Pembroke Welsh Corgi Irk Bilgileri

 • Irk Boyutu : Küçük Boy
 • Yükseklik : Erkek 25 - 30 cm
  Dişi 24 - 28 cm
 • Ağırlık : Erkek 12 - 14 Kg
  Dişi 11,5 - 13,5 Kg
 • Ortalama Yaşam : 12 - 15 yıl
BG 1
BG 1

Pembroke Welsh Corgi Irkının Genel Özellikleri

Corgi ırkı köpekler temelde iki farklı gruba ayrılır. Bu 2 farklı grup ise; Pembroke Welsh Corgi Cardigan ve Cardigan Welsh Corgi şeklindedir. Bu köpek cinsinin her iki türünün hem fiziksel hem de karakteristik özellikleri birbirinden tamamen farklıdır. Welsh Corgi Pembroke ırkı köpekler, genel olarak sürü hayvancılığı sırasında kullanılan bir cinstir. 

Welsh Corgi Cardigan ırkı köpekler ise geçmişten bugüne kadar uzanan süre zarfında genel olarak sürekli ev içinde beslenen bir cinstir. Pembroke Corgi Cardigan ırkı köpekler, evde beslenen Corgi türüne oranla daha iri şekilde bir yapıya sahiptir. Bu ırk aynı zamanda fiziksel olarak da daha büyük yapıdadır. Köpek kulüpleri, bu Corgi türünün iki farklı cinse ayrıldığını ise 1934 tarihinde resmi şekilde kabul etmiştir.

Corgi köpek ırkının geçmişi, son derece eskidir. Hatta 800'lü tarihlere kadar uzanır. Corgi köpek ırkının bu tarihlerde Vikingler tarafından Galler bölgesine getirildiği düşünülür. Galler bölgesinde de Swedish Vallhound ırkı köpekler ile çiftleştirildiği bilgisi vardır. Bunun sonucunda da bugüne kadar uzanan Welsh Corgi ırkının ilk atalarının ortaya çıktığı düşünülür. Corgi ırkı köpekler hakkında farklı kaynaklardan edinilmiş pek çok bilgi vardır. O dönemki halkın bu ırkı zamanla sevdiği de bilinir. 1930 tarihi sonrasında ise bazı köpek yetiştiricileri bu ırkın farklı türünün bulunduğunu keşfeder. Daha sonralarda da ayrı ayrı şekilde üretime devam edilir. 

Corgi Köklü Geçmişi 

Galler'in Pembrokeshire kontluğuna dayanan Pembroke Welsh Corgi ırkı köpekler, son derece etkileyici bir kökene sahiptir. Galler efsanelerine göre Pembroke Welsh Corgi köpeklerinin, perilerin ve elflerin arasından geldiği düşünülür. Yine aynı efsaneye göre bir gün iki tane çocuk, ailelerinin sığırlarını bulmak amacıyla arazide gezintiye çıkarlar. Bu gezinti sırasında da birkaç tane yavru köpek bulurlar. Başlangıçta bu köpekleri tilki zannederler. Fakat daha sonrasında bı köpeklerde farklı şeyler olduğunu fark ederek eve götürürler. Çocukların ailesi de bu köpeklerin tilki olmadığını direkt fark eder. Çocuklarına da bu köpeklerin tarlalarda yaşayan perilerden gelen bir hediye olduğunu söyler. 

Perilerin Corgi ırkı köpekleri el arabalarını çekmeleri ve kimi zaman da savaşa girmeleri için kullandıklarını eklerler. Çocukların ailesi, bu köpeklerin gerçekten de periler ile bir bağlantısı olduğunu kanıtlama noktasında ise köpeklerin omuz kısımlarında yer alan ve periye benzeyen işaretleri gösterir. Çocuklar da bunun üzerine mutlu olup yavruları beslerler. Köpekler büyümeye başladıkça daha değerli bir hale gelir. Ayrıca çocuklarla beraber ailenin sığırlarına da göz kulak olma konusunda katkı sağlarlar. 

Corgi Nasıl Ortaya Çıktı? 

