Pembroke Welsh Corgi Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Küçük Boy
 • Yükseklik : Erkek 25 - 30 cm
  Dişi 24 - 28 cm
 • Ağırlık : Erkek 12 - 14 Kg
  Dişi 11,5 - 13,5 Kg
 • Ortalama Yaşam : 12 - 15 yıl
BG 1
BG 1

Pembroke Welsh Corgi Irkının Genel Özellikleri

 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

Rozet

CAN'DAN DOSTLAR

Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy, Pembroke Welsh Corgi ırkını anlatıyor

cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Sahibini mutlu etmekten mutluluk duyan bir özelliğe sahip olduğu için eğitime çok iyi cevap vermektedir. Pembroke, diğer cinsi olan Cardigan'a göre daha insan canlısı, daha uysal ve sosyaldir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Pembroke Welsh Corgi Cinsi

  Pembroke Welsh Corgi, ailesiyle sıkı ilişkiler kuran enerjik bir köpektir. Cesur, zeki, uyanık ve özgüvenli bir köpektir. Pembroke Welsh Corgi, Cardigan Welsh Corgi ile kıyaslandığında biraz daha az agresif ve daha sakindir. Arada sırada havlar ve iyi bekçilik yapar. Pembroke Welsh Corgi yassı bir kafatası ve geniş, ağır, dik ve yuvarlak kulakları vardır. Pembroke Welsh Corgiler’in yuvarlak ve doğal, kısa kuyrukları vardır; doğal kısa kuyrukları son zamanlarda daha fazla tanınmaya başlanmıştır, çünkü bazı ülkelerde kuyrukların sonradan kısaltılması yasaklanmaktadır. Pembroke Welsh Corgi daha küçük boyutu, uzun kuyruklarının olmayıiı ve genel olarak tilkiye daha çok benzemelerinden dolayı Cardigan Welsh Corgi cinsinden ayrılır.

 • Pembroke Welsh Corgi Eğitimi

  Pembroke Welsh Corgi’nin zekası sayesinde eğitimleri de çok kolay olur. Pembroke Welsh Corgi’ler öğrenmeye istekli ve kendisinden bekleneni hızlı bir şekilde anlayabilen köpeklerdir. Pembroke Welsh Corgi, çoban köpekliği ve çeviklik gerektiren sporlar gibi köpek sporlarında başarılıdır. Kendiliğinden gelen patileri ile vurma özelliklerini atlatmalarına yardımcı olmak için yavruluk dönemlerinde patileri sık sık tutulmalıdır.

 • Pembroke Welsh Corgi Bakımı

  Pembroke Welsh Corgi, ölü tüylerin kaldırılması için ara sıra fırçalanmalı ve yalnızca gerekli görüldüğünde yıkanmalıdır. Ortalama 12-15 yıl ömürleri vardır. Pembroke’un uzun vücut şeklinden dolayı omurilik sorunlarına ve eklem hastalıklarına karşı hassas olurlar. Pembroke Welsh Corgi cinsinde obezite, ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebileceğinden dolayı düzenli olarak beslenmesi ve egzersiz yapması çok önemlidir. Pembroke Welsh Corgi cinsi için bir diğer olası sağlık sorunu ise köpeklere ait dejeneratif omurilik hastalığıdır ve eğer köpek ayakta dururken ayakları birbirine normalin dışında yakın olursa bu hastalık ortaya çıkabilir. Pembroke Welsh Corgi dışarıda yaşayabilir ancak yaşamını kapalı kapılar ardında ailesiyle geçirmeyi ve bahçelerde oynamayı tercih eder.

 • Pembroke Welsh Corgi Karakter Yapısı

  Pembroke Welsh Corgi’ler saygı gördüğü sürece çocuklarla iyi anlaşır; bazıları insanların topuklarını ısırabilir. Pembroke’lar sosyalleştiği müddetçe genç yaşlarında kedilerle ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır, ancak diğer köpeklerde çok iyi ilişkiler kuramayabilir. Pembroke Welsh Corgi yabancılara şüpheyle yaklaşır ve bu nedenle yabancılara karşı hırlamamaları için eğitilmelidir. Pembroke Welsh Corgi’ler birbirlerine karşı baskıcı olabilirler.

