Gordon Setter Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Büyük Boy
 • Yükseklik : Erkek 61 - 69 cm
  Dişi 58 - 66 cm
 • Ağırlık : Erkek 25 - 36 Kg
  Dişi 20 - 32 Kg
 • Ortalama Yaşam : 10-12 yıl
BG 1
BG 1

Gordon Setter Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Dengeli bir karakter yapısına sahip olduğu için diğer setter gruplarına göre evde bakımı daha rahattır. Sadakatli bir yapıdadır. Günlük hareket enerjisini karşılayabilmek için serbest dolaşmaya daha çok ihtiyaç duymaktadır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Gordon Setter Cinsi

  Gordon Setter yüksek enerjili, sevecen ve şefkatli bir türdür. Mükemmel koku alma özelliğine sahip becerikli avcılardır. Gordon Setter kokularında çok nadir yanılabilir. Gordon Setter aynı zamanda koruma köpeği ve bekçi köpeği olarak da görev yapabilir. Gordon Setter tüm diğer soylar gibi sabit ve tutarlı bir kişi tarafından eğitim görmelidir. Liderlerinin pasif olduğunu düşünürlerde Gordon Setterlar inatçı da olabilir.

 • Gordon Setter Eğitimi

  Gordon Setter’ın erken yaşlarda eğitilmesi gerekir, çünkü yetişkin olduğunda kötü davranışların iyiye çevrilmesi zor olur. Gordon Setter sevecen bir tutumla tutarlı bir şekilde eğitilmelidir.

 • Gordon Setter Bakımı

  Gordon Setter’ın düzenli olarak fırça ile taranması gerekir. Yalnızca gerekli görüldüğünde yıkanmalıdır. Gordon Setter ortalama düzeyde tüy döker.

 • Gordon Setter Karakter Yapısı

  Gordon Setter sadık, kibar ve neşeli bir cinstir ve çok iyi aile ilişkileri kurar. Gordon Setter’in aynı zamanda çocuklarla da çok iyi ilişkiler kurduğu bilinir. Ayrıca her ne kadar baskın olmaya eğilimli de olsa diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. Gordon Setter çok sadıktır ve kendisini ailesine adar, ancak yabancılara karşı şüpheyle yaklaşır. Gordon Setter’ın doğasında avcılık vardır ve yakaladığı kokuları takip eder. Güvenli olmayan bir yerde Gordon Setter’inizi ipinden çözmemeniz de önemlidir.

 • Gordon Setter Tüy Yapısı

  Gordon Setter’in kürkü yumuşak ve parlaktır. Tüyleri dalgalı ya da düz olarak görülebilir. Gordon Setter’in bedeninin, kulaklarının, göğsünün altındaki tüyleri ve bacakları ile kuyruğunun arkasındaki tüyleri daha uzun ve sıktır. Gordon Setter cinsi sadece siyah ya da bronz renkte olur. Gordon Setter, bu renk kombinasyonu ile ortaya çıkan tek türdür. Bronz işaretleri kastane ya da mahun şeklinde görülebilir ve genelde gözlerinin altında, çenesinin yakınlarında ortaya çıkabilir. İki farklı işaret de göğsünde, bacaklarında ve kalçasında ortaya çıkabilir. Gordon Setter’in göğsünde küçük ve beyaz bir işaretin ortaya çıkması normaldir.

 • Gordon Setter Egzersiz İhtiyacı

  Gordon Setter çok yüksek enerjiye sahiptir ve düzenli olarak uzun egzersizler yapmalıdır. Gordon Setter’in düzgün bir şekilde eğitim almaması durumunda saldırgan ve yıkıcı olması imkansız değildir. Gordon Setter’in düzenli olarak yürüyüşlere çıkarılması ya da koşturulması, aynı zamanda geniş ve kapalı bir alanda oynamasına izin verilmesi tavsiye edilir.

 • Gordon Setter Yaşam Ortamı

  Bol bol egzersiz yapma imkanı sunulursa apartman hayatı için uygun olabilir.

 • Gordon Setter Kökeni

  Gordon Setter, 17. yüzyılda İskoçya’da tanınan geniş bir soydur. Bu soy, Gordon 4. Alexander tarafından 19. yüzyılda mükemmel bir av köpeği sıfatıyla ünlendirilmiştir. Gordon Setter çoğunlukla keklik, sülün, kayın tavuğu, yelve, çulluk, bıldırcın ya da Afrika tavuğu gibi kuş türlerinin avlanması için kullanılır. Tüm bu kuşlar tehdit algıladıklarında uçmak yerine kendilerini gizlemeyi tercih eder, böylece Gordon Setter da onun yerini tespit ederek sahiplerine yardımcı olur. Gordon Setter iyi bir av köpeğidir, çünkü dayanıklılıkları fazladır ve çok iyi koku alırlar. İklim şartları fark etmeksizin bu cinsler avcılıkla iyi olsalar da koşuda yer tespit etme kadar iyi olmadıklarından dolayı ünlerini popülerliğini kaybetmeye başlamışlardır. Gordon Setter yine de bekçilik, iz sürme ve koruma becerileri ile başına avcının yanında çok iyi bir destekçi olur. Gordon Setter ilk defa 1884 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından tanınmıştır ve Irish Setter soyunun ortaya çıkmasına da destek olan türlerden biridir.

Gordon Setter Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.