Peri masallarına inanmayan kişiler için Corgi köpek ırkı, son derece merak uyandırıcıdır. Bazı uzman isimler Pembroke Welsh Corgi ırkı köpeklerinin soyunun 9 ve 10. yüzyıl dönemlerinde Vikingler aracılığıyla Galler'e getirildiği bunun üzerine de Vallhund ırkından geldiğini düşünür. Bazı uzman kişiler ise Corgi ırkı köpeklerinin 12. yüzyılda Flaman dokumacılar aracılığıyla Galler'e getirilmiş köpek cinslerinden türediğini düşünür. Her iki teori kapsamında da Corgi köpek ırkının son derece puslu bir geçmişi vardır. Geçmiş dönemlerde genel olarak işçi köpeklerini ellerinde tutan çiftçiler, ihtiyaç duydukları ve yapmak istedikleri işler doğrultusunda köpekleri yetiştirdiler. Dolayısıyla yetiştirme sırasında yapılan çiftleşmelere dair bir kayıt tutmadılar. Bu nedenle de ırkın ataları hakkında kapsamlı bir bilgi ne yazık ki yoktur. 

Corgi İlk Ne Olarak Kullanıldı? 

1920 yılında Corgi cinsi köpekler UK Kennel Club tarafından safkan bir ırk şeklinde tanındı. 1925 yılında ise ilk defa bir köpek şovunda sergilendiler. O sıralarda bu ırkı "Welsh Corgi" olarak biliniyordu. Yine o dönemlerde Cardigan ve Pembroke Corgi cinsi köpekler tek ırk şeklinde kabul edilirdi. Bu köpeklerin ünlü hayranları arasında en bilinen isim şüphesiz 1933 yılında babası Kral VI. George tarafından kendisine bir adet hediye edilen İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'tir. 

Bu hediye köpeğin ismini o zamanlar "Rozavel Golden Eagle" koymuşlardı. Bu sevimli hayvan; Elizabeth ve kardeşi Margaret için son derece iyi bir oyun arkadaşı olur. Kraliçe Elizabeth o zamandan bu döneme kadar her zaman küçük köpekleri fazlasıyla sever. Günümüzde de Buckingham Sarayı'nda pek çok küçük köpek bulunur. Welsh Corgi cinsi köpekler UK Kennel Club tarafından 1934 senesinde Pembroke ve Cardigan şeklinde iki farklı safkan ırk olarak kabul edilir.


 • Pets
 • Eğitilebilir

  İtaat etmeyi seven, bu yönüyle hayatınızı kolaylaştırır

 • Pets
 • Korumacıdır

  Bulunduğu alanı sahiplenen, sevdiği insanlara karşı hassas olanlar

Rozet
cubes house

Irk Hakkında Uzman Analizi

Sahibini mutlu etmekten mutluluk duyan bir özelliğe sahip olduğu için eğitime çok iyi cevap vermektedir. Pembroke, diğer cinsi olan Cardigan'a göre daha insan canlısı, daha uysal ve sosyaldir.

Irk Hakkkında Uzman Analizi
Can Paksoy
Cloud Cloud
 • Pembroke Welsh Corgi Cinsi

  Pembroke Welsh Corgi, ailesiyle sıkı ilişkiler kuran enerjik bir köpektir. Cesur, zeki, uyanık ve özgüvenli bir köpektir. Pembroke Welsh Corgi, Cardigan Welsh Corgi ile kıyaslandığında biraz daha az agresif ve daha sakindir. Arada sırada havlar ve iyi bekçilik yapar. Pembroke Welsh Corgi yassı bir kafatası ve geniş, ağır, dik ve yuvarlak kulakları vardır. Pembroke Welsh Corgiler’in yuvarlak ve doğal, kısa kuyrukları vardır; doğal kısa kuyrukları son zamanlarda daha fazla tanınmaya başlanmıştır, çünkü bazı ülkelerde kuyrukların sonradan kısaltılması yasaklanmaktadır. Pembroke Welsh Corgi daha küçük boyutu, uzun kuyruklarının olmayıiı ve genel olarak tilkiye daha çok benzemelerinden dolayı Cardigan Welsh Corgi cinsinden ayrılır.

