Jack Russell Terrier Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Küçük Boy
 • Yükseklik : Erkek 25 – 38 cm
  Dişi 23 – 35 cm
 • Ağırlık : Erkek 6– 8 Kg
  Dişi 6 – 8 Kg
 • Ortalama Yaşam : 15-20 yıl
BG 1
BG 1

Jack Russell Terrier Irkının Genel Özellikleri

Oldukça hareketli olan Jack Russell’ı evde bakmak isteyenler bolca egzersiz yaptırmalıdır. Hareketli ve korkusuz olan bu ırk, ilgi görmediğinde bulunduğu ortama zarar verebilir. Eğlenceli ve cesur olan Jack Russell’lar inatçı bir karaktere sahip olduğundan eğitimlerinde sabırlı davranılmalıdır. 

Diğer köpek ırkları ile anlaşamamasına karşın çocuklarla çok iyi anlaşan Jack Russell ırkı köpeklerin kökeni 1795 İngiltere'sine dayanır. Birçok köpeğin anavatanı tıpkı Jack Russell ırkının vatanı gibi İngiltere’dir. Bu durumun asıl sebebi İngilizlerin kopeklere olan aşırı düşkünlüğüdür. Jack Russell ırkı köpeğin hikayesi de 1795 İngiltere’sinde Oxford ilahiyat öğrencisi olan Jack Rusell'in Trupm ismine sahip olan Terrier ile karşılaşması ile başlar. Jack Russell, İlahiyat okumasına rağmen ava olan merakı da azımsanmayacak derecede olduğu için tilki avı yapacak bir köpek yetiştirmek istiyordur. Bu durumla birlikte Jack’in Tramp Terrier ırkı köpekle karşılaşmış olması Jack Russell ırkının ortaya çıkmasına önayak olur. Bu durum 19.yy’da meydana gelmiş olsa da bu köpek ırkının ünü daha sonraları anlaşılmış.

Jack Russell Irkının Köklü Geçmişi

Gücü kuvveti yerinde Jack Russell ırkı çevik köpeğini bulan Jack Russel; bu ırkın yani sıra birçok köpek ırkını oluşturmayı başarmıştır. Jack Russell ırkına mensup köpekleri tilki avlamak amacı ile ürettiği bu ırkı muhtemelen Fox Terrier, eski tip bulldog, Lakeland Terriyerinin yanı sıra tahminde bulunulmayan pek çok tür ile daha karıştırıldığı düşünülür. Parson papaz anlamına gelen ve önceleri Jack Russell köpeğinin de adında yer alan bir kelimedir.

Rahip Jack tarafından oluşumu sağlanan bu tür, atalarından olan Fox Terriyer'in başına gelen değişimlerden uzak kalmayı başararak günümüze ilk günkü gibi gelmiştir. Çevikliği ve karakter özellikleri sayesinde koruma altına alınan bir tür olmuştur. Koruma altına alınması oluşumunun ardından hemen meydana gelmiyor olsa dahi günümüze kadar bir değişime uğramadan gelmesine yetmiştir.

Jack Russell Irkı Nasıl Ortaya Çıktı?

Oxford İlahiyat mezunu Rahip Jack Russell‘in tilki avına olan merakı sayesinde oluşan bir köpek ırkıdır. Rahip Jack Russell başta Fox Terrier ırkı köpek ve tıp bulldog ırkı köpeğin karışımından elde ettiği yavruları geliştirerek özellikleri doğrultusunda farklı köpek türlerinin de karışımından yararlandı. Ve 1800 yılında oluşumu tamamlanan bu çevik hayvan koruma altında sürdürdüğü yaşamı sayesinde günümüze kadar oluştuğu ilk günkü özelliklerini koruyarak gelir.

