English Cocker Spaniel Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Orta Boy
 • Yükseklik : Erkek 38 - 43 cm
  Dişi 36 - 41 cm
 • Ağırlık : Erkek 13 - 16 Kg
  Dişi 12 - 15 Kg
 • Ortalama Yaşam : 12 - 15 yıl
BG 1
BG 1

English Cocker Spaniel Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet

CAN'DAN DOSTLAR

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, English Cocker Spaniel ırkını anlatıyor

cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Oldukça dost canlısı, oyun oynamasını seven, heyecanlı, enerjik ve etrafına mutluluk saçan bir karaktere sahiptir. Av kökenli bir ırk olduğu için yapmış olduğu yürüyüşler ve koşular kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • English Cocker Spaniel Cinsi

  İngiliz Cocker Spaniel zeki, canlı, uysal, sevecen ve yumuşak bir köpektir. Sevecenlerdir ve uzun süre boyunca yalnız bırakılmamayı tercih ederler. İngiliz Cocker Spaniel çoğunlukla ailesindeki belirli bir bireye oldukça bağlı olur. İngiliz Cocker Spaniel çok zeki ve bağımsız olduklarından eğitilmeleri de zor olur. Bu cins herkes tarafından uygun olmayabilir, çünkü bu köpeğin inatçı olmasından dolayı sahibi de çekingen olursa kontrolden çıkabilir. İngiliz Cocker Spaniel sıkı bir disipline karşı pek de iyi tepki vermez, ancak eğitmeninin sabit ve tutarlı olması da oldukça önemlidir. İngiliz Cocker Spaniel cinsi iki farklı türe ayrılabilir; alanda yer alan spaniel ve gösteri yapan spaniel. Alanda yer alan türler becerilerini kullanarak görev yapar ve diğer türe göre daha yüksek düzeyde enerjiye sahiptir. Gösteri yapan spaniel türü ise belirli ölçüde gösteri programlarında yer almaktadır. Alan ve gösteri türleri arasında değişiklik gösterebilen mizaç huyları, sahipleri tarafından nasıl tepki aldıklarına bağlı olduğu kadar aynı zamanda ve özellikle yaptıkları egzersiz düzeyine de bağlıdır.

 • English Cocker Spaniel Eğitimi

  İngiliz Cocker Spaniel doğası gereği öğrenmeye isteklidir ve kendisinden bekleneni hızlıca anlayabilir. Eğitim sürecinde anlayış ve tutarlılık çok iyi düzeyde olmalıdır, çünkü zamanla sizin rolünüzü almaya çalışabilir.

 • English Cocker Spaniel Bakımı

  Tüyleri birbirine dolaşmaya eğilimli olduğu için İngiliz Cocker Spaniel’in fırça ve tarak ile düzenli bir şekilde taranması gerekir. Bacak ve kulak bölgelerindeki tüyler taranırken daha dikkatli olunmalıdır. Fazla tüylerin kırpılması ya da kaldırılması için yılda iki - dört defa İngiliz Cocker Spaniel’in profesyonel bir bakıma girmesi gerekli olabilir. Kulakları düzenli bir şekilde temizlenmelidir.

 • English Cocker Spaniel Karakter Yapısı

  İngiliz Cocker Spaniel çocuklarla iyi ilişkiler kurar, ancak daha önce de belirtildiği gibi bu cins ailesindeki belirli bir kişiye bağlı olur. İngiliz Cocker Spaniel havlayan bir köpek olarak bilinir, ancak havlama düzeyi ortalama derecededir. İngiliz Cocker Spaniel genellikle yeni arkadaşlarla kolaylıkla tanışır, ancak düzgün bir şekilde sosyalleştirilmediği sürece yabancılara şüpheyle yaklaşabilir. İngiliz Cocker Spaniel aynı zamanda kediler de dâhil olmak üzere ailelere ait evcil hayvanlarla iyi ilişkiler kurar. Diğer hayvanlarla ilişkilerini en iyi şekilde kurabilmesi için yavruluk dönemlerinde düzgün bir şekilde sosyalleştirilmelidir.

 • English Cocker Spaniel Tüy Yapısı

  İngiliz Cocker Spaniel’in kürkünün üst kısımlarında orta uzunlukta tüyler ve kafasında ise kısa boyutta tüyler bulunur. Tüyler bacaklarında, göğsünde, karnında ve kulaklarında birbirine dolanabilse de tüyleri genellikle kıvırcık değildir. İngiliz Cocker Spaniel’in kürkü çok farklı renklerde olabilir. Bu renkler arasında koyu siyah, koyu gri, kırmızı ya da beyaz da dahil olmak üzere bu renklerin bazılarının karışım hali yer alır. Eğer kürk sert olursa beyaz renkler yalnızca göğüs bölgesinde yer alır. Karşılık, siyah ya da koyu gri renkli köpeklerde bronz renklere genelde rastlanmaz.

 • English Cocker Spaniel Egzersiz İhtiyacı

  İngiliz Cocker Spaniel’in mutlu olması için günde üç defa yürüyüşe çıkarılması genellikle yeterlidir, ancak aynı zamanda kırsal bölgelerde serbestçe koşması için zaman zaman fırsat verilmesi gerekir. Çoğu yüzmekten gerçekten çok keyif alır.

 • English Cocker Spaniel Yaşam Ortamı

  Yeterince egzersiz imkanı tanınırsa aparmanda da yaşayabilir. En azından orta büyüklükte çevresi çitlerle çevrili bir bahçe idealdir.

 • English Cocker Spaniel Kökeni

  İngiliz Cocker Spaniel cinsi, İngiltere’de daha genel bir tür olan spaniel cinsi aracılığıyla dünyaya gelmiştir. Cinsler bölündüğünde yedi farklı tür ortaya çıkmıştır. Bu tüyler arasında İngiliz Springer, Cocker Spaniel, Clumber Spaniel, Sussex, Welsh Springer, Field ve Irish Water bulunmaktadır. Springer Spaniel ile Cocker Spaniel cinsler, yalnızca boyutları farklılaşarak bir süre boyunca aynı grupta bölünmüşlerdir. Bu durum 1892 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından bu cinslerin ayrı birer cins olduğunu kabul edene kadar devam etti. İngiliz Cocker Spaniel, saklanan hayvanların yerinden çıkarılması ve avcıların önüne sürülmesi için kullanılan bir av köpeğidir. “Cocker” ismi, İngiliz Cocker Spaniel cinsinin sıklıkla avlarını saklandığı yerden çıkardığı bir oyun olan Woodcock adından gelmektedir. İngiliz Cocker Spaniel tarafından sergilenen diğer yetenekler ise kurtarma, çeviklik, iz sürme, bekçilik ve üstün bağlılığıdır.

English Cocker Spaniel Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.