 • Pembroke Welsh Corgi Eğitimi

  Pembroke Welsh Corgi’nin zekası sayesinde eğitimleri de çok kolay olur. Pembroke Welsh Corgi’ler öğrenmeye istekli ve kendisinden bekleneni hızlı bir şekilde anlayabilen köpeklerdir. Pembroke Welsh Corgi, çoban köpekliği ve çeviklik gerektiren sporlar gibi köpek sporlarında başarılıdır. Kendiliğinden gelen patileri ile vurma özelliklerini atlatmalarına yardımcı olmak için yavruluk dönemlerinde patileri sık sık tutulmalıdır.

 • Pembroke Welsh Corgi Bakımı

  Pembroke Welsh Corgi, ölü tüylerin kaldırılması için ara sıra fırçalanmalı ve yalnızca gerekli görüldüğünde yıkanmalıdır. Ortalama 12-15 yıl ömürleri vardır. Pembroke’un uzun vücut şeklinden dolayı omurilik sorunlarına ve eklem hastalıklarına karşı hassas olurlar. Pembroke Welsh Corgi cinsinde obezite, ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebileceğinden dolayı düzenli olarak beslenmesi ve egzersiz yapması çok önemlidir. Pembroke Welsh Corgi cinsi için bir diğer olası sağlık sorunu ise köpeklere ait dejeneratif omurilik hastalığıdır ve eğer köpek ayakta dururken ayakları birbirine normalin dışında yakın olursa bu hastalık ortaya çıkabilir. Pembroke Welsh Corgi dışarıda yaşayabilir ancak yaşamını kapalı kapılar ardında ailesiyle geçirmeyi ve bahçelerde oynamayı tercih eder.

 • Pembroke Welsh Corgi Karakter Yapısı

  Pembroke Welsh Corgi’ler saygı gördüğü sürece çocuklarla iyi anlaşır; bazıları insanların topuklarını ısırabilir. Pembroke’lar sosyalleştiği müddetçe genç yaşlarında kedilerle ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır, ancak diğer köpeklerde çok iyi ilişkiler kuramayabilir. Pembroke Welsh Corgi yabancılara şüpheyle yaklaşır ve bu nedenle yabancılara karşı hırlamamaları için eğitilmelidir. Pembroke Welsh Corgi’ler birbirlerine karşı baskıcı olabilirler.

 • Pembroke Welsh Corgi Tüy Yapısı

  Pembroke Welsh Corgi’nin uzun, kalın da suya dayanıklı, sert düz tüylerden oluşan kürkü ve kısa tüylü astar kürkü vardır. Kırmızı, siyah, sarımsı kahverengi, koyu siyah ve bronz renge sahip olabilir ve büyük çoğunluğunda bacaklarında, göğsünde ve çenesinde olmak üzere beyaz lekeler ya da parlak renkler (gözleri arasındaki dikey çizgiler) vardır. Beyaz renkler, bedenindeki renklerin genelde % 30’undan fazla değildir. Pembroke Welsh Corgi’nin omuzlarında aynı zamanda ‘oldukça yumuşak’ tüyleri vardır ve geriye kalan bölgelerindeki tüylerden farklı bir yöne doğru uzar.

 • Pembroke Welsh Corgi Egzersiz İhtiyacı

  Pembroke Welsh Corgi’nin çok fazla enerjisi olduğundan dolayı fiziksel olarak duyduğu ihtiyaçtan daha fazla egzersize ihtiyaç duyar. Pembroke Welsh Corgi’ler çeviklik eğitimlerinden ve Frizbi yakalama oyunlarından zevk alır. Pembroke Welsh Corgi’ler, uzun sırta ve kısa bacaklara sahip olduklarından dolayı belirli yüksekliklerden (birkaç metre dahi olsa) atlamamaları ya da uzun mesafe koşmamaları gerekir. Yeterli ölçüde egzersiz yaptıkları müddetçe apartman hayatı onlar için bir sorun olmaz.

 • Pembroke Welsh Corgi Yaşam Ortamı

  Apartman yaşamı için uygun bir ırktır. Ev içinde yeterince aktif olduğundan bahçesiz bir evde bakılabilir. Her türlü iklime uyum sağlayabilir.