Birbirinden farklı pek çok ırkın karışımı ile tilki avına uygun olarak oluşturulmaya çalışılan Jack Russell ırkı köpekler, Rahip Jack Russell’in titiz çalışmaları sayesinde performansı beklenenin üstünde bir köpek olarak oluşmuştur. Boyutunun pek çok köpek ırkına kıyasla bakıldığında küçük kaldığı görülür. Bu duruma rağmen son derece fazla bir enerjiye sahip olan köpek, sürekli hareket etmeyi çok sever. Ani çıkışları ve manevralı hareketleri sayesinde her zaman dikkat çeken bir ırktır. Son derece zeki davranışları bulunan bu ırk, yalnızca tilki avı değil pek çok açıdan görevde kullanılmıştır. Yalnızca 19. yüzyılda değil günümüzde de hala etkin rol oynar. Bunlardan en bilineni ve bir ikon da oluşturan “maske” filmidir. Bu filmde gösterdiği başarı sayesinde yapımda rol alan Jack Russell ırkı köpeğin Oscar ödülü alması için öneride bulunanlar dahi olmuştur.

Jack Russell Irkı İlk Ne Olarak Kullanıldı?

Jack Russell'in elde etmek istediği köpek ırkı için aklında her zaman tilki avına yatkın olması vardı. Vücut özelliklerinin kompakt olması omuzların geniş, göğüsün orantılı eller tarafından rahatça açılabilecek kadar küçük olması, bacakların düz olması ve tam anlamıyla tilki avına uygunluğu için gerekli etmenlerdendir. Bunların yanı sıra Jack Russell ırkı köpeklerinin çevik olması ve esnek bir yapıda olması da gereklidir. Çünkü yer altında manevra yapmasına gereken yerlerde avantaja sahip olması mühimdir. Bu özellik ile köpek dar alanlarda, toprak altında avının izini rahat sürer. Aynı zamanda son derece kolay bir şekilde avını alt edebilir. Bu kullanım alanı için elde edilmek istenen ırkın gelişimi için tilki önemli bir yer tutar. Tilkinin girip çıkacağı alanlara rahatlıkla girip çıkan bir tür elde etmek ekstra avantaj sağlar. Bunun yanı sıra rakun ve dağ sıçanı avı için de kullanılmış bir türdür. Tüm bunların haricinde taş ocaklarında da rol almışlıkları vardır. Zekâ yönünden ileri bir seviyede olan Jack Rusell ırkı köpekler, eğitim durumlarına göre daha çeşitli görevlerde de yer alabilir. Pek çok bakımdan çok verimli bir köpek ırkı olduğunu kabul etmek gerekir.

 

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Oldukça hareketli olan Jack Russell’ı evde bakmak isteyenler bolca egzersiz yaptırmalıdır. Hareketli ve korkusuz olan bu ırk, ilgi görmediğinde bulunduğu ortama zarar verebilir. Eğlenceli ve cesur olan Jack Russell’lar inatçı bir karaktere sahip olduğundan eğitimlerinde sabırlı davranılmalıdır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Jack Russell Terrier Cinsi

  Yavruyken sosyalleştirilmeliler ve köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Av köpeği iç güdüsü olduğunda bir gün onu kedinizi kovalarken bile bulabilirsiniz.Boyutlarına bakmaksızın diğer köpeklere üstün çıkabilirler. Korkusuz olmaları ile bilinirler. Havlamarından dolayı ayırd edici olurlar. Düz kafası, küçük gözleri; V şeklinde yüze doğru inen kulakları; makas yada normal dişleri (makas daha iyidir) vardır. Jack Russell Terrierler'in düz sırtı, yüksek duruşlu kuyruğu; küçük yuvarlak kedi ayakları vardır. Ön bacakları düz ve güçlü olmalıdır.

 • Jack Russell Terrier Eğitimi

  Çok çabuk öğrenmekle birlikte bildiği yoldan şaşmaz. Denge ve sabır anahtar kavramdır. Cazibesine kapılınmamalıdır. Yarışmalara katılabilecek, bir çok oyun öğrenebilen kapasitede bir ırktır.

 • Jack Russell Terrier Bakımı

  Jack Russellar'ın tüy tipi az bakım gerektirir. Jack Russell Terrier ırkı tüy dökerken ölü kılları temizlemek için kauçuk bir fırça ile taranmalıdır. Sağlıklı olmaları halinde 15 - 20 yıl arası ömürleri bulunmaktadır.

