Jack Russell Terrier Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Küçük Boy
 • Yükseklik : Erkek 25 – 38 cm
  Dişi 23 – 35 cm
 • Ağırlık : Erkek 6– 8 Kg
  Dişi 6 – 8 Kg
 • Ortalama Yaşam : 15-20 yıl
BG 1
BG 1

Jack Russell Terrier Irkının Genel Özellikleri

Oldukça hareketli olan Jack Russell’ı evde bakmak isteyenler bolca egzersiz yaptırmalıdır. Hareketli ve korkusuz olan bu ırk, ilgi görmediğinde bulunduğu ortama zarar verebilir. Eğlenceli ve cesur olan Jack Russell’lar inatçı bir karaktere sahip olduğundan eğitimlerinde sabırlı davranılmalıdır. 

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Evine Düşkün

  Evcimen halleriyle varolan, yaşamlarında yerlerini benimseyenler

 • Pets
 • Oyuncak Sever

  Oynamaya bayılan, özel eşyalarıyla zaman geçirmekten keyif alanlar

 • Pets
 • Arkadaşlık Kurar

  Sosyalliği seven, uyumlu yapılarıyla dikkat çekerler

Rozet

CAN'DAN DOSTLAR

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, Jack Russell Terrier ırkını anlatıyor

cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Oldukça hareketli olan Jack Russell’ı evde bakmak isteyenler bolca egzersiz yaptırmalıdır. Hareketli ve korkusuz olan bu ırk, ilgi görmediğinde bulunduğu ortama zarar verebilir. Eğlenceli ve cesur olan Jack Russell’lar inatçı bir karaktere sahip olduğundan eğitimlerinde sabırlı davranılmalıdır.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Jack Russell Terrier Cinsi

  Yavruyken sosyalleştirilmeliler ve köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Av köpeği iç güdüsü olduğunda bir gün onu kedinizi kovalarken bile bulabilirsiniz.Boyutlarına bakmaksızın diğer köpeklere üstün çıkabilirler. Korkusuz olmaları ile bilinirler. Havlamarından dolayı ayırd edici olurlar. Düz kafası, küçük gözleri; V şeklinde yüze doğru inen kulakları; makas yada normal dişleri (makas daha iyidir) vardır. Jack Russell Terrierler'in düz sırtı, yüksek duruşlu kuyruğu; küçük yuvarlak kedi ayakları vardır. Ön bacakları düz ve güçlü olmalıdır.

 • Jack Russell Terrier Eğitimi

  Çok çabuk öğrenmekle birlikte bildiği yoldan şaşmaz. Denge ve sabır anahtar kavramdır. Cazibesine kapılınmamalıdır. Yarışmalara katılabilecek, bir çok oyun öğrenebilen kapasitede bir ırktır.

 • Jack Russell Terrier Bakımı

  Jack Russellar'ın tüy tipi az bakım gerektirir. Jack Russell Terrier ırkı tüy dökerken ölü kılları temizlemek için kauçuk bir fırça ile taranmalıdır. Sağlıklı olmaları halinde 15 - 20 yıl arası ömürleri bulunmaktadır.

 • Jack Russell Terrier Karakter Yapısı

  Karakter: Bazen aşırı olsa da çok cesur köpeklerdir. Gözlemi seven, mutlu, kendine güvenen bir yapısı vardır. Onunla birlikte egzersiz yapabilecek azimli insanlara uygun bir köpek ırkıdır. Sahiplerine karşı kibar ve sevgi dolu olurlar. Ancak diğer bir yandan kötü davranıldığında karşısında çocuk bile olsa kendilerini savunmaktan çekinmezler.

 • Jack Russell Terrier Tüy Yapısı

  Tüy bakımından çok çeşitlidir. Kısa tüylü olanlarının tüyleri 1 cm civarında, pürüzsüz ve kalındır ve bütün vücudu kaplar. Uzun tüylü olanlarının ise 10 cm'lik iki tüy tabakası vardır. İki tüy çeşitinin karışımı olan durumlar da vardır. Hepsi yoğundur. Tüylerinin yarısından fazlası beyaz yanında ten rengi, siyah, limon yada üç renkten oluşan şekiller de olabilir. Bu şekillerin baş etrafında ve kuyruk sokumunda olması daha uygundur.

 • Jack Russell Terrier Egzersiz İhtiyacı

  Tükenmez bir enerji yoğunluğuna sahiptir. Enerjisini sarj etmesi için uygun olanaklar sağlanmalıdır. Kapma-yakalama, çeşitli oyunlar oynamalı be koşmalıdır. Havlama, eşeleme gibi davranışlar egzersize ihtiyaç olduğunu göstermenin yollarındandır. Apartman hayatını sevmezler bunun aksine koşabilecekleri bahçeli bir ev çok daha uygundur. Tasma ipine bağlı olmadığı zamanlarda göz altında bulundurumalıdır çünkü av iç güdüleri ağır basabilir; herhangi bir sorunda kaçıp günlerce ortalarda görünmedikler olmuştur bu yüzden gözetim iyi olmalıdır.

 • Jack Russell Terrier Yaşam Ortamı

  Jack Russell yeterli antreman olanağı sağlanırsa apartmanda yaşayabilir. Ev içerisinde olduça hareketlidir.

 • Jack Russell Terrier Kökeni

  Jack Russell Terrier ırkı ismini İngiltere'de 19. yüzyılın ortalarında yaşamış olan bir tilki avcısının ismi olan Reverend John Russell'dan almıştır. Reverand John Russell teriyerleri bir at kadar hızlı koşabilen ve tilki öldürebilen bir köpek ırkı yetiştirmek için çiftleştirmiştir. Başarılı da oldu ve ortaya çıkan ırk büyük ilgi uyandırdı. Gösteriden daha çok av köpeği olmasıyla ün kazanmıştır.

Jack Russell Terrier Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.