 • Pembroke Welsh Corgi Kökeni

  Pembroke Welsh Corgi, Cardigan Welsh Corgi cinsinin ya Schipperke - Pomeranian cinsiyle çiftleşmesi sonucu ya da Vikingler ile birlikte Galler’e göç eden İsveç Vallhund cinsi ile çiftleşmesi sonucu dünyaya gelen bir melezdir. En küçük sürü cinsidir. İsveç’te ‘Cüce köpek’ ya da ‘toplayıcı köpek’ olarak çevirisi yapılan ‘Cor gi’ ve Pembroke Welsh Corgi’nin geriye kalan diğer tüm isimleri doğum yeri olan Galler, Pembrokeshire’den gelir. Aslında avcı ya da koruma köpeği olarak görev yapan Pembroke Welsh Corgi, sonralarda sığır ya da koyunları gütmek için eğitim almıştır. Pembroke Welsh Corgi 1920’lere kadar gösteri köpeği olarak kullanılmamıştır ve sonralarda ise başarı alanında çok fazla adım attığı söylenemez. 1934 yılında Cardigan Welsh Corgi cinsinden ayrı bir tür olarak tanınmış ve bunun sonucunda popülerliğinde derece derece artışlar görülmüştür. 2006 dolaylarında Pembroke Welsh Corgi, Amerikan Kennel Kulübü’nde 22. en çok tanınan tür olmuş ve Cardigan türü ile arasındaki farkı oldukça açmıştır. Ünlü Pembroke Welsh Corgi’lerden bazıları anime Kovboy Bebop’ sayesinde ün kazanan ‘Ein’ cinsi ve Stephen King’in Pembroke Welsh Corgi cinsi olan, aynı zamanda ‘The Dark Tower’ serilerinde ‘Oy’ unvanını alan ‘Marlowe’dir. Pembroke Welsh Corgi de aynı zamanda İngiliz Kraliyeti’nde de oldukça ünlüdür; anlatılanlara göre Kraliçe II. Elizabeth’in ondan fazla evcil Pembroke cinsi köpeği vardır.

Pembroke Welsh Corgi Karakter Özellikleri

Bu Irk Hakkında Merak Ettikleriniz

Köpek sahiplenildiği zaman ilk günden itibaren bakımının da aksatılmaması gerekir. Her köpek gibi Corgi ırkı köpekler de bakıma ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Köpek bakımı denildiği zaman akıllara ilk gelen şey şüphesiz tüy bakımıdır. Bu cins köpekler hem kalın hem de yumuşak yapıda bir kürke sahiptir. Haftada 2 ya da 3 kez tarama yapılabilir.

Corgi ırkına mensup olan köpeklerde tırnak bakımı da son derece önemlidir. Ayda 1 ya da 2 kez tırnak kesimi gerekebilir. Ayrıca kulaklarının da kontrol edilmesi sağlığı için iyidir. Kulak kiri ve buna bağlı oluşabilecek enfeksiyonlardan kaçınabilmek için düzenli temizlik önemlidir. 

Corgi köpeklerin bakımında ağız ve diş sağlığının aksatılmaması da dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Mümkünse haftada 2 ya da 3 kez olacak şekilde diş fırçalama ve temizleme işlemi yapılabilir.


Uzun gövdesi ve derin göğüs yapısı ile dikkat çeken Corgi ırkı köpekler, son derece güçlü bacaklara sahiptir. Bu özelliği ile de oldukça hızlı hareket edebilir. Bu sebeple de çok kısa sürelerde kolayca bir yerden başka bir yere gidebilir. Çevik yapılı bu köpekler, şaşırtıcı derecede hızlı koşabilirler. Vücuduna göre daha kısa bacaklara sahip oldukları için boy olarak da küçük görülür. Bu küçüklük de evlerde yaşamasını daha olanaklı kılar.

Ufak boyutları ve sevimli hareketleri ile kendini kısa süre içinde sevdirebilen Corgi ırkı köpekler, genel olarak sessizdir. Ayrıca çok fazla havladıkları da duyulmaz. Tüm bu özellikleri sayesinde de apartman dairelerinde bakılabilecek ideal köpeklerden biri olur. 

Diğer bir adıyla Pembroke Welsh Corgi cinsi olarak da geçen bu tür, enerjik bir çoban köpeğidir. Ancak yapıları gereği apartmanlarda yaşamaya da uygundur. Çoban köpeği oldukları için enerjilerini atabilmelerine yardımcı olmak adına düzenli egzersizler yapması sağlanmalıdır.