 • Jack Russell Terrier Karakter Yapısı

  Karakter: Bazen aşırı olsa da çok cesur köpeklerdir. Gözlemi seven, mutlu, kendine güvenen bir yapısı vardır. Onunla birlikte egzersiz yapabilecek azimli insanlara uygun bir köpek ırkıdır. Sahiplerine karşı kibar ve sevgi dolu olurlar. Ancak diğer bir yandan kötü davranıldığında karşısında çocuk bile olsa kendilerini savunmaktan çekinmezler.

 • Jack Russell Terrier Tüy Yapısı

  Tüy bakımından çok çeşitlidir. Kısa tüylü olanlarının tüyleri 1 cm civarında, pürüzsüz ve kalındır ve bütün vücudu kaplar. Uzun tüylü olanlarının ise 10 cm'lik iki tüy tabakası vardır. İki tüy çeşitinin karışımı olan durumlar da vardır. Hepsi yoğundur. Tüylerinin yarısından fazlası beyaz yanında ten rengi, siyah, limon yada üç renkten oluşan şekiller de olabilir. Bu şekillerin baş etrafında ve kuyruk sokumunda olması daha uygundur.

 • Jack Russell Terrier Egzersiz İhtiyacı

  Tükenmez bir enerji yoğunluğuna sahiptir. Enerjisini sarj etmesi için uygun olanaklar sağlanmalıdır. Kapma-yakalama, çeşitli oyunlar oynamalı be koşmalıdır. Havlama, eşeleme gibi davranışlar egzersize ihtiyaç olduğunu göstermenin yollarındandır. Apartman hayatını sevmezler bunun aksine koşabilecekleri bahçeli bir ev çok daha uygundur. Tasma ipine bağlı olmadığı zamanlarda göz altında bulundurumalıdır çünkü av iç güdüleri ağır basabilir; herhangi bir sorunda kaçıp günlerce ortalarda görünmedikler olmuştur bu yüzden gözetim iyi olmalıdır.

 • Jack Russell Terrier Yaşam Ortamı

  Jack Russell yeterli antreman olanağı sağlanırsa apartmanda yaşayabilir. Ev içerisinde olduça hareketlidir.

 • Jack Russell Terrier Kökeni

  Jack Russell Terrier ırkı ismini İngiltere'de 19. yüzyılın ortalarında yaşamış olan bir tilki avcısının ismi olan Reverend John Russell'dan almıştır. Reverand John Russell teriyerleri bir at kadar hızlı koşabilen ve tilki öldürebilen bir köpek ırkı yetiştirmek için çiftleştirmiştir. Başarılı da oldu ve ortaya çıkan ırk büyük ilgi uyandırdı. Gösteriden daha çok av köpeği olmasıyla ün kazanmıştır.

Jack Russell Terrier Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Jack Russell ırkı köpeklerin tüylerinin kısa olması sebebiyle bakımları son derece kolaydır. Bakımı açısından diğer türler ile kıyas yapılacak olursa çok az köpeğin bakımının Jack Russell ırkı köpeğin bakımından daha kolay olduğu söylenir. Yoğun ve çabuk azalmayan enerjilerinden dolayı ihtiyaçları olan hem vitamin hem mineral hem de proteini düzenli vermek gerekir. İhtiyaçlarının düzenli karşılanması dahilinde normal koşullarda da az olan tüy dökülmelerinde bir artış gözlenmez. Bu sayede haftada bir cilt bakımı yeterli gelir. 

Çok yüksek bir zekaya sahip bu küçük hayvanların eğitimi de özünde zor değildir. Bu eğitim esnasında gerekli sabır gösterilir ise çabuk karlar. Çevik ve enerjik olan bu cinse mensup köpeklerin zapt edilmesi biraz zorluk barındırır. Eğer eğitim aşamasında tatlı ve şımarık hallerine karşı taviz verilirse yönetimi ellerine çok rahatlık ile alırlar. Yönetim eline geçen Jack Russell ırkı köpekleri, bu durum sebebiyle çok kolay alacağı eğitim içerisinde bir sürü sıkıntı çıkarır. Bu da sürecin uzamasına yol açar. Bakımı için son derece büyük bir öneme sahip olan köpek eğitiminin bu olumsuz yönleri göz önünde bulundurulduğu zaman özellikle ilk etapta bu alanda işi uzman kişiye bırakmak en doğru karar kabul edilir. 


