu duruma neden olan ve tetikleyen seslerin sonlanmasının ardından uluma durumu da genellikle sona erer. Bunların dışında tehlikelere karşı uyarı vermek ve korumaya geçmek amaçlı ulumaları da mümkündür. 

Diğer taraftan dikkat çekmek isteyen bu sin köpeklerde de uluma görülür. Bunların dışında bazı sağlık problemleri nedeniyle köpeklerde uluma durumu görülebilir. Herhangi bir durum olmamasına rağmen bu cins köpeklerde, uluma sürekli bir hal alıyorsa bir veterinere görünmek tedbir açısından doğru bir tercih olur. Böylece herhangi bir sağlık sorunu varsa bunu tespiti ve erken teşhisi mümkün olur.


En asil köpek ırkları arasında yer alan bu cins köpeklerin cinsiyet ayrımı yapmak için pek çok farklı detay bulunur. Bu köpek cinsi kendine özgü karakteristik özelliklere sahiptir. Bu özellikler sayesinde cinsiyet ayrımını yapmak da daha kolay olur. Doberman köpeklerde cinsiyet ayrımı yapmak için bazı özelliklere dikkat etmek gerekir. Erkek Dobermanlar dişilere göre daha büyük ve daha ağır yapıya sahip olur. Dişi Dobermanlar 61 ile 68 santim civarında olurken aynı durum erkek Dobermanlarda 66 ile 72 santim arasındadır. Dişi köpeklerin ağırlığı ortalama olarak 27 ve 36 kilogram civarındayken erkeklerde bu ağırlık miktarı 34 ile 40 kilo arasında görülür. Ayrıca gerekli büyüklüğe eriştikten sonra yavru döneminde göbek ve kuyruk arasındaki bölge kontrol edilerek cinsiyet öğrenmek bu cins köpeklerde mümkün olabilir. Tüm bunların yanı sıra bu cins köpeklerin duygusal davranışları da bu konuda belirleyici olur. Dişi Doberman türleri, erkek Doberman türlerine göre daha itaatkâr ve daha fazla laf dinleyen özelliklere sahiptir. Fiziksel olarak da üreme organlarına bakarak cinsiye ayrımı yapmak mümkündür. Bunun için de karına doğru giden çizgiyi takip etmek yeterli olur.

Doberman ırkı, çok hassas bir cilde sahiptir. Kısa tüylü olması nedeniyle tüy bakımına fazla ihtiyaç duymazlar. Yine de bu cinse mensup köpeklerin sağlıklı bir deriye sahip olmaları için tüylerinin güçlü olması gerekir. Haftada bir ya da iki haftada bir uygun şekilde köpek tarağı kullanarak fırçalanması ve taranması gerekir. Bu sayede tüyleri daha parlak ve güçlü bir hale gelir. 

Ayrıca Doberman cinsi köpeklerde genetik bir şekilde rastlanan Wobbler Sendromu isimli hastalık nedeniyle bakımına dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde bu sendrom nedeniyle boyun kısmında yer alan omurlar ve omurilikler aşırı baskı altında kalır. Ayrıca kalça displazisi ile konjenital kalp defektleri görülmemesi için de bu cins köpeklerin bakımınn en iyi şekilde yapılmalıdır. Gereken şeylere dikkat edilmesi halinde Doberman bakımı zorlanmadan yapılabilir.


Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.