Köpekler doğaları gereği havlama eylemi gerçekleştirirler. Bunun sebebi ise dış etkenlere göre değişebilir. Sevindiğinde, üzüldüğünde ya da kızdığında bir köpeğin havladığına şahit olabilirsiniz. Tüm bu havlama çeşitleri incelendiği zaman her birinin tonlamasının farklı olduğu görülür. Sahibine cevap verirken ki havlama sesi ile kızdığı kişiye karşı havlaması arasında fark görülür. 

Corgi ırkı köpekler, genel olarak çok fazla havlamazlar. Sakin mizaçlı bir yapıları vardır. Zeki ve eğitime yatkınlardır. Eğitilebilir oldukları için de havlaması kontrol altına alınabilir. Komutları son derece çabuk öğrenir. Bu sayede de kolayca uyum sağlar. 

Corgi cinsi köpekler, nadir havlamaları ile bilinir. Sahiplerine karşı çok sadık ve bağlıdır. Onlardan ayrı kaldıkları zaman üzüntü sebepli havlama ve uluma görülebilir. Diğer bir sebep olarak da mutlu olduğunda cevap niteliğinde tatlı bir ton ile havlama duyulabilir. Normal şartlarda sessiz ve uysaldır.


Pembroke Welsh Corgi cinsi köpekler, bazı araştırmalara göre 22. en popüler köpek ırkı seçilmiştir. Bu popülerliği de çok eski yıllara dayanır. Geçmiş dönemlerde avcılık için tercih edilen bu köpekler, av içgüdüsüne sahiptir. Çoban ve bekçi köpeği olarak da tercih edilen bir ırktır. Zeki, aktif ve son derece hareketlidir. Hareketli oldukları için de iyi bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar. 

Corgi ırkı köpekler için mama seçimi önemli bir yer tutar. Çok hareketli olan yapılarına uygun besleyicilikte bir mama yedirilmesi enerjisini toplaması için de daha iyi olur. Mama markasına ve cinsine karar verirken yüksek kaliteli bir içeriğe sahip olmasına bakılmalıdır. Ancak doz için veterinerle görüşülebilir. Kilo almaya meyilli yapıları olduğundan mamalar belirli ölçülerle verilmelidir.

Kaliteli kuru ve yaş mama olarak seçim yapılabilir. Günlük almaları gereken toplam besin değerine göre bir ayarlama yapılabilir. Bunu belirlemek için veteriner hekim ile görüşülebilir. Yavru bir Corgi sahiplenilmişse buna uygun bir mama tercihi yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Yavru, yetişkin veya yaşlı köpek mamaları, her yaşın farklı ihtiyaçları olduğundan içerik olarak da farklı şekillenir. Bu detaylara dikkat ederek Corgi köpeğiniz için gerekli olan mamayı belirlenebilir.


Köpekler sık uyuyan canlılardır. Özellikle yavru ve yaşlı oldukları dönemlerde uyku süreleri de uzayabilir. Standart bir köpek uykusu ortalama olarak günde 12 ile 14 saat olarak değişebilir. Yavru ve yaşlı kedilerde bu saat 15 ile 20 olarak çeşitlenebilir. 

Corgi ırkı köpekler ise genel olarak enerjik olmaları ile bilinirler. Hareketli bir ırk olması onları uykudan da uzaklaştırır. Etrafta gezip koşturmaya bayılan bu cins, çok fazla uyumayı sevmez. Yetişkin zamanlarında sıkça uyanık kalır ve oyun peşindedir. Günde 10 saat uyumaları onlar için yeterlidir.


Corgi ırkı köpekler, son derece sevecen ve ılımlı yapıya sahiptir. Bu özelliği ile de ailelerle birlikte yaşayabilir. Çocuklu bireyler de Corgi bakımı üstlenebilirler. Ancak her zaman dikkatli ve özenli olmakta yarar vardır. Corgi cinsi köpekler, çocuklar ve yaşlılarla çok iyi geçinir. Zeki yapısı ile oyunlarına sahibine göre şekillendirebilir. Yabancılara karşı da çok fazla saldırgan yapıda değildir.