Jack Russell cinsi köpekler ne kadar çocuklar ile iyi anlaşıyor olsa dahi diğer tür hayvanlar ve farklı ırktaki köpekler ile aynı durum söz konusu değildir. Bu durumun yanı sıra çok fazla havlayan bu hayvanın apartmanda beslenmesi de tavsiye edilmez. Bir başkasının ya da sokaktan geçen bir hayvanın zarar görmesine dahi sebep olabilir. Çok fazla havlamasından dolayı rahatsız olan komşular ve mahalle halkından tepki alması da muhtemeldir. Eğer havlaması ve yabancılara karşı olan tavırları için gerekli önlemler alınır ise kendi yapısal özelliklerinden dolayı bir sıkıntı çekmeden apartmanda beklenebilir. Normal şartlarda son derece sevimli olan Jack Russell ırkı köpeğin apartman sakinleri tarafından sevilmesi de muhtemeldir. Bu yüzden köpeğin sesinin çok çıktığını ve diğer hayvanlar ile olan iletişimini baştan anlatıp kabul edilmesini sağlamak köpeğin apartmanda bakımı adına kolaylık sağlar.

Jack Russell ırkı köpekler, boyutlarının küçük olmasına karşın bünyelerinde barındırdıkları şaşırtıcı miktarda fazla olan enerjinin getirisinden dolayı çok fazla havlarlar. Son derece zeki ve aynı zamanda iyi birer oyuncu olan Jack Russell ırkı köpeklerin sahipleriyle iletişimde olma biçimleri şüphesiz havlamalarıdır. Havlayarak ve sıçrama hareketleriyle sahibinin dikkatini üzerine çeken zeki köpekler, enerjilerini kullanmak için bazen bir oyun bazen de yürüyüş ister. Çok fazla gürültü oluşturan bu durum, bazı zamanlar sıkıntılara yol açar. Apartmanda bakmak için Jack Russell ırkı, son derece gürültülü bir köpek ırkıdır. Havlama sesinden rahatsızlık duyan kişiler köpek hakkında şikayette bulunma ihtimali yüksektir. Bu durumda ise şüphesiz ki pek çok sorun baş gösterme ihtimali vardır.


Jack Russell ırkı köpeklerin yemek menüsünü tek tip yiyecekler ile oluşturmaktan kaçınmak gerekir. Yavru olanlarına belirli aralıklarla haşlanmış yumurtaya kadar protein ve vitamin oranı yüksek yiyecekler vermek önemlidir. Daha sonralarında konserve ile beslenmeye başlanmış olsa dahi hafta da en az iki gün farklı öğünler sunulmalıdır. Haşlanmış pirinç ve sebzeler bu öğün için birer tercih olabilir. Eğer Jack Russell ırkına mensup köpeklerin, çeşitli vitamin ve protein oranlarındaki yiyeceklerden beslenmesi sağlanmaz ise birtakım gelişim sorunları ortaya çıkar. Çok fazla enerji barındıran bu köpeğin hastalanması güçten düşerek hareketlerinin kısıtlanmasına yol açar. Enerjisini kullanamayan köpeklerde hem düzenli hem de dengeli beslenmede yaşadığı eksiklik ile oluşan rahatsızlıklar farklı boyutlar kazanabilir. 


Son derece enerjik olan Jack Russell ırkına mensup köpekler, her anlarını adeta tetikte yaşarlar. En ufak bir çıtırtı ya da ortam değişikliği onları uykusundan edebilir. Uyku ve uyanıklık durumları incelendiği zaman Jack Russell köpeklerin uykuya düşkün olmadıkları rahatlıkla söylenir. Enerjilerini iyice attıktan sonra ise kaliteli bir uyku çekebilen bu köpekler günde ortalama 12 saate kadar uyuyabilirler.

