Goldendoodle Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 51 - 75 cm
  Dişi 48 - 70 cm
 • Ağırlık : Erkek 25 - 40 Kg
  Dişi 24 - 38 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10-15 yıl
BG 1
BG 1

Goldendoodle Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Tüyleri Dökülmez

  Alerjik reaksiyona karşı duyarlı hipoalerjenik köpek dostlarımız

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Dizayn bir ırka sahip olan Goldendoodle genetik olarak Golden Retriever ve Standart Poodle çiftleşmesinden oluşmaktadır. Boyut olarak büyük bir ırka sahip fakat tüy döküntüsü olmayan bir özelliktedir. Sempatik bir karaktere sahiptir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Goldendoodle Cinsi

  Goldendoodle cinsi zeki, arkadaş canlısı ve aile odaklı bir cinstir. Oldukça sosyal bir köpektir. Goldendoodle cinsi gelen kokulara bağlı olarak burnunun götürdüğü yere gider; bu yüzden kapalı bir bahçede bulunması önerilir. Oyun için her zaman hazır olurlar; çoğu Goldendoodle cinsi Golden Retriever cinsinin yeteneklerine sahiptir. Goldendoodle cinsinin yabancılara karşı da arkadaş canlısı olması, onu başarısız bir bekçi köpeği yapar. Goldendoodle cinsi sık sık havlamaz. Minyatür Poddle’lar ya da Oyuncak Poddlelar genellikle daha küçük olur. Bir melez olan Goldendoodle cinsleri çok farklı görünüşlere sahip olabilir. Poddle özelliklerini daha çok taşıyan türlerin genelde daha ince kürkü ve daha kısa çenesi olur, ancak Golden Retriever özelliklerini taşıyan türlerin daha geniş boynu ve daha uzun çenesi olur. Goldendoodle cinslerinin hem kısa hem de uzun kulakları olabilir; çoğunda V şeklinde alnından burnuna kadar bir çıkıntı olur.

 • Goldendoodle Eğitimi

  Goldendoodle zekidir ve eğitim aşamasında elinden geleni yaparak ustasını memnun etmeyi çok ister. Pozitif ikmal, en başarılı yaklaşım olabilmektedir.

 • Goldendoodle Bakımı

  Goldendoodlelar’ın her birkaç haftada bir düzenli olarak fırça ile taranması gerekir. Goldendoodlelar’ın ortalama yaşam ömrü 10-15 yıl arasıdır. Kalça displazisi (Topallama ya da eklem iltihabı sorunlarına yol açabilen kalça ekleminde sakatlık), kulak enfeksiyonu (özellikle uzun kulaklı köpeklerde) ve katarakt gibi göz hastalıklarını yer aldığı, Golden Retriever ve Poddle cinslerini etkileyen çoğu sağlık sorununa karşı hassaslardır, ancak karma melez olduğundan dolayı safkanlara göre bu gibi sağlık sorunlarına daha az yakalanırlar.

 • Goldendoodle Karakter Yapısı

  Goldendoodlelar ailesiyle birlikte olmayı sever. Çocuklarla, diğer hayvanlarla ve yabancılarla vakit geçirmekten, onları memnun etmekten hoşlanır. Sosyal köpeklerdir ve insanların içinde olmak çok ister.

 • Goldendoodle Tüy Yapısı

  Goldendoodle’ın kürkü Golden Retriever ile Poddle kürkünün karışımıdır. Oldukça kalın görünen dayanıklı tüyleri vardır. Kıvrımlı ya da düz olabilir ve çoğu vücudun orta bölgesinde bir yere doğru uzanır. Kırpılmadığı takdirde tüyler 4-7 in uzunluğuna kadar uzar. Poddle cinsinin aksine Goldendoodle cinsi 2 in’den daha kısa kırpılmamalıdır, çünkü kürk hem sıcağa hem de soğuğa karşı doğal bir koruma sağlar. Poddle etkisine bğalı olarak Goldendoodle cinsi beyaz, bronz, çikolata rengi, siyah, kırmızı, gümüş ya da bunların karışımı olmak üzere çok çeşitli renklerde dünyaya gelebilir. Aynı anneye ait yuvrularda çeşitli renk farklılıkları ve kürk özellikleri olabilir. Kaynak soya bağlı olarak Goldendoodle cinsi Poddle cinsi gibi az tüy dökebilir ya da hiç dökmez ya da Golden Retriever gibi kısmen tüy dökebilir. Genel olarak alt soylar, alerji sorunlarına karşı daha dayanıklıdır. Çoğu Poddle melezleri, yaşamlarının ilk yıllarında çeşitli kürk değişim evrelerinden geçer.

 • Goldendoodle Egzersiz İhtiyacı

  Goldendoodle iyi derecede egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Poddle ve Golden Retriever cinsleri suya karşı antipati beslemedikleri için bu cinslerin de çoğu yüzmekten keyif alır. Goldendoodle cinsleri çiftlikte ya da büyük bir şehirde yaşamaktan keyif alır. Günlük yürüyüşler ve oyun süreçleri ile yaşamlarını sürdürür.

 • Goldendoodle Yaşam Ortamı

  Bu ırk yeterli egzersiz ihtiyacı sağlandığında apartman ortamında yaşayabilir.

 • Goldendoodle Kökeni

  Goldendoodle, Golden Retriever ile Poodle (Kaniş köpeği) cinslerinin birleşmesi sonucu 1990’ların sonunda Kuzey Amerika’da türeyen bir cinstir. Poddle melezleri, karışık özelliklere sahip bir köpeğin dünyaya gelmesi ve Poodle’ın imzasının kürkünde yer almaması anlamına gelmektedir. Tüm diğer Poddle melezleri gibi Goldendoodle da pek çok isimden türemiştir ve bunlar arasında ‘Goldipoo’, ‘Goldenpoo’, ‘Groodle’, ‘Curly Golden’, ‘Goldenoodle’, ‘Goldoodle’ ya da ‘Gopoo’ kelimesine benzer başka kelimeler yer alır. Diğer ‘tasarımcı yavrular’ gibi Goldendoodle da son zamanlarda popülerlikten nasibini almıştır. Bir melez olan Goldendoodle, Amerikan Kennel Kulübü gibi safkan kayıtlarda yer alma hakkında sahip değildir. Ancak Amerikan Canine Melez Kulübü’nde yerini alabilir. Goldendoodle safkan sayılmaz, çünkü doğru beslenmez, yani tam olarak aynı özelliklerle tutarlı tavırlar sergilemez. Bazı besleyici köpekler, safkan bir Golden Retriever ile çiftleşerek Goldendoodle dünyaya getirir (ilk gen melezi olarak adlandırılır), ancak diğerleri Goldendoodlelar’ın Poddle ya ad Golden Retriever ile (melezleme) ya da diğer Goldendoodle cinsleri ile (çoklu nesil melezi olarak adlandırılır) çiftleşmesini sağlar. Farklı özelliklerdeki farklı melezler de dünyaya gelebilir.

Goldendoodle Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.