Corgi ırkı, bir çoban ya da bekçi köpeği genlerine sahip olduğundan korumacı tavırla ısırma eylemi gösterebilir. Ancak bu çok nadir durumlarda gerçekleşir. Öne çıkan bir özelliği ise diğer çoban köpeklerinde de görülebilen bir detaydır. Çocukların topuklarını ısırabilirler. Bunu acıtmak için yapmazlar. Genel olarak çok uyumlu yapıları vardır. Hatta bu durum çocukla çocuk, yaşlı ile yaşlı olabilecek düzeydedir.


Köpeklere herhangi bir eğitim verilirken çabuk kavramasında yaş faktörü, son derece önemlidir. Tıpkı diğer canlılarda da olduğu gibi köpekler için de küçük yaşlarda eğitime başlamak gerekir. Eğitimlerin en başında gelen ise şüphesiz tuvalet eğitimidir. Köpek eve getirildiği ilk gün dahi ufak ufak bu eğitime başlanabilir. Köpeğin yeni doğmuş ya da daha yaşlı olması bu eğitimin sonucunu etkileyen faktörlerdendir.

Corgi ırkı, uyumlu ve itaatkar yapıdadır. Bu yapıları sayesinde de kolay kavrayıp öğrenirler. Eğitim sürecinde sahibinin de tavrı çok önemlidir. Ilımlı bir şekilde hayvana yaklaşmak gerekir. Her olumlu davranışı da başlangıç için ödüllendirerek ilerlemekte fayda vardır. 

Köpek için belirlenen bir tuvalet alanına gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Ardından da köpeğin buraya işemesi sağlanmalıdır. İlk başlarda bunu anlaması zor olsa da gösterdiğiniz yerin onun yaşam alanı olduğuna inanması için süre tanımanız gerekir. Köpekler, kendi yaşam alanları olduğuna inandıkları zaman çişlerini yaparak orayı benimserler. Evde beslenen Corgi için de bu alan sağlanmalıdır. Çişini ve kakasını evde belirli bir noktaya yapabileceği öğretilen Corgi, çok akıllı olduğundan hiç sorun çıkarmadan kısa sürede adapte olur. 

Günün belirli saatlerinde parka ya da bahçeye çıkararak da tuvalet eğitimi sağlanabilir. Bu sayede köpek, belirli saatlerde bu eylemi gerçekleştirebileceğinin farkına varır. Aynı zamanda tuvaleti geldiğinde bunu bir süre tutabilir. Tuvalet eğitimi için mama yedikten sonra uygun bir saat belirlenebilir. Bu saatlerde dışarı ya da evlerdeki tuvalet alanına götürülebilir. Köpeğin olumlu davranışları ve gayretleri için ödül maması vermeyi unutmayın. Bu sayede o, daha hızlı sürece adapte olur.


Corgi ırkı köpeklerin kısa bacakları ile yüzüp yüzemeyecekleri de merak konusudur. Ancak vücut yapıları yüzmelerine engel değildir. Her ne kadar tuzlu su sağlıklarını olumsuz etkilese de tuz oranı daha az olan yerlerde sorunsuzca yüzebilir. 

Corgiler suyu severler. Hatta yüzme konusunda mükemmel oldukları dahi söylenebilir. Çoban köpeği olmaları onları her şarta adapte olmak konusunda iyi geliştirmiştir. Çoğu köpek yüzebilirken çoban köpeği olan bu cins, bu alanda avantaj sağlar. 

Her ne kadar çoğu köpek yüzme yeteneği sahip olsa da bu eylemin tuz oranı çok yüksek olan sularda bulunmaması onların yararına olur. Yanlışlıkla içilecek bir deniz suyu, vücutlarında olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu alanda uzman olan bir Corgi ile suya girilse dahi bu durumu göze alarak dikkatli olunması gerekir. 


Corgi ırkı köpekler de diğer tüm köpekler gibi belirli dönemlerde tüy dökmeye eğilimlidir. Bu dönemler genel olarak mevsime bağlı şekilde değişir. Mevsimin yanı sıra köpekteki duygusal boşluğa göre de stres kaynaklı olarak tüy dökülmesi görülebilir. 

Her mevsim olabileceği gibi çoğu zaman tüy dökümü bahar aylarında olur. İlkbahar ve sonbahar ayları, en yoğun tüy dökümü zamanıdır. Bu dönemlerde haftada 2 kez fırçalama yapılıyor ise bu sayıyı artırmak gerekebilir. Ne kadar çok tarama ve fırçalama yapılırsa da hayvan dostlar da o kadar rahat eder.