Yalnızca çocuklara ayrı bir tolerans sınıfı açan Jack Russell ırkı köpekler özellikle de yabancı buldukları kişilere karşı son derece asabi olabilirler. Ani olarak saldırıya geçebilen bu cins köpekler yabancı şekilde algıladıkları hayvanı ya da kişiyi ısırıp kendilerine özgü sesler ile geri püskürtmeli çalışırlar. Yalnızca yabancı olarak algıladıkları varlıkları geri göndermek için ısırmaz. Aynı zamanda etrafındaki nesneleri, varlıkları tanımak ve öğrenmek için de ısırma eylemi gösterebilirler. Jack Russell ırkı bir köpek özellikle de yavru olduğu dönemde ısırıyor ise ona kızmak doğru olmaz. Kızıldığı takdirde bu davranış onlarda kalıcı travmalara sebep olur. Ama kızmadan onları eğitmek amacı ile oradan uzaklaştırmak büyüdükçe bu huyundan ve diğer kötü alışkanlıklarından vazgeçmesini sağlar.


Evine Jack Russell ırkı bir köpek alıp getirdikleri andan itibaren sahiplerinin mutlaka tuvalet eğitimi için kolları sıvamaları gerekir. Aksi takdirde bu süreç, daha zorlu ve uzun bir hale gelebilir. Onu eve getirmeden önce tuvaletini yapacağı alanı ayarlamakta fayda vardır. Köpek eve geldiği dakikadan onu hemen oraya götürmek gerekir. Bu aciliyetin sebebi ise genel olarak tüm köpek ırklarının ortak özelliği şeklinde de bilinen; ortama sahip oldukları anlamını göstermek için idrarlarını yapıyor olmalarıdır. Bu durumu daha önceden araştırıp ona göre ilk tuvalet yerinin ayarlanıp buraya yapması için çaba gösterilmesi gerekir. Tuvalete gittiği zamanlarda Jack Russell köpeklere verilen hediyeler bu durumun hız kazanması adına son derece önemlidir. Köpek tamamen eve ve tuvalete uyum sağlayana kadar da sahibi tarafından sürekli şekilde izlenmelidir. Gerekli durumlarda ise yönlendirilmeler yapılmalıdır.

Denize girmelerine özel bir rahatsızlık bulunmadığı müddetçe bir sakınca bulunmayan Jack Russell cinsi köpeklerin denizden korkmak ya da girememek gibi kimi köpek türlerinde bulunan özel bir durum söz konusu değildir. Son derece zeki olduklarından sürekli geliştirilmesi ve eğitim verilmesi durumunda bu tür, yüzme konusunda da son derece başarılı noktalara gelir. Boyutuna oran ile çok fazlasına sahip olduğu enerjinin kullanımı için yüzme; en ideal aktiviteler arasında ilk sıralarda yer alır. Özellikle yaz aylarında sıcak bölgelerde yaşam sürdüren köpeklerin huysuzlanmaması için yüzme, bir tercih olarak kullanılabilir. Çevik köpekler arasında kabul edilen Jack Russell, gelişmiş zekası ile çok çabuk öğrendiği yüzme aktivitesinde bulunarak kaslarını geliştirip daha çevik ve daha hızlı bir yapı kazanır. Aynı zamanda sıcaklardan kaynaklı huysuzluklar da yaşamaz.

Jack Rusell ırkı köpeklerin tüyleri çok uzun değildir. En kısa 1 cm, en uzun da 10 cm arasında değişen bir tüy boyu vardır. Buna rağmen son derece sık yapıda olan ve beyaz ile kahverengi tüyleri sahip bu hayvanlar çok tüy dökmez. Tüy dökme dönemleri dışında da devam edebilen bu durum hem düzenli hem de dengeli beslenme ile çözüme ulaştırılır. Aynı zamanda günlük olarak tüylerinin taranması sayesinde de olumsuz bir etki yaratmaz. Elbette bunlara ek olarak köpeğin sağlık durumunu araştırıp ona alerji veren bir yiyecek olup olmadığını tespit etmek önemlidir. Özenle ve dikkatle bakılan Jack Russell ırkı köpeğin bu ekstrem durumlara sahip olmaması demek tüy dökülmesinin çok fazla ve önlenemez olmayacağını belirtir.


Jack Russell’in oluşmasında pek çok ırktan köpeğin karışımından yararlanılmıştır. Asıl oluşturulma amacı tilki avıdır. Bu nedenle bu işlerde kullanılan köpeklerin baskın karakterine göre tercihte bulunulmuştur. Bu bahsedilen karakterlerden bazıları; çevik, hızlı, kuvvetli refleksler ve zeki olmak gibi özellikler şeklindedir. Bu karakterler de göz önüne alınarak Rahip Jack Russell’in kullandığı köpek ırkları Fox Terrier, eski tip bulldog, Lakeland Terriyer gibi istediği özelliklere sahip olan ırklardır. Bahsedilen ırkları yalnızca bir kısmını oluşturur. Bunun yanı sıra bilinmeyen daha pek çok ırkın bulunma ihtimali de muhtemeldir.