 • Pembroke Welsh Corgi Tüy Yapısı

  Pembroke Welsh Corgi’nin uzun, kalın da suya dayanıklı, sert düz tüylerden oluşan kürkü ve kısa tüylü astar kürkü vardır. Kırmızı, siyah, sarımsı kahverengi, koyu siyah ve bronz renge sahip olabilir ve büyük çoğunluğunda bacaklarında, göğsünde ve çenesinde olmak üzere beyaz lekeler ya da parlak renkler (gözleri arasındaki dikey çizgiler) vardır. Beyaz renkler, bedenindeki renklerin genelde % 30’undan fazla değildir. Pembroke Welsh Corgi’nin omuzlarında aynı zamanda ‘oldukça yumuşak’ tüyleri vardır ve geriye kalan bölgelerindeki tüylerden farklı bir yöne doğru uzar.

 • Pembroke Welsh Corgi Egzersiz İhtiyacı

  Pembroke Welsh Corgi’nin çok fazla enerjisi olduğundan dolayı fiziksel olarak duyduğu ihtiyaçtan daha fazla egzersize ihtiyaç duyar. Pembroke Welsh Corgi’ler çeviklik eğitimlerinden ve Frizbi yakalama oyunlarından zevk alır. Pembroke Welsh Corgi’ler, uzun sırta ve kısa bacaklara sahip olduklarından dolayı belirli yüksekliklerden (birkaç metre dahi olsa) atlamamaları ya da uzun mesafe koşmamaları gerekir. Yeterli ölçüde egzersiz yaptıkları müddetçe apartman hayatı onlar için bir sorun olmaz.

 • Pembroke Welsh Corgi Yaşam Ortamı

  Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Ev içinde yeterince aktif olduğundan bahçesiz bir evde bakılabilir. Her türlü iklime uyum sağlayabilir.

 • Pembroke Welsh Corgi Kökeni

  Pembroke Welsh Corgi, Cardigan Welsh Corgi cinsinin ya Schipperke - Pomeranian cinsiyle çiftleşmesi sonucu ya da Vikingler ile birlikte Galler’e göç eden İsveç Vallhund cinsi ile çiftleşmesi sonucu dünyaya gelen bir melezdir. En küçük sürü cinsidir. İsveç’te ‘Cüce köpek’ ya da ‘toplayıcı köpek’ olarak çevirisi yapılan ‘Cor gi’ ve Pembroke Welsh Corgi’nin geriye kalan diğer tüm isimleri doğum yeri olan Galler, Pembrokeshire’den gelir. Aslında avcı ya da koruma köpeği olarak görev yapan Pembroke Welsh Corgi, sonralarda sığır ya da koyunları gütmek için eğitim almıştır. Pembroke Welsh Corgi 1920’lere kadar gösteri köpeği olarak kullanılmamıştır ve sonralarda ise başarı alanında çok fazla adım attığı söylenemez. 1934 yılında Cardigan Welsh Corgi cinsinden ayrı bir tür olarak tanınmış ve bunun sonucunda popülerliğinde derece derece artışlar görülmüştür. 2006 dolaylarında Pembroke Welsh Corgi, Amerikan Kennel Kulübü’nde 22. en çok tanınan tür olmuş ve Cardigan türü ile arasındaki farkı oldukça açmıştır. Ünlü Pembroke Welsh Corgi’lerden bazıları anime Kovboy Bebop’ sayesinde ün kazanan ‘Ein’ cinsi ve Stephen King’in Pembroke Welsh Corgi cinsi olan, aynı zamanda ‘The Dark Tower’ serilerinde ‘Oy’ unvanını alan ‘Marlowe’dir. Pembroke Welsh Corgi de aynı zamanda İngiliz Kraliyeti’nde de oldukça ünlüdür; anlatılanlara göre Kraliçe II. Elizabeth’in ondan fazla evcil Pembroke cinsi köpeği vardır.

Pembroke Welsh Corgi Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.