Tüy dökme mevsimlerinde Corgi köpeklerini her gün tarayarak üzerlerindeki ölü tüylerden kurtulmasını sağlamak mümkündür. Böylece yeni ve sağlıklı tüylerin gelişim sürecini de hızlandırmış olunur.


Corgi ırkı köpeklerin anavatanı Galler toprakları olarak bilinir. Pembroke Welsh Corgi ve Cardigan Welsh Corgi olarak kendi içlerinde iki farklı türe ayrılırlar. İngiltere asillerinin en sevdiği cins köpekler arasında yer alır. Geçmişinin 1100’lü yıllara kadar dayandığına inanılır. Çok uzun zamanlardan beri çoban köpeği olarak görev almışlardır. Günümüzde de bekçi köpeği olarak sıklıkla tercih edilir. Tüm bunların yanı sıra evlerde bakılmaya da son derece uygun bir türdür.

Erkek ve dişi Corgiler boy ve kilo olarak da birbirlerinden farklılık gösterebilir. Yaklaşık olarak aynı dahi sayılabilir. Erkekler 11 ile 14; dişiler 11 ile 13 kilogram olurlar. Boyları ise her iki cinsiyet için de 25 ile 30 cm arasıdır.


Corgi ırkı köpeklerde uluyabilir. Bunda herhangi bir olumsuz durum yoktur. Ancak zamanla köpeğinizi tanıdığınızda hangi ulumanın ne anlama geldiğine de aşina olursunuz. Genellikle dış seslere karşı cevap olarak uluma görülebilir. Bir itfaiye arabasının siren sesi gibi sesler duyduğunda bunlara yanıt olarak uluyabilirler. 

Diğer köpekler uluduğunda da bu ırk köpeklerin de uluduğu görülür. Bu tamamen normaldir. Normal olmayan ise sahibinin yanında sürekli olarak ulumasıdır. Burada da ulumanın şiddetli ve yapısı önem kazanır. İnleme şeklinde bir ses duyuluyorsa köpeğin herhangi bir rahatsızlığı veya acısı olabilir. Şiddetli ve geçmeyen uluma durumlarında veterinere danışılabilir. 

Ayrılık kaygısı çeken köpeklerde de uluma eylemi gerçekleşir. Sahiplerine alışan ve sıcak bir bağ kuran Corgi ırkı, uzun süre sahiplerinden ayrı kaldıklarında da ulumaya başlar. Sahipleri gelene kadar bu durum sürebilir. Bu eylem; dikkat çekme, üzülme veya çağırma gibi anlamlara gelir.


Köpeklerin bakımı her ne kadar aynı görünse de mama konusunda dişi ve erkek köpekler için farklı gıdalar gerekebilir. Henüz yavru bir Corgi sahiplendiyseniz cinsiyetini merak edebilirsiniz. Yavru köpeklerin cinsiyetinin öğrenilmesi biraz zor olabilir, ancak dikkatle bakıldığında anlaşılır. 

Yenidoğan bir Corgi yavrusunda direkt olarak cinsel organ görünmeyebilir. Tüylü yapıları gereği de organın görünmesi zorlaşabilir. İdeal süre, doğumundan sonra en az 1 ay beklemektir. Böylece onun da canı yanmadan hangi organa sahip olduğuna bakılabilir.

Corgi cinsiyetini öğrenmek için 8 hafta da gerekebilir. Sonuç olarak sahibi veya veterineri ufak bir el muayenesi ile cinsiyeti öğrenebilir. Cinsiyet öğrenme için köpeğin karın / göbek bölgesine bakılmalıdır. Cinsel organ erkeklerde göbek altında; dişlerde ise çok daha aşağıda karnın tabanında yer alır.


Simple Dog Bulut

Irklar Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayın!

+90 533 407 63 63 yada

Bize Mail Gönderin
Elit Yavru

ELİT YAVRU 30. YILI

Referanslar

Türkiye ve Dünya'dan onbinlerce hayvansever'in mutluluğuna ortak olduk. Pet ile yaşamın her anında bizi tercih edenlerin yanında olduk. Pet bakım, eğitim, pansiyon, beslenme, kuaförlük ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan büyük bir eko sistem zinciriyle hayvanseverlerin sürekli yanındayız.