Jack Russell ırkı köpekler de diğer tüm köpek ırklarında olduğu gibi havlama eylemini bir iletişim aracı olarak kullanılır. Bu iletişim aracı ile köpekler birbirinin nerede olduğunu ve ne yaptığını anlar. Ancak nerede olduğunu anlaması için tek yol uluma ya da havlama değildir. Son derece keskin burun yapısına sahip olan bu köpekler, koku alma ile de canlı ya da cansız pek çok şeyin yerini kolayca tespit edebilir. 

Uluma, köpekler için yalnızca bir iletişim aracı değildir. Uyuyan köpeğin bir yerinde yara ya da ezilme olmuş olabilir. Hastalık anında çıkardığı uluma sesi normal zaman dilimindeki çıkardığı sesten daha kısa ve kesik şekilde olur. Depresyon yalnızca insanlar için değil hayvanlarda hatta Jack Russell ırkı köpeklerde de görülebilir. Yalnız kaldıkları zamanlarda depresif yapıdan ötürü uzun ulumalar gerçekleştirirler. Günümüzde bu tür ulumalar en yaygın olanlarındandır. Çünkü evde bakılan köpekler sahiplerinin işe ya da farklı yere gitmesi üzerine günlerinin büyük kısmında yalnız kalmış olurlar. Bu da çoğu zaman uluma eylemini ortaya çıkarır.


Köpeğinin erkek veya dişi olduğunu anlamak isteyen bir kişi; 2 aylık olmasını beklemelidir. İki aylık olan bir köpeği düz bir zemine yatırıp, kuyruk bölgesinden başlayıp karın bölgesine devam eden çizgiyi takip ederek bakmak yeterlidir. Erkek köpeklerde kuyruk ve karın bölgeleri arasında yer alan göbek kordonunun biraz altında hafif bir şişlik ile kendisini belli eden erkek köpek organı görülür. Zamanla köpeğin gelişimi ile doğru orantılı halde daha belirgin bir hal alır. Köpeğin erkek köpek organı ilen göbek kordonunun karıştırılmaması için göbek boşluğundan bulunan yapının göbek kordonu olduğuna, karna yakın yerdeki şişliğin ise erkek köpek organı olduğuna dikkat edilmelidir. Dişi köpek organı da göbek bölgesinde ve kuyruk bölgesin arasında bulunan çizgi takip edilerek anlaşılır. Eğer köpek dişi ise anüsün üstünde çizgiyle ortadan ayrılmış bir boşluk görülür.

Jack Russell ırkı köpeklerin cinsiyeti yalnızca cinsiyet hormonları ile belli olmaz. Köpeğin cinsiyetini öğrenmek için bazen karakter özelliklerine de bakmak yeterli gelebilir. Köpeğin cinsiyeti için dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi vücut yapısıdır. Kemikleri iri ve kaslı gözüken köpekler genellikle erkektir. Dişiler ise erkek köpeklere nazaran daha minyon gözükür. Dişi köpekler daha erken dönemde yetişkinliğe girerler. Bunun yanı sıra daha kırılgan ve hassas yapıya sahiptirler. Erkek köpekler daha saldırgan ve korumacı bir yapıya sahip olur. Anaç dişilerde bu özellikler uysallık ve çekingenlik arkasında kalır. Hakimiyeti sahibinin eline çabuk veren uysal köpeklerin cinsiyeti genel olarak dişidir. Erkek köpeklerde ise bu durum çoğu zaman tam tersi şekilde işler. Özgür olmak ve hâkimiyeti kendilerinin sağlaması adına direnen bir köpek var ise bunun cinsiyeti çok büyük ihtimalle erkektir. Verilen emri yerine getirmemek, asi davranmak ya da eğitilmesi için gereğinden fazla zaman harcanmasına sebep olan köpeğin cinsiyeti de genel olarak köpektir.


Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.